دبیر ستاد برگزاری شب شعر عاشورا اعلام کرد: سی و چهارمین شب شعر عاشورا با حضور جمعی از شاعران برجسته ادبیات آیینی کشور ۱۷ و ۱۸ مهرماه از ساعت ۱۹در تالار حافظ شیراز برگزار خواهد شد.

کد خبر: ۳۷۷۸۷
۱۰:۵۷ - ۱۶ مهر ۱۳۹۸

سی و چهارمین شب شعر عاشورا در شیراز برگزار می‌شود

دیدارنیوز ـ احد ده‌بزرگی سه شنبه ۱۶ مهر در جمع خبرنگاران گفت: شب شعر عاشورا قدیمی‌ترین و مستمرترین حرکت مردمی در حوزه‌ی ادبیات آیینی است که به مدت ۳۴ سال استمرار دارد و بدون وابستگی به هیچ نهاد دولتی یا رسمی به صورت مردمی و هیئتی برگزار می‌شود.
 
وی افزود: موضوع مراسم امسال "حضرت علی اصغر و عبدالله رضیع، سوره‌های صغیر عاشورا" است که به حماسه کبیر شهادت حضرت علی اصغر علیه السلام و کودکان شسرخوار عاشورا اختصاص دارد اختصاص دارد.
 
دبیر ستاد برگزاری شب شعر عاشورا ادامه داد: به روال سالیان گذشته امسال نیز برنامه در دو روز متوالی شامگاه ۱۷ و ۱۸ مهرماه بعد از نماز مغرب و عشا و از ساعت ۱۹ در تالار حافظ واقع در چهارراه حافظیه برگزار می‌شود و حضور علاقه‌مندان به خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام آزاد است.
 
او همچنین گفت: قریب ۴۰نفر برگزیده و مهمان در دو شب به قرائت شعر خواهند پرداخت که شامل برگزیدگان فراخوان و مهمانان ویژه‌ی مراسم هستند که از میان چهره‌های پیشکسوت و جوان ادبیات آیینی انتخاب شده اند.
 
ده بزرگی ادامه داد: از مهمانان کشوری امسال می‌توان به نام هایی، چون سیدحمیدرضا برقعی، دکتر اسماعیل امینی، افشین علا، غلامرضا طریقی، محسن حسن زاده لیله کوهی، محمودحبیبی کسبی، زهیر توکلی، امیر مرزبان، سیدحسین متولیان، قاسم صرافان، امید مهدی‌نژاد، احسان رضایی و... اشاره کرد.
 
وی گفت: در دو شب مراسم، مهندس سیدمجتبی حسینی و دکتر محمدرضا سنگری در حوزه‌ی مسایل معرفتی به ایراد سخن خواهند پرداخت و گعده‌ها و حلقه‌های آزاد شعر و نقد و نظر نیز در حاشیه برنامه برپا خواهد بود.
 
دبیر ستاد برگزاری شب شعر عاشورا ادامه داد: پایان بخش برنامه‌ها مراسم عزاداری ویژه‌ی شعرا و یاران ستاد همراه با مراسم سنتی تربت نوشان و عهد شاعران مبنی بر فعالیت مستمر در حوزه‌ی ادبیات آیینی و شعر اهل بیتی خواهد بود و در همین مراسم با اعلام موضوع سال آینده دوره سی و پنجم شب شعر عاشورا آغاز خواهد شد.
 
این شاعر آیینی گفت: امسال نیز به سنت هرساله مجموعه‌ی آثار دوره‌ی سی و سوم همزمان با برنامه منتشر خواهد شد و با برپایی نمایشگاهی، کتاب‌های چاپ شده‌ی سال‌های گذشته و لوح فشرده‌ی تصویری و صوتی برخی مراسم‌های سالیان گذشته به علاقه‌مندان ارائه خواهد شد.
 
ده بزرگی گفت: امسال همچنین چلد دوم از کتاب ارزنده منظومه آینه داران آفتاب اثر طبع بانوی شاعر عاشورایی دکتر اعظم حسینی که به شهیدان تیرباران صبح عاشورا اختصاص دارد نیز همزمان با مراسم در دسترس علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.
 
وی ادامه داد: گرچه شب شعر عاشورا حرکتی مردمی و غیر دولتی است، اما برخی نهاد‌ها و افراد نظیر رسانه‌ها، خبرنگاران، عکاسان، دبیران و سردبیران خبرگزاری‌ها و رسانه‌های مکتوب در برپایی مراسم با ستاد همراهی کرده اند که جا دارد از آن‌ها تشکر کنیم.
 
ده‌بزرگی با اشاره به همراهی شهرداری شیراز در زمینه تبلیغات شهری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تامین مکان برگزاری و هیئت عزاداری "جمعیت اتحاد حسینی" قدردانی کرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم