صادق خرازی در واکنش به پخش مستند «آن زمستان؛ برشی از زندگی ایت‌الله مصباح یزدی» و تعریف و تمجید خود از مصباح یزدی بیانیه‌ای صادر کرد و در اختیار دیدارنیوز قرار داد که می توانید آن را مطالعه کنید.

کد خبر: ۳۲۳۱۹
۱۵:۰۹ - ۲۷ مرداد ۱۳۹۸

دیدارنیوز - صادق خرازی در واکنش به خبر تعریف و تمجید او از مصباح یزدی و در نقد مستند آن زمستان؛ برشی از زندگی مصباح یزدی بیانیه خود را که در اختیار دیدارنیوز قرار داده است نوشت:
 
بنام خدا 
ضرورت تنویر افکار عمومی 

۱-یکسال قبل چند هنرمند مستند ساز، پس از مدتی تلاش به ملاقات من امدند و فیلم مستندی را كه از زندگی ایت الله مصباح یزدی درست كرده بودند را در اختيارم گذاشتند. من با بيان اينكه مستند سازی زندگی مشاهير کار خوبی است، نظرات و تذکراتی دادم و در عين حال همان موقع نقد هایم را بیان کردم.

۲-دو ماه قبل دوستان درخواست کردند كه بنده در جلسه‌ای براى تماشاى نسخه اصلاح شده فيلم شرکت کنم. اگر چه اينجانب همواره براى شركت در اين قبيل جلسات اکراه داشته و دارم، به علت اصرار دوستان هنرمند مستند ساز و جهت احترام به آنان و به دليل همزمانى حضورم در قم به دلايل خانوادگى، در خواست آنان را قبول كردم.

۳- متاسفانه بدون هماهنگی قبلى، به یکباره اعلان كردند كه قرار است تا دو منتقد از جمله بنده راجع به این مستند اظهار نظر نمایند. من ابتدا امتناع کردم‌ و گفتم چنین قراری نداشتیم و من مستمع هستم. اما اصرار زیادی کردند و اینجانب ناچار شدم نظرات خودم را در آن جلسه بيان كنم. 
 
۴- در آنجا صریح عرض كردم كه ما در واقع فیلم و مستندی که نماينگر عينى و واقعی زندگی علمی، سیاسی، اجتماعی، و فرهنگی ایت الله مصباح یزدی باشد را نميبينيم. 

 شما یک زندگی شبه مدرن و رفت وامد یک سری افراد را نشان میدهید که در حقیقت نماد واقعی ایشان نیست 

۵- ما در مسیر تاریخ معاصر اندیشه حوزه با چند ایت الله مصباح یزدی رو به رو هستيم:

 مصباح یزدی فیلسوف 
مصباح یزدی شاگرد امام و مبارز
یکی از موسسین جامعه مدرسین و کاتب و دبیر همه جلسات جامعه 
مصباح درگیر با جریانات التقاطی 
مصباح گوشه گیر 
مصباحی كه با شهید بهشتی علیه توده ایی ها، مارکسیست ها و منافقین  همكارى ميكرد 
مصباح بعد انقلاب كه عضو ستاد انقلاب فرهنگى و نماينده مردم خوزستان و تهران در مجلس خبرگان رهبرى شد. 

بنده عرض كردم كه ما منکر تلاشهاى علمى و فرهنگى ايشان در طول تاريخ نمي‌شويم و نفى جايگاه مهم فعلى ايشان را در حوزه نمى‌كنيم. ايشان بالاخره تاليفات زيادى داشته اند و شاگردان زيادى را تربيت كرد‌اند. اما بدليل اختلافات فكرى و سياسى كه بنده با ايشان دارم، معتقدم كه ناديده گرفتن فعاليت هايى كه ايشان در طول زمان داشته اند، ارائه تصويرى غير متوازن از سوابق ايشان و تنها تاكيد بر فعاليت هاى فكرى و سياسى دهه هاى اخير وى به نفع ايشان نيست. 
  
جان كلام بنده اين بود كه به لحاظ سیاسی در دو الی سه دهه اخیر جامعه یک آیت الله مصباح یزدی دیگری را نسبت به آنچه كه ما از قبل از ايشان سراغ داشتيم را شاهد بوده است. اين بويژه در مورد نگاه هاى اخير ايشان نسبت به حكومت و اسلام سياسى و مخالف هاى ايشان با بسيارى از جريانات روشنفكرى و بخصوص با جنبش اصلاحطلبى صادق است.
 
عرض كردم كه ما به آیت الله مصباح یزدی که از جریان احمدی نژادیسم حمايت و اقدامات ايشان را كه منجر به تحميل آن دولت به مردم و تاریخ ایران شد را قابل دفاع نمیدانیم. حمايت هاى ایشان را از شخص اقاى احمدى نژاد و جريان سياسى حامى ايشان را كه موجب بحران و به وجود آمدن انحرافات به اشکال مختلف شد را مورد انتقاد و محل اختلاف نظر غير قابل کتمان خود با جريان ايشان ميدانيم.

اما در عين حال من ایشان رو متفکر، فیلسوف و صاحب مكتب میدانم و اگر چه به لحاظ علمی در حدی نیستم که نسبت به این شخصیت حوزه به لحاظ علمى قضاوت كنم، میدانم كه بخش قابل توجه حوزه نسبت به وزنه علمی ایشان متفق القول هستند. حتی منتقدین سیاسی ایشان نيز منکر شخصیت علمی و تلاش هاى فکری و سابقه  فرهنگی و تاثیراتى كه ایشان داشته اند نمیشنوند.
 
۶- اتفاقا در آن جلسه حجت الاسلام جناب اقای محسنی سخنان من در انتقاد از اقاى مصباح و در دفاع از جنبش اصلاحطبى و رد حمايت هاى انجام شده از دولت احمدى نژاد را بر نتابیدند و به نقد اصلاح طلبان پرداختند. بصورت مفصل راجع به مواضع ایت الله مصباح و بخصوص در مورد اقدامات ايشان و همفكرانشان پس از سال ١٣٨٤ به صورت مبسوط بحث کردیم. 

۷- ایکاش حق مطلب ادا میشد و منابع خبرى در گزارش كامل همه مباحث مطرح شده در یک جلسه نیمه بسته، روش حرفه ايى رسانه ايى را رعايت ميكردند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم