پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

سمن‌ها
سبک زندگی
پرونده ویژه
شاید نخوانده باشید
خود تحریمی با حذف زبان انگلیسی از مدارس!
"دیدارنیوز" طرح رفع انحصار از زبان انگلیسی در نظام آموزش همگانی کشور را مورد نقد و بررسی قرار داد؛

خود تحریمی با حذف زبان انگلیسی از مدارس!

اصلی‌ترین انتقادی که مطرح است به این نکته اشاره دارد که این طرح در ادامه پروژه خصوصی سازی آموزشی است و با عدالت آموزشی در تضاد است. هسته اصلی این طرح بر آموزشگاه‌های خارج از مدرسه تاکید دارد. آیا نمایندگان مجلس شورای اسلامی که برخی از آن‌ها از مناطق کمتر برخوردار به مجلس راه یافته اند نمی‌دانند که هزینه آموزشگاه‌های خصوصی چقدر است و چه تعداد از خانواده‌های کشور توان پرداخت چنین هزینه‌هایی را دارند؟ با اجرایی شدن این طرح، بخش زیادی از دانش آموزان کشور از آموزش زبان انگلیسی محروم می‌شوند، چون هزینه پرداخت کلاس‌های بیرون از مدرسه را ندارند.
اردوغان دچار سرگردانی استراتژیک شده است
"دیدارنیوز" در گفتگو با «جلال جلالی زاده» آخرین وضعیت جنگ ترکیه علیه کرد‌های سوریه را بررسی کرد؛

اردوغان دچار سرگردانی استراتژیک شده است

اردوغان چون از سرنگون شدن دولت بشار اسد ناامید شد با مشکلات فراوانی در داخل ترکیه مواجه شده است. یکی از مشکلات ترکیه، آوارگان عربی هستند که به ترکیه رفته اند و مشکل دیگر اردوغان شعار سرنگونی دولت بشار بود که در آن ناکام ماند و حال با این اقدام می‌خواهد به منتقدین داخلی، کالایی ناسیونالیستی بفروشد و این کالا را قرار است از محصول جنگ به دست بیاورد. در واقع باید گفت اردوغان دچار نوعی از سرگردانی شده است.
باز کن پنجره را!
روایت "دیدارنیوز" از سفر گروه دانشجویی بادبادک به سیستان و بلوچستان؛

باز کن پنجره را!

به علت گرد و خاک و باد و کم کردن هزینه‌ها، مقابل پنجره کلاس‌ها را با چیدن تعدادی آجر، کور می‌کنند که عبور نور را کاهش و فضای داخل کلاس را تاریک کرده بود. انگار محرومیت راه همه چیز را بسته بود. اما باید پنجره‌ها را باز می‌کردیم. این روستا و اهالی و کودکانش از جنس نور بودند. حیف بود که از نور بهره نبرند.
وقتی سخنان رئیس‌جمهور را پیراهن عثمان می‌کنند
"دیدارنیوز" اتفاقات اخیر پیرامون سخنان رئیس‌جمهور در مورد مجلس اول را بررسی می‌کند؛

وقتی سخنان رئیس‌جمهور را پیراهن عثمان می‌کنند

مطمئنا آنچه مد نظر رئیس‌جمهور بوده قانون گریزی نیست، چرا که این گزینه نه در شأن رئیس‌جمهور است نه اساسا امری شدنی است. از طرفی رئیس‌جمهور نیز به خوبی آگاه است مجلس دوره اول در کنار تمام ویژگی‌های مثبتی که داشت دارای نقاط ضعفی نیز بود که اگر آن روز‌ها شورای نگهبانی وجود داشت شاید می‌توانست مانع از ورود مثلا ۵۶ نفر زیر دیپلم و ۳۷ نفر با مدرک تحصیلی دیپلم شود. به هر حال طبق مر قانون، شورای نگهبان وظیفه بررسی صلاحیت کاندیدا‌ها را برعهده دارد، اما در شرایط فعلی انتظار می‌رود سختگیری‌ها به حداقل‌ها کاهش پیدا کند تا طیف وسیع‌تری از مردم در انتخابات شرکت کنند. مخالفان رئیس‌جمهور به خوبی واقفند پس از تحریم‌های بی‌سابقه ایالات متحده علیه ملت ایران، شرکت حداکثری در انتخابات مجلس شورای اسلامی راه برون رفت از وضعیت موجود است.
پاکستان برای میانجی‌گری میان ایران و عربستان باید بی‌طرف باشد
«عاشق حسین طوری» کارشناس مسائل پاکستان در گفتگو با "دیدارنیوز":

پاکستان برای میانجی‌گری میان ایران و عربستان باید بی‌طرف باشد

نسبت به نیت خیر عمران خان شکی وجود ندارد، اما او نخست وزیری محسوب می‌شود که در کشور خود از قدرت خاصی برخوردار نیست و قدرت اصلی در دست ارتش قرار دارد و ارتشی‌ها فرمانده خود را برای ائتلاف با عربستان به این کشور فرستادند. نسبت به موفقیت عمران خان در میانجی‌گری بین ایران و عربستان زیاد خوشبین نیستم، اما باید به این نکته توجه داشت که عربستان سعودی در جبهه‌های خود از لحاظ سیاسی (سوریه، عراق و یمن) شکست خورده است، بنابراین به همین دلیل برای نجات به هر چیزی و دستاویزی، آویزان می‌شود.
سهم اندک زنان از بیمه‌های حمایتی
"دیدارنیوز" نگاهی به محرومیت زنان از خدمات بیمه تامین اجتماعی دارد؛

سهم اندک زنان از بیمه‌های حمایتی

در میان توده زنانی که به نوعی با بیمه تامین اجتماعی از طرفی و بازار کار از طرف دیگر در ارتباط هستند، وضعیت آن دسته از زنان که در بخش غیر رسمی فعالیت می‌کنند یعنی کارگر هستند، بسیار نگران کننده است، زیرا زنان کارگر با دستمزد‌های بسیار نازل در مشاغل ناایمن مشغول به کار هستند و کارشان به گونه‌ای است که نه کارفرما آن‌ها را بیمه می‌کند؛ نه خودشان توان بیمه کردن خود را دارند. ۲ میلیون نفر کارگر زن در بخش غیر رسمی از حمایت هیچ بیمه‌ای برخوردار نیستند و به دلیل دستمزد‌های پایین، توان پرداخت حق بیمه خویش فرما که بسته به پوشش خدمات درمانی بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزارتومان اعلام شده است را نیز ندارند.    
آموزش؛ نسخه همیشگی پیشرفت
گفتگوی "دیدارنیوز" با «کامران گنجی» روانشناس/ بخش پایانی

آموزش؛ نسخه همیشگی پیشرفت

وقتی که روس‌ها اولین بار به سمت فضا رفتند، رئیس‌جمهور وقت آمریکا اندیشمندان و وزرا را دعوت کرد و گفت ما چه کنیم که عقب‌ماندگی‌مان را از روس‌ها جبران کنیم؟ متفکرین بعد از مدتی تفکر گفتند که ما باید آموزشمان را درست کنیم. تصور آن‌ها این بود که برای جبران عقب ماندگی در صنایع فضایی به سمت و سوی صنابع نظامی و وزارت خانه‌های دیگر بروند. بعد دیدند که نه اینگونه نیست. گفتند که ما باید از آموزش و از پایه کار را شروع کنیم. حقوق معلمین در یک مقطعی به شدت افزایش پیدا کرد و چندین برابر شد. تمام کتب درسی بازنگری شد. چون به یک واقعیت رسیدند که برای انجام هر کاری به انسان نیاز دارند. انسانی که آموزش دیده و انسانی که حتی تعهدات اخلاقی، فرهنگی و اجتماعی به شکل خیلی نرم و ظریف توسط خانواده و معلمان و اساتیدی که صفات خوبی دارند به او منتقل می‌شود. آن انسان است که توسعه پایدار را به وجود می‌آورد.
استیضاح ترامپ؛ آری یا خیر؟
"دیدارنیوز" جنگ انتخاباتی میان دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان را بررسی می‌کند؛

استیضاح ترامپ؛ آری یا خیر؟

بدون تردید ماجرای اوکراین از منظر تعاریف رایج از مسئله امنیت ملی و همچنین حدود اختیارات رئیس‌جمهور آمریکا می‌تواند در تعریف جرم‌های سخت رده‌بندی شود، اما نکته این است که پیش از این و با وجود دخالت روسیه در انتخابات آمریکا با استناد به شواهد زیاد، اتفاقی نیفتاد و کمکی به پیشبرد طرح استیضاح نکرد، حالا نیز همینگونه خواهد بود چراکه جمهوری‌خواهان در یک سال مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری حتی در صورتی که ادامه حضور ترامپ را هم به هر دلیل خطرناک بدانند، همراهی با طرح استیضاح به طور قطع نوعی خودکشی سیاسی برای آن‌ها خواهد بود.
مطالب برگزیده
عکس روز
آخرین اخبار
حتما بخوانید
پربازدیدها
پربحث ترین ها
عکس
بشنوید
فیلم