معاون زنان و خانواده رئیس جمهوری گفت: برای حفظ انسجام اجتماعی و فرهنگی توسعه بوم گردی یا گردشگری روستایی به عنوان اشتغال جایگزین از مهمترین برنامه‌های معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری است.

کد خبر: ۳۸۶۱۴
۱۴:۴۹ - ۲۳ مهر ۱۳۹۸

دیدارنیوز - به‌ منظور بزرگداشت روز جهانی زن روستایی و ارج نهادن به جایگاه و نقش زنان روستایی و عشایری کشورمان نخستین همایش ملی"نقش‌آفرینی زنان روستایی و عشایری در توسعه پایدار" با حضور نماینده فائو در ایران، وزیر جهاد کشاورزی، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و مسئولان مرتبط حوزه عشایر و روستایی در وزارت جهاد کشاورزی و سایر دستگاه ها ۲۳ مهر برابر ۱۵ اکتبر، روز جهانی زن روستایی برگزار ‌شد.

معصومه ابتکار در این مراسم با اشاره به اینکه توسعه مشاغل سبز راهکار مناسبی برای حفظ بقای روستاها و محیط زیست این مناطق است افزود: در گذشته در روستاهای سنتی پدیده‌ای به نام پسماند وجود نداشت اما امروز با ظهور پلاستیک شاهد بحران پسماند در روستاها هستیم امروز می توانیم با استفادده از ظرفیت های موجود در جامعه زنان روستایی این بحران را مدیریت کنیم و روستاها را به کارکردهای سنتی بازگردانیم.

وی حفاظت از منابع آب، اجرای طرحهای احیای قناتها، بازیابی آب باران و پسابهای روستایی را از دیگر موارد در بخش نقش آفرینی زنان دانست و افزود: امروز شاهدیم در برخی از روستاها زنان با استفاده از انرژی خورشیدی، برق تولید می کنند و برق را می فروشند باید با همراهی و همکاری زنان روستایی مدیریت مصرف انرژی را توسعه دهیم.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: زنان روستایی از اجرای طرح های زیست محیطی و تولید محصولات سالم کشاورزی به منظور کاهش مصرف سموم و کودهای شیمیایی استقبال می کنند و می توانند در این زمینه پرچمدار باشند.

ابتکار افزود: باتوجه به اینکه جمعیت زنان تحصیلکرده و شاغل روستایی بیش از مردان است باید از توانمندی های این زنان برای حفظ روستاها و ایجاد مهاجرت معکوس استفاده کنیم.

وی بیان کرد: برای حفظ انسجام اجتماعی و فرهنگی توسعه بوم گردی یا گردشگری روستایی به عنوان اشتغال جایگزین از مهمترین برنامه‌های معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده همچنین برتوسعه امکانات آی تی و آی سی تی در مناطق روستایی تاکید کرد و افزود: فناوری های ارتباطی ابزار نوینی برای زنان روستایی است تا بتوانند محصولات خود را به بازارهای داخلی و جهانی عرضه و ساز و کار مناسبی برای چرخه تولید تا فروش صادرات طراحی کنند.

ابتکار آمادگی خود را برای همکاری با وزارت جهاد کشاورزی برای توسعه فناوریهای اینترنتی و ارتباطی اعلام کرد.

وی همچنین از نهایی شدن آیین نامه اجرایی اختصاصی یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار اعتبار توسعه روستایی در دولت خبر داد و گفت: این آیین نامه امروز نهایی می شود و امیدواریم سهم زنان روستایی در این اعتبارات فراموش نشود.
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم