همزمان با نخستین سالگرد موزه ملی ورزش ایران، رونمایی از وصیت نامه شادروان پهلوان تختی در لابی این موزه و در کنار آثار و نشان های پرتعداد تاریخ ورزش ایران، توجه رسانه ها را به خود جلب کرد.

کد خبر: ۶۱۵۸۵
۱۸:۰۲ - ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹
رونمایی از وصیت نامه تختی در موزه ملی ورزش
 
دیدارنیوز ـ آرش راهبر: صبح امروز در موزه ورزش ایران که در کنار کمیته ملی المپیک واقع شده، مراسم نخستین سالگرد این موزه و همچنین رونمایی از تعدادی اثر و شی مربوط به تاریخ ورزش ایران که به تازگی اهدا شده‌اند، برگزار شد. مراسم امروز با حضور وزیر ورزش، رئیس کمیته ملی المپیک، قهرمانان، پیش‌کسوتان و رسانه‌های گروهی آغاز شد؛ در حالی که همه مهمانان در هنگام ورود مورد تب‌سنجی و ضدعفونی قرار گرفتند و با زدن ماسک وارد سالن شدند. صندلی‌ها نیز بر اساس فاصله اجتماعی استاندارد برای مبارزه با ویروس کرونا چیده شده بود هر چند که در ادامه ماجرا گاهی فاصله افراد نزدیک شد.

اما جذاب‌ترین چیزی که قرار بود رونمایی شود در محفظه‌ای مخصوص و زیر پارچه طلایی ساتن پنهان بود. در ابتدای مراسم دکتر صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک درباره راه اندازی موزه ورزش ایران و سختی‌هایی که برای تاسیس آن وجود داشت سخن گفت و از همه ورزشکاران، پیش کسوتان و رسانه‌ها خواست که اسناد و آثار مهم و تاریخی که ممکن است به مرور زمان از بین بروند را به موزه اهدا کنند تا این میراث ملی بهتر حفظ شود.

در ادامه مراسم مازیار ناظمی به عنوان مجری مراسم اعلام کرد که موزه ورزش به صورت مجازی هم قابل بازدید خواهد بود و حتی ایرانی‌های مقیم خارج از کشور هم می‌توانند این موزه باارزش و تماشایی را ملاحظه کنند. در ادامه نیز از سه پیش‌کسوت ورزش با اهدای سردیس‌های زیبا و بسیار شبیه به اصل تقدیر شد. محمد نصیری قهرمان افسانه‌ای وزنه برداری ایران در سه المپیک، تقی عسگری شیرجه رو قدیمی و محمد رضا زهتاب قهرمان و داور نامدار وزنه برداری ایران با سردیس خود در برابر دوربین عکاسان قرار گرفتند.
 
رونمایی از وصیت نامه تختی در موزه ملی ورزش

در ادامه آثار، جام‌ها و مدال‌های اهدایی از سوی ۹ فدراسیون که جدیدا به مجموعه آثار موزه تقدیم شده به نمایش درآمد و پس از آن نیز نوبت به رونمایی یک سند تاریخی رسید. موزه ورزش ایران افتخار دارد که نسخه اصلی وصیت نامه جهان پهلوان تختی را به صورت امانی و حداقل به مدت ۶ ماه در اختیار داشته باشد. این سند باارزش که برای نخستین بار در معرض دید عموم قرار می‌گیرد، با اجازه بابک تختی و به همت وکیل خانواده تختی به موزه تحویل داده شد تا در ۶ ماه آینده بازدید کنندگان بتوانند این سند را به همراه آثار دیگری که از زندگی پهلوان تختی گردآوری شده از نزدیک ببینند.

دکتر سلطانی فر وزیر ورزش نیز آخرین سخنران این مراسم بود که مقارن با روز جهانی موزه برگزار شد. موزه ورزش ایران در خیابان سئول و در کنار ساختمان کمیته ملی المپیک واقع شده است.  
 
رونمایی از وصیت نامه تختی در موزه ملی ورزش
 
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم