پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

مير وِيس فرزند مريم
گزارش از طرح جمع‌آوري كودكان كار و مركز ساماندهي ياسر

مير وِيس فرزند مريم

«طرفدار پرسپوليسم...خانم يك كاري كنين بذارن برم، خيلي دلم تنگ شده.» سعيد عشقش به فوتبال و دلتنگي‌اش براي خانه را در يك جمله كنار هم مي‌‌گذارد. 9 ماه پيش همه راه ميان هرات تا تهران را آمده تا يك روز، حوالي يك ماه پيش، دور ميدان ونك ماموران بهزيستي آمده‌اند سراغش. تختش را در اتاق شماره 2 مركز پذيرش و ساماندهي كودكان خياباني ياسر نشان مي‌دهد: «اينجا مي‌خوابم. خانم اين‌بار برگردم افغانستان درس مي‌خونم. يك كاري كنين بذارن برم.»
یک میلیارد یورو ارز دولتی گم شد
بررسی تخلفات شرکت پشتیبانی امور دام

یک میلیارد یورو ارز دولتی گم شد

حمید ورناصری، مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام، نیز در گفت‌وگوی کوتاه با رد تخلفات صورت‌گرفته از سوی این شرکت می‌گوید: «کالا‌ها به بنادر ایران آمده و باید نسبت به ترخیص آن‌ها اقدام شود و برگه سبز گمرک تحویل بانک شود تا رفع تعهد ارزی انجام گیرد».
حجله‌ای برای عروس‌های کوچک
روایتی از کودک همسری در صوفیان و شبستر

حجله‌ای برای عروس‌های کوچک

صحنه‌ای از فیلم «خانه‌ای روی آب» بهمن فرمان‌آرا را به خاطر می‌آورم؛ صحنه‌ای که زنی بر اثر زایمان‌های متعدد فوت کرده و جسدش را تشییع می‌کنند. شوهرش، مرد سیاهپوش که پیشاپیش جنازه می‌رود و اشک می‌ریزد، تقصیر را گردن دکتر می‌اندازد که در صحنه‌ای دیگر در مطبش به زن و مرد هشدار داده بود بارداری برای زنی که از ۱۵ سالگی یک سال درمیان زاییده، خطر مرگ دارد. با اینحال کسی مقصر نیست انگار و زن، مرده و لابد چند سال دیگر فراموش می‌شود.
‌می‌خواستم وکیل شوم، عریضه‌نویس شدم
پیاده راه میدان شهدای تبریز، پاتوق عریضه نویس‌ها

‌می‌خواستم وکیل شوم، عریضه‌نویس شدم

شاگرد اول کلاس که می‌خواست وکیل شود، حالا عریضه‌نویس کنار خیابان است. هم‌دوره‌های سابق که برای خودشان کسی شده‌اند، می‌آیند و از جلویش رد می‌شوند و می‌روند توی استانداری و فرمانداری و بایرام از آن‌ها خجالت می‌کشد و صورتش را با دست می‌پوشاند تا چشمشان به او نیفتد. توی خیال خودش فکر می‌کند لابد الان او را می‌شناسند و پیش خودشان می‌گویند‌ای بیچاره، چه عاقبتی داشتی. این همه درس خواندی و حالا این شدی.
"دیدارنیوز" به معرفی کتابی در حوزه تاریخ اندیشه می‌پردازد؛

ترجمه کتاب «کاربست نظریه ها، مدل‌ها و مفاهیم در تاریخ باستان» منتشر شد

کتاب «نویل مورلی» راهنمایی کاربردی و انتقادی برای محققان است تا از طریق آن چگونگی کاربرد نظریه ها، طرح‌ها و مفاهیم را در تاریخ باستان دریابند. همچنین خوانندگان با کمک این کتاب می‌توانند برای تفسیر شواهد تاریخی خود و ارزیابی کار دیگران، از نظریه استفاده کنند.
چه سرنوشتی در انتظار خیابان ویلا است؟
یک‌طرفه شدن خیابان نخستین اقدام برای تبدیل به گذر فرهنگی

چه سرنوشتی در انتظار خیابان ویلا است؟

مردمی که در محدوده خیابان ویلا زندگی می‌کنند، وقتی صبح دوشنبه از خواب بیدار شدند و از خانه بیرون زدند تا به محل کارشان بروند، با صحنه عجیبی روبه‌رو شدند. خیابان پرتردد و قدیمی ویلا - یا همان استاد نجات‌اللهی- با نیوجرسی‌های سیمانی که در ابتدای آن گذاشته شده بود، مسدود و رفت و آمد خودرو‌ها از جنوب به شمال یک‌طرفه شده بود.
آنجا وطن آن‌ها بود
سه روایت از مهاجرانی که بازگشته‌اند

آنجا وطن آن‌ها بود

«آنجا وطن آن‌ها بود و من غریبه‌ای در میان‌شان. اگر هم احترامی می‌گذاشتند، به خاطر قانون بود. من مهاجری بودم که فقط به خاطر پیدا کردن کار و یک زندگی مناسب آنجا بودم. باید از صفر شروع می‌کردم و شاید اگر مثل خیلی‌ها به کشورم پشت می‌کردم می‌توانستم اقامت بگیرم و بمانم، اما من ایران را خانه‌ام می‌دانستم و آنجا کشور من نبود.»
شغلی برای حاشیه‌نشینان دریاچه
آیا حرفه‌آموزی می‌تواند کلید حل مشکل بیکاری در آذربایجان‌غربی باشد؟

شغلی برای حاشیه‌نشینان دریاچه

دختر با پشت دست صورتش را پاک می‌کند و رد اشک روی لبه آستینش باقی می‌ماند. میان هق‌هق گریه چیزی به پدر می‌گوید که خیلی مفهوم نیست. بین جمله‌ها، کلمه «ماسی» را می‌شنوم. ماسی همان ماهی است به کردی.
نگاهی به جنگ سال ۲۰۱۴ و سومین شکست نظامی اسرائیل از مقاومت فلسطین
"دیدارنیوز" به مناسبت سالگرد جنگ ۵۱ روزه بررسی می‌کند؛

نگاهی به جنگ سال ۲۰۱۴ و سومین شکست نظامی اسرائیل از مقاومت فلسطین

کارشناسان معتقدند در جنگ سال ۲۰۱۴ شکستی دیگر در کارنامه اسرائیل وارد شد. کارشناسان نظامی اسرائیل معتقدند ارتش صهیونیستی در این جنگ، فاقد هرگونه خلاقیت و ابتکار و نوع آوری بود و تنها مانند گذشته به آتشباری کور علیه اهدافی مانند پل‌ها و بیمارستان‌ها و مدارس و دانشگاه‌ها و مساجد و منازل فلسطین پرداخت و تنها تفاوت آن با جنگ‌های پیشین، افزایش حجم آتشباری بوده است. علت آن را باید در عدم آمادگی ارتش صهیونیستی و نبود برنامه برای ورود به این جنگ خصوصا در ابعاد اطلاعاتی دانست. در سوی دیگر، اما مقاومت فلسطینی در کمال آمادگی قرار داشت و با تکامل بخشی به الگوی جنگ نامتقارن، توانست توان بازدارندگی و چهره تازه‌ای را از خود جلوه دهد.
قضایای انتخابات ۸۸ تمام شدنی نیست...
"دیدارنیوز" به بررسی حواشی دادگاه محمدرضا خاتمی می‌پردازد؛

قضایای انتخابات ۸۸ تمام شدنی نیست...

واکنش‌ها نسبت به اظهاراتی که رویدادی را بازگویی کرده که ۱۰ سال از عمر آن گذشته است، نشان از این دارد هنوز ابهاماتی در این باره وجود دارد که حل نشده باقی مانده است، بنابراین انتظار می‌رفت تا حداقل این دادگاه، پیش‌بینی‌ها را غلط از آب در می‌آورد و یک بار برای همیشه به دور از هر توصیه‌ای به قضایای سال ۸۸ می‌پرداخت و در جهت رفع ابهامات پیش می‌رفت.
پربازدیدها
آخرین اخبار
پربحث ترین ها