پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

اقتصاد اجتماعی
سبک زندگی
پرونده ویژه
شاید نخوانده باشید
راه ورود نظامی اسرائیل و آمریکا را به دریای خزر بستیم/ «خزر فروشی» نشده است
بررسی برخی شایعات پیرامون رژیم حقوقی دریای خزر در گفتگوی"دیدارنیوز" با «محمود دهقان طزرجانی»؛

راه ورود نظامی اسرائیل و آمریکا را به دریای خزر بستیم/ «خزر فروشی» نشده است

اولین بحثی که جمهوری اسلامی در مذاکرات با کشور‌های حاشیه خزر مطرح کرد و منجر به قرارداد شد و آقای روحانی آن را امضا کرد این بود که دریای خزر دریای صلح است و هیچ نیروی نظامی خارجی حق حضور در این دریا را ندارد؛ بنابراین اولین کاری که ما انجام دادیم راه ورود نظامی  اسراییل و آمریکا را به این منطقه بستیم. همان کارشناسانی اکنون در دبیرخانه وزارت خارجه مسایل خزر را بررسی می‌کنند و طرف مشورت تیم مذاکره اند که در دوره پهلوی هم حضور داشتند، بنابراین این مباحث مبنی بر اینکه خزر فروشی اتفاق افتاده، با روسیه معامله شده و عقب نشینی ایران از حقوق خود، اصالت ندارد و بیشتر اظهارات، غیر کارشناسی و گاه مغرضانه است.
شهروند به مثابه «هوموساکر»
نگاه تحلیلی"دیدارنیوز" به زیست فرودستان شهری در نظم اجتماعی و سیاسی جامعه ایران؛

شهروند به مثابه «هوموساکر»

در شرایط فعلی که شاهد رشد فزاینده تهی دستان شهری هستیم، کنشگری این اقشار و پیشروی آرام آن‌ها حائز اهمیت است، زیرا شاید دولت‌ها بتوانند بر دانشگاهیان و روشنفکران سخت بگیرند، فعالیت احزاب سیاسی را محدود کنند و مانع کنشگری روشنفکران شوند، اما نمی‌توانند مانع زندگی روزمره تهی دستان شهری شوند، زیرا زندگی این افراد به مثابه سیاست و کنشگری آنهاست. تنها راه دولت‌ها سرکوب، جمع آوری این افراد و راندن آن‌ها به سمت حاشیه‌های بیشتر است که اعمال چنین سیاستی نتیجه عکس داده و با افزایش حس ناکامی در بین این گروه‌ها خطر جنبش بیکاران و تهی دستان را افزایش می‌دهد.
همراهی اروپا با امریکا در هنگام جنگ؛ نه در هنگام تهدید!
بررسی پیشنهاد آمریکا مبنی بر حضور اعضای ناتو در خلیج فارس در گفتگوی "دیدارنیوز" با فریدون مجلسی؛

همراهی اروپا با امریکا در هنگام جنگ؛ نه در هنگام تهدید!

در صورت روی دادن جنگ، کشور‌های اروپایی آمریکا را همراهی خواهند کرد، ولی در مرحله تهدید نیازی به اعلام حمایت نیست. مرحله کنونی را بخشی از جنگ روانی برای ایجاد التهاب بیشتر در داخل ایران و بحرانی کردن شرایط اقتصادی جهت اجتناب از سرمایه‌گذاری و دور کردن بازار‌های خارجی برای واردات و صادراتی که هم اکنون نیزبه دلیل تحریم‌های بانکی وضعیت مناسبی ندارد می‌بینم.
احمدی نژاد تنها گزینه نظام برای ارتباط با جامعه است/ احمدی نژاد به اصولگرایان هویت داد/ احمدی نژاد با حصر مخالفت کرد/ اصلاح طلبی و اصولگرایی یک جریان هستند/ در ایران انتخابات آزاد نداریم
گفتگوی "دیدارنیوز" با «عبدالرضا داوری» فعال سیاسی / بخش پایانی

احمدی نژاد تنها گزینه نظام برای ارتباط با جامعه است/ احمدی نژاد به اصولگرایان هویت داد/ احمدی نژاد با حصر مخالفت کرد/ اصلاح طلبی و اصولگرایی یک جریان هستند/ در ایران انتخابات آزاد نداریم

قصه جریان اصول‌گرایی با آقای احمدی‌نژاد حداکثر این است که در انتخابات یک نخود برای آقای احمدی‌نژاد در دیگ انداختند، بعد می‌گویند که دیگ را بدهید ما ببریم. اصلاً این گونه نبوده است. اصلاً وزنی ندارند. من یک سؤالی از شما دارم. الان اگر نظارت استصوابی شورای نگهبان برداشته شود جریان اصول‌گرا چند کرسی در مجلس پیدا می‌کند؟ بدون تعارف. همه رقبا را حذف می‌کنند و حال با ابزار شورای نگهبان و با ابزار‌های دیگری که دارند ابزار‌های قضایی و امنیتی و مثلاً برای این و آن پرونده درست می‌کنند، چون اصولاً جریان اصولگرایی یک جریان امنیتی است. بگذارید این جا تفاوت را به شما بگویم. تفاوت مهم جریان اصول‌گرایی با جریان احمدی‌نژاد این است که ما معتقدیم مسائل کشور را باید با مکانیسم‌های اجتماعی حل کنیم، جریان اصول‌گرایی اعتقاد دارد مسائل کشور را باید با مکانیسم‌های امنیتی حل کند. برای همین برای برخورد با آقای روحانی سریال گاندو را می‌سازد.
۲۰۲ سال دیگر صبوری کنید تا برابری ایجاد شود!
"دیدارنیوز" نگاهی به تبعیض‌های موجود در بازار کار دارد؛

۲۰۲ سال دیگر صبوری کنید تا برابری ایجاد شود!

آنچه که ما در سطح جهانی مشاهده می‌کنیم این است که هیچ کشوری به برابری بین زن و مرد نرسیده است. صرف نظر از میزان پیشرفت کشورها، منطقه یا شرایط اقتصادی، نابرابری جنسیتی واقعیتی است که در دور تا دور دنیا وجود دارد و ما می‌توانیم این موضوع را در همه جنبه‌های زندگی زنان ببینیم. ۲۰۲ سال زمان بسیار طولانی برای صبوری کردن است تا برابری مالی و اقتصادی بین زنان و مردان محقق شود.
نخبه‌کشی و پخمه‌ گزینی در دستور کار قرار دارد
غلامرضا انصاری در گفتگو با "دیدارنیوز":

نخبه‌کشی و پخمه‌ گزینی در دستور کار قرار دارد

نخبه کشی وپخمه گزینی در دستور کار قرار گرفته است. در زمانی که همه می‌دانند باید از چنین فیلتر تنگی عبور کنند، مجبور به ظاهرنمایی و تن دادن به بسیاری از ضد ارزش‌ها می‌شوند و جایی که باید در رابطه با مسائلی شجاعانه به لحاظ نظارتی، اعمال نظرکنند، به دلیل ترس برخورد شورای نگهبان مجبور به سکوت خواهند شد و نتیجه آن هم همین مشاهدات امروز از وضعیت کشور است.
مرثیه سیستان و بلوچستان؛ این قسمت: «سرکور»
"دیدارنیوز" نگاهی به فقدان امکانات آموزشی و بهداشتی در دهستان سرکور دارد؛

مرثیه سیستان و بلوچستان؛ این قسمت: «سرکور»

در دهستان سرکور بیش از ۱۸۰ پارچه آبادی کوچک و بزرگ وجود دارد اما برای این تعداد روستا تنها یک مدرسه متوسطه پسرانه هست که آن هم توسط یک خیر بومی حدود بیست سال قبل ساخته شده است. این فاجعه در مورد مدرسه دخترانه عمیق‌تر است، زیرا برای تمام این ۱۸۰ پارچه آبادی،  مدرسه متوسطه دخترانه وجود ندارد، تنها یک سال است که یک خیر اقدام به تاسیس یک مدرسه سه کلاسه کرده که نه فضای آموزشی مناسبی دارد و نه قادر به تامین نیاز منطقه است.
حشمت الله فلاحت‌پیشه در گفتگو با "دیدارنیوز"؛

"حج" پس از فاجعه منا یک دعوای غیر سیاسی شد

مذاکرات در موضوع حج یک موضوع مشترک بین وزارت خارجه و بعثه بود، اما بعد از اختلافات سیاسی که به وجود آمد، غیر سیاسی کردن موضوع حج بین ایران و عربستان شکل گرفت، بنابراین به همین میزان که موضوع حج غیر سیاسی شد مسئولیت مذاکرات بر عهده بعثه و وزارت حج عربستان قرار گرفت و وزارت خارجه ایران و عربستان نقش ملایم کننده فضای سیاسی را برعهده گرفتند، برهمین اساس پس از فاجعه منا موضوع حج به یک دعوای غیر سیاسی تبدیل شد.
احمدی نژاد ۹۸ با احمدی نژاد ۸۴ تفاوت دارد/ احمدی نژاد یک مردم گرای ناب است/ مشائی تئوری پرداز جریان احمدی نژاد است/ احمدی نژاد بر حسب اتفاق رئیس جمهور شد
گفتگوی "دیدارنیوز" با «عبدالرضا داوری» فعال سیاسی/ بخش اول

احمدی نژاد ۹۸ با احمدی نژاد ۸۴ تفاوت دارد/ احمدی نژاد یک مردم گرای ناب است/ مشائی تئوری پرداز جریان احمدی نژاد است/ احمدی نژاد بر حسب اتفاق رئیس جمهور شد

خود آقای احمدی‌نژاد سال ۱۳۹۲، احمدی‌نژاد سال ۱۳۸۴ نیست. با توجه به مجموعه‌ای از تجربیات و درک بلاواسطه از مسائل کشور و مسائل جهانی، سفر‌های متعددی که ایشان به خارج از ایران داشته و مسائل مختلف اقتصادی و اجرایی که ایشان در دوره هشت ساله دیده، طبیعی است که آقای احمدی‌نژاد ارتقاء پیدا کرده است. آقای احمدی‌نژاد سال ۱۳۹۲ حتماً احمدی‌نژاد سال ۱۳۸۴ نیست. احمدی‌نژاد سال ۹۸ هم حتماً احمدی‌نژاد سال ۱۳۹۲ نیست. یعنی این مجموعه تجربیات، خود ایشان را هم ارتقاء می‌دهد، اما در آن فنداسیون و سازه‌ای که آقای احمدی‌نژاد و آقای مشایی بر پایه «مردم» گذاشتند، تغییر حاصل نشد. آقای احمدی‌نژاد یک مردم‌گرای ناب است.
آقای کلانتری مردم را فریب ندهید!
"دیدارنیوز" به سراغ اظهارات رئیس سازمان محیط‌زیست درباره مدارس طبیعت رفته است؛

آقای کلانتری مردم را فریب ندهید!

کلانتری در بخشی از صحبت‌های خود به دو نفر اشاره می‌کند که عضو حزب توده بودند و دارای صلاحیت نیستند. این هم از ماجرا‌های تلخ کشور ما محسوب می‌شود که برای حذف یک جریان، آن‌ها را به گروه‌های خاص وصل کنند. حزب توده خیلی وقت است که دیگر در بین مردم ایران جایگاهی ندارد و فاتحه آن خوانده شده است. کلانتری اسمی نمی‌برد، اما مخاطب آگاه به راحتی می‌فهمد که او به عبدالحسین وهاب زاده پایه گذار مدارس طبیعت و محمد درویش مدیر کل سابق دفتر آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط‌زیست اشاره دارد. فردی که کلانتری به کنایه می‌گوید صبح تا شب در تلویزیون است.
دماوند؛ دعوت مجازی، سقوط واقعی
"دیدارنیوز" جستاری بر ماجرای مرگ یک بانوی کوهنورد در بلندای البرز دارد؛

دماوند؛ دعوت مجازی، سقوط واقعی

متاسفانه این روز‌ها در پیام رسان‌های مجازی، تعدادی از افراد سودجو و کم تجربه هستند که افراد علاقمند به طبیعت گردی و کوهنوردی را بدون رعایت استاندارد‌ها به صعود دماوند یا قلل بلند دیگر دعوت می‌کنند و این موضوع باعث افزایش حوادث و سوانح جبران ناپذیر شده است. مورد اخیر یعنی درگذشت خانم فرناز دولتخواه نیز نمونه بارز همین بی احتیاطی‌ها و خطا‌های افراد ناشی است.
نظر حزب کارگزاران با نظر کرباسچی هم‌سو نیست
«هدایت‌الله آقایی» در گفتگو با "دیدارنیوز" مطرح کرد؛

نظر حزب کارگزاران با نظر کرباسچی هم‌سو نیست

هر چند پژواک صحبت‎های آقای کرباسچی به معنای بخش وسیعی از حزب کارگزاران تلقی می‌شود، اما در این مورد بخصوص، فکر می‎کنم نظر شخصی خود را مطرح کرده‌اند. نظر من این است چه در مورد رهبری، چه در مورد خط مشی و سیاست‌گذاری اصلاحات باید بگوییم که کدام یک از اصلاحات منظور است تا به تناسب، در مورد رهبر آن صحبت کرد.
دولت برنامه‌ای برای کاهش فقر ندارد/ دغدغه اصلی دولت، چهره شهر است و نه کودکان کار!
میزگرد "دیدارنیوز" با حضور فعالین حقوق کودک با موضوع طرح جمع آوری کودکان کار/بخش پایانی

دولت برنامه‌ای برای کاهش فقر ندارد/ دغدغه اصلی دولت، چهره شهر است و نه کودکان کار!

ایران از معدود کشور‌هایی است که در سطح کلان برنامه‌ای برای کاهش فقر ندارد بنابراین مصرانه به سیاست مقابله و حذف و جمع آوری در خصوص گروه‌های آسیب ادامه می‌دهد. ما از طرح جمع آوری بسیار ضربه می‌خوریم، چون نه تنها زحمت‌های گروه در بازگرداندن کودک به زندگی عادی، هدر می‌رود بلکه مددکاران ما نیز یک گام به عقب برمی گردند، زیرا مجبورند وقت و انرژی زیادی صرف کنند که آسیبی را که کودک در طول اقامتش در مراکز متحمل شده جبران شود.
شروع گام سوم منجر به اجماع جهانی علیه ایران خواهد شد؟
گفتگوی "دیدارنیوز" با «سیدعلی بیگدلی» کارشناس مسائل بین الملل؛

شروع گام سوم منجر به اجماع جهانی علیه ایران خواهد شد؟

برداشتن گام سوم راه صحیحی نیست، زیرا درصورت عملی شدن این مسئله، کارکشور ما به جا‌های تنگ و تاریکی کشیده می‌شود که راه برگشتی نخواهد داشت و در صورت محقق شدن این امر، اتحادیه اروپا به دلیل ناتوان بودن خود در اجرای کامل اینستکس، دیگر با ایران همراهی نخواهد کرد، بنابراین یک اجماع بین‌المللی به سود آمریکا شکل می‌گیرد.
اخبار برگزیده
عکس روز
آخرین اخبار
حتما بخوانید
پربازدیدها
وبلاگ
پربحث ترین ها
عکس
بشنوید
فیلم