پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پاسخ غیر اقتصادی به پرسشی اقتصادی؛ چرا دوباره گرانی آغاز شد؟

پاسخ غیر اقتصادی به پرسشی اقتصادی؛ چرا دوباره گرانی آغاز شد؟

قبلا بار‌ها نوشته‌ام مگر می‌توان نقش مافیای مسکن که اتفاقا در شبکه بانکی کشور و نهاد‌های حاکمیتی نفوذ دارد را در افسارگسیختگی قیمت این بازار نادیده گرفت و مضحک است که عده‌ای سعی می‌کنند قیمت آپارتمان‌های ۱۰ تا ۱۰۰ میلیاردی را در تهران با دلایل اقتصادی توجیه کنند.
ایرادات شورای نگهبان پرونده تفکیک «صمت» را بست

ایرادات شورای نگهبان پرونده تفکیک «صمت» را بست

جلال میرزایی: مخالفان در روز رای‌گیری طرح تفکیک وزارت صنعت و بازرگانی صحبت نکردند و تصمیم برای از دستور خارج شدن آن در نتیجه تاثیرگذاری آنان نبود، ایرادات شورای نگهبان مطرح شد و مجلسی‌ها هم برهمین اساس دست به مخالفت زدند.
بورس فرصت یا تهدید

بورس فرصت یا تهدید

کارگری که یک میلیون یا ده میلیون داشت و یا سرمایه‌داری که صد میلیارد داشت، پول‌هایشان را در اختیار نهاد‌های مالی قرار داده‌اند و بعد هم فاجعه ثامن‌الحجج، میزان، کاسپین و ده‌ها موسسه دیگر پیش آمد ودولت مجبور شد ۲۵ هزار میلیارد از منابع خود را صرف جبران این هجوم ناآگاهانه و غیر علمی مردم کند و مردم نیز میلیارد‌ها تومان، متضرر شدند. امروز نیز هجوم مردم به بازار بورس، آن خاطرات را یادآوری کند؛ هر روز عده‌ای از مردم خواهان ورود به بازار بورس می‌شوند. به نظر می‌رسد دیری نخواهد گذشت که سرنوشت موسسات، تکرار خواهد شد.
واریز وام یک میلیونی کرونا و حفره‌های اطلاعاتی در نظام توزیع یارانه‌ها

واریز وام یک میلیونی کرونا و حفره‌های اطلاعاتی در نظام توزیع یارانه‌ها

روزگار کرونایی حاضر شاید زمان مناسبی برای سخت‌گیری در ارایه کمک‌های معیشتی نباشد. افکار عمومی آسیب‌دیده و فشار شدید حاصل از همه‌گیری بیماری کرونا احتمالا هزینه هر نوع سخت‌گیری در این مورد را بسیار زیاد خواهد کرد، با این حال این ایام دشوار یک بار دیگر لزوم شناسایی افراد نیازمند و روشن شدن تکلیف میزان درآمد و منابع درآمدی هر فرد و خانوار را بیش از پیش یادآوری می‌کند. در غیاب چنین اطلاعاتی نه تحقق عدالت در کمک‌های دولتی ممکن است و نه هدفمند‌سازی این کمک‌ها و هدر رفت منابع کشور نتیجه بدیهی چنین وضعیتی.
تفریغ بودجه روی میز قاضی/ دادگاه بودجه ۹۷ چه سرنوشتی خواهد داشت؟

تفریغ بودجه روی میز قاضی/ دادگاه بودجه ۹۷ چه سرنوشتی خواهد داشت؟

نخستین ‏نشست علنی سال جاری مجلس در هفته گذشته، به قرائت گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۷ توسط رییس دیوان محاسبات اختصاص ‏یافت که برخی از آن تحت عنوان کشف جدید در رابطه با ارز ۴۲۰۰ تومانی و یا فساد ارزی نام بردند. همانطور که انتظار می‌رفت، رییس‌جمهور، سخنگوی دولت و رییس کل بانک مرکزی روز چهارشنبه در این رابطه توضیحاتی ارائه کردند. بدون تردید نظارت و اطلاع‌رسانی نتایج حاصله؛ بدون در نظر گرفتن دولت حاکم، خواست مردم ایران است، اما در صورتی که واکنش دولتی‌ها نسبت به گزارش دیوان محاسبات، صحیح باشد، تنها یک نکته را برای چندمین بار مورد تائید قرار می‌دهد و آن هم این است که دولت روحانی با وجود تمام انتقاداتی که از زمان دولت اول او مدام بر آن‌ها تاکید می‌شد، باز هم دیر وارد میدان شده و بهتر آن بود که پیش از قرائت گزارش، اطلاعات را به دیوان محاسبات ارائه می‌کرد.
استقلال سازمان بورس روی هوا!

استقلال سازمان بورس روی هوا!

اگر بخواهیم از اسفند، حاشیه‌های بورس را بررسی کنیم، احتمالا شایعه‌های متوالی رفتن شاپور محمدی، رئیس سابق سازمان بورس و گزینه‌هایی که برای جانشینی وی مطرح می‌شد، مهم‌ترین حاشیه بازار است. البته بررسی ریشه‌ای هر یک از این حواشی به تصمیم و دستورالعملی می‌رسد که نیاز به کالبد شکافی دارد. موضوع مهم‌تری که بعد از استعفای شاپور محمدی مطرح شد، این بود که وزیر اقتصاد، مصوبه هیئت مدیره سازمان بورس را لغو کرد و دوباره از حق وتوی تعریف نشده وزارتی خود استفاده کرد. حال باید به این موضوعات توجه داشت که استقلال هیئت مدیره سازمان بورس، به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی که در تعیین مصوبات خود حتی به تایید شورای عالی بورس نیز نیاز ندارد، زیر سوال رفته و هیچ راهی برای کنترل بازار پیش روی آن‌ها نمانده است. البته منظور از هیچ راهی، راهی است که بر اساس چارچوب‌های تعریف شده و در حدود اختیارات این نهادناظر باشد.
حسن امین: اخذ مالیات نباید تولیدکننده را ناامید کند/ شفافیت و عدالت مالیاتی موجب ارتقای فرهنگ پرداخت مالیات در کشور می‌شود
گفتگوی "دیدارنیوز" با استاد حقوق بین‌الملل دانشگاه کلدونین گلاسگو / بخش پایانی

حسن امین: اخذ مالیات نباید تولیدکننده را ناامید کند/ شفافیت و عدالت مالیاتی موجب ارتقای فرهنگ پرداخت مالیات در کشور می‌شود

در قسمت اول گفتگو با «دکتر حسن امین» استاد حقوق بین‌الملل دانشگاه کلدونین گلاسگو به تاریخ مالیات و خراج پرداختیم که وی به نمونه‌هایی از الگو‌های موفق در دنیا مانند سیستم مالیاتی انگلیس نیز اشاره کرد. دکتر امین تاکید کرد که در حوزه مالیات مشکل قانون در کشور نداریم، اما فرهنگ مالیات است که باید اصلاح شود تا شهروندان پرداخت مالیات را به مثابه یک ارزش بنگرند. وی معتقد است اعتماد مالیات دهنده به دستگاه حاکم، مهمترین عامل موفقیت در این خصوص است. در بخش دوم و پایانی، دکتر امین به نقش مهم شفافیت در کنار اعتماد عمومی برای حصول درآمد مالیاتی و تعامل صنف‌های مختلف با دولت برای پرداخت مالیات اشاره کرد و بر اتصال سیستم مالی کشور به سیستم اقتصاد جهانی برای افزایش مقابله با فساد مالیاتی تاکید کرد. وی معتقد است اولویت با تقوای مالی افراد است تا اصلاح ساختار معیوب در اقتصاد و مالیات کشور. در ادامه می‌توانید فیلم کامل گفتگو را تماشا کرده و متن بخش دوم و پایانی آن را بخوانید.
حسن امین: بین نقشه مالیاتی با فرار مالیاتی تفاوت است/ هیچ مقامی حق معافیت مالیاتی ندارد
گفتگوی "دیدارنیوز" با استاد حقوق بین‌الملل دانشگاه کلدونین گلاسگو / بخش نخست

حسن امین: بین نقشه مالیاتی با فرار مالیاتی تفاوت است/ هیچ مقامی حق معافیت مالیاتی ندارد

دیدارنیوز برای بررسی حقوقی موضوعات مرتبط با مالیات از قبیل فرار‌های مالیاتی، فساد مالیاتی و اینکه از چه کسانی باید مالیات گرفته شود، با پروفسور حسن امین استاد حقوق بین‌الملل گفتگو کرده است که در دو بخش منتشر خواهد شد. وی می‌گوید: «جمهوری اسلامی هم مثل نظام‌های ماقبل خود، معافیت‌های مالیاتی را نسبت به گروه‌های صاحب قدرت شناسایی کرده است. حال اینکه این مشارکت، یک تکلیف اخلاقی است. هر فردی اعم از اینکه حقیقی یا حقوقی باشد؛ حتی اوقاف یا خیریه و انجمن‌های غیرانتفاعی، اگر با پول سروکار دارد و کارش ارزش مالی دارد، باید درصد معینی را برابر قوانین مملکت به بودجه عمومی کمک کند و مالیات خود را پرداخت کند. معافیت معنا ندارد. اگر این منابع مالیاتی به عنوان معافیت به طرق مختلف پرداخت نشود و معاف باشند، خواه و ناخواه بخشی از مردم محروم خواهند شد. بخشی از خدمات اجتماعی، خدمات رفاهی و ایجاد ساختار‌های جدید، نوآوری، تولید علم و حفظ و حراست از شهروندان کاسته خواهد شد؛ بنابراین هیچ دستگاهی اعم از اینکه او را برترین شخص ایران یا فرد اول ایران بدانیم یا ندانیم حق معافیت مالیاتی ندارد.» آنچه در ادامه می‌خوانید متن بخش نخست این گفتگو است.
بخش خصوصی در انتظار تضمین/دولت برنامه‌ای برای دوران پساکرونا ندارد
غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی در گفتگو با "دیدارنیوز"؛

بخش خصوصی در انتظار تضمین/دولت برنامه‌ای برای دوران پساکرونا ندارد

فعالان کسب و کار‌های مختلف، دغدغه این را دارند که پس از عبور از این دوران سخت، چطور خواهند توانست دوباره فعالیت خود را از سر بگیرند. در همین خصوص، غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس به دیدارنیوز گفت:بخش خصوصی قرار نیست یک ماه یا یک سال کاری را انجام دهد و کنار برود. بخش خصوصی قرار است همیشه فعال باشد و به تندتر چرخیدن چرخ‌های اقتصادی کشور کمک کند. اگر دولت تضمین واقعی به صاحبان بخش خصوصی ندهد و این افراد مجبور شوند به‌خاطر اینکه سرمایه‌شان از بین نرود، کارمندان را بر سر کار بیاورند، خیلی حرجی بر آن‌ها نیست و این دولت است که باید پاسخگوی سلامتی مردم باشد. عنوان سال ۹۹ «جهش تولید» است و همه انتظار دارند که این تحول اقتصادی به‌معنای واقعی رخ دهد، ولی با وجود عدم‌برنامه‌ریزی دولت برای دوران پساکرونا خیلی نمی‌توان به تحقق این شعار امیدوار بود.
«هر برند یک قصه است»؛ کتابی برای قصه‌سازی برند‌ها
آشنایی با کتابی در حوزه برندینگ؛

«هر برند یک قصه است»؛ کتابی برای قصه‌سازی برند‌ها

کتاب «هر برند یک قصه است» نوشته دانلد میلر که به تازگی توسط رسول بابایی ترجمه شده است یکی از مواردی است که برای تبیین روش‌های مرتبط با ارتقای برند‌ها در بازار نوشته شده است و از قصه سازی برای برند‌ها سخن می‌گوید. این کتاب در ۱۳ فصل نوشته شده است که دارای ترجمه روان و با دقتی است. در این فصول می‌توانید به خوبی یاموزید که چگونه می‌توان برای هر برند، قصه‌ای مناسب نوشت. میلر می‌کوشد تا بگوید برای دیده شدن و ایجاد یک برند موفق و بین‌المللی، باید فکر و اهداف جدید داشت. قصه‌سازی برای برند‌ها شاید یکی از جدیدترین و کارآمدترین روش در امر رونق بخشیدن به برند‌ها در دهه اخیر بوده باشد.
پربازدیدها
آخرین اخبار
پربحث ترین ها