پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

جامعه امروز
آموزش و تربیت
سمن‌ها
سبک زندگی
پرونده ویژه
شاید نخوانده باشید
جامعه بی شفقت، انسانی را به سطل زباله می‌اندازد

جامعه بی شفقت، انسانی را به سطل زباله می‌اندازد

مصطفی مهرآیین جامعه شناس در گفتگو با دیدارنیوز انداختن پسربچه در سطل زباله و به صورت کلی بی رحمی و بی تفاوتی افراد را از زاویه‌ای دیگر و مبتنی بر تحلیل شرایط موجود مورد توجه قرار داد و گفت: این خشونت و توحشی که در جامعه ما هست قابل تقلیل به روانشناسی نیست بلکه امری کاملا اجتماعی است بدین معنا که گسترش شهرنشینی خود سبب بروز و گسترش خشونت می‌شود، چون شهرنشینی به واقع به معنای بالا رفتن میزان تحریک عصبی است. وقتی افراد تحریک عصبی بالایی دارند، به فکر دیگران نیستند و تنها به دنبال رفع دغدغه‌های خود هستند. دلیل دیگر رواج این بی اخلاقی و توحش، زوال خانواده و منتفی شدن امر تربیت، آموزش و جامعه پذیری است.
عبدالله عبدالله با یک تشر و تهدید آمریکایی‌ها عقب خواهد نشست

عبدالله عبدالله با یک تشر و تهدید آمریکایی‌ها عقب خواهد نشست

عاشق حسین طوری کارشناس مسائل افغانستان به دیدارنیوز گفت: انتخابات در افغانستان سمبلیک و فرمالیته است و عامل حمله و تهدید طالبان به حمله و انتحار موجب شد مردم بترسند بنابراین در همین انتخابات نیم بند، مشارکت نکردند و پائین‌ترین سطح مشارکت در سال‌های گذشته را شاهد بودیم. این‌ها بیشتر صندوق‌ها را پر می‌کنند و از آنجا که رئیس کمیسیون انتخابات هم توسط رئیس جمهوری انتخاب می‌شود، نباید انتظار دموکراسی و شفافیت داشت. آن‌ها انتخابات و دموکراسی را مسخره کرده اند. احتمالش خیلی زیاد است که در سفر اخیر ترامپ به افغانستان، در خصوص اختلافات انتخاباتی هم تصمیماتی گرفته شده باشد. عبدالله اکنون به آن ارزش‌های قدیمی پایبند نیست و می‌توان منتظر کرنش او در قبال مشارکتش در قدرت بود. عبدالله عبدالله با یک تشر و تهدید آمریکایی‌ها عقب خواهد نشست. واقعا دموکراسی در افغانستان وجود ندارد و بیشتر معادلات سیاسی در افغانستان به صورت ریش سفیدی، کدخدا منشی و قبول نقش افغانستان تعریف می‌شود.
گارد مردم در مقابل موج جدید گرانی

گارد مردم در مقابل موج جدید گرانی

«اگه دو سه ساعت دیگه برگردی، مردمی که بعد از تعطیلی تره و بار برای بردن سبزی‌ها و میوه‌های دورریختنی، اینجا تجمع می کنند را می‌بینی». این جمله یکی از میوه فروشان خیابان جمالزاده جنوبی است، بالاتر از میدان میوه و تره بار شهرداری. از بامداد ۲۴ آبان ماه که به طور ناگهانی خبر افزایش قیمت بنزین اعلام شد، نهاد‌های دولتی نسبت به پایداری قیمت‌ها اطمینان خاطر دادند، اما بازار به قول آن‌ها اهمیتی نداد. قیمت گوجه فرنگی در تهران از کیلویی حدود ۵ هزار تومان به ۱۱ هزار تومان رسیده است در حالیکه اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور پس از افزایش قیمت بنزین گفته بود: «هیچ کالا و خدماتی در شرایط حاضر نباید گران بشود، دولت تصمیم و مجوزی برای این کار تا پایان سال ندارد». گزارش میدانی دیدارنیوز از گرانی‌های بازار پس از افزایش قیمت بنزین را بخوانید.
کم خواندن کتاب را متوجه خود نویسندگان می‌دانم
بخش هشتم پرونده ویژه "کتاب‌آباد" / گفتگو با «محمد هاشم اکبریانی» نویسنده و روزنامه نگار؛

کم خواندن کتاب را متوجه خود نویسندگان می‌دانم

محمد هاشم‌اکبریانی در خصوص مدرن شدن کتاب‌ها و نقش فضای مجازی در کتابخوان‌تر شدن جامعه با دیدارنیوز گفتگو کرد. وی در صحبت‌های خود بیان کرد که متأسفانه تلویزیون و رادیوی ما سراغ نویسنده‌های خاص می‌روند و امکانات را از نویسندگان منتقد دریغ می‌کنند. برای همین، فضای مجازی قادر است که در کتابخوانی تغییر و تحول ایجاد کند و تاثیر خودش را بگذارد.
پیوستن شش کشور اروپایی به اینستکس تاثیری بر رفتار ایران نخواهد گذارد

پیوستن شش کشور اروپایی به اینستکس تاثیری بر رفتار ایران نخواهد گذارد

افشار سلیمانی دیپلمات و سفیر سابق ایران در آذربایجان در گفتگو با دیدارنیوز در‌باره نتیجه پیوستن شش کشور اروپایی به اینستکس گفت: کشور‌های تازه پیوسته به اینستکس با توجه به اینکه چماق را هم به موازات این کار خود نشان می‌دهند (طرح مکانیسم ماشه و گزارش آژانس به شورای امنیت) می‌خواهند تا در نهایت ایران تصمیم به بازگشت گیرد یا اینکه حداقل در کاهش تعهدات خود توقف ایجاد کند، اما در رفتار ایران تاثیر گذار نخواهد بود، مگر آنکه اینستکس به معنای واقعی عملیاتی شود. در صورتی که اینستکس عملیاتی نشود به طور حتم ایران از روندی که در پی گرفته (کاهش تعهدات برجامی) برنخواهد گشت، البته در این وضعیت باز هم ایران مشکلات خود را دارد، اتفاقات اخیر هم پیام خوبی به خارج از کشور صادر نکرد، زیرا متاسفانه دولت تصمیم درستی در خصوص بحث بنزین نگرفت و با این امر، نمک بر زخم پاشید و اتفاقاتی که در این رابطه روی داد، شرایط را به سمت بدی پیش برد
مسئول جبران خسارات ناشی از قطعی اینترنت کیست؟

مسئول جبران خسارات ناشی از قطعی اینترنت کیست؟

یک هفته قطعی اینترنت شاید برای کاربران عادی، صرفا بی‌خبری و پیچیدگی به دنبال داشت، اما کسب و کار‌ها خصوصا آن‌هایی که به درگاه بانکی متصل هستند بسیار خسارت دیدند که بر اساس اعلام خودشان از هر ۱۰۰تراکنش‌شان، شاید ۳۰درصد به موفقیت ختم شد. همچنین بسیاری از معاملات از جمله معاملات «سامانه نیما» از این اختلال آسیب دیده و دچار خسران شدند. با وقوع بحران، مسئولان تنها راه چاره را قطعی اینترنت دانستند و بدون تأمل و شاید بدون قصد و غرض به هزاران کسب و کار آسیب زدند. حال سوال اساسی این است که اگر قرار باشد با وقوع چنین بحران­‌هایی هر بار اینترنت قطع شود آیا این رفتار و روالی منطقی خواهد بود؟ آیا کسی مسئولیت جبران خسارت ناشی از این اتفاق را برای افرادی که متضرر شده اند برعهده خواهد گرفت؛ در حالیکه مسئولان همواره مردم را به راه اندازی کسب و کار‌های سایبری تشویق می­ کنند؟
جانشین عبدالمهدی از تعلقات فرقه‌ای خود بکاهد

جانشین عبدالمهدی از تعلقات فرقه‌ای خود بکاهد

نخست وزیر عراق ۸ آذر، از قصد خود برای تسلیم استعفا به پارلمان خبر داد. در بیانیه عبدالمهدی آمده است که تصمیم به استعفا در پاسخ به فراخوان آیت‌الله علی سیستانی، بانفوذترین مرجع تقلید شیعیان عراق، برای تغییر در رهبری این کشور اتخاذ شده است. در همین راستا، مجلس عراق امروز با برگزاری جلسه فوق العاده با استعفای عادل عبدالمهدی نخست وزیر این کشور موافقت کرد. فریدون مجلسی کارشناس روابط بین‎الملل در رابطه با برقراری آرامش در عراق پس از استعفای عبدالمهدی به دیدارنیوز گفت: استعفای نخست‌وزیر عراق امر خطیری است، زیرا در مسئله عراق یک گروه مشخص که دارای حزب یا تشکیلاتی باشند، دست به اعتراض نزدند تا بتوانند جایگزین دولت قبلی شوند.
بار آلایندگی CNG از بنزین بالاتر است

بار آلایندگی CNG از بنزین بالاتر است

افزایش تقاضا برای استفاده از CNG در کشور موضوعی است که مورد توجه کارشناسان موافق و مخالف فراوانی قرار گرفته است. برخی موافق استفاده از این سوخت به جای بنزین در کشور هستند و برخی مخالف. به همین دلیل، دیدارنیوز موضوع مذکور را در گفتگو با نمایندگان هر دو دیدگاه مورد بررسی قرار داده است. در بخش اول، نظرات کارشناسانی که این گاز را برای محیط‌زیست و ماشین‌ها مضر می‌دانند، منعکس می شود.در بخش نخست، دیدارنیوز با محمد درویش کارشناس محیط‌زیست و سپهر زنگنه کارشناس خودرو به گفت‌وگو پرداخته است. درویش معتقد است که بار آلایندگی CNG از بنزین بالاتر است و زنگنه نیز می گوید گاز CNG به موتور ماشین صدمه می‌زند.
مطالب برگزیده
عکس روز
آخرین اخبار
حتما بخوانید
پربازدیدها
پربحث ترین ها
عکس
بشنوید
فیلم