کابینه دولت جدید لبنان در حالی معرفی شد که رکورد جدیدی در خصوص شمار وزرای زن در تاریخ این کشور رقم خورد و برای نخستین بار در تاریخ جهان عرب یک زن متصدی وزارت دفاع شده است.

کد خبر: ۴۹۸۴۲
۱۲:۲۷ - ۰۲ بهمن ۱۳۹۸

دیدارنیوز- «حسان دیاب» نخست‌وزیر منتخب لبنان، سه‌شنبه شب در بیروت اسامی کابینه‌ 20 نفره خود را پس از گرفتن تایید و امضای «میشل عون» رئیس‌جمهوری این کشور منتشر کرد.

در تحولی بی‌سابقه در تاریخ لبنان، در کابینه دولت جدید این کشور که از 20 وزیر تشکیل شده است، 6 وزیر زن معرفی شده‌اند . یکی از این افراد «زینت عکر عدرا» است که علاوه بر تصدی معاونت نخست‌وزیر، متصدی وزارت دفاع شده تا به عنوان نخستین وزیر دفاع زن در لبنان و همچنین در جهان عرب لقب بگیرد

عدرا، که پیش از این در عرصه سیاست لبنان شخصیت مطرحی نبود، از یک خانواده مسیحی ارتدوکس است و از سوی فراکسیون پارلمانی «لبنان القوی» نامزد تصدی منصب وزارت دفاع شده است. ریاست این فراکسیون را «جبران باسیل» رهبر جریان «آزاد ملی» و داماد میشل عون و وزیر خارجه دولت مستعفی «سعد الحریری» بر عهده دارد.

وزیر دفاع جدید لبنان همسر «جواد عدرا» سرمایه‌دار معروف و مدیرکل «شرکت بین‌المللی اطلاعات» است؛ این شرکت یکی از معروف‌ترین شرکت‌های فعال در زمینه نظرسنجی در لبنان به شمار می‌رود.

طبق این گزارش، پنج وزیر زن دیگر کابینه دولت جدید لبنان شامل «ماری کلود نجم» وزیر دادگستری «لمیا یمین الدویهمی» وزیر کار، «فرتینه اوهانیان» وزیر جوانان و ورزش، «منال عبدالصمد» وزیر اطلاع‌رسانی و «غاده شریم» وزیر امور مهاجران هستند.

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم