"دیدارنیوز" بررسی می‌کند؛

با توجه به شکل گیری تحولات جدید و استقرار شرایط جدید در منطقه، هماهنگی با حلقه‌های محور مقاومت و تعریف برنامه‌ها و راهکار‌های جدید برای حضور فعالانه در این شرایط و خنثی سازی طرح‌های دشمنان و تقویت و تثبیت جایگاه محور مقاومت، یک امر ضروری است. تردیدی نیست مقابله با طرح‌های صهیونیستی - امریکایی و عربی که در چارچوب طرح معامله قرن تلاش دارد به صورت یکپارچه عمل کند، ایجاب می‌کند تا محور مقاومت اقدامات هماهنگی را تدوین کند تا به صورت یک کالبد یکپارچه وارد کارزار بشود.

کد خبر: ۳۰۳۰۰
۱۶:۲۹ - ۰۱ مرداد ۱۳۹۸

دیدارنیوزـ احمدرضا روح الله زاد: سفر هیئتی از رهبران جنبش اسلامی فلسطین؛ حماس به ایران با توجه به شرایط منطقه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در برنامه سفر این هئیت به ریاست صالح العاروری معاون دفتر سیاسی جنبش حماس، دیدار‌هایی با مقامات سیاسی و امنیتی ایران پیش بینی شده است. اظهارات اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس در آستانه ورود هئیت حماس به تهران مبنی بر اینکه در انتظار نتایج سفر این هیئت به ایران هستیم، نشان می‌دهد که مقاومت فلسطین و جنبش حماس به عنوان یکی از محوری‌ترین نیرو‌های مقاوم فلسطین، برای این سفر اهمیت ویژه‌ای قائل هستند.

کارشناسان معتقدند اهمیت این سفر را باید با توجه به مجموعه‌ای از تحولات فلسطین و منطقه ارزیابی کرد؛

۱. روی کار آمدن جریان افراطی طرفدار اسرائیل در امریکا با ریاست جمهوری دونالد ترامپ و تلاش آن برای مدیریت بحران فلسطین و تحولات منطقه بر اساس نیاز‌های امنیتی اسرائیل.


۲. دولت امریکا با ارائه طرحی موسوم به معامله قرن در واقع تلاش دارد با تغییر تضاد‌ها در منطقه و جایگزین کردن تضاد‌های جدید منطقه‌ای با ایران، بحران ۷۰ ساله اسرائیل یعنی عدم تثبیت را حل و فصل کند.


۳. در معامله قرن، گفتگوی دو جانبه فلسطینی – اسرائیلی کنار نهاده شده و گفتگوی چند جانبه رژیم‌های عربی با اسرائیل اولویت می‌باید. بر این اساس رژیم‌های عربی تحت فشار امریکا روابط خود را با اسرائیل علنی و گسترش می‌دهند و ایران را به عنوان دشمن جایگزین اسرائیل می‌کنند.


۴. عادی سازی روابط با اسرائیل در چارچوب برخی اتحاد‌ها و ائتلاف‌هایی که دستور العمل آن در اجلاس ریاض از سوی دونالد ترامپ صادر شد، به بهانه تضاد با ایران و مبارزه با جریان‌های تروریستی می‌بایست تقویت شود.


۵. اجلاس بحرین در ارتباط با معامله قرن نشان داد که رژیم‌های عربی به رهبری عربستان و همراهی شدید امارات متحده عربی و بحرین کاملا بر اساس دستور العمل معامله قرن حرکت می‌کنند.


۶. در سوی دیگر معادله، محور مقاومت قرار دارد که طی سال‌ها اصرار بر مقاومت توانسته نقش خود را بر تحولات منطقه تحمیل کرده و موازنه جدیدی را ایجاد کند.


۷. موفقیت مقاومت در کنترل بحران تروریستی در عراق و آزاد سازی سرزمین‌های اشغال شده توسط تروریست‌ها و پایان دادن به خلافت گروه تروریستی داعش در این کشور، نقطه عطفی در تحولات منطقه‌ای محسوب می‌شود.


۸. کنترل بحران تروریستی در سوریه با همکاری محور مقاومت و ورود نیرو‌هایی از افغانستان، پاکستان، عراق، لبنان و ایران که موجب نه تنها حفظ حکومت بشار اسد بلکه تقویت آن نیز شد.


۹. جنگ یمن که با عملیات طوفان قاطعیت می‌بایست ۳ هفته‌ای به پایان می‌رسید چهارساله شد و نشانه‌های شکست ائتلاف عربی مهاجم به یمن در ابعاد مختلف خود را نمایان ساخته است.


۱۰. تجربه آموزی حزب الله لبنان در سوریه و احتمال گشوده شدن جبهه جدیدی علیه اسرائیل از خاک سوریه، نگرانی‌های زیادی را برای اسرائیل ایجاد کرده است.


۱۱. رشد کمی و کیفی مقاومت فلسطین در غزه، موفق به برقراری نوعی توازن نظامی و امنیتی با اشغالگران اسرائیلی شده است. پرتاب بیش از ۱۰۰۰ فروند انواع موشک در دو جنگ دو روزه به اهداف متنوع در عمق فلسطین اشغالی و ناکارآمدی گنبد آهنین در مقابل آن‌ها شاخص مهمی در این ارتباط محسوب می‌شود.


۱۲. آمادگی جامعه فلسطینی در کرانه باختری برای ورود به مبارزه همه جانبه با صهیونیست‌ها مانند غزه یکی دیگر از تحولات مهم این حوزه محسوب می‌شود. به عبارت دیگر آمادگی برای مسلح شدن کرانه باختری بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود.


۱۳. استمرار راهبرد راهپیمایی بازگشت توسط فلسطینیان ساکن غزه که رژیم صهیونیستی را در ابعاد داخلی، منطقه‌ای و بین المللی با چالش‌های متعددی روبه رو کرده است.


۱۴. گسترش موج مخالفت‌ها با اسرائیل در سطح افکار عمومی جهان که استقبال روز افزون از جنبش جهانی تحریم اسرائیل موسوم به B D S را موجب شده و این رژیم را با یک تهدید راهبردی مواجه ساخته است.


۱۵. فروپاشی سیاسی اسرائیل و ناتوانی جریان‌های سیاسی در تشکیل دولت می‌تواند به عنوان یک فرصت برای محور مقاومت تلقی شود.


۱۶. ظهور ظرفیت‌های جدیدی که می‌توانند به محور مقاومت بپیوندند. مانند جریان اخوان المسلمین که با کودتای السیسی در مصر و تروریست شناختن آن توسط امریکا و برخی رژیم‌های عربی منطقه مانند عربستان و امارات و بحرین در یک شرایط خاص برای انتخاب تازه قرار گرفته اند. همچنین برخی دولت‌های منطقه که تحقق معامله قرن امریکا می‌تواند نه تنها منافع بلکه موجودیت آن‌ها را به طور جدی تهدید کند مانند قطر، کویت، اردن و حتی به نوعی دولت ترکیه که این موضوع آن‌ها را به فکر بازنگری در همپیمانی هایشان انداخته است.


۱۷. اصرار جمهوری اسلامی ایران بر مقابله با تهدیدات و فشار‌های غرب به رهبری امریکا و تثبیت قدرت منطقه‌ای ایران خصوصا با انجام اقدام متقابل به اقدامات خصمانه دشمن مانند سرنگونی پهباد متجاوز فوق پیشرفته و گرانقیمت تریتون امریکا، توقیف چند نفتکش انگلیسی در مقابله با توقیف نفتکش ایران توسط انگلیس و نیز رصد پیوسته تحرکات نظامی در سطح منطقه، موازنه جدیدی را در منطقه ایجاد کرده است.


۱۸. همبستگی جوامع اسلامی با آرمان فلسطین و حمایت از مقاومت ضد صهیونیستی و ضد امریکایی می‌تواند رژیم‌های وابسته‌ای که مسیر خیانت به آرمان فلسطین را انتخاب کرده اند، با بحران‌های سختی روبه رو سازد.

با توجه به شکل گیری تحولات جدید و استقرار شرایط جدید در منطقه، هماهنگی با حلقه‌های محور مقاومت و تعریف برنامه‌ها و راهکار‌های جدید برای حضور فعالانه در این شرایط و خنثی سازی طرح‌های دشمنان و تقویت و تثبیت جایگاه محور مقاومت، یک امر ضروری است. تردیدی نیست مقابله با طرح‌های صهیونیستی - امریکایی و عربی که در چارچوب طرح معامله قرن تلاش دارد به صورت یکپارچه عمل کند، ایجاب می‌کند تا محور مقاومت اقدامات هماهنگی را تدوین کند تا به صورت یک کالبد یکپارچه وارد کارزار بشود. خصوصا که معامله قرن در نخستین گام خود در نشست بحرین شکست سختی خورد و حضور نیافتن هیچ جریانی از سوی فلسطینیان و استقبال نکردن بسیاری از دولت‌ها و سرمایه گذاران از آن، امریکا و اسرائیل و کشور‌های عربی را نا امید و سر درگم ساخته است. جنبش حماس یک جنبش محوری در مقاومت فلسطین محسوب شده و ارتباطات خوبی با جریان اخوان المسلمین و نیز دولت‌های قطر، اردن، ترکیه و کویت دارد و بر این اساس به نظر می‌رسد در این سفر همانطور که آقای اسماعیل هنیه تاکید داشته باید در انتظار نتایج بسیار مهم بود.

 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم