پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

سیری در مقتل‌شناسی
"دیدارنیوز" مقاتل معتبر و نامعتبر در مورد واقعه کربلا را مورد بررسی قرار داد؛

سیری در مقتل‌شناسی

عمدتا مقاتلی که تا قرن پنجم نوشته شده‌اند از اعتبار بیشتری برخوردارند. مقتل نویسی از قرن دوم رواج یافت و تاکنون نیز ادامه دارد. بعضی از مقاتل از اتقان بیشتری برخوردارند و می‌توان به روایت‌ها و گزارش‌های آن اعتماد کرد و در مقابل، بسیاری از مقاتل نیز وجود دارند که نویسندگان آنها تنها به ذکر مصائب اهل‌بیت(ع) پرداخته‌اند و تنها حزن‌آور بودن، ملاک نوشته‌هایشان بوده است.
سیری در کتب عاشورایی
"دیدارنیوز "به معرفی ۵ کتاب مفید برای مطالعه زندگانی امام حسین(ع) می‌پردازد؛

سیری در کتب عاشورایی

سیر مطالعاتی عده‌ای مناسبتی است؛ از این‌رو در ایام ماه محرم گرایش به مطالعه زندگانی امام حسین علیه‌السلام و واقعه عاشورا بیش از ماه‌های دیگر سال است. در این میان آنچه از اهمیت بسزایی برخوردار است شناخت کتاب‌های متقن و معتبر و عاری از تحریفات تاریخی است. دیدارنیوز بدین مناسبت کتبی را جهت مطالعه علاقه مندان، پیشنهاد کرده است.
رانت تحصیلی آقازاده‌ها در خارج!
"دیدارنیوز" به بهانه سخنان شهردار قم، به مسئله مهاجرت آقازاده‌ها پرداخته است؛

رانت تحصیلی آقازاده‌ها در خارج!

داستان مهاجرت آقازاده‌ها به خارج از کشور همچنان ادامه دارد. در این راستا خبر زندگی و تحصیل ۶ فرزند شهردار قم در خارج از کشور جزو داغ‌ترین اخباری بود که طی چند وقت اخیر بازخورد‌ها و نقد‌های تندی را به دنبال داشت. بسیاری مطرح می‌کردند که حضور شش فرزند شهردار قم یک رکورد محسوب می‌شود و وی به جای اینکه شهردار قم باشد باید شهردار شهری در اروپا یا آمریکا می‌بود. جالب اینجاست که فرزند سقائیان نژاد؛ نه تنها خود را سفیر ایران در خارج از کشور نمی‌داند بلکه خود را شهروند عادی آمریکایی قلمداد می‌کند و قرار نیست به ایران باز گردد و دوست دارد در آمریکا ادامه زندگی دهد. آنچه برای عموم مردم مهم است و باید اطلاع رسانی شود این است که آقازاده‌ها با چه پولی در خارج از کشور اقامت کرده‌اند و هزینه کدامیک از آن‌ها همچنان بر گرده ملت است.
مسئله این است؛ مردم ایران یا کشمیر؟!
"دیدارنیوز" مناقشه اخیر در منطقه کشمیر را مورد بررسی قرار داد؛

مسئله این است؛ مردم ایران یا کشمیر؟!

چندی است مجددا روابط دولت‌های هند و پاکستان بر سر مسئله قدیمی کشمیر رو به وخامت نهاده است. رهبر انقلاب در دیدار با اعضای هیئت دولت خواستار برخورد منصفانه دولت هند با مسلمانان کشمیر شدند. سؤال اساسی در این میان موضع‌گیری دستگاه دیپلماسی ایران در این شرایط است. ایران می‌تواند در کنار مردم کشمیر و در برابر دولت هند قرار بگیرد و روابط حسنه خود با هندوستان را به خطر بیندازد و یا با نگاهی واقع‌بینانه منافع ملی را مد نظر قرار دهد.
صدای انقلاب از آبادان می‌آید
«پرونده ویژه» "دیدارنیوز" با موضوع سینما رکس آبادان/بخش چهارم

صدای انقلاب از آبادان می‌آید

در آن روز‌ها آبادان کانون انقلاب مردمی ایران شده بود. اولین شب جمعه کشته‌شدگان سینما رکس، تظاهرات گسترده‌ای در آبادان برگزار شد و بنا به نقل روزنامه رستاخیز جمعیت زیادی به گورستان این شهر عزیمت کرد. گروهی از جمعیت به طور پیاده و با سنج و دهل و در حال سینه‌زنی و نوحه‌خوانی و در حالی که عکس‌های قربانیان فاجعه را تزیین کرده بودند، حرکت می‌کردند.
آنچه پهلوی‌ها و رسانه‌ها در مورد «سینما رکس» گفتند
«پرونده ویژه» "دیدارنیوز" با موضوع سینما رکس آبادان/ بخش دوم

آنچه پهلوی‌ها و رسانه‌ها در مورد «سینما رکس» گفتند

هولناک‌ترین و دلخراش‌ترین رویداد ماه‌های اخیر ایران در آخرین سانس نمایش فیلم «گوزن‌ها» با آتش سوزی در سینما رکس آبادان به‌وقوع پیوست. جمعیت زیادی بی‌خبر از آنچه در انتظارشان است در آخرین ساعات شب در حال تماشای فیلم طعمه حریق شدند. پس از آتش سوزی در سینما رکس فضای عجیب و نادری بر جامعه ایران مستولی شد. مقامات دولتی بلافاصله پس از این فاجعه انسانی آن را به نیرو‌های مسلمان و انقلابی نسبت دادند.
انقلابیون: حکومت عامل جنایت سینما رکس
«پرونده ویژه» "دیدارنیوز" با موضوع سینما رکس آبادان/ بخش اول

انقلابیون: حکومت عامل جنایت سینما رکس

آتش را به‌طور کمربند در سراسر سینما افروختن و بعد توسط مأموران در‌های آن را قفل کردن، کار اشخاص غیر مسلط بر اوضاع نیست. گفتار شاه که «تظاهرکنندگان مخالف من، وحشت بزرگ را وعده می‌دهند» و تکرار آن پس از [این]واقعه، که «این همان وعده بوده است»، شاهد دیگری بر توطئه است، نه اینکه واقعاً شاه یک غیب‌گوی بزرگ است! مصاحبه سابق شاه که «ایران را با ملت نابود می‌کنم» نیز شاهد این ادعا است.
داستان یک قربانی؛ از کرکگور تا ابن عربی
"دیدارنیوز" داستان قربانی کردن حضرت اسماعیل را مورد نقد و بررسی قرار داد؛

داستان یک قربانی؛ از کرکگور تا ابن عربی

در سوره مبارکه صافات، داستان قربانی کردن حضرت اسماعیل به دست حضرت ابراهیم خلیل آمده است. حضرت ابراهیم علیه‌السلام به دفعات در خواب دید که فرزندش را قربانی می‌کند. پیرامون آنچه ابراهیم خلیل انجام داد نظرات مختلفی بیان شده است. ورای دیدگاه دینی که عمل پیامبر خدا را اوج بندگی و خلوص بیان کرده‌اند نظرات دیگری هم بیان شده است.
ردی بر یک نقل تاریخی منتسب به امام باقر (ع)
"دیدارنیوز" به بررسی فرازی از زندگی امام محمدباقر (ع) می‌پردازد؛

ردی بر یک نقل تاریخی منتسب به امام باقر (ع)

نقل شده عبدالملک خلیفه مروانی از سوی امپراتور روم تهدید شد سکه‌ای ضرب خواهد کرد و نام پیغمبر اسلام را به زشتی خواهد برد. عبدالملک از امام باقر علیه‌السلام کمک و یاری خواست و امام علیه‌السلام وی را راهنمایی کرد و سر آخر پیشنهاد کرد چنانچه مردم از این امر تخطی کردند آنان را تهدید به قتل کن. امری که بسیار بعید است. دیدارنیوز به بررسی این نقل تاریخی پرداخته است.
بررسی برخی ابهامات پیرامون زندگی امام جواد علیه‌السلام
"دیدارنیوز" به مناسبت شهادت امام جواد (ع) به بخشی از زندگی آن امام همام می‌پردازد؛

بررسی برخی ابهامات پیرامون زندگی امام جواد علیه‌السلام

عده‌ای از واقفیان در نسبت فرزندی امام جواد علیه‌السلام به امام رضا علیه‌السلام تردید کردند تا جایی که پای قیافه شناسان به داستان گشوده شد و آنان تأیید کردند که آن بزرگوار فرزند علی‌بن موسی‌الرضا علیه‌السلام است. همچنین در امامت و چگونگی شهادت آن بزرگوار نیز اختلافاتی ایجاد شد. مطلب پیش رو به مناسبت شهادت امام نهم شیعیان به بررسی این اختلاف نظرها پرداخته است.
پربازدیدها
آخرین اخبار
پربحث ترین ها