«یونس محمدی» وکیل دادگستری و حقوق دان در گفتگو با "دیدارنیوز"؛

برداشتن مجازات زندان برای بدهکاران مهریه که بر اساس ماده سه قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی اعمال می‌شود، از جمله قوانینی است که تا حدی یکجانبه بوده و حق و حقوق زنان را لحاظ نکرده است. یونس محمدی وکیل دادگستری و حقوق دان در گفتگو با دیدارنیوز وجوه مختلف این قانون را تحلیل کرده و مورد بررسی قرار داده است. وی در خصوص ماده ۲۲ قانون حمایت خانواده گفت: ماده ۲۲ قانون حمایت خانواده مقرر کرده که حبس مردان به دلیل عدم پرداخت مهریه، تنها تا سقف ۱۱۰ سکه قابل اعمال باشد. یعنی اگر به عنوان مثال مهریه خانمی ۴۰۰ سکه باشد، وقتی سقف پرداختی‌ها به ۱۱۰ تا رسید بر اساس ماده ۳ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی، مرد زندان نمی‌رود یا اگر حبس باشد آزاد می‌شود و پرداخت مابقی مطالبه به صورت عند الاستطاعه خواهد بود. اخیراً صحبتی شده که این ۵۵ یا ۵۰ را به ۱۴ سکه تقلیل دهند. یعنی کلاً ۱۴ سکه از طریق اعمال ماده ۳ قابل وصول باشد که اگر مرد این ۱۴ تا را پرداخت نکرد به حبس برود که حتی با تصویب چنین قانونی معضل مهریه حل نخواهد شد.

کد خبر: ۴۶۳۶۵
۱۴:۳۵ - ۰۷ بهمن ۱۳۹۸

دیدارنیوز ـ مرضیه حسینی: مهریه و قوانین مربوط به آن به خصوص مساله حبس و وضعیت زندانی‌های مهریه در دهه‌های اخیر و به ویژه در چند سال گذشته، محل منازعات فراوان بوده است. نظام قضایی کشور در همین رابطه کوشیده طی روند و پروسه‌ای مشخص، با وضع قوانین جدید از مشکلاتی که پرداخت یا عدم پرداخت مهریه برای زن و مرد ایجاد کرده بکاهد.

این رویه‌های جدید اما به نظر می‌آید تا حدی یکجانبه بوده و حق و حقوق زنان را لحاظ نکرده است. برداشتن مجازات زندان برای بدهکاران مهریه که بر اساس ماده سه قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی اعمال می‌شود، از جمله این قوانین است.

یونس محمدی وکیل دادگستری و حقوق دان در گفتگو با دیدارنیوز وجوه مختلف این قانون را تحلیل کرده و مورد بررسی قرار داده است.

ترفندهای مردان برای فرار از پرداخت مهریه
 
یونس محمدی در ابتدای صحبت‌های خود به راه‌های گریز بعضی از مردان برای سرباز زدن از پرداخت مهریه اشاره کرد و گفت: خیلی از افراد با دست زدن به اقداماتی، اجرای قانون پرداخت مهریه به صورت اقساطی یا غیر آن را با مشکل مواجه می‌کنند. به عنوان مثال زمانی که احساس می‌کنند زندگی شان در معرض آسیب است و احتمال طلاق وجود دارد، اموالشان را به نام کسان دیگر می‌کنند و سپس مدعی می‌شوند که هیچ مالی و هیچ توانی برای پرداخت مهریه ندارند، در نتیجه این کار، زن از طرح دعوی مهریه طرفی نمی‌بندد.

وی افزود: پس از اقساطی شدن مهریه، ترفند بعدی آن‌ها نپرداختن مکرر اقساط و سپس درخواست تعدیل و کاهش مبلغ قسط به بهانه عدم توان مالی است. در این فرایند کش دار، زوجه خسته و فرسوده می‌شود، زیرا مجبور است مکررا در دادگاه شرکت کرده و از حقش دفاع کند؛ بدون آن که قادر باشد حق و حقوقش را دریافت کند.

بدهکاران مهریه به زندان نمی روند

یونس محمدی در خصوص ماده ۲۲ قانون حمایت خانواده، مبنی بر حذف حبس از زندانی‌های مهریه گفت: به دنبال ازدیاد پرونده‌های مهریه و بالا بودن میزان مهریه‌های تعیینی و همچنین عدم توانایی پرداخت توسط عمده مردان و متعاقب آن درخواست جلب و حبس توسط زنان، در سال‌های گذشته مردان زیادی روانه زندان شدند. این زندانی‌ها تبعات و هزینه‌های زیادی را به دولت، قوه قضائیه و جامعه تحمیل کرده اند، لذا چند سال پیش برای حل این معضل ماده ۲۲ قانون حمایت خانواده تصویب شد و مقرر شد حبس مردان به دلیل عدم پرداخت مهریه، تنها تا سقف ۱۱۰ سکه قابل اعمال باشد. یعنی اگر به عنوان مثال مهریه خانمی ۴۰۰ سکه باشد، وقتی سقف پرداختی‌ها به ۱۱۰ تا رسید بر اساس ماده ۳ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی، مرد زندان نمی‌رود یا اگر حبس باشد آزاد می‌شود و پرداخت مابقی مطالبه به صورت عند الاستطاعه خواهد بود.

وی افزود: این طرح سال ۱۳۹۱ تصویب شد و تا حدودی هم در آن زمان در کاهش زندانیان مهریه مؤثر واقع شد، اما در سال‌های اخیر با رشد طلاق و افزایش چشم گیر قیمت سکه، مجدداً بر تعداد زندانی‌های مهریه افزوده شد، لذا قانون‌گذار به فکر راه حل جدیدی افتاد. کمیسیون‌های اجتماعی و حقوقی مجلس پیشنهاداتی ارائه دادند از جمله اینکه ۱۱۰ سکه به ۵۵ یا ۵۰ سکه تقلیل یافته و اعمال ماده ۳ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی تا سقف ۵۵ یا ۵۰ سکه قابلیت انجام داشته باشد و الباقی عند الاستطاعه باشد. افزایش بی رویه قیمت سکه، اما این طرح را مسکوت گذاشت، زیرا حتی در صورت اجرا تاثیر چندانی بر برون رفت از بحران مهریه نداشت.
 

بدهکاران مهریه بر اساس قانون جدید حبس نخواهند شد!
 
 
محمدی ادامه داد: اخیراً صحبتی شده که این ۵۵ یا ۵۰ را به ۱۴ سکه تقلیل دهند. یعنی کلاً ۱۴ سکه از طریق اعمال ماده ۳ قابل وصول باشد که اگر مرد این ۱۴ تا را پرداخت نکرد به حبس برود. این طرح هنوز در مرحله تحقیقات اولیه و بررسی حقوقی در کمیسیون‌های اجتماعی و حقوقی و قضایی مجلس است، اما با توجه به جزئیاتی که از این طرح مطرح شده، قانونگذار در صدد اضافه کردن تبصره‌هایی به مواد هفت و یازده قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی است بدین صورت که حبس یا بازداشت محکومان مالی مهریه و جرائم غیر عمد را منتفی کند مگر این که ثابت شود زوج تمکن مالی کافی برای پرداخت محکوم به را دارد.

یونس محمدی افزود: این که دقیقاً این قانون دارای چه جزئیاتی است، هنوز مشخص نیست، باید به انتظار تصویب نهایی نشست و پس از آن به صورت علمی و حقوقی در مورد آن نظر داد. در قانون جدید مورد بحث، پیش بینی شده که هرگاه قیمت سکه افزایش یابد بدون آنکه مرد طرح دعوی کند یا دادخواست اعسار یا تعدیل اقساط دهد، به صورت اتوماتیک میزان مبلغ اقساط تعدیل پیدا کرده و کمتر شود که در حال حاضر معمولا اقساط مهریه ماهی یک چهارم سکه و اخیراً که قیمت سکه خیلی بالا رفته معمولاً هر شش ماه یا هشت ماه یک سکه حکم داده می‌شود.

آیا قانون برداشتن حبس مشکلی را حل خواهد کرد؟

محمدی در پاسخ به این پرسش که آیا با تصویب چنین طرحی معضل مهریه، به صورتی که حقوق هر دو طرف محفوظ بماند، حل خواهد شد یا نه گفت: حتی با تصویب چنین قانونی معضل مهریه حل نخواهد شد. البته این حل شدن یا نشدن به اینکه تعریفمان از معضل مهریه چیست بستگی دارد، اگر منظور صرفا خالی شدن زندان‌ها از زندانیان مهریه باشد، بله ۴۵۰۰ محکوم مالی مهریه آزاد خواهند شد، اما زنان در گرفتن مهریه شان همچنان با مشکل مواجه خواهند بود. همان طور که گفته شد بسیاری از مرد‌ها اموال خود را به اسم دیگری کرده و ادعا می‌کنند پولی برای پرداخت مهریه ندارند و چون حبسی هم وجود ندارد، زن دستش به جایی بند نیست، بنابراین معضل مهریه با این قانون حل نمی‌شود.

قانون مالکیت نصف اموال؛ راهکاری بهتر از مهریه

یونس محمدی در خصوص راهکار‌های برون رفت از بحران مهریه گفت: اگر مرد متقاضی طلاق، نصف امولش را به اسم همسر خود کند ـ زنی که یک عمر در کنار همسرش زندگی، عمر و جوانی خود را سپری کرده و بی تردید در جمع آوری هر آنچه مرد دارد شریک بوده ـ پس از متارکه دارای یک پشتوانه مالی شده و پس از طلاق دچار پریشانی و آوارگی نمی‌شود.

وی افزود: چه بهتر است که قانون تصویب کند که از همان ابتدای زندگی مشترک، زوجین هر گونه مالی را که به دست می‌آورند اعم از ماشین و خانه و ... به صورت مشترک بین شان تقسیم شود، در این صورت هم راه فرار مرد از پرداخت دیون خود بسته می‌شود و هم زن به ویژه زنی که شغل، بیمه و منبع درآمدی ندارد، نگران بی پولی و پریشانی بعد از متارکه نیست.

محمدی در توضیح پیشنهاد بعدی خود گفت: قانون گذار باید در حمایت از زنان خانه دار که بیمه شغلی ندارند، بستر حقوقی فراهم کند به این ترتیب که مرد‌ها مکلف شوند حق بیمه خانم هایشان را بلافاصله پس از ازدواج پرداخت کنند و سازمان بیمه گر هم مکلف شود برای زنان مطلقه تا زمان ازدواج مجدد، مستمری پرداخت نماید؛ در این صورت تا زمانی که زن در زندگی مشترک حضور دارد و خانه دار است، علاوه بر این که مالکیت نصف اموال و دارایی‌های مشترک با شوهرش را دارا می‌باشد، از بیمه تأمین اجتماعی زنان خانه دار هم برخوردار می‌شود و در صورت طلاق از مستمری برخوردار است.

وی در پایان افزود: در کنار این راهکارها، مساله اصلی انجام کار فرهنگی است؛ اینکه افراد بدانند و یاد بگیرند تعهدی که نمی‌توانند انجام دهند را نپذیرفته و بر اساس هیجانات و احساسات تصمیم نگیرند و حس رقابت و چشم و همچشمی‌ها در تعیین مهریه‌های غیرمعمول از اذهان مردم پاک گردد و فرهنگ تعیین مهریه متعارف برای زوجین نهادینه شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۵
در انتظار بررسی : ۰
غیر قابل انتشار : ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
2
4
با عرض ادب و احترام خدمت بزرگان رییسی و علما من 5 سال پیش دخترم به عقد اقایی در امد عقد دائم بعد از گذشت شش ماه اقا داماد عزیز شروع کرد به این که توافقی جدا شویم و ما همچنان 5 سال منتظر هستیم وبه دنبال صرر و زیان مادی و معنوی به مدت نزدیک به یک سال از بخشنامه اقای رییسی گذشته مبنی بر حبس نشدن مرد وهمین بخشنامه سلاحی شد در دست مردان که این بار وقتی در رفت و امد دادگاه هستند مرتبا عجز در پرداخت و همان مبلغ ناچیز پیش پرداخت و هشت ماه یک سکه را هم نمی خواهند پرداخت نمایند و مرتبا سو استفاده کرده و به قاضی پرونده می گویند ندارم یعنی باید به زندان بروم و این شد سلاح و ترفند من برای ازدواج دختر دیگرم می توانم با توجه به بخشنامه های جدید موقع ازدواجش هر انچه بخواهم اعمال کنم ولی اتفاقی که در گذشته افتاده و با مهریه عندالمطالبه دخترم به عقد اقایی در امده نباید در حقوق فرزند من دخل و تصرفی صورت بگیرد چه با فتوا چه با بخشنامه
علی
|
Germany
|
۰۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
صحبت های شما اقای محترم اشنا به نظر میاد اقا داماد اگر دخرتان را نمیخواست که دادگاه پنج سال نگهش نمیداشت و دخترتو طلاق میداد همراه با مهریه ثانیا شما فکر کردی قحطی دختر اومده و شما هر چی شرط برای داماد بعدیت بگذاری قبول میکنه همین خودشیفتگی شما هست که سه تا فرزند بالای سی سال مجرد تو خونه داری خخخ دختر سی ساله ات که شوهر زیباتر از خودش هم میخواد چون فکر میکنید ثروتمند هستید باز براش شرط و شروط هم بگذارید و اون قبول میکنه خیلی خودتو با خدا و مسلمان میدانی اما میگی فتوا را هم‌قبول نداری هر جا دین‌به ضررت بود قبول نداری وقتی اون پسر خودت هم میدانی مالی نداره خوب چیکار کنه چجوری مهریه دخترتو بده دزدی کنه زمینو بکنه از تو زمین در بیاره تو دوست داری پسر بره زندان دلت خنک بشه اصلا به دین هم کاری نداریم وقتی یک پسری نداره زندان رفته برای شما چه نفعی داره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
زندگی مشترک معامله نیست. معنی مهریه را اشتباه فهمیدید. قبل از ازدواج کاملا تحقیق و بررسی کنید و جلوی فریبکاری ها را با شروط ضمن عقد ببندید. اگر ضمانت زندگی زن مهریه است پس ضمانت زندگی مرد چیست؟؟؟!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
3
2
مهریه زن کم شد و کم شد تا رسید به 14 سکه معصومی و اون هم داده نشد الهی همین 14 معصوم ازسر تقصیرات شما نگذرد که همون 14 سکه را که رسوندید به 5 سکه باز حرف و حدیث برای گفتن دارد برای من زن هم حبس رو بردارید تا من برم خودم از خونواده همسرم دزدی کنم و حقم رامطالبه
سید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
الهی همین 14 معصوم .... کنند تمام دختران و زنانی که با به اجرا گذاشتن مهریه هم زندگی خودشون را و هم زندگی مرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
3
1
هر وقت تونستید و من دختر نوزده ساله را که 5 سال در دادگاه رفت وامد کردهام و همسرم بعد شش ماه ترکم نمود به گذشته برگردانید تا من هم از شروط ضمن عقد استفاده کنم و هر وقت توانستید شناسنامه اای پاک از پزشکی قانونی به من بدهید و همین طور طلاق انوقت من هم از سر تقصیرات شما ... خواهم گذشت قیامت رو فراموش نکنید گاهی یه تلنگر زدن به بزرگان هم بد نیست
سید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
جانت در می اومد سر چیزهای بی خودی مهریتو به اجرا نمیگذاشتی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
2
3
درتمام قوانینی که برای به اصطلاح حل معضل مهریه جدیداتدوین شده هیچ فکری برای حق زن نشده،ما زنهامهریه میلیونی نمیخوایم فقط حقوق انسانی مون میخوام چراهمه امتیازات چونان گذشته دردست مردان هست مثل حق طلاق،حضانت،تعیین مسکن،خروج زن و .... ولی زنهاباید مهریه،تنها ابزاری که داشتن روازدست بدن
چرا زنی که سالهاجوونی و عمرش توخونه مردی گذرونه باید درمیان سالی بدون پشتوانه و دست خالی و اشفته و پریشون رهابشه،اگرراس میگن بیان همین اصلاحاتی رو که این اقای وکیل پیشنهاد داده رو اعمال کنن تابرابری حاصل شه
فرهاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
0
1
اقای وکیل در کجای جهان وکیل برای یک جلسه مهریه ده میلیون دستمزد میگیره درحالیکه به خانم هم همین مقدار پول میرسه این پول خوردن نداره اون دنیا جواب خواهید داد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
2
2
تو دادگاه شهید باهنر تهران پرونده دارم 14 سکه که هیچ سر همین 5 تا هم حرف هستش ضمانت جایگزینی نیستش چون برا همون 5 تا هم مرتبا مرد تو دادگاه ادعای ناتوانی میکنه قرار بر این بود که اگر زندانونمی روند مجازات جایگزین باشه چرا به زن توجه نمیشه به مدت چند سال هست تو دادگاه سرگردانیم
حیدری
|
United States
|
۲۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
0
0
سلام، از مطالب ارزشمند و کاربردی سپاسگزاریم. از وکیل خوب و خوش اخلاقمون هم ممنونیم.
ه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۰
1
3
مهریه برای بعضی ها ابزاری برای کاسبی و اخاذی شده ،هنوز زن خانه شوهر نرفته در خواست مهریه و طلاق میکنه قسمتی را می گیرند و طلاق می گیرند و با یکی دیگه در مدت کوتاهی ازدواج می کنند و این روند ادامه دارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
درسته این حرف،ولی این ور داستان هم هزارن زن بدبخت و محروم و بی پناه مثل من وجود دارند، من 5ساله که ازدواج کردم در تمام این مدت از شوهرم کتک می خورم فحش می شنوم مدام بهم خیانت میشه، اینقد جلو چشم دختر 5ساله ام منو زده که بچه ام لکنت زبان گرفته، تا اعتراض می کنم به رفتارش میگه برو طلاق بگیر، منم که نه پدری دارم نه برادر درست و حسابی و نه هیچ کسی که ازم حمایت کنه به همین دلیل مجبورم این جهنم رو تحمل کنم چون میدونم درخواست مهریه هم بدم فایده ای نداره شوهرم با همین ترفندها از زیرش درمیاره، وضع مالی ما خوب نیست ولی همین چیزهایی که داریم رو هم من با پول فله گی و پادویی تواین آرایشگاه ها خریدم چون شوهرم اغلب بیکاره،
منم موافق اینم که مهریه اصلا حذف بشه کلا اما به جاش یه حق و حقوقی که امکان وصول داشته باشه به زن تعلق بگیره مث همین نصف دارایی ها یا دولت یه بیمه ای برای زنهای مطلقه درنظر بگیره و کمکشون کنه یه شغلی دست و پا کنند

هزاران زن مثل من بدون هیچ پناه و حق و حقوقی دارن توی جهنم زندگی می کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
0
0
اشاره شد به بیمه کجا به زن توجه شده که بخوان بیمه کنند زن رو اون هم همسری که زنش رو نمی خواد
سیدرضا بنی زهرا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
0
0
سلام.همین مهریه بعضی از پسران را انقدر تحت فشار قرارداد که حاضر شدند اعضای بدنشان را برای مهریه بفروشند.باز این خانم ها زبانشان دراز تر است.همه ی این خفت ما آقایان به خاطر ندانم کاری خودمان است.یک پسر چرا باید ازدواج کند که انقدر تحقیر بشود .دختران آنقدر باید بی شوهر بمانند تا بمیرند
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم