مدیرکل محیط زیست استان قم یکی از مشکلات امروز در زمینه آلودگی پیش رونده هوای قم را عدم باور این مساله دانست که قم هم می‌توان آلوده باشد و در آینده وضع بدتری داشته باشد.

کد خبر: ۴۹۴۶۳
۱۶:۲۶ - ۲۹ دی ۱۳۹۸

آلودگی هوای قم را جدی بگیریم

دیدارنیوز ـ سیدرضا موسوی مشکینی پیش از ظهر در نشست خبری که در اداره کل محیط زیست استان قم گفت: طی دو ماه آذر و دی ماه آلودگی هوا در استان به اوج رسید.
 
وی افزود: به منظور رفع آلودگی‌هایی که هوای قم را فرا گرفته بود از سوی این نهاد تمهیداتی انجام شد که آن‌ها را می‌توان در قالب‌های مختلف فعالیت تقسیم کرد.
 
وی تصریح کرد: در برخورد با آلودگی هوا دو نگاه آمایشی و پیمایشی وجود دارد که در بحث پایش نگاه بلند مدتی را داریم و در این راستا دستگاه‌های اقتصادی نقش قابل توجهی دارند.
 
مدیرکل محیط زیست استان قم یادآورشد: در برخورد‌های بین دستگاهی در مسایلی، چون صنعت و محیط زیست مسایل مختلفی ایجاد می‌شود. مثلا دستگاه‌های صنعتی سعی می‌کنند تا مولفه‌های اقتصادی را پررنگ کنند، اما محیط زیست به همه ابعاد توجه دارد.
 
وی گفت: سازمان محیط زیست در کنار توجه به مبانی فرهنگی، اقتصادی و صنعتی به رسالت واقعی خود مبنی بر اهمیت به مسائل زیست محیطی نیز به صورت جدی توجه دارد. درست است که با شرایط جاری کشور همیشه بحث اقتصادی و اشتغالزایی اولویت اصلی است، ولی نباید کاری کرد که چند سال دیگر فرصتی برای احیای خیلی از داشته‌ها نداشت.
 
وی با اشاره به مهاجرت پذیری دائم شهر قم یادآورشد: این مهاجرت پذیری هر روز افزایش می‌یابد، ولی زیرساخت‌های لازم برای این جمعیت در این شهر آماده نشده است.
 
موسوی مشکینی گفت: در شهر قم یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر جمعیت ساکن هستند که ۹۵ درصد این جمعیت شهرنشین هستند که این مسئله تنها در قم وجود دارد و در شهر‌های دیگر به ندرت دیده می‌شود.
 
مدیرکل محیط زیست استان قم بیان کرد: محور‌های استان مملو از فعالیت‌های صنعتی هستند، در این راستا باید نگاه ویژه و همراه با تدبیر در برنامه ریزی‌ها وجود داشته باشد.
 
مدیرکل محیط زیست استان قم با عنوان اینکه اگر لازم باشد باید مطالعات آمایشی مورد بازبینی قرار بگیرد، تصریح کرد:، اما هنوز حساسیت برای مسؤولان بوجود نیامده تا به این مسئله به صورت جدی توجه داشته باشند. گویا هنوز کسی باور ندارد که قم هم از آلودگی هوارنج می‌برد و می‌تواند در آینده وضع بسیار بدتری داشته باشد.
 
وی در ادامه سخنان خویش وضعیت آلودگی هوای قم را در آذر ماه مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: در این بازه زمانی ۲۰۰ مورد پایش روزانه از صنایع صورت گرفت که به ۳۰ واحد اخطار کتبی داده شد. ۳ مورد نیز پایش شبانه شهر قم و ۸ مورد نیزپایش شبانه سلفچگان انجام شد.
 
موسوی مشکینی اضافه کرد: یک واحد آلایند در سلفچگان و یک واحد ضایعاتی در قلعه صدری پلمب شد و همچنین از فعالیت یک واحد‌های ریخته گری در محدوده جاده کاشان ممانعت بعمل آمد و پرونده تخلفات ۹ واحد نیز به مراجع قضایی ارجاع شد.
 
وی تصریح کرد: در خصوص دریاچه نمک مباحث بسیاری مطرح می‌شود، ولی اگر طرحی بدون مطالعه عمیق و دقیق باشد و مباحث زیست محیطی آن را رعایت نکند قطعا مشکلات عدیده‌ای را ایجاد می‌کند؛ استفاده از دریاچه نمک درست است، ولی تا زمانی که طرح علمی و همه جانبه‌ای ارایه نشود نباید با کار‌های احساسی و رویین اتلاف وقت و انرژی و هزینه کرد.
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم