کارشناسان معتقدند جمهوری اسلامی ایران اراده کرده است در حفاظت از منافع و امنیت خود از هرگونه تساهل و مسامحه پرهیز کند. بر این اساس، ایران در نظر دارد ترتیبات امنیتی حاکم بر منطقه که تحدید کننده منافع و امنیت ایران بود را تغییر دهد و امکان هر گونه تحدیدی را در این حوزه صفر کند. با این اقدام، ایران پیام‌های آشکاری را به غرب و در رأس آن امریکا ارسال کرده است و آن اینکه دوران فشار یکسویه به ایران بدون اینکه هزینه را پرداخت کنند به پایان رسیده است و فشار‌های سیاست «کارزار حداکثری» امریکا نتیجه‌ای در بر نداشته و افزایش سطح تنش‌ها نه تنها ایران را به عقب نشینی وادار نکرده است، بلکه «گربه حالت تهاجمی گرفته است».

کد خبر: ۳۰۱۳۲
۱۵:۱۰ - ۳۰ تير ۱۳۹۸

دیدارنیوزـ احمدرضا روح الله زاد: با توقیف نفتکش انگلیسی «استنا ایمپرو»، تحولات؛ نه تنها در خلیج فارس و دریای عمان بلکه در کل منطقه غرب آسیا وارد مرحله جدیدی شد.

عصر جمعه نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که مسئولیت تامین امنیت خلیج فارس بر عهده آن نهاده شده است، بنا بر درخواست سازمان بنادر و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، یک کشتی نفتکش انگلیسی را که در اقدامی خطرناک و حادثه آفرین، مقررات دریانوردی را نادیده گرفته بود، توقیف و به سمت بندری در جزیره قشم هدایت کرده و آن را در اختیار سازمان بنادر و کشتیرانی قرار داد تا بر اساس موازین قانونی در باره آن تصمیم گرفته شود.

این دومین کشتی است که توسط نیروی دریایی سپاه در کمتر از ۲۴ ساعت در خلیج فارس توقیف می‌شود. روز پنجشنبه کشتی ریاح که در حال قاچاق نفت ایران بود بنا بر دستورات قضایی توقیف شده بود. البته روز جمعه یک نفتکش لیبریایی متعلق به انگلیس به نام مصدر متوقف و پس از بررسی مدارک و دریافت هشدار‌های لازم به آن، اجازه ادامه مسیر داده شد.

توقیف این نفتکش انگلیسی دقیقا پس از اقدام دادگاهی در جبل الطارق که بر اساس درخواست دولت انگلیس، توقیف نفتکش ایرانی را به مدت یکماه تمدید کرد، سوالات زیادی را مطرح می‌کند.

کارشناسان معتقدند جمهوری اسلامی ایران اراده کرده است در حفاظت از منافع و امنیت خود از هرگونه تساهل و مسامحه پرهیز کند. بر این اساس، ایران در نظر دارد ترتیبات امنیتی حاکم بر منطقه که تحدید کننده منافع و امنیت ایران بود را تغییر دهد و امکان هر گونه تحدیدی را در این حوزه صفر کند.

با این اقدام، ایران پیام‌های آشکاری را به غرب و در رأس آن امریکا ارسال کرده است و آن اینکه دوران فشار یکسویه به ایران بدون اینکه هزینه را پرداخت کنند به پایان رسیده است و فشار‌های سیاست «کارزار حداکثری» امریکا نتیجه‌ای در بر نداشته و افزایش سطح تنش‌ها نه تنها ایران را به عقب نشینی وادار نکرده است، بلکه «گربه حالت تهاجمی گرفته است». این همان نکته‌ای است که در صحبت‌های سردار سلامی فرمانده کل سپاه در سفر اخیرش به جزایر ایران در خلیج فارس آشکارا دیده می‌شود. سردار سلامی خبر از تغییر راهبرد نظامی ایران از دفاعی به تهاجی داد. راهبردی که از سال‌ها پیش در حال ایجاد ظرفیت‌های متناسب با آن در سطوح سخت افزاری، نرم افزاری، زیر ساختی و نیروی انسانی بود. این مهم خصوصا پس از تجربه میدان‌های سوریه و عراق با تاکیدات و شتاب بیشتری پی گرفته شده است.

دولت انگلیس با توقیف نفتکش ایرانی در جبل الطارق، حماقت بزرگی کرد. انگلیس با توجه به اقدامات و واکنش‌های چند ساله اخیر ایران در مقابل تهدیدات امنیتی، باید از این دزدی دریایی دوری می‌کرد.

اقداماتی از قبیل:

- تجاوز پهبادی امریکا به آسمان ایران و به غنیمت گرفتن یکی از پیشرفته‌ترین پهپاد‌های امریکا RQ۱۷۰ مشهور به جانور قندهار

- تجاوز قایق‌های انگلیسی به آب‌های مرزی و بازداشت آن‌ها

- تجاوز قایق‌های نظامی امریکا به آب‌های سرزمینی و بازداشت آن‌ها

- حمله تروریستی به مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام خمینی (ره) و پاسخ قاطع موشکی ایران به مقر تروریست‌ها در سوریه

- حمله تروریستی به رژه ارتش در اهواز و پاسخ موشکی ایران به مقر تروریست‌ها

- حمله تروریستی به روستای دری مریوان و پاسخ موشکی و پهپادی ایران به مقر تروریست‌ها در عراق

- تجاوز پهپادی امریکا با یکی از پیشرفته‌ترین و گرانقیمت‌ترین پهباد‌های جهان مشهور به عقاب جهانی و سرنگونی آن

- حمله تروریستی به منطقه مرزی ایران در پیرانشهر و حمله پهپادی و توپخانه‌ای به مقر آن‌ها در کردستان عراق

- حمله هوایی رژیم صهیونیستی به پایگاه T۴ سوریه که با شهادت چند تن از مستشاران ایران همراه بود و موشک باران بیش از ۴۰ مقر نظامی و اطلاعاتی اسرائیل در بلندی‌های جولان

و در کنار این‌ها اقدامات حلقه‌های متعدد محور مقاومت علیه مواضع امریکا و همپیمانان منطقه‌ای آن در عراق و سوریه و یمن، نشان دهنده آن است که ایران در جغرافیای بزرگی، آماده حمله به هر تهدیدی علیه منافع و امنیت خود است. بر این اساس، زبان تهدید دولت دزد انگلیس و یا اعزام نیرو و تجهیزات جدید نظامی امریکا به منطقه اساسا در ارتباط با تغییر اراده ایران راه به جایی نخواهد برد و قدرت‌هایی که هنوز در توهم ابر قدرتی و امپراطوری به سر می‌برند باید به ایران با دیده احترام نگاه کنند زیرا معادله تغییر یافته است.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم