پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

بخشنامه‌ای برای نظارت حداکثری بر رسانه!/«دابسمش» هم مجوز می‌خواهد؟

بخشنامه‌ای برای نظارت حداکثری بر رسانه!/«دابسمش» هم مجوز می‌خواهد؟

دیروز تصویر متن بخشنامه صادره از سوی رئیس قوه قضاییه خطاب به مراجع قضایی سراسر کشور در رسانه‌ها منتشر شد که بهت و حیرت فعالان رسانه و بسیاری از مردم را در پی داشت. تصویر این بخشنامه که در فضای مجازی دست به دست می‌شود، تلقی آغاز انحصار رسانه و نظارت بیشتر بر رسانه‌ها را در اذهان، پر رنگ کرده است. در همین رابطه، دیدارنیوز صحت این بخشنامه و چگونگی اجرایی شدن و مراحل قانونی آن را مورد بررسی قرار داده است. دیدارنیوز در بخش اول با یاسر عرب، مستندساز و پژوهشگر که این بخشنامه را در فضای مجازی منتشر کرد به گفتگو پرداخته و سپس حقیقت ماجرا را از یک منبع آگاه که کارشناس ـ مجری در صدا وسیما است پرس وجو کرده است. در بخش سوم با مشاوران قوه قضاییه و روابط عمومی این قوه گفتگویی انجام شده و در آخر هم نظر دو کارشناس حقوقی رسانه را در خصوص این بخشنامه جویا شده است.
سوء استفاده از نام سردار سلیمانی برای رونق کارگاه مراقبت‌های بارداری!

سوء استفاده از نام سردار سلیمانی برای رونق کارگاه مراقبت‌های بارداری!

موسسه نسل توحیدی در صدد برگزاری دوره‌های آموزش تربیت فرزند پیش از تولد است، البته با ادعای تربیت نسلی شبیه سردار سلیمانی! این دوره‌ها علاوه بر «همایش تربیت فرزند پیش از تولد»، دربردارنده ۷ کارگاه آموزش زوجین برای فرایند تشکل جنین نیز هست؛ البته فرزندی با ویژگی‌های سردار سلیمانی! استفاده از نام و محبوبیت مردمی سردار سلیمانی برای راه اندازی چنین کارگاهی که موضوع محوری آن، دستمایه شوخی و خنده در فضای مجازی شده، این پرسش را به ذهن متبادر می‌کند که آیا نظارتی بر چنین موسساتی وجود دارد؟ بودجه این مراکز از کجا تامین می‌شود؟ کسانی که بودجه این همایش‌ها و کارگاه‌ها را تامین می‌کنند، آیا از برگزار کنندگان پرسیده اند که چگونه می‌توان با مراقبت‌های دوران بارداری و زایمان، صاحب فرزندی با خصایص سردار سلیمانی شد؟ آیا استفاده از نام و عکس این شهید در راه اندازی چنین کار‌هایی به جایگاه و شأن ایشان آسیب نمی‌زند؟
سیل فقر در راه است
مشاهدات از شواهد گسترده تخریب زیرساخت‌های سیستان و بلوچستان

سیل فقر در راه است

ا هر سیلزده و مسئولی در روستا‌های اطراف دشتیاری، کنارک و زرآباد صحبت می‌کنم از عمق خسارت زمین‌های کشاورزی می‌گوید. در زرآباد که قطب تولید موز ایران است مردم با گرفتن وام و قرض صیفی‌جات کاشته بودند و حالا موقع برداشت صددرصد محصول از بین رفته و باغ‌های موز هم بیش از ۹۰ درصد آسیب عمده دیده است. سیل تنها به بخش کشاورزی استان آسیب نزده بلکه ۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان فقط به زیرساخت حیاتی مثل جاده، صدمه زده و به زیر ساخت برق هم ۳۸ میلیارد تومان خسارت وارد کرده است. زیر ساخت‌هایی که با تخریب آن‌ها موج کمک‌رسانی به روستا‌های دور افتاده هم سخت‌تر شده است. در ویدئو‌هایی که مردم از کاروان کمک‌ها گرفته‌اند و در شبکه‌های اجتماعی نیز دست به دست می‌شود می‌توان این مشکل اساسی را بخوبی دید؛ مثل نیسان‌هایی که در گلی چسبناک گیر کرده‌اند و مردم با طناب مشغول بیرون کشیدن آن‌ها هستند. یکی از خیرین را در مناطق سیلزده دیدم که با ۸۰ نیسان کمک مردمی، دنبال راهی می‌گشت تا این کاروان سرگردان و در گل مانده را به روستا‌های اطراف دشتیاری برساند.
انتشار شایعه آفلاتوکسین در شیر با هدف لگدمال کردن اعتماد عمومی!

انتشار شایعه آفلاتوکسین در شیر با هدف لگدمال کردن اعتماد عمومی!

احتمال و فرض مسموم بودن شیر‌های پاستوریزه با استدلال‌های کارشناسی توسط کارشناسان شفاف سازی شده و می‌شود، اما آنچه مهم است ضربه‌ای است که انتشار چنین نظریات غیرعلمی بر اعتماد عمومی و امنیت روانی جامعه وارد می‌کند؛ آن هم در شرایطی که به دلیل حوادث آبان ۹۸ و به دنبال آن وقایع دی ماه به ویژه سقوط هواپیمای اوکراینی و موج اعتراضات دانشجویی پس از آن، اعتماد عمومی به شدت خدشه دار شده و مردم باور خود را نسبت به حقیقت گویی رسانه‌ها و کارشناسان حوزه‌های مختلف در داخل از دست داده اند. صداوسیما با رفتار غیرمسئولانه و پخش اظهارات غیر تخصصی یک کارشناس، علاوه بر روان مردم، به صنعت شیر و کارخانه‌هایی که اغلب توسط بخش خصوصی اداره می‌شوند نیز آسیب‌های فراوانی را وارد کرد، همان بلایی که انتشار خبر گوشت‌های آلوده در زمان دولت اصلاحات بر سر صنعت گوشت آورد و ضرری که صنعت کیک و کلوچه از انتشار اخبار وجود قرص در کیک متحمل شد.
لباسم دیگر جای وصله ندارد
رونق بازار کهنه دوزی در گیرودار گرانی‌ها

لباسم دیگر جای وصله ندارد

کسب و کارشان عوض شده، قبلاً خیاط بوده‌اند، اما این روز‌ها کهنه دوز شده‌اند. با اینکه کسب و کارشان رونق گرفته، اما از این موضوع خوشحال نیستند. می‌گویند رونق کارشان نتیجه فقیر شدن مردم است؛ کهنه دوزی به جای نودوزی. مغازه‌های تعمیرات لباس پاساژ شیشه در شهرری انباشته از لباس‌هایی است که در نوبت تعمیرند. این روز‌ها پاساژ عملاً تغییر ماهیت داده و با توجه به کاهش نودوزی تبدیل به بورس تعمیرات لباس شده است.
رد صلاحیت‌ها و ابهام در گردآوری عصاره فضائل ملت!
گزارش "دیدارنیوز" از حواشی اعلام نظر هیئت‌های نظارت؛

رد صلاحیت‌ها و ابهام در گردآوری عصاره فضائل ملت!

در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی، تعداد زیادی از نمایندگان اصلاح طلب مجلس شورای اسلامی و دیگر داوطلبان نمایندگی مجلس یازدهم رد صلاحیت شده اند که واکنش‌های زیادی را در پی داشته است.نکته قابل تامل اینکه انتخابات دوم اسفند، گذشته از کارویژه‌ای که در خصوص گردش نخبگان ایفا می‌کند کارکرد بسیار مهم امنیت ملی هم یافته است. به ویژه در شرایطی که سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ملت ایران وارد فاز جدیدی شده است، یکی از ابزار‌های مهم ناکام گذاشتن این سیاست، گرفتن مهر تایید حداکثری از مردم در انتخابات پیش روست. واقعیت این است که تا همین جا هم دستیابی به این هدف با مشکلاتی مواجه است. با این حال به نظر می‌رسد عبور از این مرحله حساس و دستیابی به یک مجلس در شان ملت ایران نیازمند بازنگری در رویه هاست.
کارخانه تولید نارضایتی
چرا باید سیستم اداری و بوروکراسی کشور اصلاح شود؟

کارخانه تولید نارضایتی

بوروکراسی یا سیستم اداری یکی از ابزار‌های دموکراسی برای کنترل قدرت است و این امکان را برای شهروندان هر جامعه‌ای فراهم می‌کند که در پناه آن احساس امنیت و عدالت کنند، اما پیچیده شدن خود این سازوکار می‌تواند از طرفی به یکی از موانع توسعه و از طرف دیگر به تله گرفتارسازی و دستگاه تولید نارضایتی تبدیل شود.
استفاده از استعاره‌های جنسی در رسانه ملی برای حمله به منتقدان سیاسی!

استفاده از استعاره‌های جنسی در رسانه ملی برای حمله به منتقدان سیاسی!

سخنان محمد صادق کوشکی در استفاده از استعاره جنسی برای مقابله و تحقیر مخالفان، پدیده جدیدی نیست؛ پیشتر نیز تعدادی از مسئولان در پاسخ به مخالفان داخلی سیاست‌های منطقه‌ای ایران، آنان را افرادی بی غیرت خواندند که اهمیتی به تجاوز به نوامیسشان توسط داعش نمی‌دهند. سخنان کوشکی دررسانه ملی و در یک برنامه مذهبی، ابعاد نگران کننده زیادی در پی دارد، اما پیش از پرداختن به آن‌ها باید خطاب به او گفت: آقای کوشکی! هیچ زنی از تجاوز جنسی خوشش نمی‌آید و اینکه شما به اعتراض سیاسی و مدنی یک فعال زن با تحقیر جنسی پاسخ دهید، نشان دهنده وخامت حال متولیان فرهنگ و دارندگان تریبون‌های فرهنگی و رسانه‌ای در کشور است. پخش چنین اظهارات سخیفی؛ آن هم در رسانه ملی و به ویژه در برنامه‌ای که دایه دار فرهنگ دینی و اسلامی است و از طرف کسی که همواره خود را فردی مذهبی و مروج فرهنگ اسلامی معرفی کرده شرم آور است.
بیانات رهبر معظم انقلاب در نماز جمعه تهران؛ برای یادآوری و علیه فراموشی

بیانات رهبر معظم انقلاب در نماز جمعه تهران؛ برای یادآوری و علیه فراموشی

مقام معظم رهبری در خطبه‌های نماز جمعه فرمودند: این دو هفته‌ای که بر ما گذشت دو هفته پرماجرا و استثنایی بود. ماجرا‌های تلخ و ماجرا‌های شیرین و حوادث درس آموز برای ملت ایران در این دو هفته پیش آمد. یوم الله یعنی چه؟ یعنی آن روزی که دست قدرت خدا را انسان در حوادث مشاهده می‌کند، آن روزی که ده‌ها میلیون در ایران و صد‌ها هزار در عراق و بعضی کشور‌های دیگر به پاس خون فرمانده سپاه قدس به خیابان‌ها آمدند و بزرگترین بدرقه جهان را شکل دادند، این یکی از ایام الله است. آنچه اتفاق افتاد کار هیچ عاملی جز دست قدرت خدا نمی‌توانست باشد. آن روزی هم که موشک‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پایگاه آمریکایی را در هم کوبید آن روز هم یکی از ایام الله است.
زرآباد در گل
مشاهدات میدانی از سیل سیستان و بلوچستان

زرآباد در گل

کریم‌بخش با چشمانی مضطرب در حیاط پر از گل و لای خانه می‌چرخد. می‌خواهد همه چیز را با چشم خودمان ببینیم. لاشه بز‌ها را که گیر کرده‌اند و نیمی از بدنشان زیر گل مانده، رد آب را روی دیوار خانه که تا یک متر بالا رفته است، یخچال و تلویزیون را که پوشیده از گل توی حیاط افتاده و... در آهنی حیاط را که باز می‌کند بوی تلخ و مرطوبی در سرم می‌پیچد؛ کف خانه با گلی که از سیلاب به جا مانده بالا آمده و چند کودک در اتاقی نمور زیر پتو‌های گلی خوابیده‌اند. در روستای دودر قدیم زرآباد سیستان و بلوچستان، مردم دار و ندارشان را از دست داده‌اند و منتظر کمک هستند. اینجا هم مثل دشتیاری و نیک شهر همه چشم‌ها به جاده‌ای که دیگر شبیه جاده نیست دوخته شده است.
پربازدیدها
آخرین اخبار
پربحث ترین ها