پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

گفتگوی "دیدارنیوز" با «سید مجید حسینی» به بهانه ادعای جدید معاون آموزشی وزارت بهداشت؛

ادعای پذیرش ۶۰ درصدی رشته پزشکی با سهمیه، دادن آدرس غلط است

ادعای پذیرش ۶۰ درصدی رشته پزشکی با سهمیه، دادن آدرس غلط است
ما کلاً در کنکور، یک نوع سهمیه فرزند شهید، بیشتر نداریم. ۱۸ جور سهمیه دیگر و انواع دیگری از سهمیه مثل سهمیه ۲۵ درصد رزمندگان، سهمیه کارمندان ارشد وزارت دفاع و مهم‌تر از همه، سهمیه فرزندان هئیت علمی، درصد بیشتری را به خود اختصاص داده اند. در کنکور سال گذشته، فرزندان شهدا در رشته هنر ۵ نفر و در رشته ریاضی ۱۲۵ نفر بودند که نسبت به عدد کل، رقمی نیست. درشرایطی که قرار است ظرفیت‌های پزشکی اضافه شود، وزارت بهداشت با طرح این بحث در افکار عمومی در صدد ایجاد کردن این ذهنیت است که اگر ظرفیت‌های پزشکی اضافه شود، به سهمیه‌ها اضافه می‌شود. در واقع این یک استراتژی برای جلوگیری از افزایش ظرفیت در رشته علوم پزشکی است.
"دیدارنیوز" به بهانه تصویب «معافیت مدارس غیردولتی از مالیات و عوارض» بررسی می‌کند؛

گام دیگر دولت روحانی برای نابودی عدالت آموزشی

گام دیگر دولت روحانی برای نابودی عدالت آموزشی
شما اگر پولدار باشید می‌توانید از مدارس با کیفیت پولی استفاده کنید و به سراغ مدارس بی کیفیت دولتی نروید. ما نیز به عنوان دولت، شما را از بسیاری از مسائل معاف می‌کنیم تا با بی پول‌هایی که به سراغ مدارس دولتی می‌روند برابر باشید. جدای از آنکه این دسته بندی پولدار و بی پول، بین مردم چه اثرات مخربی دارد، اما یک محاسبه ساده این را به ما می‌گوید که مدارس پولی که درآمد خوبی دارند باید مالیات و عوارض ویژه‌ای بدهند تا در بخش عمومی هزینه شود، نه اینکه پولدار‌ها را هم معاف کنیم.
طیبه سیاوشی در گفتگو با "دیدارنیوز" مطرح کرد؛

مجلس یازدهم نیازمند حضور پررنگ‌تر متخصصان است

مجلس یازدهم نیازمند حضور پررنگ‌تر متخصصان است
اکثر نمایندگانی که امروز در مجلس حضور دارند و حتی در دوره‌های قبلی حضور داشتند دارای سمت‌های سیاسی، قبل از ورود به مجلس بودند. به نظر می‌رسد نیاز باشد که در مجلس، افراد متخصص و غیرسیاسی بیشتری حضور داشته باشند. ما در سفری که چندی پیش به فنلاند داشتیم با موضوع جالبی روبرو شدیم. بسیاری از نمایندگانی که در پارلمان فنلاند حضور دارند افرادی هستند که پیش از آن در سیستم آموزشی کشور فعالیت می‌کردند. همین موضوع تا حدودی در پارلمان فرانسه هم دیده می‌شود. این رویکرد؛ نه تنها اهمیت آموزش در آن کشور‌ها را نشان می‌دهد که حتی منجر به این خواهد شد که این نمایندگان، صدای جامعه آموزشی هم باشند.
تحلیل "دیدارنیوز" درباره وضعیت این روزهای آموزش و پرورش؛

آموزش و پرورش و گرفتاری در مثلث برمودای حاکمیت، دولت و وزیر

آموزش و پرورش و گرفتاری در مثلث برمودای حاکمیت، دولت و وزیر
به نظر می‌رسد تا اطلاع ثانوی اتفاق خاصی در دستگاه آموزش و پرورش نخواهد افتاد و هم چنان مثلث برمودای «نهاد‌های حاکمیتی استمرار بخش وضعیت فعلی» و «دولت غیرحمایت‌گر با اولویت‌های دیگر» و «وزیری که باید ساز‌های متضاد بزند»، باقی مانده این نظام آموزشی را هم در خود می‌بلعد و روز به روز ناکارآمدتر خواهد شد مگر اینکه تصمیمی کلان و سطح حاکمیتی در پیوند با دولت برای حمایت از وزیر جدید گرفته شود و به این باور مشترک رسیده شود که برای گشودن گره بسیاری از مسائل و مشکلات فرهنگی و اجتماعی و سیاسی و حتی اقتصادی باید از آموزش و پرورش به معنای خاص و تعلیم و تربیت به معنای عام آن آغاز نمود.
"دیدارنیوز" به بررسی آموزش و پرورش و وزرای آن در دولت حسن روحانی می‌پردازد؛

از نجفی تا بطحایی؛ تراژدی آموزش و پرورش در دولت روحانی

از نجفی تا بطحایی؛ تراژدی آموزش و پرورش در دولت روحانی
وضعیت نابسامان آموزش و پرورش در دولت روحانی فقط به استعفای بطحایی مختص نمی‌شود و شاید بتوان گفت این وضعیت کمی تا قسمتی کمدی تراژیک، در طول دوران ریاست جمهوری حسن روحانی در آموزش و پرورش وجود داشته است. عدم توجه به مقوله تعلیم و تربیت و اولویت نبودن آن همواره در دولت‌های یازدهم و دوازدهم دیده می‌شود. هر چند که در چند سال ابتدایی دولت یازدهم یک ثبات مدیریتی وجود داشت، اما برآیند کارنامه روحانی در حوزه آموزش و پرورش اصلا نمره قابل قبولی را کسب نخواهد کرد.
با حضور حسینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش

۲۰ تیر؛ دومین کنگره کشوری سازمان معلمان ایران

۲۰ تیر؛ دومین کنگره کشوری سازمان معلمان ایران
این کنگره دو مهمان ویژه نیز دارد. سرپرست وزارت آموزش و پرورش در کنگره سازمان معلمان ایران سخنرانی خواهد کرد. همچنین عمادالدین باقی از فعالین سیاسی اجتماعی نیز در این کنگره سخنرانی خواهد داشت.
"دیدارنیوز" حواشی استعفای بطحایی وزیر سابق آموزش و پرورش را بررسی می‌کند؛

بطحایی استعفا داد یا استعفا داده شد؟!

بطحایی استعفا داد یا استعفا داده شد؟!
دولت روحانی در زمینه آموزش و پرورش عملکرد قابل قبولی ندارد و در مواجهه با وزرای این وزارتخانه نیز عملکرد آن بسیار سوال برانگیز است. در پایان کار علی اصغر فانی، به اسم استعفا او از این وزارتخانه خارج شد، اما متن نامه او خطاب به حسن روحانی معنای استعفا نمی‌داد. بعید نیست که مشکلات داخلی دولت باعث شده است که این دلیل‌تراشی‌ها به وجود بیاید تا به بهانه انتخابات مجلس شورای اسلامی، بطحایی نیز از کابینه خارج شود.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش خبر داد

۱۸ هزار معلم جدید از مهر به مدارس می‌آیند

۱۸ هزار معلم جدید از مهر به مدارس می‌آیند
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش به حذف تدریس مدیران مدارس و تلاش برای حذف ساعت تدریس معاونان اشاره کرد و از ورود حدود ۱۸ هزار معلم جدید به مدارس از مهر ۹۸ خبر داد.
"دیدارنیوز" به بهانه اعلام شهریه مدارس غیردولتی، نگاهی به این مدارس داشته است؛

سازمان مدارس غیردولتی یا سازمان خصوصی سازی آموزش

سازمان مدارس غیردولتی یا سازمان خصوصی سازی آموزش
از گذشته تا امروز همواره بحث نظارت بر مدارس غیردولتی از دغدغه‌های مهم مردم بوده است، از ماجرای تعرض جنسی به برخی دانش‌آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران گرفته تا آتش سوزی یک مدرسه در سیستان و بلوچستان و کشته شدن چند دانش‌آموز. به تازگی نیز مطالبی در فضای مجازی دست به دست می‌چرخد که مدارسی در تهران وجود دارد که دانش‌آموزان را به سفر‌های خارجی می‌برند و شهریه آن از ۱۵ تا ۲۳ میلیون تومان است. آموزش زبان دوم و یک ورزش به صورت تخصصی و یک ساز هم از جمله ویژگی‌های این مدارس محسوب می‌شود.
کورسوی امید برای بی شناسنامه‌های روستای «آزاتی کِشاری» سیستان و بلوچستان

نام ما را هم در شناسنامه ایران ثبت کنید

نام ما را هم در شناسنامه ایران ثبت کنید
«گزارش‌تان را درباره بی‌شناسنامه‌های روستای جنگارک خواندم. خدا خیرتان بدهد، اگر می‌شود یک کاری هم برای بچه‌های روستای آزاتی کِشاری بکنید.»
"دیدارنیوز" به بهانه فصل امتحانات به سراغ این پدیده و روش‌های اصلاح آن رفته است؛

کابوس امتحانات با ارزشیابی کیفی پایان می‌یابد

کابوس امتحانات با ارزشیابی کیفی پایان می‌یابد
به صورت کلی، هیچ نظریه‌ای در حوزه تعلیم و تربیت، امتحان؛ آن هم به صورت مرسوم آن را تنها راه ارزشیابی از دانش‌آموز نمی‌داند و ارزشیابی عملکرد یک دانش‌آموز را بر اساس آنچه که در برگه امتحانی‌اش نوشته شده مورد پذیرش قرار نمی‌دهد، بلکه عملکردش در طول یک سال تحصیلی و براساس مسائل مختلف سنجیده می‌شود و یک نگاه چند بعدی به مقوله ارزشیابی وجود دارد که می‌توان امتحان را به عنوان یکی از پارامتر‌های آن در نظر گرفت و نه همه آن.

روزهای مدرسه در جغرافیای محرومیت

روزهای مدرسه در جغرافیای محرومیت
اول مهر که می‌شود، دانش‌آموزان مناطق محروم کشور نیز همانند سایر کودکان این سرزمین شور و شوق آموختن و رفتن به مدرسه در وجودشان لبریز می‌شود حتی اگر سهم آن‌ها از روز‌های شیرین مدرسه دلچسب و خوشایند نباشد.
گفتگوی "دیدارنیوز" با معلم خرید خدمتی که در مرز سیستان و بلوچستان و مناطق محروم خدمت می‌کند؛

معلمی در نقطه صفر مرزی!

معلمی در نقطه صفر مرزی!
من نمی‌دانم حقوقم چقدر است. نه قرارداد داریم نه فیش حقوقی. آخر سال قراردادی جلوی ما می‌گذراند و می‌گویند که این را امضا کنید. من می‌خواهم در ابتدای سال اعلام کنند که حقوق من فلان قدر هست نه اینکه آخر سال قراردادی پیش روی ما بگذارند و بگویند که این را امضا کن و ما هم از سر ناچاری و اجبار آن را امضا کنیم.
"دیدارنیوز" در گفتگو با یک «سربازمعلم» نگاهی به وضعیت این پدیده در آموزش و پرورش دارد؛

سرباز‌ها به کلاس درس می‌روند!

سرباز‌ها به کلاس درس می‌روند!
من ۱۸۰ تومان برای سربازی و ۱۳۵ تومان برای عائله مندی می‌گیرم و ۳۵ تومان حق اولاد بود که آن را هم حذف کردند. ما چون آموزشی سپاه بودیم و بعد به آموزش و پرورش رفتیم، هشت ماه هیچ پرداختی نداشتیم و در نهایت با هم پرداخت کردند. در طول این مدت نیز بیمه‌ای نداشتیم، ولی حق بیمه را از ما کم کردند.
"دیدارنیوز" نگاهی به ماجرای پخش آهنگ جنجالی در مدارس و کلیپ رقص دانش آموزان داشته است؛

همه «جنتلمن» باشیم! هم علی مطهری، هم ساسی مانکن!

همه «جنتلمن» باشیم! هم علی مطهری، هم ساسی مانکن!
جنتلمن‌ها جدای از ظاهر آراسته‌ای که دارند حواسشان به رفتارشان و ادبیاتی که استفاده می‌کنند هست. آن‌ها در حضور کودکان از هر واژه‌ای استفاده نمی‌کنند. آن‌ها به اسم شادی و نشاط برای «چشم قرمزها» آرزوی سلامتی نمی‌کنند. آن‌ها می‌دانند که باید خوراک مناسبی برای کودکان فراهم کرد. آن‌ها به خوبی می‌دانند که به اسم شادی نمی‌توان مسائل مهم‌تر را نادیده گرفت. جنتلمن‌ها می‌دانند که منطق آموزش و پرورش با منطق مسائل امنیتی فرق می‌کند و نباید هر چیزی را به توطئه نسبت داد و با آن برخورد قهری کرد. جنتلمن‌ها می‌دانند که باید شادی و نشاط را در سطح مدرسه گسترش داد اما با روش و منش مناسب. جنتلمن‌ها حواسشان به بچه‌ها هست.
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم