نخستین همایش بین المللی "جاده ابریشم، جاده صلح و دوستی" با حضور نمایندگانی از کشور‌های مختلف از جمله روسیه، هند، چین، ایتالیا، ازبکستان، ترکمنستان و ژاپن در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین آغاز شد.

کد خبر: ۴۱۰۴۶
۱۱:۴۴ - ۱۹ آبان ۱۳۹۸

آغاز همایش

دیدارنیوز ـ معاون امور بین‌الملل این دانشگاه در آیین افتتاح همایش گفت: همایش جاده ابریشم به مناسبت روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه در چارچوب همکاری‌ها و عضویت دانشگاه در شبکه دانشگاه‌های جاده ابریشم در حال برگزاری است.
 
روح الله بیات افزود: حدود ۸۰ کشور در این شبکه عضویت دارند که هر کشور پنج سهمیه در این شبکه دارد و دانشگاه امام خمینی (ره) به عنوان نخستین دانشگاه بین المللی ایران از اعضای اولیه آن است.
 
وی اضافه کرد: هدف شبکه دانشگاه‌های جاده ابریشم توسعه روابط علمی و فرهنگی کشور‌های در مسیر جاده ابریشم، تحکیم صلح و دوستی و احیای سنت‌های مشترک ملت‌ها است.
 
بیات ادامه داد: در مدت دو روز برگزاری این همایش که یک روز آن به معرفی قزوین اختصاص خواهد داشت پنل‌های تخصصی در محور‌های فرهنگ و تمدن، روابط بین المللی و صلح، انرژی و اقتصاد و همچنین قزوین به عنوان شهر و چهار راهی مهم در مسیر جاده ابریشم برگزار خواهد شد.
 
معاون امور بین‌الملل دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) افزود: در این پنل‌ها شرکت کنندگان، ۲۵ مقاله را در محور‌های اعلام شده ارایه می‌کنند.
 
بیات ادامه داد: این همایش همچنین فرصت مناسبی برای هم اندیشی و بررسی همکاری‌های بیشتر دانشگاهی و بین المللی بین دانشگاه‌های شرکت کننده است تا در قالب تفاهم نامه‌هایی به گسترش همکاری علمی و آموزشی منجر شود.
 
وی اظهار داشت: جهان امروز با مسایل مختلف جدیدی رو به رو است که برگزاری این نشست‌ها می‌تواند به هم افزایی در جهت حل آن‌ها کمک کرده و ما را به جهان بدون تبعیض همراه با صلح و توسعه نزدیک کند.
 
بیات افزود: شبکه دانشگاه‌های جاده ابریشم همایش‌های اصلی خود را هرساله در یکی از کشور‌های عضو برگزار می‌کند که سال گذشته در قزاقستان برگزار شد و امیدواریم در سال‌های آینده میزبانی آن باز هم به قزوین برسد.
 
جاده ابریشم یک مسیر تاریخی و گذرگاه کاروان‌های تجاری بوده که ملل و تمدن‌های مختلف بر سر راه خود را به هم پیوند می‌داده است. 
 
در برخی کتب تاریخی آمده دلیل نام گذاری این جاده، حمل ابریشم از چین به کشور‌های دور دست از جمله حوزه‌ی دریای مدیترانه بوده است.
 
همچنین برخی منابع طول این جاده را با قدمت سده دوم قبل از میلاد تا حدود ۱۰ هزار کیلومتر از چین تا امپراطوری روم توصیف کرده اند.
منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم