رئیس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به ظرفیت‌های درمانی یزد که آن را بسیار متنوع و کارآمد دانست، در عین حال نبود نیروی متخصص و دانش کافی را بزرگترین مشکل حوزه گردشگری سلامت استان برشمرد و گفت: سایر مناطق ایران از این امر مستثنی نیستند.

کد خبر: ۳۳۴۲۱
۱۵:۳۱ - ۰۶ شهريور ۱۳۹۸

نبود نیروی متخصص، مشکل حوزه گردشگری سلامت یزد

دیدارنیوز ـ دکتر سعید هاشم زاده روز چهارشنبه در نخستین سمینار گردشگری سلامت یزد افزود: در سال‌های ٩٦، ۹۷ و سه ماهه اول امسال به ترتیب هزار و ١٣٠ نفر، ٩٢٦ تن و ٢٢٥ گردشگر سلامت به استان مراجعه کردند که پارسال رتبه استان در جذب گرشگر سلامت ١١ و امسال ۱۵ است.
 
وی خاطرنشان کرد: ایران، بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت در سال ٢٠٠٠ میلادی از نظر مراقبت‌های بهداشتی و درمانی رتبه ۵۸ و از نظر عملکرد سامانه سلامت رتبه ٩٣ را کسب کرده بود.
 
وی ادامه داد: شکاف و فقدان اطلاعاتی بزرگی بین گردشگری سلامت و ارائه کنندگان خدمت به آن‌ها وجود دارد که ساماندهی، آگاهی سازی و ارائه اطلاعات کاربردی به بیماران خارجی را ضروری می‌سازد.
 
هاشم پور اظهار داشت: عمده علت مراجعه شهروندان خارجی به مراکز درمانی ایران، مربوط به درمان بیماری‌های زنان، زایمان و ناباروری است.
 
وی افزود: با اجرای طرح تحول نظام سلامت حدود ۲ میلیون مترمربع از فضا‌های بیمارستانی کشور بازسازی شد که فرصت مناسبی جهت حضور گردشگران سلامت فراهم کرده است.
 
رئیس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت در ادامه تاکید کرد: نبود نظام مشترک و یکنواخت قیمت گذاری، بی توجهی به مقوله پژوهش در حوزه گردشگری سلامت، نبود همگرایی لازم و کافی بین دستگاه‌های اصلی متولی در این حوزه از جمله نقاط ضعف کشور در این بخش است.
 
همچنین معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: در حال حاضر سه هزار و ٢٠٠ متخصص، فوق تخصص، پزشک عمومی، داروساز و دندانپزشک در استان فعالیت دارند. 
 
دکتر محمود نوری شادکام، وجود سه هزار تخت بیمارستانی و ٢٠ بیمارستان خصوصی، دولتی، خیریه، دانشگاهی و تامین اجتماعی را بستر مناسبی جهت پذیرش بیماران ذکر کرد و یادآور شد: این امر می‌تواند زمینه ساز جذب بیماران خارجی را بیشتر فراهم کند. 
 
وی خاطرنشان کرد: با فعال شدن شرکت‌های تسهیل گردشگری سلامت، یزد به سرعت می‌تواند در جذب بیمار خارجی و گردشگری سلامت نقش مهمی را در کشور ایفا کند.
 
سمینار یادشده با حضور مسئولان و نمایندگان دستگاه‌های مرتبط با حوزه گردشگری سلامت برگزار و پیرامون چالش‌ها و فرصت‌های گردشگری سلامت استان یزد بحث و تبادل نظر شد.
 
بیمارستان‌هایی دولتی در یزد زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی یزد و در مجموع ۱۳۲ مرکز بهداشتی و درمانی شهری در استان فعالیت دارد.
 
مجموع واحد‌های بهداشتی و درمانی استان ۳۴۹ باب هست که شامل ۳۶ مرکز خدمات جامع سلامت روستایی، ۴۹ مرکز خدمات جامع سلامت شهری، ۹۳ پایگاه سلامت و ۱۷۱ خانه بهداشت است.
 
استان یزد بر پایه سرشماری آبان ماه سال ۱۳۹۵، یک‌میلیون و ۱۳۸ هزار نفر جمعیت دارد که ۸۵ درصد در ۲۱ شهر و بقیه در روستا‌ها و آبادی‌ها زندگی می‌کنند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم