رئیس جامعه هتل‌داران افغانستانی مقیم مشهد مطرح کرد:

رئیس جامعه هتل‌داران افغانستانی مقیم مشهد گفت: در حال حاضر پیاز زعفران از جمهوری اسلامی وارد می‌شود و کشت زعفران در افغانستان پیشرفت کرده، اما به وسعت جمهوری اسلامی نیست.

کد خبر: ۴۹۰۲۸
۱۱:۳۶ - ۲۵ دی ۱۳۹۸

تمایل سرمایه‌گذاران افغانستان برای صادرات زعفران با برند و بسته‌بندی ایرانی

دیدارنیوز ـ شیراحمد اربابی اظهار کرد: بنده در زمینه صنعت، معدن، شرکت‌های ساختمانی و هتل‌داری در ایران مشغول به فعالیت هستم. استان خراسان از نظر جغرافیایی به شهر هرات نزدیک‌تر است و بیشتر صادرات جمهوری اسلامی با شهر هرات افغانستان است، زیرا با مرز دوغارون ۱۲۰ کیلومتر فاصله دارد، به همین دلیل رفت‌وآمد سریع‌تر و هزینه آن نیز کم‌تر است.
 
وی افزود: در حال حاضر از ایران مواد غذایی، خوراکی، مصالح ساختمانی و تمام منابع موجود در استان به هرات وارد می‌شود، زیرا مردم افغانستان نیاز شدیدی به محصولات ایرانی دارند، هزینه واردات محصولات از دبی و ترکیه گران است و معمولا تاجران ایران را به جهت هم‌مرزی، هم‌زبانی و هم‌مذهب بودن ترجیح می‌دهند.
 
رئیس جامعه هتل‌داران افغانستانی مقیم مشهد در خصوص مشکلات بانکی تجار افغانستانی بیان کرد: در حال حاضر از نظر بانکی مشکلاتی وجود دارد و مراودات بانکی از طریق حواله‌جات صرافی و ارزی انجام می‌شود، اما تجار تمام تلاش خود را می‌کنند تا به صورت نقدی ارز را به ایران وارد کنند تا موانعی برای صادرات به افغانستان ایجاد نشود.
 
اربابی با اشاره به واردات پسته، میوه‌جات خشک، کرک و پشم از افغانستان به ایران خاطرنشان کرد: من تمام سرمایه‌گذاران افغانستان را به سرمایه‌گذاری در جمهوری اسلامی تشویق می‌کنم، زیرا قوانین حمایتی زیادی برای سرمایه‌گذاران خارجی ایجاد شده و بروکراسی اداری نیز کاهش یافته است.
 
وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی از نظر فرهنگ، تمدن، معادن غنی و کشوری چهار فصل و وسیع است و ما نیز به جهت زبان، فرهنگ و مذهب مشترک بسیار مفتخریم که در خراسان خدمت کنیم و خود را خراسانی می‌دانیم.
 
رئیس جامعه هتل‌داران افغانستانی مقیم مشهد تصریح کرد: رقبای تجاری جمهوری اسلامی ایران کشور‌های چین، ترکیه و پاکستان هستند، اما تجارت با این کشور‌ها استوار و پایدار نیست، به دلیل نسبت‌های خانوادگی میان مردم ایران و افغانستان، تجار تلاش می‌کنند بیشتر مراودات تجاری خود را با خانواده خود و جمهوری اسلامی ایران انجام دهند.
 
اربابی با اشاره به نمایشگاه فرصت‌های سرمایه‌گذاری و مدیریت شهری گفت: در این نمایشگاه بیش از پنج الی شش سرمایه‌گذار به شخص بنده مراجعه کردند تا در ایران سرمایه‌گذاری کنند، زیرا در حال حاضر شرایط خوبی برای سرمایه‌گذاری در ایران فراهم شده و از وزارت اقتصاد و دارایی در جلسات شرکت می‌کنند تا مشکلات سرمایه‌گذاران را برطرف کنند.
 
وی در خصوص وضعیت کشت و صادرات زعفران در افغانستان ادامه داد: در حال حاضر پیاز زعفران از جمهوری اسلامی وارد می‌شود و کشت زعفران در افغانستان پیشرفت کرده است، اما به وسعت جمهوری اسلامی نیست. زعفران افغانستان کیفیت خوبی دارد، اما دارای کمیت نیست بنابراین سرمایه‌گذار تمایل دارد زعفران را با برند و بسته‌بندی جمهوری اسلامی ایران صادر کند.
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم