مجید انصاری می‌گوید: من به اصلاح‌طلبانی که شرایط آن‌ها را مجبور به انصراف از حضور در انتخابات مجلس کرده حق می‌دهم، اما مصالح جریان اصلاحات و منافع کلی کشور در این نیست که مجلس را داوطلبانه و به‌طور کامل به رقیب واگذار کنیم

کد خبر: ۵۲۳۷۹
۱۲:۳۵ - ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

دیدارنیوز - مجید انصاری سرلیست حزب کارگزاران از جمله افرادی است که به‌رغم نگرانی‌ها بابت نبود زمان کافی برای تبلیغات معتقد است مردم باید تحت هر شرایطی در انتخابات شرکت کنند تا اصلاح‌طلبان و نمایندگان شایسته با ورود به مجلس پاسخگوی بخش زیادی از مطالبات آحاد جامعه باشند، البته افرادی هم در این میان تصمیم به انصراف از حضور در رقابت‌های انتخاباتی گرفتند.
 
حجت‌الاسلام مجید انصاری خطاب به آن‌ها می‌گوید: من به اصلاح‌طلبانی که شرایط آن‌ها را مجبور به انصراف از حضور در انتخابات مجلس کرده حق می‌دهم، اما مصالح جریان اصلاحات و منافع کلی کشور در این نیست که مجلس را داوطلبانه و به‌طور کامل به رقیب واگذار کنیم. «آرمان ملی» در همین خصوص با حجت‌الاسلام مجید انصاری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به گفتگو پرداخته است که در ادامه می‌خوانید.

برخی از اصلاح‌طلبان به‌دلیل شرایط پیش آمده برای نامزد‌های انتخاباتی این جریان تصمیم به انصراف از حضور در انتخابات گرفتند. چگونه می‌توان برای مصلحت کشور باری دیگر این افراد را به میدان رقابت کشاند؟

من به اصلاح‌طلبانی که شرایط آن‌ها را مجبور به انصراف از حضور در انتخابات مجلس کرده حق می‌دهم، برخی از جریانات و اشخاص اصلاح‌طلب متاسفانه به‌دلیل شرایط پیش آمده، از گردونه رقابت حذف شدند، اما من فکر می‌کنم مصالح جریان اصلاحات و مصالح کلی کشور در این نیست که مجلس را داوطلبانه و به‌طور کامل به رقیب واگذار کنیم و با این اقدام ما در آینده شاهد مجلسی تک‌صدا باشیم. من شک ندارم که اگر با عدم مشارکت عمومی مردم دوستان اصلاح‌طلب و دیگر اقشار همین تعداد باقی مانده تائید شده اصلاح‌طلبان چه در تهران و چه در برخی از شهر‌های کشور و حوزه‌های انتخابیه، به مجلس راه پیدا نکنند مجلسی تشکیل خواهد شد که حتی صدای همین عزیزان پس از آن به گوش کسی نخواهد رسید. اگر انصراف از حضور در انتخابات ادامه پیدا کند مجلس تک‌صدا تصمیماتی می‌گیرد و مصوباتی خواهد داشت که همین افرادی که انصراف داده‌اند افسوس می‌خورند. نباید شرایط را به جایی برسانیم که با پشیمانی و افسوس از شرایط کشور سخن بگوییم.

با این وجود نسبت به مجلس یازدهم خوش‌بین هستید؟

جامعه مردم، تحول‌خواهان و اصلاح‌طلبان برای اصلاح امور کشور در حوزه‌های مختلف طرح‌ها و نظرات جدی دارند، اگر نماینده‌ای در مجلس داشته باشند که بتوانند این خواسته‌ها و مطالبات را مطرح کنند قطعا شرایط کشور به نسبت وضع امروز بهبود پیدا می‌کند. نمایندگان در دوره یازدهم مجلس باید با جلب نظر سایر نمایندگان مطالبات مردم را به‌طور جدی پیگیری کنند. در دوره بعد مجلس باید طرح‌های اصلاح‌طلبان برای برون رفت از شرایط کشور را پیگیری شود و این روند به‌گونه‌ای پیش برود که در نهایت به نفع مردم تمام شود. در حال حاضر حتی یکصدا در مجلس شورای اسلامی مهم است. این را تاکید می‌کنم که حتی یکصدا و یک نماینده شجاع مردمی مهم است. چه بسا می‌تواند جلوی بسیاری از مشکلات و تصمیمات نادرست را بگیرد و موجی ایجاد کند که اکثریت را برای موضوعات کلیدی و مهم همراه کند. تاریخ مجلس در ایران گواه این موضوع است و تجربه شخصی من هم مهر تائیدی بر این است که باید به حضور حتی یک نماینده که به فکر مردم باشد هم در مجلس حساسیت به خرج بدهیم، ما در مجلس پنجم اقلیت بودیم، اما اقلیت قوی شجاع و منسجم که توانستیم جلوی برخی از مصوبات تهدیدکننده دموکراسی را بگیریم و با هماهنگی اکثریت مصوباتی به نفع مردم جامعه تصویب کنیم. عدم مشارکت در انتخابات جز واگذار کردن داوطلبانه صحنه به رقیب نتیجه دیگری نخواهد داشت.

اقلیت اصلاح‌طلب چگونه می‌توانند در مجلسی با اکثریت اصولگرا اثرگذار باشد؟

یک اقلیت اصلاح‌طلب، اما کارآمد در مجلس بسیار تاثیرگذار‌تر از اکثریتی است که کاری از آن‌ها برنمی‌آید. اقلیتی از اصلاح‌طلبان که بخواهند به مجلس وارد شوند در درجه اول باید باهم هم قسم، متحد و منسجم باشند. اصلاح‌طلبان باید در مجلس کار تشکیلاتی انجام بدهند و یکصدا به نفع مردم باشند تا تک روی‌های مخربی که در گذشته توسط برخی نمایندگان انجام می‌شد تکرار نشود. نمایندگان اصلاح‌طلب و اقلیت در مجلس آینده باید با بدنه جامعه، نخبگان، کنشگر‌ها و فعالان سیاسی خارج از مجلس مرتب در ارتباط و تماس باشند و از دیدگاه‌های کارشناسانه و تخصصی آن‌ها استفاده کنند. در نهایت مجلس آینده باید با خرد جمعی اداره شود، نمایندگان باید با استفاده از این خرد جمعی طرح‌هایی را در جهت منافع مردم در مجلس مطرح کنند. تاکید من بر این است که نمایندگان دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی باید شجاعت لازم را داشته باشند و در مواقعی که لازم است بدون خوف و ترس و لکنت زبان صدای مردم در مجلس باشند.

چه نکته‌ای باید بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد تا از انفعال مجلس و نمایندگان جلوگیری شود؟

نمایندگان باید روی مجلس وقت بگذارند یعنی در بخش قانون‌گذاری و به‌خصوص در بخش نظارت بر دستگاه‌های بیرون از مجلس بتوانند با دید کلان ملی اثرگذار باشند، نمایندگان باید در مسائل اساسی کشور و در مواردی که دغدغه امروز مردم است نقش‌آفرینی کنند.

مشارکت مردم در پای صندوق‌های رأی را با وجود دلخوری‌های آن‌ها از وضع موجود چگونه ارزیابی می‌کنید؟

من پیشنهاد می‌کنم کسانی که هنوز برای حضور در پای صندوق‌های رأی تردید دارند یا حتی تصمیم قطعی گرفته‌اند که شرکت نکنند، محاسبه‌ای دقیق و وجدانی با خود داشته باشند و ببینند شرکت نکردن آن‌ها در انتخابات چه مشکلی را حل می‌کند؟ شرکت کردن آن‌ها چه روزنه امیدی را می‌تواند باز نگه دارد؟ من فکر می‌کنم هر محاسبه‌ای که انجام بدهند نتیجه می‌گیرند که وجود نماینده‌هایی از سوی اصلاح‌طلبان در مجلس برای بیان خواسته آن‌ها بهتر از نبودش است، اگر به این جمع‌بندی رسیدند در همین باقی مانده زمان سعی کنند در فضای مجازی در گروه‌های مختلف در فضای حقیقی و در ارتباطات دیگران را هم تشویق به مشارکت در انتخابات کنند. ما متاسفانه به‌دلیل فرایند ناقص انتخابات با تاخیر وارد میدان شدیم و امکانات نداریم. رقیب ما ماه‌هاست فعالیت‌های تبلیغاتی خود را آغاز کرده و تریبون‌ها و امکانات هم تماما در اختیار آنهاست. مردم سعی کنند مظلومیت و محرومیت همفکران و خدمتگزارانشان که ریسک کردند و به صحنه آمدند تا به آن‌ها خدمت کنند با رأی خود جبران کنند و آن‌ها را تنها نگذارند. من امیدوار هستم به لطف خداوند و همت دوستان با همین امکانات محدود ان‌شاءا... بتوانیم اعتماد مردم راجلب کنیم و لیست اصلاح‌طلبان رأی بیاورد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم