آشنایی با کتابی در حوزه رسانه؛

کتاب «ملک سلطانی و نگین سلیمانی» نوشته امیر دبیری مهر که در سال ۱۳۹۶ توسط نشر نقد فرهنگ منتشر شد، کتابی است بین رشته‌ای که به بررسی حوزه هایی، چون سیاست، رسانه و امنیت مانند نقش رسانه‌ها در سیاست ایرانی، رابطه رسانه‌ها و امنیت ملی، عملیات روانی در جمهوری اسلامی، کارکرد شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان و… می‌پردازد. مطالعه این کتاب با دستاورد‌هایی تازه‌ای که در حوزه رسانه دارد می‌تواند برای روزنامه نگاران، مدیران، دانشجویان و استادان، پژوهشگران و سیاست مداران مفید و راهگشا باشد، زیرا حاوی مجموعه‌ای از مقالات نوآورانه و مبتنی و متکی بر نظریه‌ها و مباحث علمی در علوم سیاسی و ارتباطات است.

کد خبر: ۴۰۹۳۹
۱۹:۵۱ - ۱۱ فروردين ۱۳۹۹
دیدارنیوز ـ مرضیه حسینی: کتاب «ملک سلطانی و نگین سلیمانی» نوشته امیر دبیری مهر که در سال ۱۳۹۶ توسط نشر نقد فرهنگ منتشر شد، کتابی است بین رشته‌ای که به بررسی حوزه هایی چون سیاست، رسانه و امنیت مانند نقش رسانه‌ها در سیاست ایرانی، رابطه رسانه‌ها و امنیت ملی، عملیات روانی در جمهوری اسلامی، کارکرد شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان و… می‌پردازد.

مطالعه این کتاب با دستاورد‌هایی تازه‌ای که در حوزه رسانه دارد می‌تواند برای روزنامه نگاران، مدیران، دانشجویان و استادان، پژوهشگران و سیاست مداران مفید و راهگشا باشد، زیرا حاوی مجموعه‌ای از مقالات نوآورانه و مبتنی و متکی بر نظریه‌ها و مباحث علمی در علوم سیاسی و ارتباطات است. نویسنده همچنین کوشیده از طرح انتزاعی و خسته کننده مباحث پرهیز کرده و با رویکردی واقع گرایانه، موضوعات مهم و مبتلا به در ایران را مورد واکاوی قرار دهد.

در جهان امروز پیچیدگی تحولات سیاسی و بین المللی همراه با تغییرات به لحظه در حوزه فناوری اطلاعات ایجاب می‌کند برای درک و تحلیل محیط پیرامونی به ابزار‌های تحلیلی و تفسیری تجهیز شد، مطالعه کتاب «ملک سلطانی و نگین سلیمانی» می‌تواند به درک این پیچیدگی‌ها کمک کند به ویژه اینکه نویسنده سوابق علمی و اجرای زیادی در حوزه‌های رسانه ای، فرهنگی و سیاسی داشته و خواننده را راغب می‌کند که از انباشت ادراکی نویسنده برای هدف مذکور بهره برداری کند. خواندن این کتاب همچنین سوالات مهمتری را در ذهن خواننده ایجاد می‌کند که پاسخ آن‌ها در مجلدات بعدی تاملات اندیشکده خرد است که در قالب کتاب‌های ((فرزانگی و جهانداری)) و ((خردمندی و پارسایی)) منتشر شده است.


