علی مطهری درباره موضوع چند همسری گفت: اصل مسئله چند همسری حکمی از احکام اسلام است که به حل یک معضل اجتماعی می پردازد.

کد خبر: ۴۰۶۷۴
۱۲:۰۴ - ۱۵ آبان ۱۳۹۸

دیدارنیوز - نماینده تهران در مجلس افزود: معمولا در اجتماعات بشری به دلیل تلفات مردان در جنگ و یا در حین کار یا بر اثر بیماری، تعداد زنان آماده ازدواج از تعداد مردان آماده ازدواج بیشتر می‌شود که اگر حکم چند همسری را قبول نکنیم به معنای این است که عده‌ای از بانوان از حق تاهل محروم می‌شوند.

مطهری با اشاره به اینکه این حکم برای هر مردی جایز نیست، گفت: البته این مسئله شرایطی دارد. مردانی می‌توانند این حکم را اجرا کنند که توانایی مالی، توانایی جسمی، رشد و فکری و عقلی داشته باشند و حتی حکومت اسلامی می‌تواند در این موضوع دخالت کند و کسانی که صلاحیت این کار را دارند بتوانند انجام دهند.

وی ادامه داد: با توجه به وضعیت فعلی جامعه، اگر ما این حکم را اجرا نکنیم، فساد و فحشا در جامعه افزایش پیدا می‌کند. اما موضوع این نیست که بخواهیم این مسله را ترویج کنیم و از همه بخواهیم این کار را انجام دهند. این مسئله ترویج بردار نیست. حکمی است که در جای خود خوب است و کسانی که شرایطش را دارند می‌توانند انجام دهند و اینکه بخواهیم کارگاه ترویج برگزار کنیم که همه این به این حکم عمل کنند، کار درستی نیست و مشکلات زیادی ایجاد می کند.

مطهری در پاسخ به سوالی درباره اینکه این موضوع از لحاظ احساسی بنیاد خانواده را درگیر می‌کند، گفت: در اینکه تک همسری بهتر از چند همسری است شکی نیست اما این راه حلی برای یک معضل اجتماعی است. در جامعه‌ای که بر فرض مثال سه میلیون زن آماده ازدواج بیشتر از مردان دارد چه باید کرد؟ نمی‌توانیم بگویم که آنها ازدواج نکنند. حق تاهل، حق اجتماعی و الهی آنها است و هیچ راهی هم غیر از این وجود ندارد و اینکه بگوییم دولت اداره آنها را به عهده بگیرد درست نیست. لذا حکمی که اسلام داده است، بسیار حکم حکیمانه‌ای است.

وی در پایان اظهار کرد: بعد از جنگ جهانی دوم در آلمان تصویب کردند که هر مرد می‌تواند با چهار زن ازدواج کند و این موضوع به این خاطر بود که مردان زیادی در جنگ کشته شده بودند و و زنان آماده ازدواج بیشتر بود.

او در واکنش به این سوال که شرایط فعلی ایران با شرایط بعد از جنگ آلمان قبل مقایسه نیست توضیح داد:‌ شرایط ایران هم اکنون نرمال نیست. اگر هم اکنون آمار بگیرید تعداد زنان آماده ازدواج بسیار بیشتر از مردان آماده ازدواج است. چند همسری یک راه حل برای معضل اجتماعی و برای مردانی است که ویژگی‌هایی داشته باشند.
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی : ۰
غیر قابل انتشار : ۰
پاكيزه
|
Germany
|
۱۷:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
0
0
بسيار عالي......خدا خفظت كنه...دقيقا نظر من...يعني چند همسري در يك جا ظلمه به زن و در جاي ديگه اي ميتونه لطف باشه...به خاطر همين هر مردي نميتونه چنين ادعايي داشته باشه و تبليغ كلي اشتباهه...هميشه حرف من همين بود...اگر مردي توانا و با نظر مشاوران خوب و راضي بودن همسر اول و بادر نظر گرفتن ويژگي زن اول ' و فرزندانش و بچه هايش و زن دوم موضوعي عقلاني بود نبايد فرد از فشار عرف بترسد و سوالهاي مكرر مردم.....مثلا خانمي رو در نظر بگيريد كه پاش در كودكي مشكلي پيدا كرده و حتي از پله ها نميتونه بالا بره يا به سختي بسيار ...حالا اين خانم ممكنه ساير ويژگيهاش خوب باشه ولي شانس ازدواج تقريبا نخواهد داشت ولي چند همسري فقط ميتونه به كمك اين خانم بياد يعني به جاي تجرد دايم گاهي از مزاياي زندگي مشترك استفاده كنه.....من كلي مثال ديگه ميتونم بزنم ....من خودم شخصا دوست دارم زن دوم بشم اگه تمام شرايط مساعد بود بدون اينكه ظلمي به كسي بشه...حتي حاضرم ماهي يك بار يا دو ماه يكبار همسردلخواهم رو ببينم و اهل مانور دادن تو خيابون و فضاي مجازي هم نيستم. حتي وارد خانواده زن اول هم نميشم كه اب از اب تكون نخوره.......ولي مجدد ميگم اگه بعضي مردان برند سراغ ازدواج مجدد خيانت محض ميتونه باشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
آقای پاکیزه
شما خودت حاضری با چنین خانمی که توصیفش کردی که پاهاش مشکل داره ازدواج کنی

هیچ گربه ای محض رضای خدا موش نمی گیره
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم