پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

آموزش و تربیت
سمن‌ها
سبک زندگی
پرونده ویژه
شاید نخوانده باشید
دلار و دولت‌ها
"دیدارنیوز" ادعای مصطفی تاجزاده را بررسی کرد؛

دلار و دولت‌ها

مصطفی تاجزاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، روز ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ با انتشار یک ویدیو در توییتر مدعی شد: «در دولت هاشمی، احمدی‌نژاد و روحانی، قیمت ارز سه برابر شد ولی در ۸ سال ریاست‌جمهوری خاتمی، بهای آن دو برابر شد». وی همچنین مدعی شده است در ۴۰ سال گذشته، تنها در دولت اصلاحات، ارز تک نرخی شد. بر آن شدیم تا صحت و سقم ادعای تاجزاده را بررسی کنیم.
ساقط شدن پهپاد، متحدان منطقه‌ای آمریکا را به سکوت وادار کرد
"دیدارنیوز" پیامد‌های سقوط پهپاد آمریکایی را بررسی می‌کند؛

ساقط شدن پهپاد، متحدان منطقه‌ای آمریکا را به سکوت وادار کرد

تنش در آسمان و دریا در منطقه خلیج فارس، حتی اگر کوتاه و مقطعی باشد؛ هم از جهت افزایش بهای نفت و هم از جهت توقف صدور، دودش بعد از صادرکنندگان به چشم خریداران شرقی می‌رود. در این حالت است که سود دیگری نیز به آمریکا می‌رسد و آن ترساندن متحدان عرب خود از لولوی ایران و دوشیدن بیش از پیش آنهاست، بخصوص بعد از اقدام مقتدرانه ایران علیه پهپاد آمریکایی که فروش «امنیت» به حکام عرب منطقه از سوی آمریکا آسان‌تر هم شده است.
عباس کیارستمی؛ یک پایان شاعرانه
"دیدارنیوز" به مناسبت سالروز تولد عباس کیارستمی، نگاهی به سبک کاری این هنرمند فقید دارد؛

عباس کیارستمی؛ یک پایان شاعرانه

عباس کیارستمی، همیشه تمرکز شدیدی روی توجه به پیرامون و هرآنچه که رخ می­ دهد داشت. چه بسا در گفتگویی، خطاب به فیلمسازان جوان چنین پندی می ­دهد که تمام کتاب­ها و دنیای ادبیات، هرگز قدرت و تواناییِ ورزیدن و رشد یک فیلمساز را ندارد، به آن اندازه که "نگاه کردن" دارد. اساسا از تماشای آثارش نیز می­ توان به آن پی برد که کیارستمی بیش از آنکه از ادبیات، موسیقی و حتی جذابیت ­های بصری بهره ببرد، وام­دار "واقعیت" است.
فروپاشی در کمین ما است!/ بعد از جنگ دگرسازی تشدید شد
گفت وگوی "دیدارنیوز" با «محمدرضا تاجیک» استاد دانشگاه/ بخش اول

فروپاشی در کمین ما است!/ بعد از جنگ دگرسازی تشدید شد

ما دنبال عامل بیرونی برای فروپاشی می‌گردیم غافل از اینکه به قول حافظ، مشکل تویی تو از میان برخیز (تو خود حجاب خودی حافظ از میان برخیز). تو خود ضد انقلاب خود هستی، تو خود به اصطلاح خصم خودی. به نظر من در شرایط کنونی، این مشکل به شدت در جامعه ما خودش را نشان می‌دهد.
استثمار لاکچری به اسم مدلینگ کودکان
«محمد اسماعیل سعیدی» عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در گفتگو با "دیدارنیوز" مطرح کرد؛

استثمار لاکچری به اسم مدلینگ کودکان

تبعات و تاثیرات کار کودکان در مسئله کودکان کار و کودکان مدل، یکی است. شاید شرایط متفاوت باشد یعنی خانواده‌های کودکان کار به دلیل فقر، آن‌ها را وادار به کار کردن می‌کنند و در مدلینگ کودکان، عامل اصلی فقر نیست بلکه برداشت‌ها و سبک زندگی و تفکر خانواده است که کودک را مجبور می‌کنند در فضای بزرگ‌تر از سن خود حاضر شود، ولی نهایتاً نتیجه یکسان است، زیرا کودکان مجبور به تن دادن به کار‌هایی می‌شوند که با روح و جسم خود متناقض بوده و به اجبار و با فشار‌های خانواده این کار را انجام می‌دهند.
درس‌هایی که برانکو ایوانکوویچ به ما یاد داد
"دیدارنیوز" به بهانه جدایی برانکو، به دستاورد‌های پروفسور برای پرسپولیس و فوتبال ایران اشاره می‌کند؛

درس‌هایی که برانکو ایوانکوویچ به ما یاد داد

درست است که شاید افرادی همچون برانکو، ولاسکو و کیروش از بسیاری از ایرانی‌ها ایرانی‌تر بودند و خدماتشان از هموطنان صاحب قدرت و ثروت بیشتر بوده، اما در نهایت باید پذیرفت که یک روز می‌روند. ما نمی‌توانیم تا انتها سرنوشتمان را با این‌ها گره بزنیم. اما می‌توانیم از تجربیاتی که بدست آورده‌ایم درس بگیریم. می‌توانیم چیز‌هایی که به ما یاد داده‌اند را سرلوحه کار‌ها قرار دهیم. امثال برانکو در این سرزمین زیاد می‌آیند و می‌روند. اما چیزی که می‌ماند ما هستیم و خانه‌مان. باید خودمان و خانه‌مان را مهم بدانیم نه آدم‌ها را.
توله خرس سوادکوهی؛ قربانی تربیت کودکان در محیط خشن
"دیدارنیوز" رابطه متقابل تربیت کودکان و حیوان آزاری را بررسی می‌کند؛

توله خرس سوادکوهی؛ قربانی تربیت کودکان در محیط خشن

نوع تربیت فرزندان تاثیر بسزایی بر شکل‌گیری شخصیت آن‌ها و رفتارهایشان در آینده دارد. کودکانی که در محیطی خشن و فارغ از احساس، بزرگ می‌شوند در بزرگسالی بیش از دیگران تمایل به حیوان‌آزاری خواهند داشت تا به این وسیله، خشم فروخورده خود را خالی کنند.
«چرنوبیل»؛ یک روایت آمریکایی­ پسند از فاجعه شوروی
"دیدارنیوز" به بررسی سریال «چرنوبیل» می‌پردازد؛

«چرنوبیل»؛ یک روایت آمریکایی­ پسند از فاجعه شوروی

سریال چرنوبیل، بیش از آنکه روایتی دراماتیک از حادثه پیش آمده باشد، خطابه­‌ای سیاسی است بر علیه شوروی و کمونیسم. صرف نظر از آنکه "حق" با کدام جبهه است و چه کسی راست می­ گوید و چه کسی دروغ، باید این مسئله­ را گوشزد کرد که مدیوم بصری در قالب سریال یا فیلم سینمایی، هرگز نباید به خدمت چنین محتوا‌های سیاست­ زده و نگاه­‌های ایدئولوژیکی درآید.
سرنوشت پهپادی که خط قرمز‌های ایران را رد کرد...
"دیدارنیوز" نگاهی به سرنگونی پهپاد «آر-کی گلوبال هاک» آمریکا توسط سپاه پاسداران دارد؛

سرنوشت پهپادی که خط قرمز‌های ایران را رد کرد...

تا لحظه نگارش این گزارش مقامات رسمی آمریکایی واکنشی نسبت به سرنگونی پهپاد خود توسط سپاه پاسداران نشان نداده اند و باید منتظر واکنش آن‌ها ماند. در شرایطی که خطر جنگ بیش از همیشه مطرح می‌شود این اتفاق نگرانی‌هایی را برای افکار عمومی جهان به وجود آورده است. از طرفی دیگر، واکنش قاطع سپاه پاسداران خبر از این می‌دهد که در صورت نقض مرز‌های ایران، این قدرت وجود دارد که واکنش مناسب نسبت به آن داده شود.
روسپی که زمانی انتخاب می‌شد، امروز انتخاب می‎کند
"دیدارنیوز" در گفتگو با «یاسر عرب» به زوایای پنهان فیلم گفتگوی او با یک زن روسپی می‌پردازد؛

روسپی که زمانی انتخاب می‌شد، امروز انتخاب می‎کند

آن زن روسپی در گفتگو با من اشاره کرد که مسئله امثال ما شاید ۲۰ درصد فقر باشد، این مسئله بسیار مهمی است. چرخه روسپیگری که صادق هدایت تعریف می‎کند، مفهومی بود که روسپی‎گری بر زنان تحمیل می‌شد، اما امروز بعضی روسپی‎گری را انتخاب می‎کنند. او انتخاب می‎کند با چه کسی رابطه داشته باشد یا نداشته باشد. روسپی که زمانی انتخاب می‌شده است امروز انتخاب می‎کند. پس این یک تغییر است و یک تغییر جدی در جامعه روسپیان نیز است و یک تغییر جدی در چرخه روسپیگری.
آیا «قالیباف» باز هم سودای ریاست‌جمهوری در سر دارد؟
"دیدارنیوز" به بهانه فراخوان قالیباف برای حضور جوانان در انتخابات، بررسی می‌کند؛

آیا «قالیباف» باز هم سودای ریاست‌جمهوری در سر دارد؟

گذشته از اینکه همین دعوت سردار از جوانان، خود جای بحث و نقد فراوان دارد، اما شاید برای او راه ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ از مجلس می‌گذرد و شاید ۹ ماه دیگر به جای کاندیداتوری، از بطن صحبت‌های قالیباف جریانی در عرصه سیاست متولد شود که سودای ریاست‌جمهوری داشته باشد و شهردار اسبق تهران که هنوز تکلیف پرونده‌های تخلف در زمان مدیریت او مشخص نشده است با لباسی دیگر وارد عرصه انتخابات شود.
پس از پایان مهلت ۶۰ روزه، ایران بنای خروج از برجام را ندارد
«منصور حقیقت‌پور» کارشناس روابط بین‌الملل در گفتگو با "دیدارنیوز":

پس از پایان مهلت ۶۰ روزه، ایران بنای خروج از برجام را ندارد

پس از پایان مهلت ۶۰ روزه، ایران به هیچ وجه قصد خروج از برجام را ندارد. اقداماتی که می‌تواند اجرایی کند، همان اختیاراتی است که در این توافقنامه داده شده است. در برجام، اقدام بعدی درصورتی که طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکرد، مورد پیش بینی قرار گرفته و رفتار ایران هم برهمین پایه پیش‌بینی می‌شود. در صورتی که دوستان اروپایی تمایل به اجرا و عملیاتی شدن برجام دارند باید هزینه اجرای آن را تقسیم کنند، ایران سهم خود را تا به امروز پرداخت کرده، آن‌ها هم سهم خود را پیش آورند تا برجام برهمان پایه باقی بماند.
این زنان شگفت انگیز: از ماهیگیری در سواحل مکران تا حفاری در اعماق زمین
روایت "دیدارنیوز" از زنان سختکوش جاشو و صیاد و کارگر ساختمان؛

این زنان شگفت انگیز: از ماهیگیری در سواحل مکران تا حفاری در اعماق زمین

زنی که در کوه‌های کهگیلویه، سنگ خُرد می‌کند و می‌فروشد، زنانی که در روستا‌های فارس بیش از ۱۰ ساعت در گرمای شدید، کارگری ساختمان انجام می‌دهند، و زنانی که سالهاست در دریای شمال به صیدماهی و فروش آن‌ها در بازار مشغولند، زنانی هستند که نسبتی با تعریف رایج از زن و زنانگی ندارند. زن در تصور و تعریف رایج به ویژه در ایران، موجودی لطیف و ظریف و حتی ضعیف است که به دلیل ساختار فیزیکی خاص، قادر به انجام بسیاری از کار‌ها و مشاغلی که به شکل سنتی، مردانه پنداشته می‌شوند نیست. این اعتقاد وجود دارد که زن‌ها طبیعتا و بالذات، برای انجام طیفی از کار‌ها آمادگی و حتی شایستگی ندارند.
آیا قصه پرابهام کرسنت، پایانی دارد؟
"دیدارنیوز" به بهانه تهدید وزیر نفت به افشاگری، نگاهی به تداوم ابهام در قرارداد کرسنت دارد؛

آیا قصه پرابهام کرسنت، پایانی دارد؟

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت در مصاحبه اخیرش گفته است که پرونده کرسنت هنوز باز است و اگر ناچار شوم اسرار زیادی را فاش خواهم کرد. به نظر می‌رسد شرکت کرسنت پترولیوم از دعوای جناحی که در کشور وجود دارد استفاده کرده است و ایران را به سمت دادن غرامت برده است. با ابهام‌آلود کردن پرونده نیز نمی‌توان اصل موضوع را برای مردم پنهان نگه داشت و بهتر است این مسائل به صورت دقیق از سمت قوه‌قضائیه شفاف‌سازی شود. کرسنت یک قرارداد گازی بوده است که به بن‌بست رسیده است و باید علل آن را از هر سو مورد بررسی قرار داد و عاملین مشکل‌ساز این جریان را در کشور شناسایی کرده و برخورد نمود.
اخبار برگزیده
عکس روز
آخرین اخبار
حتما بخوانید
پربازدیدها
وبلاگ
پربحث ترین ها
عکس
بشنوید
فیلم