پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

ریشه‌های چهارباغ ناله می‌کنند

ریشه‌های چهارباغ ناله می‌کنند
اسفندماه ۱۳۹۷، ۴۴ چنار ۲۰ ساله، جایگزین بخشی از چنار‌های ۴۰۰ ساله‌ای شد که طی عملیات حفاری مترو در چهارباغ عباسی اصفهان از بین رفته بود و به نظر می‌رسید که مدیریت شهری جدید به اهمیت درخت، به‌ویژه در محور چهار «باغ» واقف باشد، اما ریشه‌های بیرون زده از خاکِ درختان بسیاری که حالا قربانی صفوی‌سازی چهارباغ می‌شوند، خلاف این نکته را ثابت می‌کند.
به مناسبت ۱۸ مهرماه روز ملی زاینده رود.

زاینده رود را در یک روز خلاصه نکنیم

زاینده رود را در یک روز خلاصه نکنیم
زاینده‌رود یا زنده رود، رگ حیات استان اصفهان است. فارغ از ابعاد کشاورزی، محیط زیستی و صنعتی، این رودخانه زندگی‌بخش به‌عنوان نماد هویتی و فرهنگی شناخته می‌شود. با همین نگاه بود که زاینده‌رود به‌عنوان ۱۱۸ اُمین اثر طبیعی، توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۰ بهمن ۱۳۸۹ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.

همه‌پرسی در چهارباغ، آری یا خیر؟

در سپهر سیاستِ ایران، گفتن از همه‌پرسی و عملی کردن آن، کاری بس دشوار است، اما در سپهر فرهنگی یک شهر و برای تعیین تکلیف محوری مهم و تاریخی مثل چهارباغ چطور؟ آیا می‌شود از همه‌پرسی برای برون‌رفت از وضع ناخوشایند فعلی این گذر مدد جست؟
گشتی در یک روستای هزار و ۱۰۰ ساله

آل بویه در «قورتان» گیر افتاده است

آل بویه در «قورتان» گیر افتاده است
یادتان باشد اصفهان فقط شهر اصفهان نیست و زاینده رود تنها همان رودی نیست که از سی و سه پل و پل خواجو می‌گذرد. اگر دنبال بستر خشک این رود را بگیرید به قورتان می‌رسید؛ روستایی به هزار و ۱۰۰ سال قدمت.

حمام خسرو آقا را فرح خراب کرد نه من!

حمام خسرو آقا را فرح خراب کرد نه من!
احمد منتظر، رئیس سابق اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، چندی پیش در گفت‌وگو با ایسنا، خاطره‌ای از شب تخریب حمام خسرو آقا بیان کرده بود که در آن خاطره، از «سیف‌اللهی» نامی به‌عنوان عامل این تخریب اسم برده شده بود. در متن پیش رو، روایت عبدالحسین سیف‌اللهی را درباره ماجرای حمام خسرو آقا ثبت و ضبط کرده است.
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس