پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

نسبت شاغلین زن به مرد در کشور عادلانه است؟
«محمد حسینی» نماینده مجلس در گفتگو با "دیدارنیوز" بررسی کرد؛

نسبت شاغلین زن به مرد در کشور عادلانه است؟

محمد حسینی نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس دهم در خصوص وضعیت اشتغال و بیکاری زنان به دیدارنیوز گفت: چند سالی است که حضور زنان در حوزه‌های مختلف، جدی‌تر از گذشته شده هرچند که انتظار است مسئولان هم بهای بیشتری به آن‌ها دهند تا تلاششان بیشتر به‌کار کشور بیاید. از طرفی من معتقد به نسبت‌بندی‌ها نیستم، یعنی اینکه گفته شود باید ۳۰ درصد پست‌های کلیدی و میانی کشور به زنان داده شود، نادرست است. تفویض پست باید براساس شایسته‌سالاری باشد حال امکان دارد روزی ۱۰ درصد پست‌های کلیدی کشور در اختیار زنان باشد و روزی ۴۰ درصد.
"دیدارنیوز" در گفتگو با محمد درویش، محتوای جلسه فعالان محیط زیست با قاضی القضات را بررسی کرد؛

آیا گره کور محیط زیست با دستان رئیسی باز می‌شود؟

مطالبه جدی ما این بود که این‌ها بیش از ۵۳۰ روز است که بازداشت هستند. به هر حال همه جامعه انتظار دارند که تکلیف این بازداشتی‌ها روشن شود. اگر جاسوس هستند شفاف اعلام شده و مجازات شوند. اگر هم جاسوس نیستند آزاد شوند. ما به ایشان گفتیم که تشدید فضای امنیتی بر روی فعالیت‌های تشکل‌های مردم نهاد اثر می‌گذارد؛ تا حدی که خیلی‌ها عطای فعالیت‌های محیط زیستی را به لقای آن بخشیده اند. خیلی از خانواده‌ها اجازه نمی‌دهند فرزندانشان در این حوزه فعالیت کنند، چون می‌ترسند فرزندانشان، انگ جاسوسی و امنیتی بخورند. ما از ایشان خواهش کردیم سریع‌تر این موارد راپیگیری کنند.
"دیدارنیوز" در گفتگو با «اسماعیل کهرم» به روز جهانی بدون پلاستیک می‎پردازد؛

روز جهانی #بدون_پلاستیک بدون فرهنگ سازی

فرهنگ سازی در مورد محیط‎زیست در کشور ما «عدمش به ز وجود» است. زیرا پول را می‎گیرند و خرج می‎کنند، منتهی هیچ بهره‎ای ندارد. دلیلش این است که برنامه‎ریزی بلد نیستند. ما یک سازمان عریض و طویل به نام سازمان حفاظت محیط زیست داریم. حدود ۷ هزار نفر در این سازمان مشغول به کار هستند، ولی فقط کار در کشور ایجاد شده است و در اصل، کاری برای محیط‎زیست صورت نمی‎گیرد.
فریدون مجلسی در گفتگو با "دیدارنیوز":

توقیف نفتکش‌ها مقدمات محاصره دریایی ایران است

نفتکش ایران به نوعی گروگان گرفته شده است. فراموش نکنید سه وزیر خارجه انگلیس به خاطر خانم زاغری به ایران برای پادرمیانی آمدند. سنت روابط بین‌الملل ایجاب می‌کند در چنین مواردی که اصرار به اینجا کشیده می‌شود و نام آن هم رعایت مسائل عادیه است، طرف مقابل فرد مورد نظر را عفو و آزاد می‌کند تا به دستاویزی برای بهبود روابط آینده تبدیل شود. توقیف نفتکش‌ها مقدمات محاصره دریایی ایران و ادامه فشار است. تهدیداتی از این دست پیش از این هم در مورد لیبی انجام داده شد، اکنون ایران را قدم به قدم به پای محاصره دریایی می‌کشند و منتظر یک واکنش خشمگینانه‌ای هستند.
علوم اجتماعی در ایران ضد زن است
نگاه سید جواد میری به رویکرد زن ستیزانه درعلوم اجتماعی ایران؛

علوم اجتماعی در ایران ضد زن است

در ادبیات علوم اجتماعی مفهومی وجود دارد با عنوان Misogyny که آن را می‌توان "تنفر علیه زن" ترجمه کرد و این تنفر علیه زنان به انحاء گوناگون خود را نشان می‌دهد و در بستر علوم اجتماعی ایران می‌توان این پدیده را به صورت "حذف سیستماتیک" زنان از امکانات شغلی در حوزه آکادمیکِ علوم اجتماعی مشاهده کرد.
با
توصیه های برای شناخت بیشتر ترنس ها

با "ترنس‌ها" چگونه رفتار کنیم؟

در سطح جهانی تعداد کمی از افراد دچار اختلال هویت جنسی هستند، به طوریکه از نظر ژنتیکی، ظاهری و فیزیکی دارای یک جنسیت واحد هستند اما احساسات و تمایلات جنسی متفاوتی دارند، این افراد "ترنس"، بیماران TSیا "ترنس سکشوال" نامیده می‌شوند.
پشت پرده نیشکر هفت تپه و ماشین سازی تبریز چه بود؟
توضیحات عبدالله پوری حسینی در باره خصوصی سازی کارخانه های نیشکر هفت تپه و ماشین سازی تبریز

پشت پرده نیشکر هفت تپه و ماشین سازی تبریز چه بود؟

ماجراهای خصوصی‌سازی و واگذاری شرکت‌های دولتی طی سال‌های گذشته همواره با چالش‌های فراوانی مواجه بود. انتقادات از ارزان‌فروشی بنگاه واگذارشده تا عدم اهلیت خریدار و... همواره متوجه شخص رئیس سازمان خصوصی بوده است.
اظهارات سردار علایی در خصوص پایان دادن به جنگ اقتصادی و بحران در ایران

نمی توانیم قواعد نظم جهانی را برهم بزنیم

سردار علایی گفت ما نمی توانیم برای تمام جهان تصمیم گیری کنیم و اگر بخواهیم به جنگ اقتصادی پایان دهیم باید با نظام جهان کنار بیاییم، وی افزود اگر عضو مجمع تشخیص بودم بهFATF رای مثبت می‌دادم.
غلامعلی رجایی:

دوره پهلوی ها را منصفانه بررسی نکرده ایم

مشاور مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام اعتقادی به زهد ظاهری نداشت و به عنوان یک روحانیِ مجتهد، مردم را به سمت رفاهی می برد که اسلام با آن مخالفتی نداشت.
هنوز فهم فلسفی از فضای مجازی نداریم

هنوز فهم فلسفی از فضای مجازی نداریم

 یکی از مباحثی که پیرامون رسانه و فضای مجازی در ایران کمتر حول آن بحث شده است موضوع فلسفه و فضای مجازی است. در چند سال اخیر چند همایش و کنفرانس در ایران در این موضوع برگزار شده است ولی به نظر می رسد نیازمند بررسی عمیق تری در این حوزه هستیم.
۱
پربازدیدها
آخرین اخبار
پربحث ترین ها