نرخ تورم بزرگترین اقتصاد اروپا در ماه آوریل به ۲ درصد رسید.

کد خبر: ۲۵۹۵۳
۱۳:۵۴ - ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۸
دیدارنیوز - به گزارش ایسنا به نقل از تریدینگاکونومیکس، به کمک افزایش قیمت گروه‌های خدمات، انرژی و مواد غذایی، نرخ تورم آلمان تا پایان ماه آوریل با ثبت رقم ۲ درصد به سطح هدف‌گذاری شده توسط بانک مرکزی اروپا و بالاترین نرخ تورم ثبت شده از نوامبر سال گذشته تاکنون رسید.

بر مبنای سالانه نیز نرخ تورم آلمان در مقایسه با آوریل سال گذشته ۱.۸ درصد بوده است. بیشترین افزایش قیمت‌ها مربوط به روزنامه‌ها با ۴.۸ درصد بوده است و پس از آن تنباکو با ۳.۶ درصد افزایش قرار دارد. از سوی دیگر بیشترین کاهش مربوط به لوازم الکترونیکی با منفی ۶.۸ درصد و تلفن با ۶.۷ درصد بوده است.

بانک مرکزی اروپا دستیابی به نرخ تورم دو درصدی را برای اعضای خود هدف‌گذاری کرده است. بانک مرکزی اروپا پیشتر اعلام کرده بود دست از سیاست عادی‌سازی خود برداشته است و در عوض از این پس روی افزایش نقدینگی بانک‌ها کار خواهد کرد. این بانک هم چنین افزایش نرخ بهره را به سال آینده موکول کرد.

در بین گروه‌های مختلف، گروه انرژی با تورم ۴.۶ درصدی پیشتاز است که در این بین سوخت موتور ۵.۴ درصد، گاز طبیعی ۳.۲ درصد و برق ۳ درصد افزایش داشته‌اند. مواد غذایی در مقایسه با سال قبل به طور متوسط ۰.۸ درصد افزایش قیمت داشته‌اند که بیشترین افزایش قیمت این گروه مربوط به سبزی با ۹.۷ درصد و بیشترین کاهش متعلق به میوه با کاهش ۸.۴ درصدی بوده است.

در بخش خدمات نرخ تورم سالانه به ۲.۱ درصد رسیده است. نرخ تورم ماه گذشته آلمان ۱.۳ درصد بود که پایین‌ترین نرخ ثبت شده در طول ۱۱ ماه اخیر محسوب می‌شد. متوسط نرخ تورم آلمان در بازه زمانی ۱۹۵۰ تا ۲۰۱۹ برابر ۲.۳۸ درصد بوده است که بالاترین نرخ ثبت شده مربوط به اکتبر ۱۹۵۱ با ۱۱.۵۴ درصد و کمترین نرخ نیز مربوط به ژوئن ۱۹۵۰ با منفی ۷.۶۲ درصد بوده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم