پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

کوهستان تته! در سوگ فرزندانت خون گریه کن!

کوهستان تته! در سوگ فرزندانت خون گریه کن!
کولبری به این شکل فعلی که مصداق بارز نقض حقوق انسانی و قوانین کار است، پدیده‌ای است که در طول چند دهه اخیر و به دلیل بیکاری و فقر گسترده در شهر‌های کردنشین به وجود آمده، آن هم در شرایطی که کارخانه و کارگاه فعال و فرصت شغلی وجود ندارد و شاخص توسعه نیافتگی در شهر‌های کردنشین همواره نسبت به کل کشور بالاست. مردم و جوانان چاره دیگری جز اقدام به کولبری برای یافتن لقمه نانی ندارند، نانی که به قیمت جانشان تمام می‌شود، نانی که آغشته به خون است، خون کولبری که با برچسپ قاچاقچی هدف گلوله قرار می‌گیرد و یا به درون دره‌ای پرتاب می‌شود. فریدون پروازه یکی از دوستان و همسایگان آزاد و فرهاد در توصیف شرح حال دو برادر به دیدارنیوز گفت: پدر و مادرشان معلول هستند. پدرشان از سر فقر و نداری، کاری را انجام می‌دهد که هیچ کس حاضر به انجامش نیست، او زباله گرد و زباله فروش است. آن روز نیز فرهاد و آزاد برای آوردن کول رفته بودند که ناگهان باد و بوران شده و برف سنگینی می‌بارد، آن‌ها راه بازگشت را گم می‌کنند. برادر بزرگتر آزاد، برادر ۱۴ ساله اش را در کلبه‌ای متروک گذاشته و خود به دنبال کمک می‌رود، حتی کت خود را به فرهاد می‌دهد که کمتر سردش شود، آزاد می‌رود، اما بازنمی گردد.
انجمنی که تلاش می‌کند شادی به کردستان بازگردد

حال همه ما خوب است اما...

حال همه ما خوب است اما...
با وجود شرایط بد اقتصادی، بیکاری، بیماری و برخی مشکلات دیگر، شاد بودن کار راحتی نیست. می‌شود هزار و یک دلیل برای افسردگی آورد، اما برای شاد بودن معمولاً بهانه‌ای جور نمی‌شود. گرچه نمی‌شود گفت شرایط اقتصادی، لزوماً دلیل افسردگی افراد است، اما تأثیر زیادی در آن دارد، به‌طوری که در استان‌هایی که آمار بیکاری بالاتر است، نشانه‌های افسردگی هم در میان مردم آن بیشتر دیده می‌شود و متأسفانه در پی آن آسیب‌های دیگری همچون اعتیاد و همین‌طور خودکشی نمود پیدا می‌کند.

تاج: با برانکو مذاکره کردیم

تاج: با برانکو مذاکره کردیم
رییس فدراسیون فوتبال در مجمع انتخابات رییس هیات فوتبال کردستان گفت: پس از چالش‌های زیاد، قرارداد بسیار خوبی در زمینه تقسیم درآمد حاصل از پخش مسابقات فوتبال (حق پخش تلویزیونی) با صدا و سیما بستیم که جزییات آن به زودی اعلام می‌شود.
کردستان زیبا؛

عمارت خسروآباد میراثی ماندگار از خاندان اردلان

عمارت خسروآباد میراثی ماندگار از خاندان اردلان
ریچ سیاحتگر بریتانیایی در سفر خود به سنندج و هنگام بازدید از عمارت خسروآباد آن را اینگونه توصیف می‌کند و می‌گوید: "باغ‌های سنندج همچون باغ‌های شیراز به این سو آن سو پراکنده‌اند و من هرگز چیزی نظیر خسروآباد در سینه سنندج ندیده‌ام.

زنانی که مجبورند با ظاهری مردانه، کولبری کنند

زنانی که مجبورند با ظاهری مردانه، کولبری کنند
نماینده مردم کردستان در شورای عالی استان‌ها درخصوص وضعیت کولبران هشدار داد و گفت: جای تاسف است که بگویم با زنان و دخترانی مواجه هستیم که مجبورند در نقش یک مرد یا پسر ظاهر شوند تا به صف طولانی کولبران بپیوندند.

رئیسی در بند زندانیان امنیتی

رئیسی در بند زندانیان امنیتی
سفر یک روزه رئیس  قوه قضائیه به استان کردستان چند نشست عمومی و چند بازدید را به همراه داشت که حضور وی در زندان مرکزی سنندج از خرق عادت بازدیدهای رسمی مدیران و مقامات قضایی بود.
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس