پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

آشنایی با کتابی در حوزه رسانه؛

«ملک سلطانی و نگین سلیمانی»؛ کتابی در باب اهمیت رسانه در جهان سیاست

کتاب «ملک سلطانی و نگین سلیمانی» نوشته امیر دبیری مهر که در سال ۱۳۹۶ توسط نشر نقد فرهنگ منتشر شد، کتابی است بین رشته‌ای که به بررسی حوزه هایی، چون سیاست، رسانه و امنیت مانند نقش رسانه‌ها در سیاست ایرانی، رابطه رسانه‌ها و امنیت ملی، عملیات روانی در جمهوری اسلامی، کارکرد شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان و… می‌پردازد. مطالعه این کتاب با دستاورد‌هایی تازه‌ای که در حوزه رسانه دارد می‌تواند برای روزنامه نگاران، مدیران، دانشجویان و استادان، پژوهشگران و سیاست مداران مفید و راهگشا باشد، زیرا حاوی مجموعه‌ای از مقالات نوآورانه و مبتنی و متکی بر نظریه‌ها و مباحث علمی در علوم سیاسی و ارتباطات است.
کرونا شاید دولت را از خواب بیدار کند! / علم و خرد جمعی تا امروز به چه نکاتی درباره کرونا رسیده است؟

کرونا شاید دولت را از خواب بیدار کند! / علم و خرد جمعی تا امروز به چه نکاتی درباره کرونا رسیده است؟

به صورت کلی به دلیل پیچیدگی‌های مساله کرونا، یک رویکرد واحد در بین دولت‌ها وجود ندارد. پزشکان و مسئولان بهداشتی در کشور‌ها بر لزوم قرنطینه یا آنچه که در ایران به آن فاصله گذاری اجتماعی گفته می‌شود تاکید دارند، اما مسئولین سیاسی جنبه‌های دیگر این مساله را هم در نظر می‌گیرند و متناسب با شرایط هر کشور، یک نسخه جداگانه وجود دارد. شاید این پرسش مطرح شود که وقتی یک ویروس در ایالات متحده آمریکا و اروپا بحران به وجود آورده و جان افراد زیادی از دست رفته است چگونه هنگ کنگ و کره جنوبی و ژاپن توانسته‌اند با کمترین تلفات جانی این بحران را مدیریت کنند؟ آمار این کشور‌ها به ما می‌گوید که ژاپن با ۱۲۰ میلیون جمعیت و مراودات بالای اقتصادی با چین، حدود ۱۵۰۰ مورد ابتلا و فقط ۵۰ مورد مرگ داشته است. هنگ کنگ به عنوان کشوری که مرز مشترک با چین دارد به تازگی مبتلایانش از ۱۵۵ نفر بیشتر شده است و فقط ۴ مورد فوتی داشته‌اند. این آمار‌ها نشان می‌دهد که دولت‌ها می‌توانند با اقدامات به موقع و درست و جدی، جلوی شیوع این ویروس را تا جایی که می‌توانند بگیرند و هر گونه تصمیم اشتباه می‌تواند این وضعیت را تشدید کند.
چهره زنانه خیابان در اعتراضات اجتماعی اخیر ایران

چهره زنانه خیابان در اعتراضات اجتماعی اخیر ایران

مشارکت و نقش رهبری زنان که حتی رسانه‌های رسمی را نیز به واکنش واداشت، نشان از عاملیت زنان و کنش غیر قابل انکار آنان در اعتراضات اخیر دارد. زنان ایرانی اعم از زنان طبقه متوسط و فرودست دلایل کافی برای مشارکت در اعتراضات چند سال اخیر داشته‌اند. آن‌ها در روند تحولات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی، در معرض تبعیض‌های ساختاری قرار دارند. تبعیض‌هایی که محصول درهم‌تنیدگی روابط اجتماعی جنسیتی، ساختار فرهنگی، طبقاتی، قومی، مذهبی و جنسی است. مساله دیگر که در تشدید نارضایتی‌ها موثر بود این اصل کلی است که فشار‌های ناشی از جنگ، تحریم، فساد گسترده اقتصادی و نابسامانی‌های اجتماعی بر زنان و گروه‌های مختلف اجتماعی همچون کارگران، معلمان، زنان طبقه متوسط، زنان دانشجو و زنان سرپرست خانوار، به شکلی مضاعف جلوه می‌کند.
دستگاهی که بدون محلول ضدعفونی می‌کند
فناوری‌های بومی‌ که در کاهش شیوع و پیشگیری از کرونا موثرند

دستگاهی که بدون محلول ضدعفونی می‌کند

با شیوع و گسترش ویروس کرونا، شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی نسبت به تولید و یا افزایش ظرفیت تولید محصولات دانش‌پایه در حوزه‌های تحقیقاتی، پیشگیری و کاهش شیوع این ویروس اقدام کردند که این محصولات از کیت‌های تشخیصی تا تولید ماسک‌های N ۹۵ تا N ۹۹ را شامل می‌شود، ضمن آنکه محققان یکی از شرکت‌ها در تلاش هستند تا پس از تولید دوربین‌های حرارت‌سنج، آن را بر روی پهپاد‌هایی که در دست ساخت دارند، نصب کنند تا بتوانند با دقت بالاتری نسبت به تب‌سنجی از افراد اقدام کنند.
روحانی: سال ۹۹ سال رونق و تحول در زندگی مردم خواهد بود
در پیام نوروزی مطرح شد؛

روحانی: سال ۹۹ سال رونق و تحول در زندگی مردم خواهد بود

 رئیس‌جمهوری در پیام نوروزی سال ۱۳۹۹، با بیان اینکه حماسه اداره اقتصاد کشور بدون نفت در سال ۹۸ تحقق یافت، تأکید کرد: سال ۹۹ سالِ افتتاح طرح‌های بزرگ، سال رونق با کمک همه مردم در بخش اقتصاد و سال تحول در زندگی مردم و روابط اقتصادی ما با جهان و تعاملات ما با همسایگان ما خواهد بود.
مقام معظم رهبری سال ۱۳۹۹ را سال «جهش تولید» نامیدند
در پیامی به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی؛

مقام معظم رهبری سال ۱۳۹۹ را سال «جهش تولید» نامیدند

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی، با اشاره به تقارن روز اول سال با سالروز شهادت حضرت موسی‌بن‌جعفر (علیه‌السلام) به پیشگاه مقدس آن حضرت سلام و درود فرستادند و با تبریک عید سعید مبعث و عید پر طراوت نوروز به همه ملت بویژه خانواده‌های معظم شهیدان و جانبازان، جهادگران عرصه سلامت و همه خدمتگزاران سختکوش، سال جدید را سال «جهش تولید» نامگذاری کردند.
چند روایت از آن‌ها که در ایام نوروز چشم به راهی در شهر‌های دیگر دارند
دیدار مجازی با خانه پدری

چند روایت از آن‌ها که در ایام نوروز چشم به راهی در شهر‌های دیگر دارند

نوروز امسال برایشان متفاوت است. هرسال دلخوش بودند به اینکه می‌توانند تعطیلات را پیش خانواده بگذرانند و یک دل سیر از کنار هم بودن لذت ببرند. امسال، اما کرونا برنامه دیگری برایشان چیده و خانه پدری در شهرستان را برای آن‌ها دور از دسترس کرده است.
کرونا؛ از کسالت عمومی تا رفاه روحی
آیا ویروس چینی سبک زندگی ما را تغییر می‌دهد؟

کرونا؛ از کسالت عمومی تا رفاه روحی

آیا کرونا درحال تغییر در سبک زندگی ماست؟ دکتر یعقوب موسوی جامعه‌شناس و استاد دانشگاه اعتقاد دارد تا چند ماه آینده شاهد ظهور رفتا‌رهای اجتماعی جدیدی در جامعه خواهیم بود. او معتقد است کرونا پاره‌ای از مسائل حاد اجتماعی ما را به حاشیه برده و برخی تنش‌ها را نیز کنترل کرده است. از او می‌پرسیم، اگر این طور است دامنه این تأثیرات به چه میزان است و اساساً کرونا در کدام زوایای پیدا و پنهان زندگی فردی و اجتماعی ما اثر گذاشته است؟
سامانه داوطلبی «دارمت» با شعار «باهم، برای همه» به‌طور رسمی آغاز به کار کرد
با هدف پیش‌گیری از شیوع کرونا در گروه‌های آسیب‌پذیر؛

سامانه داوطلبی «دارمت» با شعار «باهم، برای همه» به‌طور رسمی آغاز به کار کرد

سمیه ملک، مسئول روابط عمومی سامانه داوطلبی «دارمت» به دیدارنیوز، گفت: سامانه «دارمت» تحت مدیریت شرکت (استارآپ) کاکتوس توسط جمعی از داوطلبان در سراسر ایران راه‌اندازی شده است تا با انجام برخی کار‌های روزمره مثل خرید نان برای افراد آسیب‌پذیر از جمله سالمندان و بیماران قلبی، ریوی و دیابتی، از ابتلای آن‌ها به کرونا جلوگیری شود.
پربازدیدها
آخرین اخبار
پربحث ترین ها