نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی:

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی میانگین حقوق ۹۰۴ هزار معلم رسمی و پیمانی را حدود سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان اعلام کرد.

کد خبر: ۱۸۴۶۱
۱۶:۲۶ - ۲۲ دی ۱۳۹۷
دیدارنیوز - قاسم احمدی لاشکی در برنامه تلویزیونی پرسشگر شبکه آموزش گفت: «آنچه مهم است رضایت از توزیع بودجه است. امسال بودجه را در دو سقف 407 هزار میلیارد و 447 هزار میلیارد تومان بسته‌اند، اما باید در سقف اول صحبت کنیم، زیرا معلوم نیست سقف دوم به نتیجه برسد.»

او افزود: «آموزش و پرورش که باید تمام هم و غم کشور روی آن باشد آنقدر گرفتار مسائل بودجه‌ای شده که امروز کیفیت آموزش را رها کرده‌ایم و کمتر به آن پرداخته می‌شود.»

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: «بالغ بر 90درصد بودجه آموزش و پرورش صرف حقوق و مزایا می‌شود. در فرانسه ابتدا بودجه آموزش و پرورش را کنار می‌گذارند و بعد به سراغ امور دیگر می‌روند. اما در ایران سرانه یک دانش‌آموز 25 هزار و 800 تومان است. آن را با سرانه یک زندانی مقایسه کنید. موضوع این است که اگر روی آموزش و پرورش سرمایه‌گذاری شود از تعداد زندانیان هم کاسته می‌شود.»

احمدی لاشکی به بی‌عدالتی در پرداخت حقوق انواع معلمان اشاره کرد و گفت: «میانگین حقوق 904 هزار معلم رسمی و پیمانی با اعلام آموزش و پرورش حدود سه میلیون و 600 هزار تومان است. میانگین حقوق 13 هزار معلم قراردادی، دو میلیون و 500 هزار تومان، میانگین حقوق حق‌التدریس آزاد، یک میلیون و 500هزار تومان و میانگین حقوق 8هزار سرباز معلم 800هزار تومان است. باید اینها متعادل شوند.»

او ادامه داد: «سرانه غذای دانش‌آموز شبانه‌روزی 3500 تومان است. دولت باید آموزش و پرورش را در اولویت قرار دهد. سالانه 299 میلیارد تومان به مدارس شبانه‌روزی داده می‌شود، در حالی که اگر غذای معمولی را درنظر بگیریم باید دوهزار میلیارد تومان داده شود.»

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی افزود: «از امروز شنبه هشت صبح رسما کارمان را در کمیسیون تلفیق شروع می‌کنیم. مجلس تا حدی می‌تواند ورود کند و باید اصلاح کند، ولی قرار نیست بودجه را از نو بنویسیم. با رئیس سازمان نوسازی مدارس مذاکراتی داشتیم، تمام کشور روی سیستم گرمایشی استاندارد مدارس دغدغه دارند.»

احمدی لاشکی ادامه داد: «107 هزار مدرسه و 570 هزار کلاس درس داریم. از این تعداد، میزان قابل توجهی احتمال دارد اتفاق تلخی مانند مثل شین‌آباد برایشان رخ دهد. 136 هزار کلاس درس باید به سیستم گرمایشی استاندارد تجهیز شوند و اگر هزینه تجهیز هر کلاس را 20میلیون درنظر بگیریم به 2700 میلیارد تومان نیاز است. چرا این را در بودجه نمی‌گذارید که دوباره اتفاق تلخ مشابهی رخ ندهد؟ قبل انقلاب هر دانش‌آموز سرانه غذایی داشت به بنده ایراد می‌گیرند چرا حتی شیر مدارس هم به خوبی توزیع نمی‌شود.»

او ادامه داد: «دیگر در این میان خرید خدمات آموزشی چیست؟ از رئیس جمهور انتظار نمی‌رود بگوید آموزش و پرورش برای هر دانش‌آموز چهارمیلیون هزینه می‌کند باید بدهیم به کسی که با یک میلیون آن را اداره کند؟ وزیر آموزش و پرورش قصد داشت مدارس سمپاد متوسطه اول را حذف کند، ولی رئیس جمهور کم لطفی کرد و این مدارس را نگه داشت.»

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: «بیش از هر زمان دیگری نمایندگان مجلس برای حمایت از آموزش و پرورش آماده‌اند به عنوان نمونه تنظیم بخشی از مقررات مالی آموزش و پرورش در حال تصویب است و بند اول آن اخیرا به تصویب رسید.»

احمدی لاشکی افزود: «باید حداقل 16 درصد از منابع عمومی کشور به آموزش و پرورش اختصاص یابد متاسفانه هرسال بودجه با بدهی انباشته سال قبل بسته می‌شود. بحث پاداش پایان خدمت بازنشسته‌های آموزش و پرورش مطرح است. بازنشسته آموزش و پرورش را نباید با شرکت نفت مقایسه کرد. 60،70 میلیون تومان رقمی نیست که قطره‌چکانی بخواهند به بازنشسته آموزش و پرورش بعد از 30 سال خدمت بدهند. باید بودجه به 70 هزار میلیارد تومان برسد تا جوابگو باشد.»

او ادامه داد: «اینکه از 142 هزار میلیارد تومان درآمد هدفمندی، سهم آموزش و پرورش صدمیلیارد برای معافیت مدارس از هزینه آب و برق و گاز باشد منصفانه نیست.»

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به حذف طرح خرید خدمات آموزشی پیشنهاد شده در لایحه دولت در کمیسیون آموزش مجلس اشاره کرد و گفت: «تبصره 21 چهار بند دارد که در کمیسیون آموزش حذف شد. مکلف شدن دولت برای پوشش سالانه 10 درصدی خرید خدمات، بازی با الفاظ است.»


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی : ۰
غیر قابل انتشار : ۰
ناشناس
|
Germany
|
۱۷:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
0
0
این آمار رو از کجا در میارید. با بیست سال سابقه کار و مدرک دکترای تخصصی ۳۱۰۰ زیر حکممه، بدون هیچگونه وام و اقساط ماهی ۲۳۵۰ حقوق میگیرم
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم