کرمانی‌ها همانگونه که هواپیمایی ماهان را با یکی دو فروند هواپیما امروز به یک نهاد خدمتگزار ملی تبدیل کرده اند، همانگونه که ارگ بم، منطقه سیرجان و ده‌ها کارخانه فرآورى فولاد و صنایع معدنی، ایجاد کرده اند به یاری خداوند تاریخ گذشته خویش را احیا خواهند کرد و به زودی خواهیم دید که عقب افتادگی خویش را در بخش بازسازی این میراث معنوی بشری به سرعت جبران خواهند کرد و مثلث گردشگری طلایی یزد، اصفهان و شیراز به همت بلند سرزمین کریمان به مربع گردشگری یزد، اصفهان، شیراز و کرمان تبدیل خواهد شد. "کرمان همه زیرساخت‌ها را دارد کوزه آب دارد نباید تشنه بماند. "

کد خبر: ۴۶۷۲۶
۱۰:۴۸ - ۱۰ دی ۱۳۹۸

 دیدارنیوز ـ بهیار سلیمانی*:  «آن کس که بداند و نداند که بداند/ با کوزه آب است، ولی تشنه بماند» " مولوی"

اینجانب بهیار سلیمانی نماینده دوره ششم مجلس شورای اسلامی که قریب به هفت سال است به دنبال آن هستم که مردم ایران را متوجه این جمله مولوی نمایم که ما کوزه آب در دستمان قرار دارد، نباید تشنه باشیم. در این مسیر به حمایت از احیاکنندگان بافت‌های تاریخی شهر‌های ایران پرداختم و در جهت توسعه همه جانبه روستا‌ها و رونق بومگردی‌ها به یاری دکتر سید ابوالفضل رضوی و دکتر محمد امید متولیان معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری گام‌هایی برداشتم و برای گسترش دانایی مردم و اشاعه فرهنگ دانایی کتابی نوشتم به نام " ایران من" و به معرفی قابلیت‌های ایران و کوزه‌های آبی که داریم پرداختم. آقای گلستانی انتشارات دانشیاران ایران با شماره همراه ۰۹۱۲۱۳۸۳۷۱۸ مبادرت به چاپ آن نموده است که می‌تواند به دانایی جامعه کمک کند.

در هفته اول آذر ماه براى همکاری مشترک کمیته امداد امام خمینی (ره) کرمان و موسسه خیریه کوثر مشیز سفری به کرمان داشتم، محل اقامت من اقامتگاه گلدن دی در محله آلاشت شهر کرمان بود، این اقامتگاه متعلق به جوانی از فرنگ برگشته به نام هومن گرامى است، عزیزی که تحصیلات خود را در آن سوی دنیا در سرزمین آرزو‌های بسیاری از جوانان ما به اتمام رسانده و آمده است این سوی آب تا ما ایرانیان را متوجه داشته‌های خود کند. با همه سختی‌ها و تحریم‌ها توریست‌هایی را از آن سوی عالم به ایران می‌آورد و از مزیت‌های کویر لوت و کلوت‌های شهداد استفاده می‌کند تا برای همسالان خویش شغلی ایجاد نماید. در کنار این حرکت ایستگاه‌های قهوه؛ باب طبع توریست‌ها نیز در بازار کرمان و یکی از محلات دیگر ایجاد کرده است و تلاش دارد که در سایر استان‌ها نیز اقدام نماید

از محله آلاشت بگویم، محله آلاشت کرمان یکی از میراث‌های بشری است که آنان که دارندش ارزشش را نمی‌دانند، خانه‌های بزرگ و منحصربه فرد که دنیایی از نشاط و زیبایی و آرامش دارد. من که محله‌ای به این زیبایی که از حیاط خانه، کوه‌ها نمایان باشد و از پنجره اتاق‌ها در روز، آسمان لاجوردی دیده شود و شب‌ها ستاره دب اکبر و دب اصغر و خوشه پروین مشاهده نمائید را سراغ ندارم.

بیمارستان نوری که خیریه زرتشتیان است یک خانه‌ای تاریخی دارد که ساعت‌ها باید به تماشای آن بنشینید و در کوچه‌ها می‌شود ساعت‌ها به تماشا نشست و خانه‌ها را نظاره کرد. چند رستوران و قهوه خانه و باغ تالار، شروع یک آینده خوب را نوید می‌دهد و باید شهرداری کرمان متوجه این ثروت بشرى شود و در بازسازی و احیای بافت‌های تاریخی، خودش را به یزد، شیراز، اصفهان و کاشان برساند. همان طور که اطراف محله آتشکده زرتشتیان کرمان اقدامات خوبی را شروع کرده است به این محله نیز اهتمام ورزد. زرتشتیان کرمان خود جذابیت بسیار قابل توجهی برای گردشگری ایرانیان است تا به آئین نیاکان خویش آشنا شوند و زرتشتیان جهان نیز باید پایگاهی داشته باشند که یزد و کرمان بهترین گزینه جذب توریست هستند.

کرمان این قابلیت را دارد، من کرمان را از سال ۱۳۵۸ می‌شناسم، البته از کودکی با این نام مانوس بوده ام، در زادگاه مادری من محله بسیار زیبا و دروازه بسیار قشنگی بود که به دروازه کرمان و محله کرمان معروف بود و در اثر عدم دانایی، آثاری از آن امروز نیست، اما کرمان امروز خیلی متفاوت است، معادن بزرگ مس سرچشمه و مس میدوک میلیارد‌ها دلار چرخه مالی دارد که اگر یک گرد آن هم به روی گردشگری کرمان بنشیند احیا می‌شود. اگر فقط بدانید که امسال از صدهزار تن پسته به بازار آمده چند صد هزار تن محصولات دیگر نظیر خرما، انار، گوجه، بادمجان، خیار، هندوانه، ذرت، کنجد، یونجه، پرتقال، لیمو، به، زردآلو و انجیر و ده‌ها محصولات کشاورزی و هزاران رأس دام سنگین و سبک، چه اقتصاد شکوفایی را ترسیم کرده است، اما متاسفانه بسیاری از این سرمایه‌ها صرف سرمایه گذاری در خارج از استان می‌شود و بخشی نیز صرف عمران و آبادانی کشور‌هایی نظیر امارات، ترکیه، گرجستان، کانادا، اروپا و مالزی می‌شود و در قالب خرید ملک در ساحل دریای سیاه و اژه و مدیترانه در آن سوی خلیج فارس که می‌شود با تدبیر، بخشی از آن را در دل کرمان نگه داشت.

کرمانی‌ها همانگونه که هواپیمایی ماهان را با یکی دو فروند هواپیما امروز به یک نهاد خدمتگزار ملی تبدیل کرده اند، همانگونه که ارگ بم، منطقه سیرجان و ده‌ها کارخانه فرآورى فولاد و صنایع معدنی، ایجاد کرده اند به یاری خداوند تاریخ گذشته خویش را احیا خواهند کرد و به زودی خواهیم دید که عقب افتادگی خویش را در بخش بازسازی این میراث معنوی بشری به سرعت جبران خواهند کرد و مثلث گردشگری طلایی یزد، اصفهان و شیراز به همت بلند سرزمین کریمان به مربع گردشگری یزد، اصفهان، شیراز و کرمان تبدیل خواهد شد. "کرمان همه زیرساخت‌ها را دارد کوزه آب دارد نباید تشنه بماند. "

متولیان، همت و مدیریت کنند همانگونه که پس از باغ ماهان، باغ فتح آباد هم احیا شد محله آلاشت هم با صد‌ها میراث معنوی قابلیت درخشیدن دارد تا جهان از میزبانی و مهربانی مردم کرمان بیشتر بهره‌مند شود و، چون مهربانی کرمانی را در این مربع فقط کرمانی دارد، از این سرمایه نباید غافل شد. ضمن اینکه هزاران کرمانی خارج از کشور نیز سرمایه بزرگی است که در پنج قاره جهان می‌توانند خاطرات جوانی و کودکی خود را بار دیگر در این کوچه‌ها تجربه کنند و منتظرند این بافت‌های تاریخی احیا شود؛ همانگونه که شیراز، اصفهان و یزد این کار را به سرعت در حال انجام دادن هستند کرمان هم سرعتش را بیشتر کند تا از این قافله عقب نیفتد. کرمان هم سرمایه معنوی بهتری دارد و هم سرمایه مادی بیشتری دارد که به عنوان یک تاریخ خوانده جغرافی نویس متوجه این نکته شده ام و به فردای کرمان و کرمانی‌ها بسیار امیدوارم.


*نویسنده کتاب ایران من و نماینده دوره ششم مجلس شورای اسلامی

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم