پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

گزارش از طرحی که بعد از ۹ سال مصوب شد

مدال شهروندی برای شهروندان نمونه تهرانی

مدال شهروندی برای شهروندان نمونه تهرانی
اعضای شورای شهر روز سه‌شنبه دوباره طرحی را به جریان انداختند که ۹ سال بود مسکوت مانده بود و در بایگانی مصوبات شورا خاک می‌خورد؛ طرحی به نام اعطای نشان شهروندی که تصویب آن به سال ۱۳۸۹ و شورای سوم شهر تهران برمی‌گردد. در تابستان آن سال اعضای شورای شهر تهران به ریاست مهدی چمران به طرحی رای دادند که براساس آن قرار بود شهروندان نمونه شهر تهران شناسایی و معرفی شوند و به آن‌ها نشان شهروندی اعطا شود. برمبنای آنچه در طرح یاد شده آمده بود، قرار بود کمیته‌ای مسوول بررسی و معرفی شهروندان نمونه تهرانی شود.
شوک پاییزی بساز و بفروش‌ها؛

تراکم ساختمانی در برخی مناطق کاهش پیدا می‌کند

تراکم ساختمانی در برخی مناطق کاهش پیدا می‌کند
بساز و بفروش‌ها در مراجعه‌ پاییزی به مرجع صدور پروانه ساختمانی در پایتخت با زمزمه شوکه‌کننده روبه‌رو شدند. آن‌طور که فعالان ساختمانی خبر داده‌اند، قرار است تراکم ساختمانی در برخی مناطق تهران به میزان یک طبقه کاهش پیدا کند.
گزارش "دیدارنیوز" از همایش " ماه، دروازه‌ای به سوی ستارگان"؛

فاتحان ماه و مریخ چه کسانی خواهند بود؟

فاتحان ماه و مریخ چه کسانی خواهند بود؟
زمانی تلاش برای دستیابی به فضا یک رقابت سیاسی و نظامی بین شرق و غرب بود و حالا رنگ و بوی اقتصادی - اجتماعی به خودش گرفته و کشور‌های دیگری هم بازیگر فضا شده اند، کشور‌هایی که می‌توانیم آن‌ها را جزئی از قدرت‌های نوظهور در جهان قلمداد کنیم. مسیر خوبی که در حال حاضر سازمان فضایی کشورمان برای توسعه ماهواره‌ها و توسعه برنامه‌های واقع بینانه در پیش گرفته این امید را می‌دهد که شاید در مورد برنامه‌های فضایی ایران هم به زودی ببینیم که با همکاری چین و هند و بسیاری از کشور‌های آسیایی که درحال حاضر حرف‌های تازه‌ای در این عرصه در آسیا دارند بتوانیم برنامه فضایی مستحکم و واقع بینانه‌ای برای کشورمان تدارک ببینیم.
رئیس سازمان فضایی ایران مطرح کرد؛

امروزه «فضا» جدای از حوزه اقتدار تبدیل به یک حوزه اقتصادی شده است

امروزه «فضا» جدای از حوزه اقتدار تبدیل به یک حوزه اقتصادی شده است
زمانی فضا مظهر اقتدار کشور‌ها بود، اما امروزه جدای از حوزه اقتدار تبدیل به حوزه اقتصادی شده است به طوریکه طی یک دهه گذشته رشد اقتصاد فضا ۱۳۹ درصد نسبت به متوسط رشد اقتصاد جهانی که ۱۹.۴ درصد بوده است یعنی ۶ و نیم برابر متوسط رشد اقتصاد جهانی دنیا افزایش داشته است.
"دیدارنیوز" نگاهی به شهرک سازی‌های عجیب و غریب در لواسان و فساد حاکم بر این منطقه داشته است؛

در «باستی هیلز» چه خبر است؟

در «باستی هیلز» چه خبر است؟
اکو سیستم لواسان دارای چهار ضلع است. ضلع اول شامل مدیریت شهری (شهرداری و شورای شهر و فرمانداری و ...) می‌شود. ضلع دوم صاحب نفوذان و صاحب منصبان و به تعبیر ساده‌تر آقا زاده‌ها هستند. ضلع سوم سرمایه داران و سرمایه سالار‌ها بوده و ضلع آخر مردم بومی ساکن در این منطقه محسوب می‌شوند. به عقیده بسیاری، سرمایه دار‌ها نقش اصلی را در این فرآیند بازی کرده و مسئولین مدیریت شهری از آن‌ها حرف شنوی دارند، چون منافع آن‌ها را تامین می‌کنند. بخشی از درآمد‌های شهری از طریق همین سرمایه دار‌ها تامین می‌شود که یک نمونه آن کمیسیون ماده ۱۰۰ است. هر جا نیز که نهاد‌های ناظر ورود می‌کنند و می‌خواهند وظیفه خود را انجام دهند و جلوی این سرمایه سالار‌ها را بگیرند افراد صاحب منصب و آقازاده‌ها وارد شده و مانع این فرایند می‌شوند. نمونه‌های زیادی در لواسان وجود دارد که سرمایه داران با آقازاده‌ها پیوندی برقرار کرده و جلوی اقدامات نهاد‌های ناظر را گرفته‌اند و مسئولین مدیریت شهری نیز از این بستر استفاده کرده‌اند.
گورستانی برای ضایعات ساختمانی تهران

نان ما را نخاله‌ها می‌دهند

نان ما را نخاله‌ها می‌دهند
اولین روز کارش است. ۱۶ سالگی را اینجا آغاز می‌کند؛ در گورستان نخاله حوالی پاکدشت که از خانه‌اش در سردشت کیلومتر‌ها فاصله دارد. مهدی حالا یکی از کارگرانی است که هر روز گونی‌های خاک و آجر و پلاستیک را در گودال‌هایی که چند برابر قدشان ارتفاع دارند، جابه‌جا می‌کنند و آخر وقت با سر و تن خاک گرفته، از آن بیرون می‌آیند.

روایت صدرالساداتی از ساکنان مجهول باستی هیلز

روایت صدرالساداتی از ساکنان مجهول باستی هیلز
طبقه‌ی جدیدی به وجود آمده است که تفریحاتش تفریحات لاکچری روز دنیاست و ادبیاتش ادبیات قرآن و روایت است. حتی من یکی از افرادی که در لواسان حضور دارد و صفحه‌ی اینستاگرامش را دارم و حالا شاید بعداً معرفی کردم، آیه‌ی قرآن به اشتراک می‌گذارد که: «افوض امری الی الله، ان الله بصیر بالعباد» و آنوقت تصویرش چیست؟ یکی از تصاویرش در سریلانکاست و در این خانه‌هایی که استخر رو به کوه و دریا و جنگل دارند و از آن طرف از این تیپ آدم‌هاست که با سیاسیون، آقای خاتمی و سیداحمد خمینی عکس دارند. این مدل تفکر و سبک زندگی درحال حاضر دیگر چیزی عادی است.

مسکن در تهران باز هم ارزان شد

مسکن در تهران باز هم ارزان شد
شهریورماه ۱۳۹۸ میانگین قیمت مسکن شهر تهران به ۱۲ میلیون و ۹۶۹ هزار تومان در هر متر مربع رسید که ۱.۷ درصد نسبت به ماه قبل کاهش نشان می دهد؛ مردادماه نیز قیمتها ۳.۱ درصد افت کرده بود.
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
فیلم