"دیدارنیوز" در گفتگو با سفیر پیشین ایران در لندن، پیامد‌های استعفای نخست وزیر انگلیس را بررسی کرد:

دلیل مخالفت پارلمان با توافقات نخست وزیر با اتحادیه اروپایی این بود که حاضر نبودند زیر بار خسارت‌های ناشی از توافق بروند. البته ریشه این داستان از موضوع پذیرش یا عدم پذیرش مهاجرین و پناهجویان جنگ‌های خاورمیانه و شمال آفریقا توسط انگلیس شروع شده بود. قبل از اقدام به همه پرسی، انگلیس نسبت به پذیرش مهاجران، مقاومت نشان داد و پس از خروج نیز گرچه نخست وزیر تا حدودی سهم انگلیس را پذیرفت، ولی پارلمان، مخالف این موضوع بود.

کد خبر: ۲۶۴۶۶
۰۸:۵۲ - ۰۵ خرداد ۱۳۹۸

دیدارنیوزـ اسفندیار عبداللهی: برگزیت (Brexit) به معنی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپایی است. بریتانیا در پی یک همه‌پرسی در سال ۲۰۱۶ برای خروج، اعلام کرد در ۲۹ مارس ۲۰۱۷ مراحل خروج را آغاز خواهد کرد، در نوامبر ۲۰۱۸ دولت انگلیس طرحی را که حاوی مراحل و ابعاد خروج بود و برپایه پیش نویس توافق آن کشور با اتحادیه اروپا بود را منتشر کرد. مجلس عوام با توافق مقدماتی که بین نخست وزیر و اتحادیه اروپا شکل گرفته بود مخالفت کرد و تا کنون این کش مکش داخلی موجب استعفای چند نماینده مجلس و وزیر شده است.

اولین قربانی برگزیت، دیوید کامرون نخست وزیر سابق انگلیس بود که همه پرسی سال ۲۰۱۶ را برگزار کرده بود. دیوید کامرون که از حامیان ماندن در اتحادیه اروپا بود استعفا داد. از هم حزبی او بوریس جانسون شهردار سابق لندن که جنبش خروج از اتحادیه را رهبری می‌کرد به عنوان گزینه جایگزینی کامرون یاد شد، اما در نهایت ترزا می‌نخست‌وزیر شد که با اعلام استعفا طی روز‌های اخیر، وی تاکنون لقب آخرین قربانی برگزیت را به خود اختصاص داده است.

در این میان اما حزب محافظه کار انگلیس در بدترین و متشتت ترین دوران خود قرار دارد و کمترین انسجام حزبی نیز در آن وجود ندارد؛ به طوری که اعضای آن در مورد ماندن یا خروج، مردد و دو دسته هستند. در این میان به نظر می رسد کوربین و حزبش بهترین فرصت را به دست آورده و به گفته کارشناسان به دنبال انتخابات زود هنگام هستند و برای قبضه دولت، دورخیز کرده اند، امری که تحققش البته مشکل است. شرایط پوند در برابر دلار رو به سقوط است و بریتانیا تنها حدود دوماه برای خروج فرصت دارد.
 
اما سوالی که مطرح می شود این است که استعفای خانم «می» چه تبعات، پیامدها و چشم اندازی را در آینده برای بریتانیا به دنبال خواهد داشت؟
 
سیدجلال ساداتیان سفیر پیشین جمهوری اسلامی ایران در انگلیس در گفتگو با دیدارنیوز در خصوص آینده سیاسی بریتانیا گفت: پیش بینی من این است که شرایط به گونه ای پیش می رود که به همه پرسی دوم منجر خواهد شد. توافقی که خانم ترزا می با اتحادیه اروپا کرد مورد پذیرش پارلمان قرار نگرفت. این توافق مبتنی بر این پایه است که بریتانیا خساراتی را به اتحادیه اروپایی برای مسائل گمرکی، بیمه ای، مهاجران خارجی و زیان هایی که به بعضی شرکت های اروپایی وارد شده بپردازد.
 
«ترزا می» هم قربانی برگزیت شد
 
ساداتیان افزود: نخست وزیر تلاشش بر این بود توافقاتی که با اتحادیه اروپایی انجام داده است را به تصویب پارلمان برساند، ولی این توافق سه بار در مجلس انگلیس رد شد و پنجشنبه هفته گذشته (۲ خرداد/ ۲۳ می) برای چهارمین بار تصویب نشد. خانم می‌هم علیرغم تلاش‌هایی که کرد و تعهدی که به موضوع داشت استعفا داد.

وی ادامه داد: دلیل مخالفت پارلمان با توافقات نخست وزیر با اتحادیه اروپایی این بود که حاضر نبودند زیر بار خسارت های ناشی از توافق بروند. البته ریشه این داستان از موضوع پذیرش یا عدم پذیرش مهاجرین و پناهجویان جنگ های خاورمیانه و شمال آفریقا توسط انگلیس شروع شده بود. قبل از اقدام به همه پرسی، انگلیس نسبت به پذیرش مهاجران، مقاومت نشان داد و پس از خروج نیز گرچه نخست وزیر تا حدودی سهم انگلیس را پذیرفت ولی پارلمان، مخالف این موضوع بود.
 
این کارشناس روابط بین الملل یادآور شد: بر اساس پیشنهاد خانم مرکل صدراعظم آلمان، بریتانیا باید سهمیه‌ای از آوارگان، پناهجویان و مهاجرانی را که به اروپای غربی سرازیر شدند را بپذیرد، در واقع اساس و پایه مخالفت پارلمان، با این قسمت از توافق خانم می‌با اروپایی‌ها است. به نظر من حزب محافظه کار به دنبال این بود وضعیتی را ایجاد کند که به همه پرسی دوم منجر شود، چون روز به روز طرفداران ماندن در اتحادیه اروپا نسبت به موافقان خروج بیشتر می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: نباید فراموش کرد که برگزیت با اختلاف خیلی کم، رای آورد. موافقان خروج با ۵۲ درصد پیروز شدند که به نظر می‌رسد اگر امروز همه پرسی دوم برگزار شود بیش از ۶۰ درصد مردم بریتانیا موافق ماندن در اتحادیه اروپا خواهند بود بنابراین مخالفان خروج و پارلمان، این قضیه را طولانی کردند که خروج اتفاق نیفتد.

سفیر پیشین ایران در لندن در پاسخ به این پرسش که تاثیرات برگزیت بر ابعاد مختلف زندگی مردم اروپا و انگلیس چیست، اظهار کرد: برگزیت اثرات کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت بر بریتانیا، اتحادیه اروپا و کل جهان خواهد گذاشت. در کوتاه مدت، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، ایجاد شوک‌های روانی و قیمتی به بازار خواهد کرد. در میان مدت، برگزیت می‌تواند واکنش دولت‌ها و مردم کشورهای دیگر را برانگیزد و آنها نیز خواهان همه‌پرسی برای خروج از اتحادیه اروپا شوند. در این صورت و در بلند مدت، واحد پول مشترک اتحادیه اروپا تأثیر خواهد گرفت و این امر می‌تواند ماهیت یورو را تغییر داده، کاهش سرمایه‌گذاری در این منطقه را به دنبال داشته باشد که حاصلی جز رکود نخواهد داشت.
 
ساداتیان در تشریح پیامدها و عواقب استعفای خانم می و شرایط آتی دولت انگلیس گفت: احتمال دیگری که به جز همه پرسی دوم ممکن است رخ دهد این است که دولت بعدی انگلیس، توافقات نخست وزیر با اتحادیه اروپایی را گردن نهد و پارلمان همراهی کند که البته این احتمال دور از ذهن است و کمتر امکان تحقق دارد. راه دیگری که ممکن است پیش روی دولت انگلیس قرار گیرد پذیرش نخست وزیری بوریس جانسون وزیر خارجه پیشین است که ممکن است پارلمان را اقناع کند که بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج شوند که این حالت، خطرناک ترین شرایط اقتصادی، سیاسی و بین المللی را برای بریتانیا به وجود می آورد. خروج بدون توافق یعنی یک دعوای طولانی با اتحادیه اروپایی پیدا خواهند کرد.
 
وی عنوان کرد: فارغ از مشکلاتی که انگلیس با اتحادیه اروپایی در صورت خروج بدون توافق پیدا خواهد کرد، در داخل هم کشمکش ها و چالش های فراوانی با کشورهای ولز، اسکاتلند و ایرلند خواهند داشت. این کشورهای عضو بریتانیا با خروج، موافق نیستند و در صورت خروج با توافق یا بی توافق دولت، آنها اعلام کرده اند در قالب اتحادیه اروپایی، مراودات اقتصادی و تجاری خود را ادامه می دهند.
 
سفیر پیشین ایران در انگلیس تاکید کرد: اگر انگلیس بخواهد تحت هر شرایطی خارج شود مشکلات جدید و ناشناخته دیگری هم گریبان آنها را خواهد گرفت. به نظر من بهترین و کم هزینه ترین کاری که می توانند انجام دهند، مراجعه مجدد به آرای عمومی است و یک همه پرسی دیگر، تلکیف دولت، مردم و پارلمان را مشخص خواهد کرد.
 
وی گفت: احتمال کم رنگ دیگری هم برای آینده سیاسی انگلیس می شود متصور بود و آن انحلال مجلس و اعلام انتخابات زودرس است که حزب کارگر به آن امید بسته است، البته این حزب امید داشت حزب محافظه کار با چند استعفای دیگر از اکثریت بیفتد ولی محقق نشد. با این وجود تا پایان دوره، کماکان دولت در اختیار حزب محافظه کار است ولی اینکه دولت بعدی چقدر قدرت لابی و کار خواهد داشت و با پارلمان چگونه تعاملی خواهد داشت باید منظر ماند ولی به عقیده من نهایتا به ماندن در اتحادیه اروپایی منجر خواهد شد.
 
درحالیکه مباحث گوناگونی پیرامون برگزیت مطرح است، صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین گزارش خودش پیش‌بینی رشد اقتصادی جهان را از ۳/۴ درصد به ۳/۲ درصد کاهش داده و علت این اُفت را برگزیت -احتمال خروج بریتانیا و تردید در سرمایه‌گذاری کلان در این منطقه – دانسته‌است. البته به نظر می رسد در بلندمدت، دنیای اقتصاد این موضوع را خواهد پذیرفت و سرمایه‌گذاری‌ها و شرایط اقتصادی در این منطقه، روال عادی خودش را خواهد داشت.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم