وزیر امور خارجه آمریکا روز گذشته طی یک سخنرانی در دانشگاهی در ایالت تگزاس به اقدامات خصمانه آمریکا علیه ایران از جمله تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران ایران به عنوان بخشی از دستاوردها و راهبردهای وزارت امور خارجه آمریکا اشاره کرد.

کد خبر: ۲۴۱۵۴
۱۰:۲۴ - ۲۷ فروردين ۱۳۹۸

دیدارنیوز - پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا ویدئو سخنرانی مایک پمپئو، وزیر امور خارجه این کشور در دانشگاه "ای اند ام" ایالت تگزاس را منتشر کرد. پمپئو در بخشی از سخنرانی خود که به موضوع ایران اختصاص داشت گفت: ما برای تغییر ماهیت رفتار جمهوری اسلامی ایران فشار حداکثری اعمال می‌کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که این حکومت، مانند کشوری معمولی رفتار کرده و موجب گسترش تروریسم در سراسر جهان نشود.

وی در ادامه ادعا کرد که اکنون که ما در اینجا هستیم ایران در هدایت آن چه آن را یک کمپین ترور در اروپا می‌خواند، دست دارد و دیپلمات‌های ما در حال مقابله با آن‌ها هستند تا این کار متوقف شود.

آمریکا همواره قصد داشته است تا با فرافکنی و نسبت دادن ادعاهایی علیه ایران، اقدامات سلطه‌جویانه و غیرقانونی خود را پنهان کند. تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران ایران نیز در راستای این راهبرد آمریکایی قرار دارد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته به طور غیررسمی اعلام کرد که نام سپاه پاسداران ایران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار می‌دهد تا اعمال فشار حداکثری بر ایران را افزایش دهد. این اولین باری است که آمریکا یک نهاد دولتی خارجی را به‌طور رسمی تروریستی قلمداد می‌کند.

اقدام غیر قانونی دولت آمریکا در آستانه روز پاسدار برای قرار دادن نام سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی در حالی انجام شده که مسئولان کشورمان از جمله محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه و مقامات نظامی کشورمان نسبت به عواقب چنین کاری هشدار داده بودند.

ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه در اطلاعیه‌ای که در فدرال رجیستر (روزنامه رسمی دولت فدرال آمریکا) درج کرده، نیروهای سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران را در لیست گروه‌های تروریستی این کشور قرار داده است.

شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران نیز در واکنش به این اقدام آمریکا و با اشاره به سابقه طولانی فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکایی در غرب آسیا در حمایت از گروه‌های تروریستی، این فرماندهی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد.
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم