پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

آیا تب تند بازار خودرو فروکش خواهد کرد؟

آیا تب تند بازار خودرو فروکش خواهد کرد؟

قیمت خودرو آنچنان بالا رفته که می‌توان ادعا کرد برخی از محصولات ساخت داخل که اساسا برای طبقه متوسط رو به پایین ساخته می‌شدند همین حالا در زمره آرزو‌های متمولان قرار دارند. این روز‌ها سوال اساسی این است که بازار خودرو بر چه اساسی چنین بی ترمز و لجام گسیخته دچار افزایش قیمت شده است؟ باید گفت بازار خودرو هم مثل هر ماجرای صنعتی و اقتصادی دیگر تابعی است از عرضه و تقاضا و قیمت هر کالا معمولا در نقطه تعادل این دو مفهوم مشخص می‌شود. اما از نگاه مصرف کنندگان خودرو، قیمت‌های امروز واقعا هیچ توجیهی ندارند خاصه آنکه قیمت خودرو‌های ساخت داخل در هنگام تحویل درب کارخانه، فاصله‌ای نجومی با قیمت بازار آزاد دارند و این موضوع، هجوم حیرت آور خریداران را هنگام ثبت نام برای خرید خودرو توجیه می‌کند.
ایران درخصوص پیوستن به FATF در یک بازی باخت ـ باخت قرار دارد

ایران درخصوص پیوستن به FATF در یک بازی باخت ـ باخت قرار دارد

عضویت در کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی معروف به کنوانسیون پالرمو و پیوستن به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم یا CFT دو خواسته مهم FATF از ایران بود که نپذیرفتن آن‌ها سبب شد تا ایران در روز جمعه مجددا وارد لیست سیاه شود. امیر دبیری مهر کارشناس مسائل سیاسی و استاد دانشگاه در رابطه با قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF در گفتگو با دیدارنیوز گفت:ایران متاسفانه به دلیل برخی از مسائل بین‌المللی و فضای نامناسبی که در روابط جهانی و درک نادرستی که از نظام بین‌الملل دارد درخصوص پیوستن به FATF در یک بازی باخت – باخت قرار گرفته است. به این معنا در صورتی که به FATF بپیوندد شامل لیست سیاه نمی‌شود، اما در دوران تحریم تمام مکانیزم‌های دور زدن تحریم را از روی اجبار باید به FATF اعلام کند و با توجه به نفوذی که قدرت‌های بزرگ به ویژه ایالات متحده دارند، تحریم‌ها تشدید خواهد شد و چند راه فرار از تحریم‌ها هم مسدود می‌شود. در صورتی که نپیوندیم باز شرایط برای ما به شکل سخت‌تری درخواهد آمد و مشکلات مالی ایران در صحنه بین‌المللی دشوارتر از قبل خواهد شد.
قیمت میوه در شب عید افزایش می‌یابد/ باید وزارت غذا داشته باشیم

قیمت میوه در شب عید افزایش می‌یابد/ باید وزارت غذا داشته باشیم

خرید شب عید یکی از کار‌هایی است که همه افراد برای خوشحالی افراد خانه و همین‌طور وارد شدن به سال جدید در نظر می‌گیرند و این در حالی است که هر چقدر به انتهای سال نزدیک‌تر می‌شویم قیمت‌ها رو به صعود دارد. محسن نقاشی دبیر اجرایی فدراسیون تشکل‌های صنایع غذایی کشاورزی ایران در گفتگو با دیدارنیوز در خصوص گرانی بیش از حد محصولات غذایی برای شب‌های پایانی سال اظهار کرد: دولت با عرضه‌های مستقیم به اتحادیه‌ها و تشکل‌ها به کاهش قیمت کمک کند. واگذاری محصولات کشاورزی به سازمان صنعت و معدن اشتباهی است که نباید دولت وارد آن شود، بلکه باید با تعاونی روستایی ارتباط مستقیم داشته باشد و کار را به سازمان جهاد کشاورزی بسپارد.
آغاز شمارش معکوس FATF/ بازگشت دوباره ایران به لیست سیاه؟

آغاز شمارش معکوس FATF/ بازگشت دوباره ایران به لیست سیاه؟

پایان بهمن ماه آخرین فرصت ایران برای پذیرش وضع لوایح چهارگانه FATF محسوب می‌شود و هنوز هیچ خبر مشخصی درباره موافقت یا عدم موافقت با آن، منتشر نشده است. این بی‌توجهی نسبت به مسئله مورد اشاره در حالی مورد سوال قرار می‌گیرد که تاکنون گروه اقدام ویژه مالی چندین بار برای تصویب لوایح FATF به ایران فرصت داده، اما با این وجود هنوز اختلافات بر سر پذیرفتن لوایح چهارگانه ادامه دارد و شرایط ایران درهاله‌ای از ابهام قرار دارد. در هر صورت، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در نهایت باید نظر قطعی خود را در خصوص عدم تصویب یا تصویب این لوایح با آگاهی بر این مسئله که نباید دست به کاری زد تا تحریم‌ها علیه کشورمان افزایش یابد، به طور شفاف و علنی مطرح سازند. دیروز هم حسن روحانی رئیس جمهور گفت: ما در لیست سیاه بودیم. دولت یازدهم بود که ایران را از لیست سیاه بیرون آورد و در تعلیق آورد و می‌رفتیم به سمت حل نهایی برویم، اما متاسفانه باز داریم برمی‌گردیم.
هزینه برگزاری راهپیمایی‌ها قابل محاسبه نیست/ هزینه‌ها را از آیت‌الله جنتی بپرسید
گزارش "دیدارنیوز" در باب هزینه برگزاری و تبلیغات در راهپیمایی‌ها؛

هزینه برگزاری راهپیمایی‌ها قابل محاسبه نیست/ هزینه‌ها را از آیت‌الله جنتی بپرسید

به نظر می‌رسد در اصل برگزاری یک جشن ملی، هیچ فرد و گروهی در کشور، مشکلی نداشته باشد و همه همراهی می‌کنند کما اینکه شبیه مراسم ۲۲ بهمن هر سال در کشور‌های دیگر هم برگزار می‌شود. سوال یا مسئله‌ای که در حاشیه برگزاری مناسبت‌هایی همچون ۲۲ بهمن، ۹ دی، روز قدس و مناسبت‌های همسطح آن به ذهن می‌رسد این است که هزینه برگزاری و انجام تبلیغات این مراسم‌ها از کجا تامین می‌شود و نهاد پاسخ‌گو یا ناظر کدام است؟ این تنها مسئله در این رابطه نیست، در طول سال پیش آمده که کشور در واکنش به یک اقدام دشمن خارجی یا یک تجمع اعتراضی در داخل، اقدام به برنامه ریزی و سازمان‌دهی راهپیمایی‌هایی کرده است، از جمله بعد از اعتراضات دی ۹۶ و آبان ۹۸، واکنش مردم به شهادت سردار سلیمانی و بدرقه پیکر او و موارد متعدد دیگر، چنین رویکردی را شاهد بودیم. مهدی شیخ از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به دیدارنیوز گفت:واقعا از اعداد و ارقامی که در این مناسبت‌ها هزینه می‌شود بی اطلاع هستم و خوشحال می‌شوم اگر شما اطلاعاتی از این هزینه‌ها دارید در اختیار ما بگذارید.
تاثیر کرونا بر کاهش تولید نفت/ نفت جهان ویروسی شد

تاثیر کرونا بر کاهش تولید نفت/ نفت جهان ویروسی شد

شرکت‌های زیست‌فناوری به شدت به دنبال دستیابی به یک واکسن برای ویروس خطرناک و در حال شیوع کرونای جدید هستند که هنوز هیچ واکسنی برای آن ساخته نشده است. در حالیکه ویروس کرونای چینی هر روز قیمت نفت جهانی را کاهش می‌دهد، اما اکثر دولتمردان داخلی و خارجی بر این باورند که این تاثیر، محدود بوده و به زودی وضعیت به حالت قبل باز خواهد گشت. در خصوص احتمال ورود این ویروس به کشور نیز از یک سو برخی دولتمردان از جمله نماینده‌های مجلس، می‌گویند هیچ خطری کشور را تهدید نمی‌کند و از سوی دیگر وزیر بهداشت هشدار می­ دهد باید راه‌های آموزش مقابله با این ویروس را به مردم بیاموزیم. در رابطه با تاثیر ویروس کرونا بر بازار نفت و مقابله با آن و همچنین احتمال ورود این بیماری به کشور، گزارش دیدارنیوز را بخوانید.
کمک چند هزار میلیاردی دولت به قطعه سازان یا دلال‌های بازار خودرو؟

کمک چند هزار میلیاردی دولت به قطعه سازان یا دلال‌های بازار خودرو؟

قطعه سازان چند سالی است که طلب بسیار بزرگی از خودروسازان دارند و شش ماه یک بار اعلام استیصال و ورشکستگی می‌کنند و در عین حال رقم بدهی خودروسازان همواره در حال افزایش بوده است. این روزها، اما در خبر‌ها نشیده می‌شود که دولت قصد دارد بخشی از این بدهی بزرگ را مستقیما به صنعتگران حوزه قطعه سازی خودرو بپردازد، چیزی در حدود ۵ هزار میلیارد تومان... در این که قیمت خودرو در بازار ایران بسیار گران است شکی نیست و می‌توان به سادگی ثابت کرد که قدرت خرید در جامعه کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته، اما به دلیل وارد نشدن خودرو به کشور و تحریم قطعات اساسی و مهم و همچنین تیراژ تولید پایین در ایران، هزینه ساخت خودرو بسیار بالا رفته است. حتی برخی از کارشناسان معتقدند که اگر خودروسازان همین حالا تولید را متوقف کنند سود بیشتری می‌برند! در واقع دولت به جای آنکه عهده دار بخشی از دیون خودروسازان به قطعه سازان باشد بهتر است مکانیسم تولید و چرخه قیمت گذاری و فروش را به واقعیت بازار و تقاضا نزدیک کند.
کار نیازمند جوانی و تدبیر است/ ایران خودرو ورشکسته نیست/ قطعات داخلی استاندارد را برای ۵ سال به صورت تضمینی خرید می‌کنیم

کار نیازمند جوانی و تدبیر است/ ایران خودرو ورشکسته نیست/ قطعات داخلی استاندارد را برای ۵ سال به صورت تضمینی خرید می‌کنیم

دیدارنیوز که بررسی جوانگرایی در وزارت صنعت، معدن و تجارت را آغاز نموده است، در بخش دوم از پرونده خود به سراغ مدیرعامل جوان ایران خودرو رفته است. فرشاد مقیمی که متولد سال ۱۳۵۵ است تا شهریورماه گذشته، معاون وزیر صمت بود و در طی پنج ماه گذشته، به مدیرعاملی ایران خودرو منصوب شده است. وی در این گفتگو از اقدامات خود برای ارتقای وضعیت ایران خودرو گفت و ضمن رد شایعاتی مبنی بر ورشکستگی ایران خودرو به حضور نیروی جوان در این شرکت اشاره کرد و گفت: کار؛ هم جوانی و هم تدبیر را باهم می‌خواهد و باید در کنار هم باشند. انرژی جوانی ما باعث می‌شود که ما هیچ روز تعطیلی نداشته باشیم و از همه روز‌های کاریمان برای پیشبرد امور استفاده می‌کنیم.
شرایط اقتصادی سال ۹۹ سخت‌تر از سال ۹۸ خواهد شد؟

شرایط اقتصادی سال ۹۹ سخت‌تر از سال ۹۸ خواهد شد؟

در اینکه بودجه سال ۹۹ یکی از متفاوت‌ترین بودجه‌های پس از انقلاب است، شکی نیست، زیرا شرایط تحریم کار را به جایی رسانده که دولتمردان با کمترین اتکا به فروش نفت، روی به بودجه‌نویسی آورده‌اند. اکنون مهمترین دغدغه و نگرانی ایرانیان این است که آیا بودجه سال ۹۹ شرایط بهتری را به لحاظ اقتصادی برای آن‌ها رقم خواهد زد یا انقباضی بودن بودجه، شرایط معیشتی را بیش از پیش بر همگان سخت خواهد کرد؟ "دیدارنیوز" در گفتگو با تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، یک سوال محوری را از آنان پرسیده است: «آیا شرایط اقتصادی سال ۹۹ سخت‌تر از سال ۹۸ خواهد شد؟» در ادامه می‌توانید پاسخ‌های متفاوت وکلای ملت را بخوانید.
دستمزد منطقه ای؛ راهکاری برای سرکوب مزد کارگران!

دستمزد منطقه ای؛ راهکاری برای سرکوب مزد کارگران!

پدیده دستمزد منطقه‌ای با نگاهی به ماده ۴۱ قانون کار در پی آن است که میزان مزد کارگر در مناطق مختلف کشور با توجه به رشد ۲۵ درصدی خط فقر متفاوت باشد. به عنوان مثال بر طبق این ایده، کارگری که در سیستان و بلوچستان مشغول به کار است باید مزد کمتری از کسی که در تهران کار می‌کند دریافت کند. اکنون و همزمان با آغاز مذاکرات بر سر تعیین دستمزد سال ۹۹ بار دیگر مساله دستمزد منطقه‌ای از طرف کارفرمایان در شورای عالی کار مطرح شده و در دستور کار قرار گرفته است. فعالان کارگری اما به شدت با این طرح مخالفت کرده و اجرای آن را دستاویزی برای سرکوب مزد کارگران در مناظق پیرامونی و در شهرستان‌ها می‌دانند. حسین اکبری فعال کارگری در همین خصوص به دیدارنیوز گفت: منطقه‌ای کردن دستمزد، غیرممکن و دست نیافتنی است، زیرا ساختار‌های لازم برای انجام آن وجود ندارد. مگر می‌شود بدون انجام تحقیق و پژوهش و بدون اینکه آمار و ارقام مشخصی از سبد معیشت و وضعیت کارگران و همچنین میزان تورم و هزینه‌های زندگی کارگران در هر منطقه در دست باشد دست به چنین اقدامی زد؟! دستیابی به چنین اطلاعات دقیقی، سال‌ها زمان نیار دارد، بنابراین در شرایط فعلی که تنها چندماه به پایان سال و تعیین حداقل دستمزد مانده، طرح این مساله به واقع دادن آدرس غلط است،
پربازدیدها
آخرین اخبار
پربحث ترین ها