«رشیده طالب» و «الهان عمر» دو کاندیدای مسلمان حزب دموکرات موفق شدند از ایالت های میشیگان و مینسوتا به مجلس نمایندگان راه یایند. آنها اولین زنان مسلمانی هستند که در تاریخ آمریکا به عضویت در کنگره این کشور انتخاب شده اند.

کد خبر: ۱۴۰۰۱
۱۵:۱۰ - ۱۶ آبان ۱۳۹۷

دیدارنیوز - «رشیده طالب» و «الهان عمر» دو کاندیدای مسلمان حزب دموکرات موفق شدند از ایالت های میشیگان و مینسوتا به مجلس نمایندگان راه یایند. آنها اولین زنان مسلمانی هستند که در تاریخ آمریکا به عضویت در کنگره این کشور انتخاب شده اند.

الهان عمر، نامزد سومالیایی تبار حزب دموکرات موفق شد از ایالت مینسوتا به مجلس نمایندگان راه یابد. رشیده طالب، نامزد فلسطینی تبار حزب دموکرات نیز از ایالت میشیگان به مجلس نمایندگان راه یافت.

الهان عمر شهروند آمریکایی سومالیایی تبار دو سال پیش نیز توانسته بود در انتخابات میان دوره ای پیروز شده و به عضویت مجلس نمایندگان ایالت «مینه سوتا» درآید و تبدیل به نخستین زن مسلمان و محجبه ای شد که وارد مجلس نمایندگان آمریکا می شود.

الهان عمر که عضو حزب دموکرات است در انتخابات دو سال پیش بر سر کرسی بخش«60ب»در ایالت مینه سوتا با «عبدالمالک سکر»رقیب جمهوری خواهش رقابت کرد و توانست 80 درصد آرا را از آن خود کند، این در حالی است که سکر 19.4 درصد آراء را از آن خود کرد.

الهان در سومالی به دنیا آمد، و پیش از آن که نهمین سال عمرش را به پایان برساند مجبور به انتقال به کنیا همسایه سومالی به دلیل شعله ور شدن جنگ داخلی در کشورش در سال 1991 شد. پس از چهار سال زندگی در اردوگاه های پناهندگان در کنیا به همراه خانواه اش به ایالات متحده آمریکا منتقل شد و در همین کشور زبان را یاد گرفت و در سن چهارده سالگی به عنوان مترجم فعالیت کرد.

الهان در 32 سالگی لیسانس علوم سیاسی و یک لیسانس در پژوهش های بین المللی از دانشگاه «نورث داکوتا» گرفت امری که باعث شد وی با قدرت وارد جهان سیاست شود.

پیروزی الهان محجبه در انتخابات دو سال پیش پس از آن صورت گرفت که دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب علیه مسلمانان به طور خاص تبلغیات انجام داده بود.

شورای روابط آمریکایی-اسلامی با انتشار پیامی پیروزی عمر و طلیب را تبریک گفت.

در این پیام آمده است: «پیروزی شما بار دیگر یادآور این موضوع شد که فرزندان مسلمان می توانند به هر آن چه که می خواهند، دست یابند.»
منبع: جماران
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم