ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که اشرف غنی، رییس جمهوری این کشور با صدور دو فرمان جداگانه، "محمد حنیف اتمر" را به عنوان نامزد وزیر و سرپرست وزارت خارجه تعیین کرده است.

کد خبر: ۵۶۸۷۷
۱۲:۱۰ - ۱۶ فروردين ۱۳۹۹

دیدارنیوز - ارگ ریاست جمهوری افغانستان امروز (شنبه) گفته غنی به تأسی از حکم فقره ۱۳ ماده ۶۴ قانون اساسی "اتمر" را به عنوان نامزد وزیر و سرپرست وزارت امور خارجه تعیین کرده است.

غنی چهار روز قبل با معرفی عبدالهادی ارغندیوال، وزیر پیشین اقتصاد و رییس حزب اسلامی این کشور به عنوان نامزد وزیر و سرپرست وزارت مالیه معرفی کابینه خود را آغاز کرد.

او روز گذشته نیز طاهر زهیر را به عنوان نامزد وزارت اطلاعات و فرهنگ و چند روز قبل تعیین شد.

این در حالی است که اختلافات سیاسی ناشی از نتایج انتخابات میان غنی و عبدالله عبدالله، رییس اجرایی پیشین دولت افغانستان هنوز پا برجاست.

عبدالله خود را رییس جمهور دولت "همه شمول" افغانستان می‌داند و پیش از این بارها تاکید کرده که در صورت حل نشدن این اختلافات کابینه خود را اعلام خواهد کرد.

به گزارش بی.بی.سی روز گذشته رییس جمهوری افغانستان برای رفع این اختلافات بار دیگر ریاست شورای عالی صلح این کشور را به عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی پیشین دولت این کشور پیشنهاد کرد. پیشنهادی که از سوی آقای عبدالله پذیرفته نشد.

حنیف اتمر

اتمر از نامزدان ریاست جمهوری در انتخابات ۱۳۹۸ و از رقیبان سیاسی غنی بود اما در زمان کارزارهای انتخاباتی از ادامه حضور در این رقابت انصراف داد.

او همچنین بعد از انتخابات سال ۲۰۱۴ به عنوان مشاور امنیت ملی افغانستان انتخاب شد و موافقتنامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا را او با این کشور امضا کرد. او در شهریور ۱۳۹۷ از این سمت استعفا کرد.

اتمر دلیل استعفای خود را " اختلافات جدی با سیاست‌ها و روش‌های سطح رهبری دولت در عرصه حفظ و تحکیم وحدت و اجماع ملی، تامین صلح و امنیت، مدیریت سیاسی و امور انتخابات، حکومتداری خوب و تحکیم روابط منطقوی و بین‌المللی کشور در ماه‌های اخیر" خوانده بود.

او وزیر توسعه روستا در دوره حکومت انتقالی، وزیر معارف (آموزش و پرورش) در دوره اول ریاست جمهوری حامد کرزای و وزیر کشور در دور دوم ریاست جمهوری او بود.

حنیف اتمر، از نخستین اعضای کابینه افغانستان پس از فروپاشی رژیم طالبان و ایجاد اداره جدید به رهبری حامد کرزای بود.

او از اجرای برنامه همبستگی ملی به عنوان یکی از دستاوردهای مهم خود در وزارت توسعه روستا یاد می‌کند.

اما در اکتبر ۲۰۰۸، پست اتمر نیز در جریان تغییرات گسترده در کابینه تغییر کرد و به عنوان وزیر داخله (کشور) افغانستان معرفی شد.

بعد از حمله شورشیان مسلح در سال ۱۳۸۹ به لویه جرگه در روز برگزاری این جرگه، محمد حنیف اتمر از سمت خود استعفا کرد. او دارای فوق لیسانس در رشته مدیریت امور کشورهای بعد از جنگ از دانشگاه یورک بریتانیا است.


منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم