پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

«پرونده ویژه» "دیدارنیوز" با عنوان علل و عوامل بروز جنگ ایران و عراق/بخش اول

بررسی چرایی آغاز جنگ ایران و عراق

بررسی چرایی آغاز جنگ ایران و عراق
جنگ ایران و عراق از زوایای مختلفی قابل نقد و بررسی است؛ بررسی علل و عوامل بروز جنگ ۸ ساله یکی از زوایای قابل بررسی و مداقه است. یافتن دلایل واقعی بروز جنگ و بهره‌گیری از تجارب آن می‌تواند در آینده به دستگاه دیپلماسی کشور کمک کند تا مانع بروز جنگ‌های احتمالی آتی شود. مطلب حاضر در حد توان سعی کرده فارغ از تعلق خاطر به ایران، این مهم را مورد بررسی قرار دهد.
«پرونده ویژه» "دیدارنیوز" با عنوان علل و عوامل بروز جنگ ایران و عراق/بخش سوم

آیا ایران شروع کننده جنگ با عراق بود؟!

آیا ایران شروع کننده جنگ با عراق بود؟!
اگر با منطق ارائه شده توسط شبهه افکنان بخواهیم پیش برویم که اظهارنظرات مقامات ایرانی و ایده صدور انقلاب باعث شد که عراق به ایران حمله کند می‌توان این استدلال را مطرح کرد که با توجه به نکات مطرح شده، یعنی اظهارات مقامات عراقی درباره حمله به ایران و همچنین تحرکات نظامی این کشور در مرز‌های ایران و سفر مقامات آمریکایی (سفر برژینسکی به عراق و ملاقات با صدام و بررسی وضعیت نظامی عراق) به این کشور، ایران بیشتر از عراق مستحق پیش دستی بود، اما در عمل عراق بود که شروع کننده جنگ بود و در نهایت نیز بعد از هشت سال جنگ و پذیرش قطعنامه ۵۹۸ توسط هر دو طرف، عراق توسط نهاد‌های بین‌المللی به‌عنوان متجاوز شناخته شد.
«پرونده ویژه» "دیدارنیوز" با عنوان علل و عوامل بروز جنگ ایران و عراق/بخش پنجم

نظریه‌ها و تحلیل‌های مربوط به جنگ ایران و عراق

نظریه‌ها و تحلیل‌های مربوط به جنگ ایران و عراق
برخی از نویسندگان، یک مدل ترکیبی از عوامل چندگانه را برای تحلیل دلایل وقوع جنگ ایران و عراق مناسبت‌تر می‌دانند و در بیان آن به تاثیر انقلاب اسلامی ایران بر جمعیت شیعه عراق، جاه‌طلبی‌های صدام برای هژمونی سیاسی و اقتصادی بر خاورمیانه، امنیت مرز‌های عراق، کنترل شط العرب و تسخیر دیگر مناطق مورد ادعای این کشور را از عوامل دخیل در حمله عراق به ایران اشاره می‌کنند که در کنار اوضاع داخلی ایران، عراق را به نائل گشتن به اهداف نظامی خود با استفاده از راهکار نظامی امیدوار ساخت و موجب حمله این کشور به ایران شد.
پادکست
گفتگو
پربحث ترین ها