پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش خبر داد

۱۸ هزار معلم جدید از مهر به مدارس می‌آیند

۱۸ هزار معلم جدید از مهر به مدارس می‌آیند
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش به حذف تدریس مدیران مدارس و تلاش برای حذف ساعت تدریس معاونان اشاره کرد و از ورود حدود ۱۸ هزار معلم جدید به مدارس از مهر ۹۸ خبر داد.
"دیدارنیوز" به بهانه اعلام شهریه مدارس غیردولتی، نگاهی به این مدارس داشته است؛

سازمان مدارس غیردولتی یا سازمان خصوصی سازی آموزش

سازمان مدارس غیردولتی یا سازمان خصوصی سازی آموزش
از گذشته تا امروز همواره بحث نظارت بر مدارس غیردولتی از دغدغه‌های مهم مردم بوده است، از ماجرای تعرض جنسی به برخی دانش‌آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران گرفته تا آتش سوزی یک مدرسه در سیستان و بلوچستان و کشته شدن چند دانش‌آموز. به تازگی نیز مطالبی در فضای مجازی دست به دست می‌چرخد که مدارسی در تهران وجود دارد که دانش‌آموزان را به سفر‌های خارجی می‌برند و شهریه آن از ۱۵ تا ۲۳ میلیون تومان است. آموزش زبان دوم و یک ورزش به صورت تخصصی و یک ساز هم از جمله ویژگی‌های این مدارس محسوب می‌شود.
کورسوی امید برای بی شناسنامه‌های روستای «آزاتی کِشاری» سیستان و بلوچستان

نام ما را هم در شناسنامه ایران ثبت کنید

نام ما را هم در شناسنامه ایران ثبت کنید
«گزارش‌تان را درباره بی‌شناسنامه‌های روستای جنگارک خواندم. خدا خیرتان بدهد، اگر می‌شود یک کاری هم برای بچه‌های روستای آزاتی کِشاری بکنید.»
"دیدارنیوز" به بهانه فصل امتحانات به سراغ این پدیده و روش‌های اصلاح آن رفته است؛

کابوس امتحانات با ارزشیابی کیفی پایان می‌یابد

کابوس امتحانات با ارزشیابی کیفی پایان می‌یابد
به صورت کلی، هیچ نظریه‌ای در حوزه تعلیم و تربیت، امتحان؛ آن هم به صورت مرسوم آن را تنها راه ارزشیابی از دانش‌آموز نمی‌داند و ارزشیابی عملکرد یک دانش‌آموز را بر اساس آنچه که در برگه امتحانی‌اش نوشته شده مورد پذیرش قرار نمی‌دهد، بلکه عملکردش در طول یک سال تحصیلی و براساس مسائل مختلف سنجیده می‌شود و یک نگاه چند بعدی به مقوله ارزشیابی وجود دارد که می‌توان امتحان را به عنوان یکی از پارامتر‌های آن در نظر گرفت و نه همه آن.

روزهای مدرسه در جغرافیای محرومیت

روزهای مدرسه در جغرافیای محرومیت
اول مهر که می‌شود، دانش‌آموزان مناطق محروم کشور نیز همانند سایر کودکان این سرزمین شور و شوق آموختن و رفتن به مدرسه در وجودشان لبریز می‌شود حتی اگر سهم آن‌ها از روز‌های شیرین مدرسه دلچسب و خوشایند نباشد.
گفتگوی "دیدارنیوز" با معلم خرید خدمتی که در مرز سیستان و بلوچستان و مناطق محروم خدمت می‌کند؛

معلمی در نقطه صفر مرزی!

معلمی در نقطه صفر مرزی!
من نمی‌دانم حقوقم چقدر است. نه قرارداد داریم نه فیش حقوقی. آخر سال قراردادی جلوی ما می‌گذراند و می‌گویند که این را امضا کنید. من می‌خواهم در ابتدای سال اعلام کنند که حقوق من فلان قدر هست نه اینکه آخر سال قراردادی پیش روی ما بگذارند و بگویند که این را امضا کن و ما هم از سر ناچاری و اجبار آن را امضا کنیم.
"دیدارنیوز" در گفتگو با یک «سربازمعلم» نگاهی به وضعیت این پدیده در آموزش و پرورش دارد؛

سرباز‌ها به کلاس درس می‌روند!

سرباز‌ها به کلاس درس می‌روند!
من ۱۸۰ تومان برای سربازی و ۱۳۵ تومان برای عائله مندی می‌گیرم و ۳۵ تومان حق اولاد بود که آن را هم حذف کردند. ما چون آموزشی سپاه بودیم و بعد به آموزش و پرورش رفتیم، هشت ماه هیچ پرداختی نداشتیم و در نهایت با هم پرداخت کردند. در طول این مدت نیز بیمه‌ای نداشتیم، ولی حق بیمه را از ما کم کردند.
"دیدارنیوز" نگاهی به ماجرای پخش آهنگ جنجالی در مدارس و کلیپ رقص دانش آموزان داشته است؛

همه «جنتلمن» باشیم! هم علی مطهری، هم ساسی مانکن!

همه «جنتلمن» باشیم! هم علی مطهری، هم ساسی مانکن!
جنتلمن‌ها جدای از ظاهر آراسته‌ای که دارند حواسشان به رفتارشان و ادبیاتی که استفاده می‌کنند هست. آن‌ها در حضور کودکان از هر واژه‌ای استفاده نمی‌کنند. آن‌ها به اسم شادی و نشاط برای «چشم قرمزها» آرزوی سلامتی نمی‌کنند. آن‌ها می‌دانند که باید خوراک مناسبی برای کودکان فراهم کرد. آن‌ها به خوبی می‌دانند که به اسم شادی نمی‌توان مسائل مهم‌تر را نادیده گرفت. جنتلمن‌ها می‌دانند که منطق آموزش و پرورش با منطق مسائل امنیتی فرق می‌کند و نباید هر چیزی را به توطئه نسبت داد و با آن برخورد قهری کرد. جنتلمن‌ها می‌دانند که باید شادی و نشاط را در سطح مدرسه گسترش داد اما با روش و منش مناسب. جنتلمن‌ها حواسشان به بچه‌ها هست.
"دیدارنیوز" نگاهی به مناسبات خاص معلمی در عصر امروز داشته است؛

معلم امروز باشیم نه دیروز!

معلم امروز باشیم نه دیروز!
توجه به مهارت‌های زیستی و اجتماعی، نکته بسیار مهمی است. اگر دانش‌آموز، کار گروهی و مسئولیت‌پذیری را در مدرسه یاد بگیرد بسیار مهم‌تر از آن است که یاد بگیرد چگونه انتگرال بگیرد. زندگی کردن، مهم‌ترین چیزی است که باید دانش‌آموزان یاد بگیرند و این چیزی است که نسل من در مدرسه آن را یاد نگرفت و با هزاران مشکل، خودش در دل زندگی روزمره، آن را یاد گرفت، البته اگر یاد گرفته باشد.
"دیدارنیوز" به مناسبت روز معلم، برخی از دیدگاه‌های معلمان را منعکس می‌کند؛

پای درد دل معلم‌ها

پای درد دل معلم‌ها
وقتی معلمان درگیر مشکلات معیشتی هستند و در طول روز بیشتر وقت و انرژی و تمرکز خود را بر مسائل مالی می‌گذارند دیگر فرصت و انگیزه‌ای برای روزآمد شدن و مطالعه نمی‌ماند و این انتقاد از این جهت وارد است، اما برای حل این مساله باید راهکاری اندیشید. بهبود وضعیت معیشتی فرهنگیان می‌تواند این مشکل را حل کند.
گفتگوی "دیدارنیوز" با حسین نقاشی، فعال سیاسی درباره تصمیم عجیب وزارت علوم؛

رصد کردن دانشجویان در اینترنت وجاهت قانونی ندارد

رصد کردن دانشجویان در اینترنت وجاهت قانونی ندارد
اینکه دانشجویی در صفحات شخصی خود در شبکه‌های اجتماعی و بیرون از دانشگاه کاری انجام دهد و جرمی مرتکب شود دیگر به صفت دانشجو بودن با آن برخورد نمی‌شود که کمیته‌های انضباطی به آن ورود کنند، بلکه به مانند دیگر اقشار جامعه به جرم آن رسیدگی می‌شود. از لحاظ حقوقی گنجاندن چنین بندی در آیین نامه‌های انضباطی درست نیست و وجاهت حقوقی ندارد.
"دیدارنیوز" موضوع مدارس سیل زده و الزامات بازسازی آنها را مورد بررسی قرار داده است؛

سیل بر داغ مدارس فرسوده افزود!

سیل بر داغ مدارس فرسوده افزود!
براساس گفته‌های سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش، در سیل اخیر در سطح کشور حدود ۱۵۰۰ مدرسه بین ۲۰ تا ۷۰ درصد آسیب دیده است و ۸۰ مدرسه از این تعداد نیز تخریب شده و قابل استفاده نیست. اگر این آمار را به آمار‌هایی که در گذشته منتشر شده بود اضافه کنیم لزوم توجه به مدرسه سازی و تجهیز و نوسازی مدارس، بیش از پیش خود را نشان می‌دهد.
"دیدارنیوز" نگاهی به ابزارهای جدید مافیای کنکور دارد؛

اردوی نوروزی و بسته آموزشی؛ ابزارهای جدید مافیای کنکور

اردوی نوروزی و بسته آموزشی؛ ابزارهای جدید مافیای کنکور
هرچه به ماه‌های منتهی به کنکور سراسری نزدیک شویم ارائه بسته‌های فشرده کنکوری نیز رایج می‌شود. موسساتی مدعی این مساله هستند که با بسته‌های آموزشی آنها می‌توان در کمتر از دو ماه به موفقیت در کنکور دست یافت.
گفت‌وگوی "دیدارنیوز" با علی‌اصغر فانی، وزیر اسبق آموزش و پرورش؛ بخش پایانی

معلمان از «فرق» می‌نالند نه از «فقر»

معلمان از «فرق» می‌نالند نه از «فقر»
زمان آقای مظفر در شورای معاونین گفته شد که سالانه ۷ کیلو بخشنامه به مدارس می‌رود یعنی از ده یا بیست برگ گذشته بود. حال این ۸۰۰ بخشنامه را وزارتخانه می‌فرستاد. غیر از بخشنامه‌های وزارتخانه، استان‌ها هم بخشنامه می‌فرستند. مناطق هم بخشنامه می‌فرستند. همه این‌ها همان ۷ کیلو می‌شود و شاید هم الان بیشتر شود.
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم