پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

اسکان ۳۶۵ سیلزده سیستان و بلوچستان

اسکان ۳۶۵ سیلزده سیستان و بلوچستان
مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان گفت: ۳۶۵ آسیب‌دیده سیلاب جنوب این استان در قالب ۷۱ خانوار از چهارم فروردین تاکنون توسط نیروهای هلال احمر اسکان اضطراری داده شدند.

سیل سیستان و بلوچستان مردم را خانه خراب کرد

سیل سیستان و بلوچستان مردم را خانه خراب کرد
در دو روز گذشته بارش شدید باران و طغیان رودخانه‌های فصلی در شهر‌های مختلف استان سیستان و بلوچستان، ادامه زندگی برای مردم را غیرممکن کرده است. جاری شدن سیل و آب گرفتگی شدید در روستا‌ها و شهر‌ها به ویژه شهرهایی، چون سرباز، دلگان، نیک شهر و خاش که میزان بالاتری از بارش را داشته اند، خسارات زیادی وارد کرده است. محمد ابراهیم رودینی کارشناس محیط زیست در سیستان و بلوچستان در گفتگو با دیدارنیوز به وخامت اوضاع و آب گرفتگی شدید شهر‌ها و روستا‌های سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت:نزدیک به ۱۳ شهرستان در حال حاضر درگیر سیل اند، مدارس در بسیاری از شهرستان‌ها به دلیل قطع راه‌های ارتباطی و آب گرفتگی مدارس، تعطیل شده، صد‌ها نفر گرفتار و تعدادی مفقود شده اند و جنازه یک جوان که هویتش معلوم نیست در سرباز پیدا شده است. بیش از هزار راس دام و طیور و ماکیان تلف شده اند، خسارات زیادی به کشاورزی وارد آمده و باغات مردم نیز در کنار مزارع و صیفی جات نابود شده است. هاشم ملکشاهی معلم مدرسه‌ای در شهر سرباز و محمد نبی شهلی بُر یکی از اهالی شهر بزمان نیز در گفتگو با دیدارنیوز به مهم‌ترین مشکلات و کمبود‌های استان سیستان و بلوچستان و به ویژه بخش مرکزی و جنوبی این استان اشاره کردند.

شنیده شدن ۸ صدای مکرر و مهیب در مناطقی از زاهدان

شنیده شدن ۸ صدای مکرر و مهیب در مناطقی از زاهدان
صداهای مهیب شنیده شده در منطقه سرجنگل و چاه احمد زاهدان برخی از مردم منطقه را دچار نگرانی کرده است که به گفته معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان این صدا احتمالا ناشی از سقوط برخی قطعات جدا شده از ماهواره ظفر است و جای هیچگونه نگرانی نیست.
روایت معلم روستا از راه اندازی کلبه کتاب در دشتیاری سیستان و بلوچستان

شب‌های روشن کودکان پیرسهراب

شب‌های روشن کودکان پیرسهراب
عصر‌های پنجشنبه بعد از نماز مغرب، همان وقتی است که بچه‌های «پیرسهراب» سر از پا نمی‌شناسند برای اینکه خودشان را به اتاقکی برسانند که حالا دیگر اسمش «کلبه کتاب ماهکان» است و وعده‌گاه کودکان روستا برای دورهمی‌های هفتگی. ماهکان یعنی ماه کوچک؛ به معنای شب روشن و نورانی هم هست و نامی رایج در منطقه بلوچستان؛ البته یافتن راه درست و گمراه نشدن را هم از معنی آن برداشت می‌کنند. حالا کلبه کتاب ماهکان، در حکم غروب‌های روشن بچه‌های پیرسهراب است که شوق خواندن در چشم‌های درخشانشان موج می‌زند و میل دانستن در دلشان.
بخشدار مرکزی نیکشهر:

سیل موجب تشدید فقر در سیستان و بلوچستان/ نیاز ضروری به ماشین آلات مکانیکی/ نبود "سیل بند" هنوز جان مردم را تهدید می‌کند

سیل موجب تشدید فقر در سیستان و بلوچستان/ نیاز ضروری به ماشین آلات مکانیکی/ نبود
بخشدار مرکزی نیکشهر در استان سیستان و بلوچستان با اشاره به مشکلات و خرابی‌های وسیع سیل اخیر در این منطقه گفت: سیل موجب تشدید فقر در بخش مرکزی نیکشهر شده و برای بازسازی راه‌ها و دسترسی‌های جاده‌ای در این مناطق نیاز ضروری به ماشین آلات مکانیکی داریم.
اگر به سواحل چابهار سفر کردید، با خودتان آب ببرید

یک اقیانوس بی‌آبی

یک اقیانوس بی‌آبی
در کرانه اقیانوس زندگی می‌کنند، اما از زمانی که به یاد دارند با بی‌آبی دست به گریبانند. چابهاری‌ها شب با صدای کوبیدن امواج به صخره‌ها می‌خوابند و صبح قطره‌ای آب برای شستن دست و صورتشان ندارند. آب دارند، اما نه امکاناتی برای تصفیه آب و در بعضی روستا‌ها نه حتی لوله‌کشی برای انتقال آب ندارند. محروم ماندن از آب برای مردم این منطقه ساحلی در سیستان و بلوچستان عادتی قدیمی است تا آنجا که از صحبت کردن درباره آن هم طفره می‌روند.
رنج‌های چند همسری در سیستان و بلوچستان از نگاه بچه‌های این خانواده‌ها

زنان تنها؛ کودکان رها شده

زنان تنها؛ کودکان رها شده
برای اینکه درباره چندهمسری در سیستان و بلوچستان بنویسم، سراغ بچه‌ها رفتم؛ کودکان خانواده‌های درگیر این مسأله. شاید بگویید بچه را چه به این حرف‌ها، اما اگر ازآن‌ها سؤال هم نکنی درباره این موضوع حرف می‌زنند، چون زندگی‌شان را آنقدر تحت‌تأثیر قرار داده که نمی‌توانند نسبت به این موضوع بی‌تفاوت باشند.
گفتگو
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
فیلم