پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پرونده ویژه " کتاب‌آباد" / بخش سوم

مرکز تبادل کتاب؛ نجات‌بخش کتاب‌های خانگی

مرکز تبادل کتاب؛ نجات‌بخش کتاب‌های خانگی
یکی از راه‌های تهیه کتاب و بالابردن سواد فرهنگی در جامعه، مرکز تبادل کتاب است. این مرکز که حدوداً چهار سال پیش فعالیت خود را آغاز کرده، مرکزی برای تبادل کتاب‌هایی است که در خانه‌ها انبار شدند و استفاده چندانی از آن‌ها نمی‌شود. به گفته مدیرکل این مجموعه، نخستین مرکزی است که در ایران راه‌اندازی شده و به افراد این اجازه را می‌دهد که کتاب‌های خودشان را با دیگران تعویض کنند. هدف از راه‌اندازی این مرکز، فراهم کردن فرصتی برای دسترسی بیشتر افراد به کتاب‌ها و همچنین گردش کتاب‌های بدون استفاده در جامعه با کمترین هزینه به منظور ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی است.
پرونده ویژه "کتاب‌آباد" / بخش چهارم

کتاب نخوانیم!

کتاب نخوانیم!
من مخالف این جمله کلی هستم که کتاب خواندن خوب است و آن را ذاتا دارای ارزش نمی‌بینم. اما راهکار چیست؟ راهکار پیدا کردن مسأله است یا اگر دقیق‌تر بگویم راهکار داشتن پروژه شخصی است. یعنی هر فردی پروژه شخصی داشته باشد و یاد گرفته باشد که متأثر از القائات رسانه‌ها دنبال چیزی نرود. قرار نیست همه آدم‌ها پروژه‌ای فلسفی یا دغدغه‌ای به اصطلاح متعالی داشته باشند. آدم‌ها قرار است که دغدغه‌ای شخصی را دنبال کنند و بر اساس آن فکر کنند و اگر نیازی بود مطالعه کنند. دیکتاتوری، شکل و شمایل مختلفی دارد و بعضاً در لباس روشنفکری قرار می‌گیرد.
پرونده ویژه "کتاب‌آباد" / بخش پنجم

چگونه کتاب بخوانیم؟

چگونه کتاب بخوانیم؟
شخصیت انسانى به طور مداوم از طریق خواندن تغییر می‌یابد. خواندن همچنین مانند هر شکل دیگری از تجربه ممکن است تأثیر منفی یا مثبتی برخواننده داشته باشد، از این رو باید برنامه‌اى متعادل و مناسب در جهت تاثیرپذیرى درست و در نتیجه کسب نتیجه آرمانى از خواندن اتخاذ شود تا به ساختن شخصیتى متعارف و آگاه از فرد کمک شود. مقاله "چگونه کتاب بخوانیم؟ " نوشته Dr. K. K. Palani است. وی در این مقاله از دلایل مفید بودن کتابخوانی صحبت کرده است و انواع روش‌های افزایش مطالعه در جامعه را مطرح کرده است. مخاطبان گرامی می‌توانند ترجمه کامل این مقاله را در این مطلب مطالعه کنند.
پادکست
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها