مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گلستان با اشاره به استاندارد بودن خروجی تصفیه‌خانه شهرک صنعتی بندرگز، گفت: فاکتور‌های آلاینده در خروجی تصفیه‌خانه بعد از طی مسافتی چند صدمتری با خروجی که وارد رودخانه می‌شود، کمی متفاوت است.

کد خبر: ۳۸۱۵۷
۱۱:۵۵ - ۲۰ مهر ۱۳۹۸

بررسی علت ورود آلایندگی به رودخانه نزدیک شهرک صنعتی بندرگز

دیدارنیوز ـ محمدرضا کنعانی اظهار کرد: تصفیه‌خانه فاز اول شهرک صنعتی بندرگز در منطقه باغو از سال‌های گذشته فعال بوده و تصفیه‌خانه فاز دوم شهرک نیز اخیراً راه‌اندازی شده است.
 
وی در خصوص پایش واحد‌های مستقر در این شهرک، گفت: پایش‌ها با همکاری خوب شرکت شهرک‌های صنعتی به‌صورت خوداظهاری انجام می‌گیرد. کارشناسان ما در محیط‌زیست هم به‌صورت تصادفی از واحد‌ها نمونه‌برداری می‌کنند و آن را با نتایج خوداظهاری تطبیق می‌دهند.
 
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گلستان خاطرنشان کرد: در حال حاضر خروجی شهرک صنعتی بندرگز هم در فاز ۱ و هم فاز ۲ استاندارد است، ولی در فاصله چند صدمتری که کانال زیرزمینی خروجی فاضلاب تصفیه‌خانه را تا رودخانه وجود دارد، کمی تفاوت فاکتور‌های آلاینده را بین خروجی تصفیه‌خانه و خروجی به رودخانه داریم.
 
کنعانی بیان کرد: برداشت ما از تفاوت در میزان آلاینده‌ها در خروجی تصفیه‌خانه و خروجی رودخانه این است که شاید یکی از واحد‌های صنعتی پساب واحد خود را وارد این کانال زیرزمینی بین تصفیه‌خانه تا رودخانه می‌کند.
 
وی تصریح کرد: برای بررسی این موضوع انجام رادیومتری در دستور کار قرارگرفته است.
 
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گلستان اظهار کرد: در جلسه‌ای که هفته گذشته با شرکت شهرک‌های صنعتی داشتیم به آن‌ها ۲۰ روز فرصت دادیم که این رادیومتری و بررسی را انجام دهند.
 
کنعانی در ادامه گفت: برخی از واحد‌های شهرک صنعتی بندرگز با توجه به نوع فعالیتشان بویی را انتشار می‌دهند که با پیگیری‌های صورت گرفته دستگاه "بوسوز" نصب و واحد‌ها مکلف به استفاده از آن شدند.
 
وی با اشاره به اعلام گزارش‌هایی درخصوص استشمام بوی بد در برخی از روستا‌های اطراف این شهرک صنعتی، افزود: این بوی بد عمدتاً از یک واحد انتشار می‌یابد و در سال‌های گذشته پیگیر آن بودیم که این واحد صنعتی دستگاه پایش آنلاین را نصب کند تا به‌صورت لحظه‌ای فعالیت دستگاه بوسوز آن را رصد کنیم.
 
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گلستان خاطرنشان کرد: از این واحد صنعتی شکایتی از سوی محیط‌زیست انجام شد، ولی درنهایت دادگاه این واحد را مکلف به راه‌اندازی پایش آنلاین نکرد. با این وجود همکاران ما پایش‌ها را به‌صورت تصادفی از این واحد انجام می‌دهند.
 
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم