پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

جامعه امروز
پرونده ویژه
کتاب‎آباد
پرونده ویژه "دیدارنیوز" به مناسبت هفته کتاب و کتاب خوانی؛

کتاب‎آباد

شاید نخوانده باشید
وزارت صمت در مسیر جوانگرایی با چاشنی رانت!

وزارت صمت در مسیر جوانگرایی با چاشنی رانت!

جوانگرایی از مواردی است که قطعاً باید در کشور صورت گیرد، اما ضرورت دارد که دارای قوانین درست و اصولی باشد. نسل اول و دوم انقلاب، دیگر کارایی گذشته را ندارند و به جای اینکه جوانان در سمت مشاور باشند آنها باید به مدیران جوان مشاوره دهند. با این حال هنوز شاهد جوانگرایی درست و اصولی نیستیم و قوانین مناسب برای جذب جوانان نخبه و توانمند نیز وجود ندارد. در وزارت صمت البته شرایط با دیگر وزارتخانه‌ها اندکی دارای تفاوت است. تفاوت هم از جایی شروع می‌شود که در بعضی از شرکت‎های وابسته به وزارتخانه، شاهد انتصاب مدیران جوان هستیم، هرچند این اتفاق نیز انگشت شمار روی داده است. صنایع و تجارت کشور به مدیران ریسک‌پذیر و پر توان نیاز دارد و شاید این وزارتخانه بیش از دیگر ارکان دولت به مدیران جوان نیاز دارد. در ادامه می توانید بخش سوم و پایانی پرونده بررسی جوانگرایی در وزارت صمت را بخوانید.
سهمیه بندی ثبت طلاق با هدف تحکیم بنیان خانواده! / همچنان در حسرت شناخت صحیح مسئولان از جامعه

سهمیه بندی ثبت طلاق با هدف تحکیم بنیان خانواده! / همچنان در حسرت شناخت صحیح مسئولان از جامعه

سهمیه بندی ثبت طلاق با هدف کاهش آن صورت گرفته است؛ در صورتی که اجتناب از ثبت درخواست طلاق، کمکی به حل این معضل نمی‌کند. راهکار تحکیم خانواده و کاهش میزان طلاق، در گرو توجه به مناسبات میان خانواده و امر سیاسی و اجتماعی و نه صرفا وضع قوانین عجیب و بی ثمر است. وقتی جامعه دستخوش ناامیدی، خشونت، فقر و بیکاری، بلاتکلیفی و بی ثباتی و همچنین معضلاتی چون اعتیاد است، خانواده نیز به عنوان نهادی اجتماعی از شرایط جامعه تاثیر گرفته و به سمت معضلاتی چون کاهش ازدواج و افزایش طلاق می‌رود. در جامعه خشن، درمانده و بحران زده که افراد امکانی برای پیش بینی آینده خود ندارند، بی میلی به تشکیل خانواده، عدم تمایل به فرزندآوری و طلاق امری طبیعی است، زیرا نسبتی وجود دارد بین فروپاشی خانواده و فروپاشی جامعه. جامعه‌ای که شکنندگی و عدم ثبات نشانه بارز آن است، بر شکنندگی روابط میان زوجین و والدین در خانواده اثر می‌گذارد.
ترامپ از سد استیضاح عبور می‌کند و پیروز انتخابات می‌شود

ترامپ از سد استیضاح عبور می‌کند و پیروز انتخابات می‌شود

اعضای مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریتی دموکرات دارد، ماه گذشته میلادی به استیضاح ترامپ رأی مثبت داده و باعث شده بود تا پرونده دونالد ترامپ به جریان افتاده و روند این پرونده به مجلس سنا کشانده شود. از شنبه، تیم مدافعان ترامپ پاسخ خود به این دلایل را شروع کردند و دفاعیات آن‌ها در جلسه عصر دوشنبه هم ادامه خواهد یافت. در همین رابطه، سیدعلی بیگدلی در گفتگو با دیدارنیوز گفت: با توجه به حضور اکثریت جمهوری خواه در مجلس سنا ترامپ از استیضاح به سلامت عبور خواهد کرد. نفس برگزاری چنین محاکمه‌ای در کنگره آمریکا به مقدار زیادی محبوبیت و مشروعیت ترامپ را در افکار عمومی کاهش خواهد داد و با توجه به اینکه انتخابات در آمریکا امری غیرقابل پیش بینی است این احتمال وجود دارد که به رای او آسیب بزند. حتی یک مناظره و همین استیضاح اخیر تا حدود زیادی می‌تواند در آراء نهایی آمریکایی‌ها تاثیر داشته باشد، اما علی‌الحساب رییس جمهوری آمریکا از مخمصه استیضاح و محاکمه در سنای آن کشور جان سالم به در می‌برد.
تبعات تحریم­‌های جدید آمریکا؛ سرنوشت ونزوئلا در انتظار اقتصاد ایران؟

تبعات تحریم­‌های جدید آمریکا؛ سرنوشت ونزوئلا در انتظار اقتصاد ایران؟

در طی هفته‌های اخیر، تحریم ­های آمریکا شکل جدیدتری به خود گرفته است. وزارت خارجه آمریکا اخیرا ضمن تمدید معافیت‌های مربوط به همکاری‌های صلح آمیز هسته‌ای با تهران اعلام کرد تحریم‌های جدیدی علیه بخش عمران و مواد مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای، نظامی و موشک بالستیک ایران اعمال کرده است. آثار ادامه چنین روندی از سوی ایالات متحده، تشدید فشار اقتصادی بر روی مردم و بحران شدید اقتصاد در ایران است. کارشناسان اقتصادی جهان با بررسی وضعیت کنونی، بر این باورند که اقتصاد ایران به سوی وضعیتی مانند بحران اقتصادی ونزوئلا پیش می‌رود. هادی حق شناس کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با دیدارنیوز در خصوص دلایل رشد منفی اقتصاد ایران می‌گوید: علت رشد منفی اقتصادی ایران، مسئله تحریم‌ها به خصوص تحریم‌های نفتی است. کاهش محسوس صادرات که قبل از خروج ترامپ از برجام ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز بود و حالا به کمتر از ۱۰ درصد رسیده، علت اصلی به وجود آمدن وضع فعلی و بحران شدید اقتصادی در کشور است.
اعتراضات روز جمعه مردم عراق تا زمان حصول نتیجه دوام می‌یابد

اعتراضات روز جمعه مردم عراق تا زمان حصول نتیجه دوام می‌یابد

بغداد روز جمعه شاهد برگزاری تظاهرات بزرگی با عنوان «جمعه میلیونی» عراقی‌ها در مخالفت با حضور نیرو‌های آمریکایی در این کشور بود. برخی از رسانه‌های آمریکایی مانند «CNN» از این امر به عنوان یک کابوس یاد کرده و گفته‌اند آمریکایی که برای سرنگونی صدام و اشغال عراق هزینه زیادی انجام داده است، در آستانه خروج از این کشور با دست خالی است. علی اصغر زرگر استاد دانشگاه و کارشناس امور خاورمیانه در رابطه با تاثیر اعتراضات جمعه بر خروج آمریکایی‌ها از عراق به دیدارنیوز گفت: آمریکایی‌ها باید نیرو‌های خود را کاهش دهند و یک ظهور یا حضور غیرملموسی داشته باشند که حساسیت ایجاد نکند و در نهایت با دولت عراق به توافقاتی دست یابند که بتوانند تنش‌ها را در داخل کم کنند، ولی در صورتی که این اتفاق روی ندهد با توجه به خواست بخش‌هایی از مردم عراق که تحت حمایت کشور‌هایی مانند دولت ایران یا بخش‌های دیگری از خاورمیانه قرار دارند، احتمالا این اعتراضات تداوم خواهد داشت و با یکسری عملیات ملموس‌تری همراه می‌شود.
کتاب سوزی تبریزیان با پشتوانه جهالت!

کتاب سوزی تبریزیان با پشتوانه جهالت!

اقدام عباس تبریزیان و رویکرد کینه توزانه اش نسبت به پزشکی مدرن را می‌بایست با نگاهی به گفتمان غرب ستیزی از سوی بنیادگرایان افراطی؛ و نه حتی سنت گرایان بررسی کرد. تاکید بر بنیاد گرایی از آن رو است که میان این گروه با سنت گرایان تمایزی وجود دارد بدین معنا که سنت گریان با غرب مشکل دارند بنابراین از آن فاصله گرفته و سعی دارند خود و جامعه را از تاثیرات غرب در اشکال مختلف مصون بدارند، بنیادگرایان، اما غرب ستیز هستند و ضمن مخالفت با تمام دستاورد‌های غرب، آرمانشان شکست غرب و نفی جهان غرب و نابودی آن است. بروز این افراطی گری‌ها در کنار ریشه داشتن در غرب ستیزی بنیادگرایانه که اتفاقا چندی است در جامعه از طرف طیفی از دولت مردان و مردم اتخاذ شده است، از پایگاه مردمی نیز برخوردار است بدین معنا که طرفداران عباس تبریزیان کم نیستند و بدیهی است فردی که بدون داشتن هیچ گونه تخصصی سالهاست دفتری دارد و محکمه ای، بدون حمایت مردمی، رونق و ادامه کارش ممکن نبود.
هاشمی تصور می‌کرد جایگزین خاتمی می‌شود/ آقای هاشمی و آقای خامنه‌ای نماینده دو تفکر متفاوت هستند
بخش هفتم«پرونده ویژه» "هاشمی رفسنجانی؛از آسمان تا زمین"/گفتگو با «جواد منصوری»؛قسمت پایانی

هاشمی تصور می‌کرد جایگزین خاتمی می‌شود/ آقای هاشمی و آقای خامنه‌ای نماینده دو تفکر متفاوت هستند

جواد منصوری اولین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفتگو با دیدارنیوز در قالب پرونده ویژه "آیت الله هاشمی رفسنجانی؛ از آسمان تا زمین" گفت: «غرب به آقای هاشمی به عنوان نیرویی که می‌تواند روی او تکیه کند حساب کرد و به آقای خاتمی نیز این گرا را داد که باید بیشتر توجهت به آقای هاشمی باشد نه به آقای خامنه‌ای، و خاتمی هم دقیقا به این سفارش عمل کرد.» در ادامه می‌توانید قسمت پایانی این گفتگو تفصیلی با دیدارنیوز را ملاحظه کنید.
نیابت از مردم کرمان برای ترور؟ لطفا خون بهای ترامپ را در کهنوج هزینه کنید

نیابت از مردم کرمان برای ترور؟ لطفا خون بهای ترامپ را در کهنوج هزینه کنید

احمد حمزه نماینده کهنوج در نطق خود در مجلس شورای اسلامی گفت: «به نیابت از مردم کرمان به هر کسی که ترامپ ملعون را در هر زمان و مکانی از دنیا به قتل برساند، ۳ میلیون دلار جایزه تقدیم خواهیم نمود.» در همین رابطه، «رابرت وود» نماینده آمریکا در امور خلع سلاح در جمع خبرنگاران در ژنو گفت: «اینکه نماینده مجلس ایران برای کشتن ترامپ جایزه تعیین کرده، بسیار مضحک و بی معنی است، ولی این موضوع تاییدی بر این است که نظام ایران یک نظام تروریستی است.» احمد حمزه در حالی برای پرداخت ۳ میلیون دلار خون بهای ترامپ؛ آن هم از جیب مردم اعلام آمادگی می‌کند که کهنوج یکی از فقیرترین شهر‌های کشور در جنوب کرمان است، دسترسی به آب آشامیدنی برای همه میسر نیست، کودکانش سوء تغذیه دارند و بسیاری از ساکنانش در کپر‌ها و سکونت‌های غیر رسمی زندگی می‌کنند.
مطالب برگزیده
عکس روز
آخرین اخبار
حتما بخوانید
پربازدیدها
پربحث ترین ها
عکس
بشنوید
فیلم