در پی کاهش دمای هوا؛

اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی با توجه به کاهش محسوس دمای استان و احتمال بروز نوسانات حرارتی در نواحی مختلف، از کلیه پرورش دهندگان دام و طیور خواست تا با رعایت توصیه‌هایی از بروز بیماری در گله‌های پرورشی دام و طیور جلوگیری به‌عمل آورند.

کد خبر: ۴۸۵۱۳
۱۰:۱۱ - ۲۲ دی ۱۳۹۸

هشدار اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی به دامداران و مرغداران

دیدارنیوز ـ معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان تاکید کرد: حیواناتی که در آن‌ها هرنوع علائم بالینی از قبیل سرفه، عطسه و ... دیده می‌شود باید حتماَ از سایر حیونات جدا نگهداشته شوند تا باعث گسترش بیماری در سایر دام‌ها نگردند و همچنین لازم است آب مصرفی حیوانات سرد و یخ زده نبوده و در این مورد دامداران باید آب مصرفی را در محل گرمتری نگهداری نموده و در فواصل معین به مصرف دام‌ها برسانند.
 
دکتر محمد رشتی باف گفت: در صورت استفاده از وسایل گرمازا در محل نگهداری دام‌ها، طوری برنامه ریزی گردد تا گاز‌های حاصل از احتراق این وسایل به خارج از محل دام‌ها هدایت شود ونیز با توجه به حساس بودن حیواناتی نظیر اسب به نوسانات درجه حرارت محیط، به کلیه باشگاه‌های سوارکاری و دارندگان انواع اسب، توصیه می‌شود تمهیدات لازم جهت یکنواختی درجه حرارت محیط فراهم نموده و حتی المقدور اسب‌ها را با پوشش مخصوص نگهداری نمایند.
 
به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی مشهد وی به دامداران توصیه کرد تا در ساعات گرمتر روز، دام‌داران، دام‌ها را از اصطبل خارج نموده و برای مدتی درب‌های اصطبل را باز نگهدارند، همچنین با توجه به اهمیت تغذیه در این فصل، توصیه شده تا تغذیه دام‌ها در فواصل زمانی مناسب صورت پذیرد و تا حد امکان میزان مواد خشک و انرژی زا به جیره غذایی دام‌ها افزوده گردد.
 
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان تاکید کرد: دارندگان و پرورش دهندگان انواع طیور دقت کنند دمای آب مصرفی طیور با دمای سالن یکی باشد و از ورود هوای مستقیم به سالن پرورش طیور جلوگیری شده و در صورت استفاده از وسایل گرمازا به جز هیتر که باعث مصرف اکسیژن سالن پرورش می‌گردند، قسمتی از سالن جهت خروج گاز‌ها تعبیه گردد.
 
رشتی باف یادآور شد: با توجه به سردی هوا و افزایش مصرف دان، لازم است فرمول غذایی طوری تنظیم شود که انرژی مورد نیاز برای تمامی گله طیور تامین گردد.
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم