پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

ویژگی‌های یک گزارشگر ورزشی از نگاه مسعود اسکویی
گفت‌وگوی دیدارنیوز با مسعود اسکویی پیشکسوت رادیو و تلویزیون؛

ویژگی‌های یک گزارشگر ورزشی از نگاه مسعود اسکویی

یک گزارشگر به هیچ وجه نباید کاری کند که شنونده و یا ببینده آن متوجه شود که طرفدار کدام تیم است. البته این مسئله شامل تیم ملی نمی‌شود. زمانی که تیم ملی با تیم دیگری مثل پرتغال یا اسپانیا و یا ژاپن و هر کشور دیگر مسابقه می‌دهد، هر جانبداری که می‌توانیم باید از تیم ملی انجام دهیم و وظیفه گزارشگر است که این کار را انجام دهد. اما وقتی دو تیم داخلی مسابقه دارند، بالاخره هر کسی به تیمی تمایلی دارد، اما من به عنوان گزارشگر باید طوری گزارش کنم که بینند یا شنونده اصلاً نباید حس کند من در حال جانبداری از تیم خاصی هستم. متاسفانه الان بعضی از گزاشگران در شهر‌های دیگر ما اصلاً نمی‌توانند جلوی خودشان را بگیرند و طوری گزارش و جانبداری می‌کنند که خیلی بد است. زیرا شما وقتی گزارشگر تیمی در شهری هستید، تنها برای آن شهر گزارش نمی‌کنید و برای کشور گزارش می‌کنید و تصویر در حال پخش برای کل کشور است و نباید جانبداری کنید. شما باید گزارش را منصفانه انجام دهید. گاهی گزارشگران ایراد هم می‌گیرند و در کار داور دخالت هم می‌کنند. در حالی که نباید این کار انجام دهند.
ورزش در دوران کرونا تعطیل نیست!
از برنامه تمرینی در ایران تا مسابقه مجازی در خارج؛

ورزش در دوران کرونا تعطیل نیست!

حالا نزدیک به دو ماهی می‌شود که ورزشکاران، مربیان و حتی برخی مدیران حوزه ورزش در موقعیت شغلی شان حاضر نشده اند و طبیعتا قرنطینه آن‌ها را خموده و افسرده می‌کند. البته در همین شرایط هم برخی از نهاد‌ها یا باشگاه‌های ورزشی با استفاده از فضای مجازی توانسته اند فعالیت‌های ورزشی و حتی مسابقه‌ای را در فضایی تازه و متفاوت راه بیندازند. در واقع در روز‌هایی که صحبت از ضرر مالی فراوان به خاطر برگزار نشدن مسابقات بزرگ و مهم است، برخی از نهاد‌ها دست به خلاقیت‌های کوچک و بزرگی برای زنده نگه داشتن خود زده اند.
سرمربی تیم ملی والیبال؛ شاید وقتی دیگر!

سرمربی تیم ملی والیبال؛ شاید وقتی دیگر!

تیم ملی والیبال ایران تقریبا در سال ۱۳۹۹ هیچ رویداد مهمی را پیش رو ندارد و با توجه به شیوع ویروس کرونا در جهان نیز فعلا امکان گردهمایی و سپردن تیم ملی به سرمربی جدید نیست بنابراین تمرکز فدراسیون می‌تواند بر روی مسائل حل نشده والیبال ایران و یا امکان ایجاد درآمد‌های تازه و اسپانسرشیپ برای تیم ملی باشد. به نظر می‌آید در سالی که هزینه‌های عمومی مملکت، بیشتر معطوف به امور بهداشتی و مبارزه با ویروس کووید ۱۹ است، بستن قرارداد‌های گران قیمت با مربیان خارجی هم چندان اولویتی برای فدراسیون محسوب نمی‌شود. اگر تنگنا‌های اقتصادی همچنان بر شانه ورزش ایران سنگینی کند حتی ممکن است یک مربی وطنی هم در المپیک بالای سر تیم ملی والیبال ایران باشد! با این حساب قابل پیش بینی است که تا چند ماه آینده خبری از مربی خارجی در ایران نباشد.
قانون درباره معرفی قهرمان لیگ برتر نیمه کاره چه می‌گوید؟
دعوای رقبا بر سر هیچ!

قانون درباره معرفی قهرمان لیگ برتر نیمه کاره چه می‌گوید؟

در شرایطی که هم فدراسیون فوتبال و هم سازمان لیگ درباره ادامه یا لغو باقی مانده مسابقات لیگ برتر با احتیاط حرف می‌زنند و خود را مطیع توصیه‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا و نهاد‌های بین المللی فوتبال مثل فیفا و «ای اف سی» عنوان می‌کنند، برخی از مدیران باشگاه‌ها در ایران درباره معرفی قهرمان در صورت نیمه کاره ماندن لیگ، نظرات خود را به رسانه‌ها اعلام کرده اند. جالب است که بر مبنای دستورالعمل‌های فیفا و کنفدراسیون‌های قاره ای، اساسا فدراسیون‌های فوتبال در مورد این موضوع صاحب رای نیستند و اگر به هر دلیلی مسابقات سراسری فوتبال ناتمام بماند و امکان به پایان رساندن آن نباشد، سازمان لیگ یا اتحادیه باشگاه‌ها باید در این مورد تصمیم بگیرند.
اوضاع و احوال سرخابی‌ها در روز‌های قرنطینه/ وقتی کرونا نعمت است!

اوضاع و احوال سرخابی‌ها در روز‌های قرنطینه/ وقتی کرونا نعمت است!

از دو باشگاه پرطرفدار تهران خبر می‌رسد که این روز‌ها اگرچه فشار زیادی بر مدیریت استقلال و پرسپولیس وارد می‌شود و بدهی‌ها و مسائل مالی پا روی خرخره باشگاه گذاشته و فقط انتظار ناله و گلایه از مدیران هست، اما قرنطینه ورزش و تعطیلی مسابقات، فضای تازه‌ای را برای راس هرم این دو باشگاه ایجاد کرده است. تعطیل شدن مسابقات لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا اگرچه در ظاهر باعث خمودگی بازیکنان و هواداران شده، اما برای مدیران جدید فرصتی ایجاد کرده تا سر و سامانی به پرونده‌های باز و متعدد استقلال و پرسپولیس بدهند. انجام نشدن بازی‌ها اگر چه بخشی از درآمد‌های جاری دو باشگاه را قطع کرده، اما از سوی دیگر باعث کاهش قابل توجه هزینه‌ها نیز شده است. در واقع این روز‌ها مدیریت دو باشگاه فرصت دارند نفس بکشند و کمی به دورتر نگاه کنند و برنامه‌های بلندمدت را پیگیری کنند.
تداوم اغمای لیگ برتر فوتبال/ شناختن قهرمان با کمترین ریسک!

تداوم اغمای لیگ برتر فوتبال/ شناختن قهرمان با کمترین ریسک!

مسئله نیمه کاره ماندن فصل جاری لیگ برتر و فرجام آن، محل بحث متوالی و ممتد بین دست اندرکاران فوتبال بوده و هست. واکنش‌های متفاوت کشور‌ها و همچنین پایگاه‌های رسمی فوتبال در جهان مثل یوفا، فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز به سرگردانی در مورد اینکه باید با مسابقات نیمه کاره چه کار کرد دامن زده است. لیگ برتر فوتبال ایران در پایان هفته بیست و یکم (.. و البته به اضافه چند بازی عقب مانده) نیز مثل بسیاری از لیگ‌های دیگر فوتبال در جهان در بلاتکلیفی به سر می‌برد و نمی‌داند که کدام نسخه برای سر و سامان دادن و ختم به خیر شدن مناسب است. در چند هفته اخیر بحث‌هایی در مورد قهرمان نامیدن پرسپولیس به میان آمد و طبیعتا به دلیل فراوانی هواداران این باشگاه، کامنت‌های مثبتی هم دریافت کرد، اما مخالفت آشکار دیگر باشگاه‌های فوتبال خصوصا مدعیان دیگری، چون سپاهان، تراکتور و استقلال، این فرضیه را به محاق برد. در شرایطی که بقیه تیم‌های لیگ برتر معتقدند که قهرمانی در این فصل باید در زمین فوتبال و با انجام همه بازی‌های باقی مانده صورت گیرد یا اینکه این فصل به طور کامل ملغی شود، اما هنوز چشم انداز دقیقی در مورد اینکه چه زمانی بازی‌های ۹ هفته پایانی برگزار می‌شود وجود ندارد.
نگاهی به المپیک‌هایی که برگزار نشدند/ فهرست تقدم جنگ بر صلح!

نگاهی به المپیک‌هایی که برگزار نشدند/ فهرست تقدم جنگ بر صلح!

بالاخره شیوع عالمگیر ویروس کرونا کار خودش را کرد و در ادامه لغو مسابقات ورزشی در دنیا، بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۲۰ در توکیو نیز در موعد مقرر برگزار نخواهد شد. بر اساس مشاهدات تاریخی این برای نخستین بار است که که بازی‌های المپیک تابستانی به دلیل بروز بلایای طبیعی برگزار نمی‌شود و در عین حال اولین بار نیز هست که برگزاری مسابقات با تاخیر انجام خواهد شد. پیش از این، سابقه لغو و تعطیل شدن کامل مسابقات المپیک در ۳ دوره وجود داشته که هر سه بار دلایل سیاسی و انسانی موجب این اتفاق شده اند! جالب‌تر اینکه شهر توکیو برای دومین بار است که با لغو ناخواسته مسابقات المپیک در موعد مقرر مواجه می‌شود.
آخرین اخبار
پربحث ترین ها