نویسنده در بخشی از مقدمه کتاب می‌نویسد: «جهانی که در آن زندگی می­ کنیم جهانی بسیار پیچیده، تو­در­تو و رازآلود است و از این حیث به مراتب از جهان گذشته ناشناخته‌تر می‌­نماید، اما انسان نیز به همین نسبت هوشمند­تر، کنجکاوتر و ساعی‌­تر برای شناختن جهانی است که در آن زیست می­‌کنیم و همین توانایی بشری­، اهمیت و کاربرد علوم انسانی را بیشتر نموده است؛ زیرا علوم انسانی قوانین، قواعد و نظریه‌­های آن، مقداری از پیچیدگی هستی نوین را زدوده و درک جهان پیرامون را ممکن و میسر می­ سازد. بر این اساس، دوران درهم ­­تنیدگی علوم انسانی و پیوند‌های وثیق رشته‌­های گوناگون فرارسیده است. به دیگر سخن، امروز نمی­ توان برای شناخت قواعد حاکم بر معیشت، تولید، دخل­ و­ خرج، بازار و سرمایه، به علم اقتصاد و حتی علوم اقتصادی کفایت کرد و از هیچ اقتصاددانی نمی­توان انتظار داشت بتواند با چیرگی بر قواعد و نظریه­‌های اقتصادی، پاسخگوی پرسش‌ها و معضلات اقتصادی باشد، زیرا بین اقتصاد، فرهنگ، تاریخ، جامعه­ شناسی و سیاست، روابط عمیق و درونی وجود دارد و شناخت مستقل آن­ها از هم ممکن نیست. اگر دورانی تخصص ­گرایی به معنای تمرکز بر شاخه ­های فرعی علوم انسانی لازمه پیشرفت بشر بوده امروز تسلط بر بین­ رشته­‌ها لازمه حل مسائل و برون­ رفت از مشکلات بشر است­. این رهیافت در حوزه علوم سیاسی به شکل بارزی هویدا است. اگر موضوع علم سیاست را مطالعه قدرت در معنای همه­ جایی و همه­ زمانی آن بدانیم بسیاری از دیگر حوزه­‌های نظری، تجربی و زیستی انسان با حوزه سیاست مرتبط هستند و پژوهش پیرامون آن­ها هم جذاب است و هم پرده از چهره پنهان قدرت برمی­ دارد. یکی از این حوزه ­های قابل مطالعه، حوزه رسانه و ارتباطات است. پیوند‌های سیاست، قدرت و امنیت از یک سو و رسانه، گفتمان و ارتباطات از سوی دیگر در جهان شبکه­ ای و شیشه‌ای که اینترنت، فناوری­‌های ارتباطی و شبکه­‌های اجتماعی شاهراه ارتباطی بین ابنای بشر شده به جد قابل مطالعه و بررسی است.»

«ملک سلطانی و نگین سلیمانی»؛ کتابی در باب اهمیت رسانه در جهان سیاست
 
بخش اول کتاب به مباحث نظری پیرامون رسانه و سیاست اختصاص دارد که نویسنده در فصل اول به تحلیل بازیگران نوین عرصه سیاست: چالش بازیگران غیررسمی بر امنیت جامعه می‌پردازد. فصل دوم به تحولات نوین ارتباطات و رهیافت‌های رسانه‌ای: ارتقای امنیت ملی و صیانت از هویت ملی اختصاص دارد. فصل سوم کتاب تأثیر رسانه‌ها و کنشگران رسانه‌ای بر روابط بین الملل رامورد واکاوی قرار می دهد.

دبیری مهر در بخش دوم کتاب مباحث راهبردی پیرامون رسانه و امنیت را در فصول مجزا مورد بررسی قرار می‌دهد. فصل چهارم اثر، به عملیات روانی در جمهوری اسلامی: الگو‌های مدیریتی جهت اقدامات آفندی و پدافندی اختصاص دارد. فصل پنجم به رسانه به مثابه بازیگرانی نوین در عرصه سیاست ایران: پژوهشی درباره بازیگران آینده ساحت سیاست در ایران می‌پردازد. نویسنده در فصل ششم مبحث مهم رسانه و امنیت: تأثیر شبکه‌های ماهواره‌ای و رسانه‌های مجازی بر امنیت روانی جامعه را تحلیل می‌کند. فصل هفتم به عنوان آخرین فصل کتاب، به پرسش شبکه‌های ماهوار‌های با هویت ایرانی چه می کنند، پاسخ می‌دهد و در این راستا نگاهی به تکنیک‌های شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان در حوزه مسائل هویتی دارد. نویسنده در بخش آخر به معرفی دیگر آثار و تک نگاری‌های خود می‌پردازد. کتاب‌های دیگر نویسنده عبارتند از:
_ کارکرد برنامه‌های سیاسی در تغییر فضای سیاسی جامعه
_ آدم رسانه‌ای یا بازیچه رسانه ها؛ تأملی فلسفی به مفهومی ارتباطی
_ رسانه‌ها و گفتمان سازی پیرامون سند چشم انداز ایران ۱۴۰۴
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم