روابط عمومی سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرد: در چهار ماهه نخست سال جاری ۳۹۸۶ متقاضی سقط جنین درمانی به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند که از این تعداد ۲۹۷۸ نفر واجد شرایط بودند و برایشان مجوز صادر شد.

کد خبر: ۳۵۳۲۹
۱۰:۰۸ - ۲۶ شهريور ۱۳۹۸

دیدارنیوز - در چهار ماهه نخست سال جاری از کل مراجعین سقط جنین درمانی، ۲۹۷۸ نفر مجوز دریافت کردند، اما ۸۰۲ نفر فاقد شرایط لازم برای دریافت این مجوز بودند. همچنین از کل مراجعین ۲۰۶ نفر نیز بعد از اولین مراجعه پرونده خود را تا قبل از ۱۹ هفتگی پیگیری نکردند.

بر اساس این گزارش، تعداد مجوز‌های صادر شده در چهار ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۱.۴ داشت، تعداد مجوز‌های سقط جنین صادر شده در چهار ماهه اول سال قبل ۲۹۳۸ مورد بود.

در این مدت استان‌های تهران با ۶۳۶، خراسان رضوی با ۴۱۶ و خوزستان با ۳۴۲ نفر بیشترین آمار مراجعین سقط جنین درمانی را داشتند.

یادآور می‌شود صدور مجوز تنها تا پیش از ۱۹ هفتگی جنین میسر است و مجوز سقط درمانی بر اساس ماده واحده قانون سقط جنین درمانی مصوب سال ۱۳۸۴ مجلس شورای اسلامی و آیین‌نامه اجرایی آن بر عهده سازمان پزشکی قانونی کشور است و بر اساس آنچه در قانون مورد تأکید قرار گرفته تنها در صورت داشتن شرایط خاص برای مادر باردار صادر می‌شود که مهم‌ترین آن سن بارداری کمتر از ۱۹ هفته است به بیان دیگر اگر سن باردای از ۱۹ هفته گذشته باشد به دلیل ولوج روح در جنین، امکان صدور مجوز سقط به هیج وجه وجود نخواهد داشت.

علاوه بر سن بارداری باید وجود ناهنجاری در جنین که بعد از تولد موجب حرج مادر شود و یا بیماری مادر به نحوی که ادامه بارداری برای او خطر جانی به همراه داشته باشد توسط سه پزشک متخصص به تأیید برسد تا پزشکی قانونی نسبت به صدور مجوز اقدام کند. بنابراین، این تصور که تمام ناهنجاری‌های موجود در جنین و یا هر بیماری مادر به صدور مجوز سقط می‌انجامد تصوری کاملا نادرست است، زیرا تنها ناهنجاری‌های جنینی که موجب حرج مادر شود و یا بیماری‌هایی که در صورت ادامه بارداری برای مادر خطر جانی به همراه داشته باشد به صدور مجوز منجر خواهد شد.
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم