پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

«پرونده ویژه» "دیدارنیوز" با عنوان ۱۳ آبان/بخش سوم

آیت الله مهدوی کنی مخالف تسخیر سفارت آمریکا!

آیت الله مهدوی کنی مخالف تسخیر سفارت آمریکا!
اعضای دولت موقت و کسانی چون بنی صدر و قطب زاده، سفارت یک کشور را خاک آن کشور دانسته و اشغال آن و همچنین به گروگان گرفتن اعضای سفارت را به دور از آداب دیپلماتیک و تعهدات بین المللی ایران دانسته و معتقد بودند چنین حرکتی ضمن مخدوش کردن چهره ایران می‌تواند مخالفت سایر کشور‌ها علیه ایران را برانگیزد، ضمن اینکه حمله به سفارت یک کشور و گروگان گیری می‌تواند بهانه به دست آمریکا داده و تبلیغات وسیعی را علیه ایران در عرصه جهانی رقم زند. به ویژه اینکه این گروگان گیری ۴۴۴ روز به طول انجامید و از نظر بازرگان سبب شد که آمریکا سیاست‌های امنیتی بیشتری در کشور‌های منطقه اعمال کند.
«پرونده ویژه» "دیدارنیوز" با عنوان ۱۳ آبان/بخش چهارم

تسخیر سفارت آمریکا جلوی کودتایی دیگر را گرفت!

تسخیر سفارت آمریکا جلوی کودتایی دیگر را گرفت!
موافقان حمله به سفارت آمریکا به این نکته اشاره می‌کنند که چند روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی گروهی چپ گرا و مسلح که احتمالا از سازمان چریک‌های فدایی خلق بودند به سفارت آمریکا در تهران حمله می‌کنند که با عدم تایید این اقدام از جانب امام(ره) و اقدام به موقع ابراهیم یزدی و کمیته انقلاب، ماجرا ختم شد. آن‌ها می‌گویند که انقلابیون با اینکه این ایده همواره در افکار عمومی مطرح می‌شد که بعد از شاه نوبت آمریکا است اما تا جایی که آمریکا مشکلاتی را برای انقلاب به وجود نیاورده بود، کاری نکردند.
«پرونده ویژه» "دیدارنیوز" با عنوان ۱۳ آبان/بخش پنجم

۴۴۴ روز بحران و سقوط دو دولت

۴۴۴ روز بحران و سقوط دو دولت
ریگان با جمله «... و امیدوارم که خداوند یار و یاور من باشد»؛ سوگند خود را به اتمام رساند... دیگر همه چیز تمام شده بود؛ کار انتقال قدرت انجام یافت. رونالد ریگان رئیس‌جمهور آمریکا شد و کارتر دیگر یک رئیس‌جمهور سابق بیش نبود... و گروگان‌ها همچنان در هواپیمای الجزایری منتظر اجازه پرواز از تهران بودند.
پادکست
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها