پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

هیولای زباله از اتحادیه اروپا تا ایران
"دیدارنیوز" از منظر اجتماعی، نگاهی به بحث تولید زباله در ایران دارد؛

هیولای زباله از اتحادیه اروپا تا ایران

تولید زباله تنها مختص به کشور‌های جهان سوم نیست، اما آمار‌های تولید زباله در این کشورها، وضعیت ناخوشایندی را نشان می­ دهد. به هر حال مسئله زباله و پسماند، تنها به بحث زباله گردی محدود نمی ­شود و پیامد‌های مهم دیگری نیز در پی دارد. هزینه بسیار بالای جمع­ آوری زباله در کلان‌شهرها، مسئله پساب زباله­‌ها و آلودگی­‌های محیط­ زیستی و بسیاری مسائل دیگر موجب می­ شود تا پسماند به مسئله پیچیده‌ای در کلان‌شهر‌هایی همچون تهران تبدیل شود.
سفر میانجی‌گرانه شینزو آبه در راستای تنش زدایی میان تهران ـ واشنگتن
"دیدارنیوز" حواشی سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران را بررسی می‌کند؛

سفر میانجی‌گرانه شینزو آبه در راستای تنش زدایی میان تهران ـ واشنگتن

سفر هم‌زمان مقامات ژاپنی و آلمانی به تهران که هردو کشور درگذشته با امریکا دشمنی کرده‌اند، می‌تواند حاوی این پیام باشد که "جنگ‌ها بی‌فایده‌اند، جنگ‌ها هم ازطریق دیپلماسی پایان می‌یابند و دشمنان هم می‌توانند با یکدیگر دوست شوند و در نظام بین‌الملل دوست و دشمن ثابت وجودندارد، آنچه ثابت است، منافع کشور‌ها است. "
۱۲ نکته مفید درباره «ام اس»

۱۲ نکته مفید درباره «ام اس»

بپذیرید که در حال حاضر با مالتیپل اسکلروزیس همخانه هستید. حضورش را به رسمیت بشناسید. با او دوست شوید و او را به اسم کوچکش «ام اس» صدا بزنید.
خشونت مشفقانه به سبک سریال‌های خانگی
"دیدارنیوز" نگاهی تحلیلی به خشونت نهادینه شده در سریال‌های خانگی ایرانی دارد؛

خشونت مشفقانه به سبک سریال‌های خانگی

خشونت مشفقانه را می‌توان در بعضی از سریال‌های نمایش خانگی مانند ممنوعه و رقص روی شیشه دید. در این فیلم ها، مردان عاشق، ولی به شدت کنترل‌گری را می‌بینیم که در بعضی از سکانس‌ها از سر عشق، پرخاش گری کرده و همسر خود را کتک زده و حتی تهدید به اسید پاشی می‌کنند. این نوع از خشونت با این ادعا که مرد عاشق زن است و رفتار خشونت آمیزش نیز ناخودآگاه اعمال می‌شود، توجیه می‌گردد. اغلب زنان حداقل در ابتدا، در مقابل این نوع از خشونت نه تنها منفعل‌اند بلکه آن را به حساب عشق مرد گذاشته، اعتراضی نمی‌کنند.
دوم خردادی که فراموش نمی‌شود

دوم خردادی که فراموش نمی‌شود

دوم خرداد در حقیقت تجسم خواست نسلی بود که در دهه پنجاه و سال‌های آغازین پیروزی انقلاب به دنیا آمده بود. اینان با استقبال از یک گزینه نوگرا و جذاب در درون گفتمان انقلاب نشان دادند هنوز به آرمان‌های انقلاب وفادار هستند ولی روزآمدی گزینه‌ها را هم فراموش نمی‌کنند. سیدمحمد خاتمی توانست با ارائه یک اسلام عقلانی، رحمانی و جذاب از حمایت جوانان زمانه برخوردار شود.
کانال تلگرامی که جوانان را تشویق به خودکشی می کرد
نگاهی به جزییات کانال تشویق خود خلاصی

کانال تلگرامی که جوانان را تشویق به خودکشی می کرد

حمید با راه‌اندازی این کانال تلگرامی جوانان را تشویق به خودکشی می‌کرد و برای پایان دادن به زندگی‌شان آموزش‌های لازم را می‌داد، حتی بسته‌های پودر سیانور را هم به آنها می‌فروخت و از این طریق برای خود درآمدزایی می‌کرد.
خیابانم را پس خواهم گرفت!
"دیدارنیوز" به موضوع عدم نامگذاری معابر شهری به نام زنان می‌پردازد؛

خیابانم را پس خواهم گرفت!

معماری و مبلمان شهری در ایران ذاتی مردسالار دارد و گویی تنها برای استفاده مردان طراحی شده است. در همین ارتباط، توسعه برنامه‌ریزی شهری و سیاست‌های اعمال شده از طرف شهرداری‌ها در ساخت فضای شهری نیز مردانه بوده و نه تنها توجهی به نیاز‌های زنان ندارد بلکه زنان را در سطوح تصمیم‌گیری و مدیریتی خود راه نمی‌دهد و در نتیجه، ضرورتی برای اینکه خیابانی را به اسم یک زن کند نمی‌بیند.
سناریو‌های احتمالی آمریکا برای ایران در چند ماه آینده
"دیدارنیوز" بررسی می‌کند؛

سناریو‌های احتمالی آمریکا برای ایران در چند ماه آینده

ایده آل‌ترین سناریو برای آمریکایی‌ها این است که با تشدید تحریم‌ها و فشار سنگین اقتصادی، در داخل ایران اعتراض‌های اجتماعی شکل گرفته و نظام سیاسی در ایران از داخل و خارج تحت فشار قرار گرفته و حاضر شود در مذاکراتی نابرابر، بیشترین امتیاز را در حوزه‌های مختلف به واشنگتن بدهد. مسائل مورد نظر آمریکا به طور مشخص عبارتند از: عدم حضور ایران در کشور‌های منطقه تحت عنوان پایگاه لجستیک مقاومت اسلامی، توقف کامل برنامه هسته‌ای و زمینه سازی برای هضم کامل در جریان سرمایه داری جهانی و تن دادن به همه الزامات فرهنگی و سیاسی و اجتماعی آن.
نابرابری‌ها در ایران کتمان می‌شوند!
"دیدارنیوز" به انتشار تحلیل «نعمت الله فاضلی» در باب مفهوم عدالت فرهنگی و نابرابری در ایران می‌پردازد؛

نابرابری‌ها در ایران کتمان می‌شوند!

کشور‌های غربی در حل بحران‌ها و مسائل خود موفق‌ترند، زیرا در نظام سرمایه داری، پذیرفته شده که نابرابری، مؤلفه ساختاری است و باید برای حل آن نخست واقعیت وجودی آن را پذیرفت، بنابراین در غرب گفتمان‌هایی برای صورت بندی مسئله نابرابری شکل گرفته است، در ایران، اما نابرابری‌ها با دستاویز‌های سیاسی و ایدئولوژیک انکار می‌شوند، در نتیجه تا این لحظه هیچ گفتمانی برای صورت بندی مسئله نابرابری شکل نگرفته است.
مجلس نشینان باز هم به حضور زنان گفتند «نه»!!
"دیدارنیوز" نگاهی به رد پیشنهاد اختصاص سهم ۳۰ درصدی به زنان در لیست‌های انتخاباتی دارد؛

مجلس نشینان باز هم به حضور زنان گفتند «نه»!!

زنان از مهم‌ترین گروه‌هایی هستند که می‌بایست برای رسیدن به شرایطی برابر با مردان، نخست از تبعیض‌های مثبت برخوردار شوند. حال در خصوص استدلال مخالفین افزایش سهم زنان در کرسی‌های مجلس، مردان پارلمان نشین می‌گویند اینکه به زنان فرصت ویژه و شانس بیشتری برای مشارکت سیاسی داده شود تبعیض به نفع آنهاست و زنان باید در رقابتی برابر با مردان شرکت کرده و با آوردن رای بیشتر از مردان به مجلس راه یابند. این مردان گویا فراموش کرده اند که رقابت برابر باید در شرایطی برابر صورت گیرد. در جامعه‌ای که ۹۴ درصد از ساختار قدرتش در دست مردان است و زنان در اسارت تاریخیِ سقف شیشه‌ای قرار دارند چطور در شرایط نابرابر با مردان به صورت برابر رقابت کنند؟!
پربازدیدها
آخرین اخبار
پربحث ترین ها