پژوهشگران دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) موفق به کسب جایزه بین‌المللی صرفه‌جویی آب کشاورزی (۲۰۱۹ Watsave) از کمیسیون بین‌المللی آبیاری و زهکشی برای طراحی و ساخت سازه‌ای مکانیکی- هیدرولیکی برای توزیع عادلانه آب در بخش کشاورزی شدند.

کد خبر: ۳۴۱۴۶
۱۲:۳۹ - ۱۳ شهريور ۱۳۹۸

کسب جایزه بین‌المللی صرفه‌جویی آب کشاورزی توسط پژوهشگران ایرانی

دیدارنیوز ـ به نقل از روابط عمومی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)؛ جایزه بین‌المللی صرفه‌جویی آب کشاورزی در بخش ایده‌های کارشناسان جوان برای سال ۲۰۱۹، به اعضای هیئت‌علمی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) دکتر محمد بیجن‌خان، دکتر علی مهدوی مزده، دکتر هادی رمضانی اعتدالی، فاطمه طیبی و نرگس مهری از دانشجویان این دانشگاه، برای طرح «کاربرد شیر کنترل دبی برای صرفه‌جویی در مصرف آب» تعلق گرفت؛ بنابراین خبر جایزه در مراسم ویژه‌ای در حاشیه هفتادمین اجلاس سالانه کمیسیون بین‌المللی آبیاری و سومین شورای جهانی آبیاری که قرار است از ۱۰ لغایت ۱۶ شهریور ماه سال جاری در اندونزی برگزار شود، به تیم برنده اهداء خواهد شد.
 
کمیسیون بین‌المللی آبیاری و زهکشی هر ساله اقدام به برگزاری مسابقه بین‌المللی صرفه‌جویی آب در کشاورزی با هدف انتخاب برترین طرح‌ها یا اقدامات اجرایی و مدیریتی در زمینه کاهش برداشت آب برای مصارف کشاورزی در چهار محور «فناوری صرفه‌جویی آب»، «مدیریت در صرفه‌جویی آب»، «ایده‌های کارشناسان جوان در صرفه‌جویی آب» و «اقدامات اجرایی کشاورزان پیشرو» می‌کند.
 
همانند سال‌های گذشته از ایران نیز چهار طرح، در هر یک از محور‌های فوق برای شرکت در مسابقه جایزه بین‌المللی صرفه‌جویی آب کشاورزی به دبیرخانه این کمیسیون ارسال شده بود که طرح ایده‌های کارشناسان جوان در صرفه‌جویی آب از ایران حائز بیشترین امتیاز از سوی داوران بین‌المللی شده است.
 
کمیسیون بین‌المللی آبیاری و زهکشی (ICID) (International Commission on Irrigation and Drainage) که در سال ۱۹۵۰ تأسیس شده است یک مجموعه فنی، علمی، بین‌المللی و غیرانتفاعی است، این مؤسسه شامل شبکه‌ای از متخصصان در سراسر جهان است که در زمینه آبیاری، زهکشی و مدیریت غذا فعالیت می‌کند؛ هدف اصلی این موسسه ترویج مدیریت پایدار آب کشاورزی و توسعه پایدار روستایی به‌منظور رسیدن به جهانی است که در آن با ایجاد امنیت در زمینه تأمین آب فقر و گرسنگی از بین برود.
 
۷۸ کشور زیر مجموعه این مؤسسه بین‌المللی هستند که در مجموع ۹۵ درصد اراضی کشاورزی دنیا را به خود اختصاص می‌دهند؛ این کشور‌ها هر کدام داری کمیته ملی مربوط به خود هستند که زیرمجموعه این ارگان بین‌المللی قرار دارند.
 
لازم به ذکر است کارشناسان جوان ایرانی در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ نیز موفق به دریافت جایزه مسابقه صرفه‌جویی آب کشاورزی شده بودند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم