پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

کرونا و سردرگمی یک ملت؛ آقای روحانی تکلیف ما چیست؟

کرونا و سردرگمی یک ملت؛ آقای روحانی تکلیف ما چیست؟

کانال‌های خبری مردم را مورد آماجی از اخبار بعضا متضاد قرار داده اند؛ مردم سر آخر مستأصل و سرگردان که بالاخره باید نگران باشند و از این هیولایی که سوغات چین است بترسند یا همانند رئیس جمهور در کمال آرامش و خونسردی منتظر روز شنبه‌ای باشند که کرونا رخت بربسته است. داستان کرونا در این چند روز دغدغه اصلی مردم شده است و به واقع کمتر کسی از عمق فاجعه خبر دارد. در شرایطی که طیفی از اخبار، بیانگر وضعیتی حاد است، بسیاری از مسئولان آنقدر خونسرد با مسائل برخورد می‌کنند که گویی آب از آب تکان نخورده است. کرونا علی رغم تکذیب‌های ابتدایی آمده و علاوه بر مردم، تعدادی از مسئولان و شخصیت‌های کشوری نیز به آن مبتلا شده اند. عزم جدی وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها و نهاد‌ها برای مبارزه با ویروس کرونا موجب ترس و واهمه مردم کوچه و بازار نمی‌شود، تکذیب‌های بی مورد و بی خیالی‌های ظاهری است که مردم را می‌ترساند؛ لطفا با مردم صادق و روراست باشید و تکلیف مان را روشن کنید.
افزایش قربانیان کرونا/ درب‌های اماکن مذهبی را ببندید

افزایش قربانیان کرونا/ درب‌های اماکن مذهبی را ببندید

خبر کوتاه و مشخص است؛ فردی مبتلا به کرونا در نجف اشرف دیده شده و مسئولان امر برای جلوگیری از انتشار این ویروس، درب‌های حرم امیرالمؤمنین علیه‌السلام را بستند تا دیگر زائران و دوست‌داران امیرالمؤمنین علیه‌السلام به این درد دچار نشوند. عملکرد مسئولان عراقی، این مطلب را به ذهن متبادر می‌کند که با وجود اینکه به نظر می‌رسد در عراق نظم و نسق چندانی وجود ندارد مسئولان آن به سرعت تصمیمی درست و قابل دفاع می‌گیرند، اما چرا مسئولان ایرانی تا این اندازه نسبت به این بیماری واگیردار، سهل انگاری می‌کنند؟ سوال اساسی این است که جان چند نفر دیگر باید به خطر بیفتد تا مقامات مسئول، دست از عقاید بی پایه و اساس خود بردارند و مانع شیوع بیشتر آن شوند؟ واقعا اگر حرم‌های مطهر در این شرایط به صورت موقت بسته شود چه اتفاق ناگواری می‌افتد؟
مشی سیاسی علم‌الهدی ببرد رونق مسلمانی!

مشی سیاسی علم‌الهدی ببرد رونق مسلمانی!

آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد مقدس روز انتخابات مجلس یازدهم شورای اسلامی در خطبه‌های نماز جمعه گفت: «بر اساس روایت پیامبر اکرم (ص) کسی که در انتخابات شرکت نکند مسلمان نیست چراکه پیامبر اسلام فرموده کسی که صبح کند و به امور مسلمانان اهتمام نورزد، مسلمان نیست.» در این خصوص، باید گفت آیا پیامبر اسلام با این روایت، درصدد بیان حکم فقهی بوده است؟ چرا مردمی که اول انقلاب حضور حداکثری در انتخابات داشتند بیش از ۴۰ سال بعد تغییر رویه دادند؟ پس از آنکه علم‌الهدی حکم به نامسلمانی بیش از نیمی از مردم ایران داد، سؤالاتی از این دست به ذهن متبادر می‌شود. چرا نماینده، ولی فقیه در مشهد، هر دم بر طبل جدایی و افتراق می‌کوبد و اکثر مردم را نه تنها از دایره انقلاب بلکه از دایره دیانت و مسلمانی خارج می‌کند؟
کرونا؛ حاشیه ترسناک‌تر از متن

کرونا؛ حاشیه ترسناک‌تر از متن

دوره‌هایی که در ایران قحطی آمده، یکی از عوامل مرگ و میر، خود مردم بوده‌اند. اغنیا غلات را انبار می‌کردند و به قیمت بسیار گزافی به مردم بخت برگشته می‌فروختند و آنان که توانایی خرید نداشتند در اثر گرسنگی دار فانی را وداع می‌گفتند. ویروس کرونا ثابت کرد بعد از گذشت صد سال از دوره قحطی بزرگ و کشتار مردم، اخلاق بسیاری از ایرانیان بر همان منوالی است که سابق بر این بوده است. ماسک که تا یکی دو ماه گذشته با قیمت ۲ هزار تومان عرضه می‌شد به محض انتشار ویروس کرونا با قیمت‌های ۲۰ ـ ۳۰ هزار تومان فروخته می‌شود. دولت بار دیگر نشان داد در مواقع ضروری از مدیریت بحران بهره‌ای نبرده است. ویروس کرونا تا چه اندازه می‌تواند خطرناک باشد؟ راه‌های درمان و پیشگیری از این ویروس کدام است؟ مطلب پیش رو در پی جواب به سوالاتی از این دست است.
روزهای جنجالی مجلس نهم

روزهای جنجالی مجلس نهم

مجلس نهم همزمان شد با سال آخر دولت احمدی‌نژاد؛ در ادامه مجلس اصولگرای نهم با دولت اعتدال گرای روحانی درگیر مسائل ملت و دولت بود. مجلس نهم رکورددار سوال و تذکر از دولتمردان در تمامی ادوار مجلس بود. این مجلس روز‌های تنش‌زایی در خاطره ملت به جای گذاشت. از نطق علی مطهری در مورد تظاهرات ۹ دی و حمله نمایندگان مخالف به او تا روز استیضاح شیخ‌الاسلامی و درگیری لفظی احمدی‌نژاد و لاریجانی و صد البته گریه‌های علی‌اصغر زارعی.
مجلس هشتم؛ مجلسی که در رأس امور نیست

مجلس هشتم؛ مجلسی که در رأس امور نیست

انتخابات مجلسی که محمود احمدی‌نژاد دیگر آن را در رأس امور نمی‌دانست در ۲۴ اسفند ۱۳۸۶ برگزار شد. هر چه از عمر مجلس هشتم می‌گذشت اختلافات بین گروهی میان نمایندگان اصولگرای مجلس و دولت محمود احمدی‌نژاد شدت می‌گرفت. این اختلافات بعد از انتخابات پراعتراض ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ با شدت بیشتری ادامه یافت. همچنین ۲۲۳ نماینده مجلس در بیانیه‌ای خواستار اشد مجازات برای رهبران جنبش سبز شده و در تظاهراتی هم که در صحن مجلس انجام دادند، با سر دادن شعار‌های «مرگ بر موسوی و کروبی و خاتمی» و «کروبی و موسوی اعدام باید گردند» خواستار اعدام موسوی و کروبی شدند. تعدادی از نمایندگان نیز پلاکاردی را در جایگاه هیئت رئیسه نصب کردند که بر روی آن نوشته شده بود: «ما نمایندگان مجلس خواستار محاکمه و اشد مجازات موسوی و کروبی به جرم افساد فی الارض و اقدام علیه امنیت ملی هستیم».
مجلس ششم؛ تحصن و استعفا/ قسمت پایانی

مجلس ششم؛ تحصن و استعفا/ قسمت پایانی

مجلس ششم یکی از پر حرف و حدیث‌ترین ادوار مجلس شورای اسلامی است. در طول دوره ششم مجلس با فراز و نشیب‌های بسیاری همراه بود. اما نهایتا مجلس ششم خوش فرجام نبود و روزهای پایانی مجلس با تحصن و سپس استعفای دسته جمعی همراه شد. مقام رهبری در نهایت عملکرد آنان را مغایر با مبانی و اصول نظام دانستند.
بخش هجدهم «پرونده ویژه» دیدارنیوز؛

پادکست/ اربعین سرباز وطن

شهادت سردار قاسم سلیمانی و تجلی وحدت ملی در بدرقه پیکر آن شهید باعث شد که چهره جدیدی از همبستگی و هم‌صدایی در میان ایرانیان رخ نماید. ششمین اپیزود از پادکست پرونده ویژه دیدارنیوز به پرونده "اربعین سرباز وطن" اختصاص یافته است. در این اپیزود، به بررسی زندگی و عملکرد سردار سلیمانی پرداخته می شود.
مجلس ششم؛ آوردگاه منازعات سیاسی/ قسمت اول

مجلس ششم؛ آوردگاه منازعات سیاسی/ قسمت اول

مجلس ششم شورای اسلامی یکی از جنجالی‌ترین و پرهیاهوترین مجالس بعد از انقلاب اسلامی است. این مجلس علی‌رغم ادعای نمایندگانش بیش از اینکه به مسائل اقتصادی توجه کند درگیر منازعات سیاسی بود. ابطال بسیاری از صندوق‌های رأی در تهران، انصراف آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از این مجلس، معطل ماندن اعتبارنامه حداد عادل، خارج شدن طرح اصلاح قانون مطبوعات از دستور کار مجلس و نامه نمایندگان مجلس ششم به رهبر انقلاب از جمله اتفاق‌های سیاسی آن دوره بود. در ادامه بررسی مجالس شورای اسلامی در دوران پس از انقلاب، دیدارنیوز به بررسی عملکرد مجلس ششم پرداخته است که در ادامه، بخش نخست این مطلب را می‌خوانید.
پربازدیدها
آخرین اخبار
پربحث ترین ها