پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

ضرورت جوانگرایی و استفاده از مشاورین توانمند در وزارت راه و شهرسازی

ضرورت جوانگرایی و استفاده از مشاورین توانمند در وزارت راه و شهرسازی

وزارت راه و شهرسازی جزء وزارتخانه‎هایی است که جوانگرایی درونش به ندرت رخ داده و تا به امروز تغییرات زیادی در این وزارتخانه رسانه‌ای نشده است. دیدارنیوز در بخش دوم پرونده خود با موضوع جوانگرایی در وزارت راه و شهرسازی، با محمدمهدی افتخاری نماینده مردم فومن و شهرام کوسه غراوی نماینده مردم مینودشت در مجلس شورای اسلامی به گفتگو پرداخته است. افتخاری می‌گوید: «در وزارتخانه عریض و طویل راه و شهر سازی در بخش‌های مختلف از جوانان استفاده می‌شود، اما انتظار اینکه ما بیاییم از وزیر جوان یا مثلاً ما از معاونین عالی رتبه جوان استفاده کنیم باید با تأمل، تدبر و یک برنامه بسیار کارشناسی شده انجام شود. نیرو‌هایی را استفاده کنیم که حداقل کارکرد در آن ادارات را بلد باشند و حداقل بتوانند کارآمدی خود را نشان دهند. نه اینکه ما کار را به جوان بسپاریم و کار‌ها مجدداً روی زمین بماند. این حرکت جوانگرایی نمی‌شود بلکه جوان سوزی می‌شود.» کوسه غراوی نیز معتقد است: «وقتی از نیرو‌های جوان کمک بگیرند قطعا وضع چالاکی و چابکی وزارتخانه بیشتر خواهد شد. اسلامی این رویکرد را داشته و امیدواریم در آینده هم مسیر به جا‌های بهتر و بهینه تری برسد.»
سعید مدنی: سازماندهی اعتراضات آبان ماه در داخل و خارج جوک است! / میرحسین موسوی همچنان مرجعیت اجتماعی دارد، به سراغش بروید!
تحلیل وقایع آبان ۹۸ در گفت‌وگوی "دیدارنیوز" با پژوهشگر ارشد اجتماعی و جامعه‌شناس/ بخش پایانی

سعید مدنی: سازماندهی اعتراضات آبان ماه در داخل و خارج جوک است! / میرحسین موسوی همچنان مرجعیت اجتماعی دارد، به سراغش بروید!

در بخش نخست گفتگوی دیدارنیوز با سعید مدنی پژوهشگر اجتماعی و جامعه شناس، وی بنای تحلیل خودش را در تحلیل اتفاقات آبان ماه بر نظریه جامعه جنبشی گذاشت. او در ادامه، نقش جریانات خارجی و نفوذ داخلی را رد کرد. او همچنین راهکار‌هایی در زمینه بهبود وضعیت نیز ارائه کرد. راهکار‌های سعید مدنی اکثرا حول محور اصلاح ساختار قرار می‌گیرد. وی می‌گوید: «یکی از اولین کار‌هایی که می‌تواند برای شروع اصلاح ساختار صورت بگیرد در وهله اول این است که سیاست مبتنی بر برخورد و حذف کنار گذاشته شود و مذاکره با افرادی مثل مهندس موسوی و آقای خاتمی شروع شود که به نوعی زمینه‌های تغییر و اصلاح سیاسی در ایران را آغاز کند. یک وجه دیگر آن در واقع بازگشتن به خواست و اراده مردم است. ما هم در سیاست خارجی و هم در سیاست داخلی در وجوه مختلف با روشی اعمال کردیم که زندگی مردم را تهدید کرده است. مردم را فقیرتر کرده و مردم را دچار بحران بیشتری کرده و استرس بیشتری به مردم وارد کرده است. چگونه می‌توانیم در مورد مسائلی تصمیم‌گیری کنیم و این تصمیم‌گیری فردی و گروهی باشد بدون اینکه نظر این جامعه را بدانیم؟ تجربه نشان داده که اگر جامعه ایران به یک ایده ملی رسیده باشد، تا آخر پای آن ایده ملی می‌ایستد. اما اگر یک گروه خاص بخواهد نظرش را به جامعه تحمیل کند طبیعتاً زیر بار نمی‌رود.» در ادامه می‌توانید فیلم کامل گفتگو را مشاهده کرده و متن بخش دوم و پایانی آن را بخوانید.
آیا دولت‌ها می‌توانند در طولانی‌مدت کشورشان را قرنطینه کنند؟

آیا دولت‌ها می‌توانند در طولانی‌مدت کشورشان را قرنطینه کنند؟

مدت‌هاست که نه فقط در ایران، بلکه مردم بسیاری از کشور‌ها در خودقرنطینگی به‌سر می‌برند تا شاید هرچه زودتر زنجیره انتقال این ویروس به صفر نزدیک شود. اما سوال اصلی اینجاست حتی اگر دولت‌ها موفق به کنترل ویروس شوند آیا در نبود درمان قطعی برای این بیماری می‌توان زندگی عادی را از سر گرفت؟ در همین خصوص، محمدجواد جمالی‌نوبندگانی نماینده فسا و پزشک جراح عمومی به دیدارنیوز گفت: این روزها، کشور‌هایی که به لحاظ اقتصادی وضع خوبی ندارند و آمار بیکاری در آن‌ها بالا است بیشتر به فکر این هستند که چطور می‌توانند از شر این ویروس خلاص شوند. از این جهت به باور من در ماه‌های آتی و به‌دلیل فشار‌های اجتماعی و اقتصادی حاکم بر جوامع و حتی در صورت ساخته‌نشدن واکسن این بیماری، شاهد شکسته‌شدن قرنطینه و حتی برگشت توده‌های مردم به زندگی عادی خواهیم بود.
مرتضی نبوی: اگر شاه می‌ماند عربستان می‌شدیم/ امام در رهبری آیت الله خامنه‌ای نقش داشت نه هاشمی/ امام مخالفتی با تسخیر سفارت نداشت
گفتگوی "دیدارنیوز" با عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام/ بخش پایانی

مرتضی نبوی: اگر شاه می‌ماند عربستان می‌شدیم/ امام در رهبری آیت الله خامنه‌ای نقش داشت نه هاشمی/ امام مخالفتی با تسخیر سفارت نداشت

در بخش دوم گفتگوی دیدارنیوز با سیدمرتضی نبوی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و از فعالین سیاسی اصولگرا به سراغ بحث‌های تاریخی و روایت‌های شخص نبوی رفته ایم، اما این بار، دوران بعد از انقلاب، محور بحث است. ماجرا‌های بنی صدر و اختلافات در دهه ۶۰ بین رئیس جمهور و نخست وزیر و بحث جانشینی امام خمینی (ره). نبوی به دستاورد‌های انقلاب اسلامی اشاره کرد و بعد از آن، انتقادات خود را نسبت به وضع موجود مطرح کرد. وی می‌گوید: «اگر رژیم پهلوی ادامه پیدا می‌کرد، قطعاً این مسیری که انقلاب رفته طی نمی‌شد و دستاورد‌هایی که الان داریم انجام نمی‌شد. اگر شاه می‌ماند شبیه ژاپن نمی‌شدیم. نهایت شبیه عربستان با آن وضعیتی که شرح دادم می‌شدیم. یا مثل کشور‌های نفتی منطقه می‌شدیم. یعنی همچنان باید امریکا سیاست فروش و تولید نفتمان را تعیین می‌کرد. ما هم باید برای حفظ امنیت و هر چیز دیگری به آمریکا متکی می‌بودیم. دیگر از استقلال سیاسی و فرهنگی، خبری نبود.» بخش دوم گفت و گوی دیدارنیوز با سیدمرتضی نبوی را در ادامه می‌خوانید.
آمریکا می‌داند جنگ در عراق یعنی جنگ جهانی سوم/تحرکات آمریکایی‌ها برای ترساندن ایران است/هدف آمریکا تغییر دولت در عراق است

آمریکا می‌داند جنگ در عراق یعنی جنگ جهانی سوم/تحرکات آمریکایی‌ها برای ترساندن ایران است/هدف آمریکا تغییر دولت در عراق است

آمریکا از هفته گذشته و بدون اطلاع مقامات عراقی در حال استقرار سامانه پاتریوت در پایگاه "عین الاسد" است. کمال الحسناوی از رهبران الحشد الشعبی در گفتگو با پایگاه خبری بغداد الیوم اعلام کرد: عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر مستعفی، پیام‌های آمریکایی‌ها درباره عملیات‌هایی علیه گروه‌های مقاومت و الحشد الشعبی را دریافت کرده است. در همین رابطه احمد خورشیدی از فرماندهان دفاع مقدس و تحلیل گر مسائل سیاسی منطقه به دیدارنیوز گفت:آمریکایی‌ها می‌خواهند بدون جنگ برنده شوند و تمام این تبلیغات و جنگ روانی که راه افتاده به همین دلیل است. آمریکا بخواهد یک جنگ در منطقه راه بیندازد می‌داند که آن جنگ جهانی سوم خواهد بود. امکاناتی که می‌بینیم، صرفا برای ترساندن ایران است. شک نکنید اگر اقدام نظامی آمریکا به حدی برسد که احتمال شکنندگی برای نیرو‌های مقاومت وجود داشته باشد، صد درصد ایران واکنش نشان خواهد داد.
مقصود فراستخواه: ایرانیان، درویشان نشسته بر گنج‌اند/ اولویت اول جامعه یارانه بگیر، معیشت است نه تربیت و آموزش فرزندان
گفتگوی "دیدارنیوز" با استاد جامعه شناسی و برنامه ریزی توسعه آموزش عالی/ بخش پایانی

مقصود فراستخواه: ایرانیان، درویشان نشسته بر گنج‌اند/ اولویت اول جامعه یارانه بگیر، معیشت است نه تربیت و آموزش فرزندان

در بخش دوم گفت‌وگوی دیدارنیوز با مقصود فراستخواه وضعیت خلقیات منفی ایرانیان و دلایل تاریخی شکل گیری جامعه بی‌اخلاق در ایران، از زوایای مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرد و در این رابطه به دلایلی، چون فقر اقتصادی، تخریب نهاد انتخابات، سیطره حاکمیت کنترل‌گر بر ارکان زندگی مردم و پایین آمدن ضریب هوشی ایرانیان اشاره می‌شود. البته فراستخوه در ادامه به ارائه راه حل‌های خود برای نجات جامعه از خلقیات منفی در نسل‌های آینده می‌پردازد. فراستخواه می‌گوید: «طبق آمار اعلام شده، در ایران ۶۰ میلیون نفر یارانه می‌گیرند یعنی این جمعیت اولویت اول زندگی‌شان نان بخور و نمیر و نه تربیت و آموزش فرزندان‌شان است. این مساله یارانه از زاویه دیگری نیز قابل تامل است؛ به این معنی که از اقتصادی که یارانه بگیران آن ۶۰ میلیون نفر است، نمی‌توان انتظار فرهنگی توسعه یافته و پویا داشت.» در ادامه می‌توانید فیلم کامل و متن بخش پایانی این گفتگو را بخوانید.
شیرین هانتر: گزینه جنگ میان ایران و آمریکا مطرح نیست/ اسرائیل و عربستان خواستار تغییر حکومت در ایران هستند

شیرین هانتر: گزینه جنگ میان ایران و آمریکا مطرح نیست/ اسرائیل و عربستان خواستار تغییر حکومت در ایران هستند

روابط ایران و آمریکا روزبه‌روز تیره‌تر شده است. در طی مدت زمان اخیر، ایران کاهش گام به گام تعهدات خود تا مرز خروج از برجام را پیش گرفته است و پنج گام را تا به امروز برداشته است. در مقابل این حرکت، آمریکا هم عرصه را از نظر اقتصادی روزبه‌روز بر ایران تنگ‌تر کرده است. دیدارنیوز در خصوص آینده روابط ایران و آمریکا با شیرین هانتر متخصص مسائل سیاسی ایران به گفتگو پرداخته است. هانتر می‌گوید: اگر آمریکا تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند جو روابط دو کشور بهتر می‌شود، اما احتمال این امر زیاد نیست. بهبود واقعی روابط حتما بستگی به این خواهد داشت که آیا دولت ایران حاضر به تغییر موضع خود خواهد شد یا خیر. در حال حاضر به نظر می‌رسد که گزینه جنگ مطرح نیست، انتخابات ریاست‌جمهوری و شیوع ویروس کرونا فعلا ذهن سیاستمداران آمریکا را به خود مشغول کرده است.
اسماعیل کهرم: باید ابلاغیه رهبری در خصوص سیاست‌های کلی محیط زیست اجرا شود/ مسائل محیط زیستی در کشور امنیتی شده است

اسماعیل کهرم: باید ابلاغیه رهبری در خصوص سیاست‌های کلی محیط زیست اجرا شود/ مسائل محیط زیستی در کشور امنیتی شده است

به نظر می‌رسد عمده‌ترین دلیل ایجاد انبوه معضلات زیست محیطی از قبیل آلودگی هوا، آلودگی آب، مشکلات اقلیمی، تخریب جنگل‌ها و... همه و همه به عدم آموزش بشر و فقدان شناخت کافی از محیط‌زیست بازمی گردد. برای بررسی شرایط فعلی محیط‌زیست در ایران و بررسی راهکار‌های ارتقای وضعیت موجود، دیدارنیوز با اسماعیل کهرم فعال محیط‌زیست به گفتگو پرداخته است. وی می‌گوید: ما در محیط زیست، یک سیستم هرمی داریم. هرم یعنی یک وزیر یا یک سازمان آن بالاست و او تصمیم می‌گیرد که چه کار کند. وزیر تصمیم می‎گیرد که یک سد را کجا بسازند و متخصصی که آن پایین نشسته فقط امضا می‌کند؛ یعنی کار کارشناسی نیست و دستورات بر حسب مصالح است و این چنین می‌شود که دریاچه ارومیه خشک می‌شود. از طرف دیگر بهترین جوانان این مملکت؛ چه با هزینه خود و چه با هزینه دولت به خارج از کشور می‌روند، درس می‌خوانند و برمی‌گردند، اما هیچ‌کس به تخصص آن‌ها اهمیتی نمی‌دهد. فردی مثل عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست می‌شود که مهارتی ندارد و او هم دستوری عمل می‎کند. برای مثال چند سال پیش خانم جوادی در سازمان محیط‎زیست طرحی ریخته بود برای اینکه چگونه سنگی را بیندازند در رودخانه‌ای که به پارک ملی گلستان می‌ریزد تا این سنگ سیلاب را کنترل کند. نتیجه آن سیل عظیمی بود که همه چیز را ویران کرد.
مرتضی نبوی: مبنای انقلاب اسلامی اقتصادی نبود/ شاه هیچ نقشی در مرجعیت امام خمینی نداشت
گفتگوی "دیدارنیوز" با عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام/ بخش نخست

مرتضی نبوی: مبنای انقلاب اسلامی اقتصادی نبود/ شاه هیچ نقشی در مرجعیت امام خمینی نداشت

این روز‌ها جامعه نسبت به پدیده‌های تاریخی خود سوالات زیادی دارد و فرصت خوبی است که هر چند وقت یکبار با مراجعه به یکی از افرادی که در آن تحولات حضور داشتند این پرسش‌ها را مطرح کرد و روایت‌های این افراد را شنید. آنچه در ادامه می‌آید بخش نخست گفت و گوی دیدارنیوز با سیدمرتضی نبوی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و از فعالین سیاسی اصولگرا است که در سالروز جمهوری اسلامی منتشر می‌شود. نبوی می‌گوید: اصولاً نمی‌توانیم بگوییم مبنای آن اقتصادی بود. وقتی می‌خواهیم ریشه‌های انقلاب را بررسی کنیم نمی‌توانیم بگوییم اقتصاد نقش خیلی مهمی داشت. اما نمی‌توان گفت که هیچ نقشی هم نداشته است. همانطور که عرض کردم با توجه به اینکه در یک مقطعی درآمد‌های نفتی کاهش پیدا کرد، تحلیلگران خارجی این مسئله را جزو عوامل انقلاب می‌دانند. اما در واقع باید گفت این مسئله جزء عوامل اصلی نبود. عوامل اصلی وقوع انقلاب عبارت بود از مسئله وابستگی رژیم پهلوی به ویژه به آمریکا و اینکه در بلوک غرب تعریف می‌شد، حمایتش از رژیم صهیونیستی و کمک‌های نظامی و نفتی به رژیم صهیونیستی، مسئله اختناق در داخل و اینکه اکثریت نخبگان سیاسی در زندان و زیر شکنجه بودند. نابرابری و بی عدالتی و شکاف‌های عمیق اجتماعی و اقتصادی وجود داشت. یکی از مسائلی که برای مردم ایران مهم بود مسئله دین‌زدایی و به نوعی مبارزه با اسلام بود.
سعید مدنی: ما درگیر بحران بنیادین هستیم! / اعتراضات آبان ماه یک شورش اجتماعی بود
تحلیل وقایع آبان ۹۸ در گفت‌وگوی "دیدارنیوز" با پژوهشگر ارشد اجتماعی و جامعه‌شناس/ بخش نخست

سعید مدنی: ما درگیر بحران بنیادین هستیم! / اعتراضات آبان ماه یک شورش اجتماعی بود

این روز‌ها که از التهاب آبان ۱۳۹۸ کمی فاصله گرفتیم فرصت خوبی است تا به اتفاقات آن روز‌ها مراجعه کنیم و البته با یک نگاه جامعه شناختی و علمی آن را مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم. به این منظور از سعید مدنی پژوهشگر اجتماعی دعوت کردیم تا با هم در مورد اتفاقات آبان ۹۸ صحبت کنیم. مدنی می‌گوید: «اعتراضات آبان در شرایطی شکل گرفت که جامعه ایران دچار بحران بنیادین و ساختاری است. این بحران ساختاری در متن جامعه‌ای صورت گرفته که این جامعه جنبشی است. این جامعه جنبشی در واقع بسیار تحریک‌پذیر است. تصمیم‌گیری در مورد افزایش قیمت بنزین و اعلام و اجرای آن در واقع محرکی بود که می‌توانست یک چرخه دیگر را در ایران ایجاد کند. هر تصمیم تحریک کننده دیگری می‌تواند این وضعیت را طبیعتاً تشدید کند.» آنچه در ادامه می‌خوانید بخش نخست گفتگوی دیدارنیوز با سعید مدنی است.
پربازدیدها
آخرین اخبار
پربحث ترین ها