پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پانزده خرداد ۴۲ طلیعه عصر جدید

پانزده خرداد ۴۲ طلیعه عصر جدید

پانزده خرداد ۱۳۴۲ آغاز عصری جدید در تاریخ ایران است، عصری که با نام خمینی کبیر پیوند خورد. پیوندی متشکل از اسلام، امام و ملت؛ آیت الله خامنه‌ای در تاریخ ۱۹ خرداد سال ۱۳۶۳ در خطبه‌های نماز جمعه در مورد ۱۵ خرداد فرمود: «من از همه کسانی که در باب پانزده خرداد چیزی می‌نویسند... همه کسانی که آن را در تاریخ ثبت می‌کنند، خواهش می‌کنم فراموش نکنند که محور اصلی و پیام حقیقی پانزده خرداد، این پیام سه عنصری بود: اسلام، امام، مردم یا پیوند امت و امام به برکت اسلام و زیر سایه اسلام».
امامی که تملق در قاموسش جایی نداشت

امامی که تملق در قاموسش جایی نداشت

بد نیست در سالگرد امام خمینی همه مردم به خصوص مسئولانی که خود را خدمتگزار مردم می‌دانند، به سیره ایشان تأسی کنند و حداقل از این به بعد اجازه ندهند اطرافیان‌شان با کارت تملق و چاپلوسی به اهداف خود برسند؛ چرا که تملق و چاپلوسی در قاموس و سیره امام راحل هیچگاه جای نداشت.
زخم هریرود و نوشداروی شفافیت
گزارش ویژه «دیدار» از پیگیری رخداد تلخ در مرز ایران و افغانستان

زخم هریرود و نوشداروی شفافیت

نکته بسیار مهم دیگر لزوم برخورد شفاف مسئولان و مقامات کشورمان با این مسئله است. باید اسناد و مدارک طرف ایرانی به صورت روشن در اختیار افکار عمومی قرار گیرد. جنایت علیه مهاجران افغان اتهامی ساده نیست. اگر چنین جنایتی رخ داده باشد، دولت و ملت ایران مدعی اول علیه خاطیان هستند. اگر هم بر اساس اظهارات مقامات رسمی کشورمان چنین اتفاقی نیفتاده است باید مدارک و اسناد در اختیار افکار عمومی قرار گیرد و توضیحات به روشنی از سوی مقامات رسمی به مردم ارایه شود. زخم هریرود باید با داروی شفافیت شفا یابد و هیچ چاره دیگری در کار نیست. 

لیبی، هر روز آشفته‌تر از دیروز: دوئل روسیه و آمریکا در شاخ آفریقا

دوئل روسیه و ایالات متحده این روز‌ها به شاخ آفریقا نیز کشیده شده و بحرانی که به نظر می‌رسید تنها مسئله‌ای منطقه‌ای است به زمینی برای منازعات بین المللی مبدل شده است. ترکیه که در سال‌های اخیر بر آن بوده تا بر نفوذ و قدرت استراتژیک خود در منطقه خاورمیانه بیفزاید، نه تنها در سوریه و عراق بلکه در لیبی نیز صف آرایی نظامی کرده تا در میان تقلای کشور‌های این منطقه، جای پای خود را به عنوان قدرتی بزرگ و اثرگذار تثبیت کند.
جنون و نبوغ

جنون و نبوغ

کتاب در ابتدا به توضیح مشکل افسردگی و مانیا می‌پردازد و سپس دو‌قطبی بودن، سیکلو تایمیا و هایپر تایمیا را تشریح می‌کند. در فصول بعدی به شرح بخشی از زندگی برخی رهبران برجسته سیاسی مانند گاندی، لینکلن، چرچیل، روزولت، کندی، لوترکینگ و ... می‌پردازد. ادعای نویسنده آن است که تجربه افسردگی، مانیا، یا ادواری بودن آن برای این رهبران سبب شده است که نسبت به افرادی با سلامت روان در شرایط استثنایی عملکرد درخشان‌تری از خود بروز دهند.
عید فطر جلوه‌ای از قیامت

عید فطر جلوه‌ای از قیامت

آنچه باعث شده این عید از جمله بزرگترین اعیاد مسلمانان شود بر مبنای روایات بسیاری است که در مورد این روز وارد شده است. بررسی بسیاری از روایاتی که در باب این روز از حضرات معصومین علیهم‌السلام وارد شده است روز قیامت را تداعی می‌کند. امیرالمومنین علیه‌السلام در یکی از اعیاد فطر خطبه‌ای خوانده‌اند و در آن مومنان را بشارت و مبطلان را بیم داده‌اند.
علی کشته هنجارشکنی‌ها

علی کشته هنجارشکنی‌ها

بعد از رحلت پیامبر گرامی اسلام و در دوره خلافت ۲۵ ساله خلفا پیرایه‌هایی بر جامعه اسلامی بسته شد که اثرات آن تا امروز نیز باقی است. حضرت امیر علیه السلام در دوران خلافت ۴ سال و چند ماهه اش با عملکرد خود سعی کرد جامعه اسلامی را از انحراف باز بدارد و ناچار به هنجارشکنی شد. امری که بسیاری آن را تاب نیاوردند و به مقابله با حضرت برخاستند و نهایتا در سحر نوزدهم ماه مبارک رمضان فرقش را شکافتند.
توافق غنی و عبدالله: حیاتی‌تر از نان شب

توافق غنی و عبدالله: حیاتی‌تر از نان شب

با وجود آنکه قریب به دو ماه از توافق میان طالبان و ایالات متحده می‌گذرد، کم اثر بودن آن بیش از پیش واضح شده است. در نهایت برای مردم افغان که این روز‌ها کشورشان با روند افزایش مبتلایان و قربانیان به کووید ۱۹ روبروست و از سوی دیگر فرزندان خود را در تخاصمات داخلی از دست می‌دهد، فارغ از آنکه اشرف غنی و عبدالله عبدالله چگونه به موافقت نامه‌ای برای تشکیل دولت ملی دست می‌یابند، ضرورت این صلح برای آنان، همچون نان شب، حیاتی است.  
پربازدیدها
آخرین اخبار
پربحث ترین ها