پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

انتصاب جوانان در وزارت نفت بر مبنای تخصص یا رانت؟!
"دیدارنیوز" به جوانگرایی در وزارت نفت می‌پردازد/ بخش دوم

انتصاب جوانان در وزارت نفت بر مبنای تخصص یا رانت؟!

یکی از مشکلاتی که در کشور ما در سطوح مختلف وجود دارد، توسل به رانت و پارتی در استخدام‌ها و انتصاب‌ها است که مدتی است صدای اعتراض مردم و بسیاری از رسانه‌ها را درآورده است. جوانگرایی که در گام دوم انقلاب مطرح می‌شود شکلی از شایسته‌سالاری است که باعث پویایی کشور در تمام جهات خواهد شد؛ اما اجرای آن بر مبنای رانت و باند، نمی‌تواند این هدف را محقق کند.
طرح «گردشگری روستایی» به اقتصاد و درآمدزایی روستا کمک می‌کند
گفتگوی "دیدارنیوز" با «محمدرضا شاملو» معاون عمران روستایی بنیاد مسکن؛

طرح «گردشگری روستایی» به اقتصاد و درآمدزایی روستا کمک می‌کند

خوشبختانه بنیاد مسکن کار‌های زیادی در روستا‌ها دارد. از بحث تهیه و اجرای طرح‌های هادی، طرح‌های گردشگری و بافت‌های با ارزش تا ساخت مسکن روستایی، بازسازی مناطق آسیب دیده از حوادث غیرمترقبه، صدور اسناد مالکیت روستایی، همگی نشان می‌دهد که یک پکیجی را در روستا در زمینه‌های عمرانی انجام می‌دهد. برای سال جاری در استان‌های مختلف موضوعاتی پیش‌بینی شده است و ظرف هفته جاری مراسمات مختلفی برگزار خواهد شد. با اعتباری در حدود ۴۶۰ میلیارد تومان، تهیه طرح هادی برای حدود ۱۴۶۸ روستا به اتمام می‌رسد و ابلاغ می‌شود. در ۱۱۴۸ روستای کشور طرح‌های هادی و بهسازی روستا انجام شده و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
وضعیت وارونه دخل و خرج؛ تدابیری که امیدی به آن نیست!
گزارش تحلیلی "دیدارنیوز" از وضعیت معیشتی مردم و پیش­بینی ­های اقتصادی آینده؛

وضعیت وارونه دخل و خرج؛ تدابیری که امیدی به آن نیست!

در حالیکه تمامی آمار‌های مراکز معتبر داخلی و خارجی از وضعیت نامساعد اقتصادی مردم در کشور و همچنین تورم بسیار بالا و وضعیت رکود تولید در ایران خبر می­ دهند، اما از جانب آقای رییس­ جمهور خبر‌های خوشایندی منتشر می‌شود. با وجودیکه صندوق بین المللی پول که موثق‌ترین منبع آمار جهانی است و هر سال نرخ رشد اقتصادی کشور‌ها را اعلام می­ کند، نرخ رشد اقتصادی ایران را منفی اعلام کرده است، اما حسن روحانی در سخنرانی خود در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، جمله عجیبی را بیان و اعلام کرد که ایران بالاترین نرخ رشد جهان در سال ۲۰۱۷ را داشته است. اما اینکه رییس جمهور بر چه مبنایی نرخ رشد اقتصادی ایران را بالاترین نرخ رشد در سال ۲۰۱۷ دانسته، جای بسی تعجب دارد.
آیا «لیبرا» امپراتوری ارز‌های جهانی را تصاحب می­ کند؟!
"دیدارنیوز" به رویارویی ارز‌های دیجیتال در جهان می‌پردازد؛

آیا «لیبرا» امپراتوری ارز‌های جهانی را تصاحب می­ کند؟!

ارز‌های دیجیتال یا Cryptocurrency شکل خاصی از پول دیجیتال است که بر پایه علم رمزنگاری ایجاد شده است. بیشتر ارز‌های دیجیتال برای بهره‌مند شدن از ویژگی‌های اساسی مانند غیرمتمرکز بودن، شفافیت و تغییرناپذیر بودن از بلاک چین استفاده می‌کنند. در حوزه اقتصادی و مالی، واژه ­های جدیدی، چون «بیت کوین» و «لیبرا» به گوش می­ خورد که با اینکه هنوز در داخل کشور رایج نشده، اما با سرعت وحشتناک فضای مجازی و اینترنت، به زودی در دنیا و همچنین ایران، احتمالا استفاده از این واژه­‌ها حالت طبیعی به خود خواهد گرفت. از هجدهم ژوئن که فیسبوک، ارز لیبرا را معرفی کرد، بازار بیت کوین تکانی اساسی خورد. عمده نگرانی‌ها از سوی قانون‌گذاران نسبت به تهدید‌های احتمالی ارز دیجیتال فیس‌بوک در خصوص بانک‌های مرکزی و سیستم اقتصاد جهانی است.
گذر از این اقتصاد نفتی؛ اگر بگذارند!
گزارش تحلیلی "دیدارنیوز" درباره ضرورت ایجاد اقتصاد بدون نفت در کشور؛

گذر از این اقتصاد نفتی؛ اگر بگذارند!

هرچند میزان درآمد‌های نفتی در بودجه ۹۸ حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان است، ولی کارشناسان اعتقاد دارند که امکان صفر کردن منابع نفتی در بودجه با استفاده از راهکار‌های مختلف و به خصوص افزایش سهم درآمد‌های مالیاتی در بودجه وجود دارد. البته افزایش سهم درآمد‌های مالیاتی در بودجه به معنای گرفتن مالیات بیشتر از مردم نیست بلکه می‌توان با جلوگیری از فرار‌های مالیاتی و حذف برخی معافیت‌های مالیاتی و همچنین تعریف پایه‌های جدید مالیاتی که عموما سوداگران را هدف قرار می‌دهد، بخش زیادی از کاهش منابع نفتی در بودجه را جبران کرد.
گرانی لوازم التحریر و بی پولی خانواده‌ها
گزارش میدانی "دیدارنیوز" از بازار لوازم التحریر در آستانه بازگشایی مدارس؛

گرانی لوازم التحریر و بی پولی خانواده‌ها

وضعیت بدی است. تازه می‌گویند این وضعیت خوب است و از این بدتر هم می‌شود. جنس‌های الان مال دلار ۴ هزار تومان و ۵هزار تومان است نه دلار ۱۱ هزارتومانی. یک نایلون می‌دهم دست مردم ۷۰ هزار تومان می‌شود. به خدا رویم نمی‌شود. به خودم می‌گویم خدایا چی دادم دست مردم که آنقدر شد؟ چند تا خودکار جوهر پس داده را انداختم توی آن کارتن و دیدم مردم همه را برداشتند. به یکی گفتم جوهر پس داده و به درد نمی‌خورد، اما با خجالت گذاشت توی جیبش. هر روز این چیز‌ها را می‌بینیم. پدری از دست بچه دفتر را درمی‌آورد، می‌گوید نگیر نمی‌خواهد. می‌خواستم بگویم مجانی بگیر برو. بخدا اگر ببینم کسی از من دزدی می‌کند هم چیزی نمی‌گویم. ما یک زمانی با ۱۰ میلیون مغازه را پر می‌کردیم الان با صد میلیون هم نمی‌شود.
ارز؛ آشفته بازاری که شیرینی­ اش طعم گس می ­دهد!
گزارش تحلیلی "دیدارنیوز" از روند کاهش قیمت ارز در کشور؛

ارز؛ آشفته بازاری که شیرینی­ اش طعم گس می ­دهد!

عده‌ای از سوداگران معتقدند بازار به‌طور طبیعی پس از چند روز کاهش قیمت در حال اصلاح قیمت است که از نظر این‌ها روند بازار در هفته جاری و قیمت نهایی در انتهای هفته از اهمیت خاصی برخوردار است. اگر دلار بتواند به بالای مرز ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی برگردد، به‌طور موقت انتظارات کاهشی معامله‌گران کاهش خواهد یافت. با این حال اگر قیمت در حوالی مرز حمایتی ۱۱هزار تومانی باقی بماند، یک خبر یا اتفاق که انتظارات مثبت را فعال‌تر کند، می‌تواند زمینه‌ساز ورود دوباره دلار به کانال ۱۰ هزار تومانی شود. این در حالی است که عده‌ای از افزایشی‌ها عنوان می‌کنند بازار در ماه‌های اخیر افت زیادی را تجربه کرده است و ظرفیت کاهش بیشتر را ندارد. آن‌ها باور دارند خریداران در قیمت‌های کنونی از انگیزه بیشتری برای خرید برخوردار خواهند بود.
خداحافظی صفرها، نمایشی درام یا کنشی موفق؟!
گزارش تحلیلی "دیدارنیوز" در باب طرح حذف ۴ صفر از پول ملی؛

خداحافظی صفرها، نمایشی درام یا کنشی موفق؟!

تجربه حذف صفر و یا تغییر واحد پولی در برخی از کشور‌ها نشان می‌دهد که بدون فراهم شدن زمینه کاهش نرخ تورم، ثبات اقتصادی و اعتماد عمومی بالا به دولت، این اقدام تأثیری بر نرخ تورم نخواهد داشت. مخالفان طرح حذف صفر از پول ملی معتقدند که بدون فراهم‌شدن زیرساخت‌های لازم، اجرای این طرح تأثیر نامطلوبی بر کاهش قدرت خرید مردم خواهد داشت. همچنین گفته می‌شود که با حذف صفر از پول ملی عده‌ای تلاش خواهند کرد تا برمبنای پول جدید کالا‌های خود را با قیمت بالاتری ارزش‌گذاری کنند. عدم امکان نظارت بر بازار‌ها در چنین شرایطی با توجه به پیچیدگی اجرای این تصمیم، باعث افزایش سطح عمومی قیمت‌ها می‌شود. برخی دیگر از کارشناسان می‌گویند که حذف صفر می‌تواند در شرایطی که تورم زیاد شده و ارزش پول ملی کاهش یافته، مؤثر باشد، به این معنی که دیگر نیازی به استفاده از حجم زیاد پول نیست. البته کاهش حجم اسکناس، سادگی در مبادلات، راحت‌تر شدن حمل و نقل پول، صرفه‌جویی در وقت و کاهش آثار روانی تورم از جمله مزیت‌هایی است که برای حذف صفر پول ملی مطرح شده است.
تبانی در خرید شش هزار خودرو و ایجاد بحران پوشک یعنی ایفای وظایف نمایندگی؟
گزارش "دیدارنیوز" به بهانه آزادی دو نماینده اخلاگر در بازار خودرو، طلا و پوشک؛

تبانی در خرید شش هزار خودرو و ایجاد بحران پوشک یعنی ایفای وظایف نمایندگی؟

دو نماینده مجلس که بازداشت شدند، تخلفاتی چون تبانی در خرید شش هزار خودرو به صورت رانتی، خرید چند صد کیلو طلا و هزاران سکه و بحران پوشک داشته‌اند، اما در جریان مکاتبه مجلس با قوه قضائیه، هیات نظارت بر نمایندگان به دادستان انقلاب تهران گفته است رفتار این دو نماینده مجلس «خارج از مصادیق ایفای وظایف نمایندگی تشخیص داده نشده است.»
حاشیه‌های یک صندوق ۲۵۰ میلیون دلاری!
"دیدارنیوز" پشت پرده انتقاد‌های نماینده مجلس درباره سمند و پژو ۲۰۶ را بررسی می کند؛

حاشیه‌های یک صندوق ۲۵۰ میلیون دلاری!

در روز‌هایی که کارخانه ایران خودرو در تعطیلات به سر می‌برد و خطوط تولید ماشین‌های مختلف در خواب تابستانی هستند، فیلمی از مناظره دو نماینده مجلس، «ترند» رسانه‌های مجازی و سایت‌ها شده است، جایی که اعداد و ارقام بزرگی به زبان می‌آید و همه آن‌ها وصل می‌شود به کلیدواژه «فساد».
پربازدیدها
آخرین اخبار
پربحث ترین ها