معاون توسعه بازار شرکت بورس کالای ایران گفت: از یکشنبه هفته آینده معاملات آتی پسته در بورس کالا آغاز می‌شود.

کد خبر: ۳۷۹۲۳
۱۳:۲۵ - ۱۷ مهر ۱۳۹۸

آغاز معاملات آتی پسته در بورس از ۲۱ مهر

دیدارنیوز ـ ناصرپور امروز ۱۷ مهرماه در نشست خبری در کرمان اظهار کرد: در سال ۸۲ بورس فلزات تهران و بعد از آن سازمان کالای کشاورزی راه اندازی شد.
 
وی در ادامه عنوان کرد: معاملات پسته و سایر محصولات کشاورزی عمدتا در چارچوب دو ابزار مالی (گواهی سپرده کالایی و قرارداد‌های آتی) در بورس کالا آغاز می‌شود که یکی از مهم‌ترین مزیت‌های آن معافیت مالیاتی است.
 
وی افزود: معاملات گواهی سپرده کالا در سال ۹۴ بر روی سکه طلا راه اندازی شد و بعد برای نخستین بار در سال ۹۵ برای زعفران انجام شد که اقدام بسیار موفقی در سطح ملی بود و یک ساماندهی منسجمی در کشور در زمینه این محصول که یکی از محصولات مهم صادراتی ما است، صورت گرفت.
 
ناصرپور تصریح کرد: در مهرماه ۹۶ معاملات گواهی سپرده پسته راه اندازی شد و در تیرماه امسال در زمینه زیره کار کردیم، اما به دلیل اینکه سال گذشته برای تولید پسته مناسب نبود، معاملات ۹۶ نتوانست ادامه پیدا کند.
 
وی در ادامه بیان کرد: کشور ما طی سال‌های اخیر با کشور امریکا در مقدار تولید و صادرات پسته رقابت داشته که در سال‌های قبل از آن ایران در تولید و صادرات پسته تسلط داشته است.
 
معاون بورس کالای ایران اظهار کرد: ایران، امریکا و ترکیه تولیدکننده‌های اصلی پسته در دنیا هستند که بیش از ۹۰ تولید جهانی را به خود اختصاص داده اند.
 
وی افزود: عمده پسته تولیدی کشور ما صادراتی است و کمتر از ۱۰ درصد به مصرف داخلی می‌رسد و بیشترین صادرات پسته در سال گذشته به کشور‌های امارات، هند، عراق، پاکستان، آلمان و روسیه بوده است.
 
ناصرپور با اشاره به اینکه قیمت متوسط پسته صادراتی ما در سال‌های ۹۶ و ۹۷ در هر کیلوگرم ۷.۷ دلار بوده، اظهار کرد: از یکشنبه هفته آینده معاملات آتی پسته در بورس کالا آغاز می‌شود و تمرکز ما بر پسته فندقی است، زیرا عمده تولید در کشور و استان کرمان از این نوع محصول است که البته به این معنا نیست سایر پسته‌ها نمی‌تواند وارد معاملات شود، زیرا در آینده و با گسترش معاملات می‌توان وارد شود.
 
وی تصریح کرد: استان کرمان با تولید ۳۶ درصدی، بزرگترین تولیدکننده پسته کشور است که بعد از آن استان خراسان است، در گواهی سپرده، معاملات می‌تواند به صورت نقد و نسیه باشد.
 
ناصرپور بیان کرد: پذیرش انبار در بورس کالا نخستین زیرساخت است و انبار موظف است مطابق با استاندارد، کالا را تحویل بگیرد و بعد از اینکه کشاورز یا فروشنده به بورس کالا فروخت، یک روز بعد پول به صورت نقد و تضمین شده به حساب وی واریز می‌شود.
 
وی اظهار کرد: در حال حاضر در شهرستان‌های زرند، سیرجان، کرمان و زنگی آباد و خراسان پذیرش انبار برای پسته آغاز شده و کار صورت می‌گیرد.
 
معاون بورس کالای ایران گفت: در قرارداد آتی، تحویل کالا و وجه در آینده صورت می‌گیرد و عمده معاملاتی که در بورس انجام می‌شود در همین گروه است و بیشتر برای پوشش ریسک نوسانات قیمت کالا است.
 
وی افزود: تضمین معاملات توسط اتاق پایاپای، معامله در بورس و شفافیت قیمت، هزینه اندک معاملات، استفاده از اهرم مالی، امکان فروش یک کالا بدون داشتن آن کالا در زمان عقد قرارداد از مزایای قرداد‌های آتی است.
 
ناصرپور تصریح کرد: در زیره و زعفران در خراسان به شدت از این روش استقبال شده و امیدواریم در پسته نیز این اتفاق بیفتد و مزیت دیگر این است که به کشف قیمت کالا کمک می‌کند.
 
وی بیان کرد: کار گواهی سپرده در بورس کالا برای پسته از هفته گذشته آغاز شده و فعالیت بورس پسته کمکی به کشاورزان تولیدکننده پسته و بهتر شدن برند پسته ایران در سطح بازار‌های جهانی است.
 
معاون توسعه بازار بورس کالای ایران با اشاره به اینکه فعالیت بورس، ورود حمایتی به محصول پسته است، گفت: در سال ۹۶ که کار را آغاز کردیم هدف محقق نشد، زیرا در سال ۹۷ با کاهش تولید پسته مواجه شدی هرچند برای شروع خوب بود.
 
وی افزود: مشکل، همراه کردن معاملات سپرده کالایی، قراداد‌های آتی و راه اندازی صندوق‌های کالایی است که اگر این سه ابزار در کنار هم باشد، می‌تواند برای هر محصول کشاورزی بازار موفقی ایجاد کند و رسانه‌ها می‌توانند بحث صندوق کالایی را پیگیری کنند و ما از طریق بورس پیگیر هستیم.
 
ناصرپور اظهار کرد: وجود این صندوق‌ها به ویژه در فصول برداشت که قیمت‌ها عمدتا پایین است، جلوی ریزش شدید قیمت را می‌گیرد و وجود معاملات قرارداد‌های آتی نیز همین‌طور است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم