پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

۲۲ هزار و ۷۰۰ کلاس درس نیمه‌تمام در کشور

۲۲ هزار و ۷۰۰ کلاس درس نیمه‌تمام در کشور
رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با بیان اینکه ۲۲ هزار و ۷۰۰ کلاس درس نیمه تمام داریم که پراکندگی آن در استان‌های مختلف متفاوت است گفت: اعتباراتمان را به سمت مدارس نیمه تمام می‌بریم. همکاران را ملزم کردیم مدارس نیمه تمام را تکمیل کنند.
گفتگوی "دیدارنیوز" با اکرمی و کفاش، وزیر و معاون اسبق آموزش و پرورش به مناسبت روز امورتربیتی؛

امور تربیتی؛ کم کاری از درون، محدویت از بیرون!

امور تربیتی؛ کم کاری از درون، محدویت از بیرون!
اکرمی در صحبت‌های خود به نکته خاصی اشاره کرد. دخالت جریاناتی خارج از آموزش و پرورش در امورتربیتی. او به این نکته اشاره کرد که جریاناتی خارج از نظام تعلیم و تربیت رسمی وجود دارد که با قدرت زیادی که دارند فعالیت‌های امورتربیتی را جهت دهی کرده و محدودیت‌هایی برای نیرو‌های حاضر در این مجموعه به وجود می‌آورند.
"دیدارنیوز" به بحران فراگیر در نظام آموزش عالی کشور می‌پردازد؛

بحران اصلی پیش روی دانشگاه در ایران کدام است؟

بحران اصلی پیش روی دانشگاه در ایران کدام است؟
نظام آموزش عالی در کشور به تنها چیزی که به طور جدی نمی‌اندیشد، تربیت و آموزش انسان‌های متفکر و خلاق و عاشق علم و مساله دار و مثبت اندیش و آینده نگر است، بلکه به دیوان مدرک سازی و صدور گواهی فارغ التحصیلی تبدیل شده است. شوق ورود به دانشگاه در اکثر جوانان نه از بابت تحصیل و تحقیق و جستجو گری و گره گشایی از مشکلات کشور در حوزه‌های گوناگون، بلکه صرفا ایجاد فرجه‌ای برای گذران دوره‌ای دیگر از زندگی و تعویق و تعلیق نا امیدی‌ها به آینده است.

اینفوگرافیک/ مدارس کدام استان‌ها نیاز به تخریب و بازسازی کامل دارند؟

اینفوگرافیک/ مدارس کدام استان‌ها نیاز به تخریب و بازسازی کامل دارند؟
استان‌های تهران با ۸۴۱۹ کلاس، خراسان رضوی با ۷۰۸۰ کلاس و گیلان با ۵۲۰۳ کلاس بیشترین کلاس‌هایی را دارند که نیاز به تخریب و بازسازی کامل دارد. خوزستان، سیستان و بلوچستان و مازندران به ترتیب در رده‌های بعدی هستند.
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در گفتگو با "دیدارنیوز":

نباید از تربیت سیاسی غافل شد

نباید از تربیت سیاسی غافل شد
نباید با نگاه‌هایی غیر سازنده از تربیت سیاسی اجتماعی غفلت کرد و با گرایش‌های حزبی و سیاست بازی آن را آلوده کرد. باید برای آرمان‌های انقلاب و منافع ملی و عمق بخشی به آگاهی سیاسی دانش‌آموزان این ساحت تربیتی را جدی بگیریم
نعمت‌الله فاضلی، استاد دانشگاه در گفتگو با "دیدارنیوز" به لزوم نقد دانشگاه و دانشگاهیان می‌پردازد؛

واقعیت‌های خاک بر سری، زبان خاک بر سری می‌سازند

واقعیت‌های خاک بر سری، زبان خاک بر سری می‌سازند
فاضلی به حوزه عمومی و مناسبات حاکم بر آن اشاره کرد و بر این نکته تاکید داشت که این ادبیات، همواره ادبیات سازنده‌ای نیست، ولی تا وقتی که «واقعیت‌های خاک بر سری» در جامعه وجود دارد، «زبان خاک بر سری» هم شکل می‌گیرد. حال ممکن است این زبان در سخنرانی یک استاد دانشگاه هم اثر بگذارد و خودش را نشان دهد.
"دیدارنیوز" به ارزیابی انواع «مدرسه» در دوران پس از انقلاب می پردازد؛

۴۰ سال، ۴ نسل و ۴ مدرسه

۴۰ سال، ۴ نسل و ۴ مدرسه
آموزش و پرورش بعد از انقلاب را اگر بخواهیم مورد ارزیابی قرار دهیم باید به سراغ مدرسه پس از انقلاب برویم و ببینیم چه صفتی را باید به این مدارس در مقاطع مختلف نسبت داد و بی تردید صفت مشترکی را نمی‌توان برای ۴۰ سال که ۴ نسل از کودکان و نوجوانان را تحت آموزش و پرورش داشته است نسبت داد، بلکه به نظر می‌رسد حداقل در این ۴۰ سال با ۴ نوع مدرسه مواجه بودیم که بصورت اجمال در این نوشتار به تفکیک و توصیف این ۴ نوع مدرسه می‌پردازم.
"دیدارنیوز" چهار دهه عدالت آموزشی را مورد بررسی قرار می‌دهد؛

از توسعه امکانات آموزشی تا کالایی شدن آموزش

از توسعه امکانات آموزشی تا کالایی شدن آموزش
آموزش یکی از اصلی‌ترین وظایف دولت‌ها است و کاملا یک امر حاکمیتی است. در جوامعی مانند جامعه ایران که مشکلات ویژه‌ای دارد آموزش بستر مناسبی است برای کاهش شکاف طبقاتی. دولت‌ها می‌توانند با بهبود وضعیت آموزشی در کشور، شرایط عادلانه‌تری را به وجود بیاورند. اما شرایطی که به اسم خصوصی‌سازی و کالایی شدن آموزش دیده می‌شود به هیچ وجه وضعیت آموزشی عادلانه‌ای را نشان نمی‌دهد.
بررسی چهار دهه عدالت آموزشی در گفتگوی "دیدارنیوز" با سیدمجید حسینی استاد دانشگاه؛

خطر فروپاشی آموزشی!

خطر فروپاشی آموزشی!
برای طبقات پایین، تنها راه نجات، آموزش است. در تمام دنیا آموزش و درمان تنها مسیر‌هایی است که طبقات پایین را نجات می‌دهد. آموزش عادلانه و درمان عادلانه، این دو بسیار مهم هستند. اگر صنعت ناعادلانه باشد، به اندازه آموزش ناعادلانه طبقه محروم را تخریب نمی‌کند. آموزش تنها راه فرار از این وضعیت است، اما این بسته شده است.
خبر خوش مدیر امور زنان و خانواده آموزش و پرورش در گفتگو با "دیدارنیوز"؛

دفتر امور زنان باقی می‌ماند

دفتر امور زنان باقی می‌ماند
دفتر امور زنان بر جای خود می‌ماند و تلاش می‌شود که در ساختار اداری حفظ شود. تلاش ما این است که همان وضعیت قبلی باقی بماند و همچنان دفتر امور زنان و خانواده زیر نظر وزیر به فعالیت خود ادامه دهد. این مساله حدود سه هفته دیگر درست می‌شود.
حسین خنیفر، رئیس دانشگاه فرهنگیان در گفتگو با "دیدارنیوز"؛

استخدام پیمانی دانشجومعلمان خودزنی است

استخدام پیمانی دانشجومعلمان خودزنی است
ما نزدیک به صد سال است که تربیت معلم داریم. باید بهترین‌ها را در این سیستم تربیت کنیم. اینکه ما استخدام رسمی - آزمایشی را پیمانی کنیم، گونه‌ای از خودزنی است. سال آینده علاقه‌مندان و رتبه‌های برتر به دانشگاه فرهنگیان تمایلی پیدا نمی‌کنند. این یک خودزنی است.  
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم