دادستان قزوین:

دادستان قزوین گفت: برخی مدعی می‌شوند محیط‌زیست مانع پیشرفت و توسعه است، اما این یک اشتباه بزرگ است و سازمان محیط‌زیست مدافع حقوق عامه بوده و مخالفتی با توسعه ندارد و قانون بار‌ها تأکید کرده که هر پروژه و طرح عمرانی باید دارای پیوست‌های زیست محیطی باشد.

کد خبر: ۳۸۱۶۶
۱۲:۰۹ - ۲۰ مهر ۱۳۹۸

محیط‌زیست مانع پیشرفت و توسعه نیست

دیدارنیوز ـ به نقل از روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب قزوین، محمد قاسمی، دادستان قزوین، در نشست هم‌اندیشی با مدیران و کارشناسان اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان قزوین، گفت: یکی از وظایف مدعی‌العموم حفاظت از محیط‌زیست است که با نگاه تخصصی، سازمان حفاظت محیط‌زیست به‌عنوان ضابط خاص تعیین شده تا با تمرکز و بهره‌گیری از متخصصین و کارشناسان این حوزه کمک کار مدعی‌العموم باشد و در راستای احیاء حقوق عامه همسو با دستگاه قضایی حرکت کند.
 
وی افزود: رویکرد قوانین در خصوص حراست و صیانت از محیط‌زیست خوب است و قوانین متعددی در این حوزه داریم، اما برخی قوانین در جهت بازدارندگی بیشتر باید اصلاح و به‌روز شود، اما متأسفانه همین قوانین موجود هم توسط برخی سازمان‌ها، افراد و متخلفان نادیده گرفته می‌شود و باعث شده که در دهه‌های اخیر خسارت‌های سنگین و جبران‌ناپذیری به منابع طبیعی و بیت‌المال وارد شود و ازاین‌جهت سازمان محیط‌زیست مظلوم واقع شده است.
 
قاسمی در ادامه با بیان اینکه حفاظت از محیط‌زیست وظیفه همگانی است، بیان کرد: سازمان محیط‌زیست پرچم‌دار حفاظت، صیانت و حراست از محیط‌زیست است، اما سازمان محیط‌زیست و دستگاه قضایی به‌تن‌هایی نمی‌توانند در این حوزه گسترده به نتایج مطلوب و قابل‌قبول دست یابند بلکه تمامی آحاد جامعه و دستگاه‌ها باید نسبت به این موضوع حساس باشند و وظیفه خود بدانند و با مسئولیت‌پذیری اجتماعی به میدان بیایند.
 
دادستان مرکز استان قزوین تأکید کرد: سازمان‌های مردم‌نهاد و عامه مردم نسبت به موضوع محیط‌زیست باید حساسیت ویژه‌ای داشته باشند و با این نگاه که بخشی از حقوقشان توسط افرادی فرصت‌طلب مورد تعرض و تخریب قرار می‌گیرد، یکدیگر و جامعه را آگاه کنند، زیرا برخی تعرضات به بیت‌المال و محیط‌زیست جبران ناپذیر و آسیب‌های متعددی را نیز به دنبال دارد.
 
وی در ادامه تصریح کرد: در آیات و روایات قرآنی و دینی ما نیز به ضرورت حفاظت از محیط‌زیست تأکید فراوان شده است و ازاین‌رو حفظ محیط‌زیست باید به‌عنوان معروف در جامعه نهادینه و در مقابل تعرض و تخریب محیط‌زیست به‌عنوان یک منکر شناخته شود.
 
قاسمی افزود: برخی مدعی می‌شوند محیط‌زیست مانع پیشرفت و توسعه است، اما این یک اشتباه بزرگ است و سازمان محیط‌زیست مدافع حقوق عامه بوده و مخالفتی با توسعه ندارد و قانون بار‌ها تأکید کرده که هر پروژه و طرح عمرانی باید دارای پیوست‌های زیست محیطی باشد تا به مرحله اجرا درآید و سازمان محیط‌زیست باید از ابتدای طرح‌ها حضور مستمر داشته باشد.
 
بی‌توجهی به محیط زیست در برخی طرح‌های دولتی
 
دادستان عمومی و انقلاب قزوین خاطرنشان کرد: مسئولیت دولت در حفظ محیط‌زیست نسبت به سایر نهاد‌ها بیشتر است، اما شاهدیم که در برخی از پروژه‌ها و طرح‌های دولتی، به موضوعات زیست محیطی توجه کافی نمی‌شود.
 
این مقام قضایی استان قزوین افزود: در استان قزوین اقدامات خوبی در حوزه صیانت از منابع طبیعی و محیط‌زیست شده و توفیقات قابل‌توجهی نیز حاصل شده است، اما این به معنای رسیدن به نقطه مطلوب نیست و گزارش این اقدامات باید به‌روز شود و در معرض عموم قرار گیرد و البته باید جامعه را با خطراتی که در آینده ما را تهدید می‌کند، آگاه سازیم.
 
وی یادآور شد: مسائل گوناگون زیست محیطی با جدیت در جلسات شورای حفظ حقوق بیت‌المال پیگیری می‌شود و اقدامات این حوزه باید منسجم‌تر و سازمان یافته‌تر دنبال شود تا بتوانیم به نتایج مورد نظر و مطلوب دست یابیم و نباید به‌صورت جزیره‌ای عمل کنیم، چون اگر این‌گونه باشد متخلفان به‌راحتی از خلأ‌ها استفاده کرده و قانون را دور می‌زنند.
 
قاسمی در ادامه بیان داشت: اداره کل محیط‌زیست باید چشم‌انداز و برنامه مدون برای استان در حوزه حفاظت، حراست و صیانت از محیط‌زیست ترسیم کند تا همه سازمان‌ها با یک نگاه مشترک در جهت رسیدن به چشم‌انداز موردنظر عمل کنند.
 
دادستان عمومی و انقلاب قزوین در پایان خاطرنشان کرد: حفاظت از محیط‌زیست نیازمند فرهنگ‌سازی عمومی است ازاین‌رو باید از ظرفیت آموزش‌وپرورش و دانشگاه‌ها به‌خوبی درزمینهٔ پیشگیری از وقوع جرم استفاده شود تا نسل‌های آینده ما نسبت به این موضوع حساسیت ویژه‌ای داشته باشند و البته این بدان معنا نیست که دستگاه قضایی در برخورد با متعرضان به حوزه محیط‌زیست کوتاه بیاید و رسالت دستگاه قضایی همچون گذشته برخورد بدون اغماض با متعرضان خواهد بود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم