پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

یادداشت "دیدارنیوز" به بهانه شروع سال تحصیلی؛

بدون تعارف با دانش‌آموزان، والدین، معلمان و مسئولان!

بدون تعارف با دانش‌آموزان، والدین، معلمان و مسئولان!
آموزش و پرورش مهم‌ترین بخش کشور است. دولت‌ها هم یکی از اصلی‌ترین وظایفی که دارند توجه به بحث آموزش است و ایجاد یک فضای عادلانه در حوزه آموزش برای همه افراد جامعه. همان چیزی که در قانون اساسی آمده است. اما مسئولان کشور در طول سال‌های طولانی نه تنها به وظیفه خود عمل نکردند بلکه با اقداماتی وضعیت تعلیم و تربیت را بحرانی نیز کرده‌اند. عدالت آموزشی، کیفیت تعلیم و تربیت، آموزش رایگان برای شهروندان، توجه به مناطق محروم و حاشیه‌ای و حقوق معلمان بخشی از مسائلی است که دولت‌ها باید برای آن کاری می‌کردند. نه تنها کار‌های مفیدی انجام نگرفته بلکه ضرر‌های زیادی نیز به نظام تعلیم و تربیت کشور نیز وارد کرده‌اند.
بررسی موج بازنشستگی در آموزش و پرورش در گفتگوی "دیدارنیوز" با «حسین خنیفر» رئیس دانشگاه فرهنگیان؛

دو سونامی در کمین آموزش و پرورش!

دو سونامی در کمین آموزش و پرورش!
سونامی اول دانش آموزانند که الان ۱۴.۵ میلیون نفر هستند که دو سال دیگر می‌شود ۱۵.۵ میلیون و در سال ۱۴۰۴ این رقم به بیش از ۱۷ میلیون نفر خواهد رسید. سونامی دیگر هم به معلمان بر می‌گردد. ۹۳۰ هزار معلم در کشور داریم که به اذعان آموزش و پرورش ۳۲۰ هزار نفر تا سال ۹۹ بازنشسته می‌شوند. از ۹۹ تا ۱۴۰۴ هم چیزی حدود ۳۳۰ هزار نفر دیگر هم بازنشسته می‌شوند. جمعا می‌شود ۶۵۰ هزار نفر.

کجای "عدالت آموزشی" ایستاده‌ایم؟

کجای
عضو هیات علمی دانشکده علوم تربیتی دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان اینکه مدارس دولتی ما روز به روز از حداقل امکانات محروم‌تر می‌شوند و پسرفت می‌کنند، گفت: برخی مدارس غیردولتی نیز فقط به جنبه اقتصادی می‌پردازند و وضعیت را بدتر می‌کنند.
قابل توجه معلمان حق‌التدریس؛

تمام جزییات استخدام و شروط تبدیل وضعیت به پیمانی!

تمام جزییات استخدام و شروط تبدیل وضعیت به پیمانی!
معاون وزارت آموزش‌وپرورش با تشریح تمام جزییات استخدام معلمان حق‌التدریس گفت: چهار گروه مشمول این قانون هستند که باید شروط لازم را کسب کنند و پس از آن قطعا طی مدت سه سال استخدام پیمانی می‌شوند.
"دیدارنیوز" نقش نظام آموزشی در ایجاد شکاف طبقاتی را بررسی می‌کند؛

پولدارها به مدارس خوب می روند و بی پول‌ها به ناکجا!

پولدارها به مدارس خوب می روند و بی پول‌ها به ناکجا!
نگاهی به برترین رتبه‌های کنکور امسال نشان می‌دهد که این افراد در مدارس خاص و خصوصی تحصیل کرده اند، این مساله با توجه به خدمات ارائه شده در این مدارس و برخورداری این افراد از کتاب‌ها و سی دی‌های بی شمار آموزشی، دور از ذهن نیست. خانواده‌هایی که پولدارترند فرزندان خود را به مدارس عالی می‌فرستند و خانواده‌های کم‌درآمد به مدارس ضعیف تر، نتیجه نهایی اینکه صاحبان مهارت و مشاغل، ثروت و اقتصاد، فن و هنر در همین طبقات بالا و پولدار می‌مانند و فرزندان خانواده‌های کم بضاعت نیز در وضعیت پیشین خود ابقا شده و با محرومیت از فرهیختگی و کسب مهارت‌های اجتماعی، این فقر را به نسل بعد از خود منتقل می‌کنند، بدین ترتیب نابرابری از طریق آموزش، مدام تولید و بازتولید می‌شود.
"دیدارنیوز" به بهانه انتخاب حاجی میرزایی و ابلاغ اولویت‌های ۲۳گانه آموزش و پرورش بررسی می‌کند؛

آقای وزیر؛ به همه توصیه‌های رئیس‌جمهور گوش ندهید!

آقای وزیر؛ به همه توصیه‌های رئیس‌جمهور گوش ندهید!
اکثر اولویت‌هایی که رئیس جمهور به وزیر جدید ابلاغ کرده بسیار مهم و ضروری هستند و حاجی میرزایی باید برنامه‌های اجرایی خود را در همین راستا تدوین کند و پیش ببرد. اما بهتر است در مواردی مانند خصوصی سازی و خرید خدمات آموزشی تجدید نظر شود یا به گونه‌ای سیاست ورزی شود که آقای رئیس جمهور هم آنچنان ناراحت نشوند! خصوصی سازی و خرید خدمات شاید در برخی بخش‌های دیگر کشور راهگشا باشند، اما قطعا در تعلیم و تربیت فاجعه به بار خواهند آورد.
"دیدارنیوز" به بررسی برنامه «حاجی میرزایی» برای وزارت آموزش و پرورش می‌پردازد؛

از وزیر آموزش و پرورش قول بگیرید!

از وزیر آموزش و پرورش قول بگیرید!
نکته امیدوار کننده در برنامه ارائه شده توسط حاجی میرزایی تاکید بر عدالت آموزشی است. نکته امیدوارکننده آنجایی است که از کلی گویی فراتر رفته و به مصادیق این ناعدالتی آموزشی نیز اشاره داشته است. او به ارتقای کیفیت مدارس دولتی و کاهش تنوع مدارس در جهت عدالت آموزشی اشاره کرده که شنیدن چنین جملاتی از دولتی که در آموزش به صورت محسوس به سمت خصوصی سازی حرکت کرده جای امیدواری دارد. او همچنین بر توجه ویژه به مناطق محروم و مرزی، روستاها، حاشیه شهر‌ها و مناطق عشایری تاکید کرده است.
"دیدارنیوز" آخرین وضعیت طرح رتبه‌بندی معلمان را بررسی می‌کند؛

اما و اگر‌های رتبه‌بندی معلمان!

اما و اگر‌های رتبه‌بندی معلمان!
معلمان جزو اقشاری هستند که در وضعیت اقتصادی فعلی زیر خطر فقر هستند و مرحله دوم رتبه‌بندی معلمان می‌تواند بخشی از مشکلات آن‌ها را بر طرف کند. همه افرادی که به گونه‌ای با آموزش و پرورش در ارتباط هستند منتظرند که هر چه زودتر مراحل طرح رتبه بندی معلمان اجرایی شود تا بخشی از مشکلات مربوط به نظام تعلیم و تربیت حل شود. دولت و مجلس باید بنا بر قانون و اسناد بالا دستی مسائل مربوط به این طرح را پیش ببرند، چون در نهایت به نفع تمام جامعه است. رسانه‌ها نیز مسائل مربوط به این حوزه را با دقت رصد می‌کنند تا در حین اجرا مشکلاتی به وجود نیاید. حاجی میرزایی وزیر پیشنهادی برای وزارت آموزش و پرورش نیز باید برنامه مشخصی در این راستا اعلام کند تا در قدم اول، فرهنگیان را به احقاق حقوق خود امیدوار کند.
"دیدارنیوز" به معرفی حاجی میرزایی و عدم معرفی حسینی برای وزارت آموزش و پرورش پرداخته است؛

حاجی میرزایی برای اداره آموزش و پرورش آمده است نه تحول!

حاجی میرزایی برای اداره آموزش و پرورش آمده است نه تحول!
تحلیل دیگری که وجود دارد این است که دولت از یک چهره ضعیف برای این وزارتخانه استقبال هم می‌کند، چون می‌خواهد این دو سال مانده به پایان دولت را با فردی طرف باشد که خوب چشم می‌گوید و برای مطالبات معلمان چانه زنی نمی‌کند. برای همین فردی از بدنه دولت و دور از آموزش و پرورش را معرفی کرده است. این تحلیل بر این باور است که بعید است حاجی میرزایی یک بار سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را خوانده باشد و یا بداند که طرح رتبه بندی معلمان که باید به زودی اجرایی شود چیست.
"دیدارنیوز" به سراغ اظهارات عجیب دو چهره سیاسی درباره مدارس غیردولتی رفته است؛

ناعدالتی آموزشی؛ محور پیوند حدادعادل و عارف

ناعدالتی آموزشی؛ محور پیوند حدادعادل و عارف
اتفاقی که در گسترش آموزش و پرورش خصوصی رخ می‌دهد خیلی روشن است. اگر پول کافی برای دریافت خدمات آموزشی با کیفیت را دارید به سراغ مدارس غیردولتی بروید. اما اگر پول کافی ندارید باید در مدارس غیردولتی درس بخوانید که هیچ سهمی در نفرات برتر کنکور سراسری نداشته اند. این مسیر در ادامه نیز تاثیرات جبران ناپذیری ایجاد می‌کند. دانشگاه‌های خوب کشور در اختیار کسانی قرار می‌گیرد که در دوران مدرسه پول داشته اند که به مدارس با کیفیت بدهند. دانش‌آموزان مدارس دولتی رفته رفته از دانشگاه‌های با کیفیت نیز محروم می‌شوند و رفته رفته از بازار کار محروم می‌شوند و رفته رفته از زندگی محروم می‌شوند.
"دیدارنیوز" نگاهی به فقدان امکانات آموزشی و بهداشتی در دهستان سرکور دارد؛

مرثیه سیستان و بلوچستان؛ این قسمت: «سرکور»

مرثیه سیستان و بلوچستان؛ این قسمت: «سرکور»
در دهستان سرکور بیش از ۱۸۰ پارچه آبادی کوچک و بزرگ وجود دارد اما برای این تعداد روستا تنها یک مدرسه متوسطه پسرانه هست که آن هم توسط یک خیر بومی حدود بیست سال قبل ساخته شده است. این فاجعه در مورد مدرسه دخترانه عمیق‌تر است، زیرا برای تمام این ۱۸۰ پارچه آبادی،  مدرسه متوسطه دخترانه وجود ندارد، تنها یک سال است که یک خیر اقدام به تاسیس یک مدرسه سه کلاسه کرده که نه فضای آموزشی مناسبی دارد و نه قادر به تامین نیاز منطقه است.
"دیدارنیوز" طولانی شدن روند معرفی وزیر آموزش و پرورش به مجلس را بررسی می‌کند؛

به اسم حمایت از زنان، آموزش و پرورش را تضعیف نکنیم!

به اسم حمایت از زنان، آموزش و پرورش را تضعیف نکنیم!
به صورت کلی حضور زنان در عرصه‌های مدیریتی کشور به شدت اتفاق مثبت و پسندیده‌ای است. زنان توانمند و تاثیرگذار زیادی در کشور هستند که می‌توانند مسئولیت‌های سنگینی را بر عهده بگیرند و نتایج خوبی نیز به بار بیاورند. اما نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که به اسم حمایت از زنان نباید وزارتخانه مهمی مانند آموزش و پرورش را درگیر مسائلی از این دست کرد. اکثر گزینه‌های مطرح شده در حد و اندازه‌های وزارت آموزش و پرورش نیستند. این تصمیم که وزیر آموزش و پرورش باید از بین زنان انتخاب شود اگر نتیجه مناسبی نداشته باشد به باقی زنان کشور در عرصه مدیریتی کشور نیز آسیب می‌زند.
گفتگوی "دیدارنیوز" با «سید مجید حسینی» به بهانه ادعای جدید معاون آموزشی وزارت بهداشت؛

ادعای پذیرش ۶۰ درصدی رشته پزشکی با سهمیه، دادن آدرس غلط است

ادعای پذیرش ۶۰ درصدی رشته پزشکی با سهمیه، دادن آدرس غلط است
ما کلاً در کنکور، یک نوع سهمیه فرزند شهید، بیشتر نداریم. ۱۸ جور سهمیه دیگر و انواع دیگری از سهمیه مثل سهمیه ۲۵ درصد رزمندگان، سهمیه کارمندان ارشد وزارت دفاع و مهم‌تر از همه، سهمیه فرزندان هئیت علمی، درصد بیشتری را به خود اختصاص داده اند. در کنکور سال گذشته، فرزندان شهدا در رشته هنر ۵ نفر و در رشته ریاضی ۱۲۵ نفر بودند که نسبت به عدد کل، رقمی نیست. درشرایطی که قرار است ظرفیت‌های پزشکی اضافه شود، وزارت بهداشت با طرح این بحث در افکار عمومی در صدد ایجاد کردن این ذهنیت است که اگر ظرفیت‌های پزشکی اضافه شود، به سهمیه‌ها اضافه می‌شود. در واقع این یک استراتژی برای جلوگیری از افزایش ظرفیت در رشته علوم پزشکی است.
"دیدارنیوز" به بهانه تصویب «معافیت مدارس غیردولتی از مالیات و عوارض» بررسی می‌کند؛

گام دیگر دولت روحانی برای نابودی عدالت آموزشی

گام دیگر دولت روحانی برای نابودی عدالت آموزشی
شما اگر پولدار باشید می‌توانید از مدارس با کیفیت پولی استفاده کنید و به سراغ مدارس بی کیفیت دولتی نروید. ما نیز به عنوان دولت، شما را از بسیاری از مسائل معاف می‌کنیم تا با بی پول‌هایی که به سراغ مدارس دولتی می‌روند برابر باشید. جدای از آنکه این دسته بندی پولدار و بی پول، بین مردم چه اثرات مخربی دارد، اما یک محاسبه ساده این را به ما می‌گوید که مدارس پولی که درآمد خوبی دارند باید مالیات و عوارض ویژه‌ای بدهند تا در بخش عمومی هزینه شود، نه اینکه پولدار‌ها را هم معاف کنیم.
طیبه سیاوشی در گفتگو با "دیدارنیوز" مطرح کرد؛

مجلس یازدهم نیازمند حضور پررنگ‌تر متخصصان است

مجلس یازدهم نیازمند حضور پررنگ‌تر متخصصان است
اکثر نمایندگانی که امروز در مجلس حضور دارند و حتی در دوره‌های قبلی حضور داشتند دارای سمت‌های سیاسی، قبل از ورود به مجلس بودند. به نظر می‌رسد نیاز باشد که در مجلس، افراد متخصص و غیرسیاسی بیشتری حضور داشته باشند. ما در سفری که چندی پیش به فنلاند داشتیم با موضوع جالبی روبرو شدیم. بسیاری از نمایندگانی که در پارلمان فنلاند حضور دارند افرادی هستند که پیش از آن در سیستم آموزشی کشور فعالیت می‌کردند. همین موضوع تا حدودی در پارلمان فرانسه هم دیده می‌شود. این رویکرد؛ نه تنها اهمیت آموزش در آن کشور‌ها را نشان می‌دهد که حتی منجر به این خواهد شد که این نمایندگان، صدای جامعه آموزشی هم باشند.
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم