پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

ناعدالتی امنیت غذایی را از بین می‌برد/ فقط ۲۰ درصد جامعه خوب غذا می‌خورند! / رهایی از گرسنگی نیاز به عزم ملی دارد

ناعدالتی امنیت غذایی را از بین می‌برد/ فقط ۲۰ درصد جامعه خوب غذا می‌خورند! / رهایی از گرسنگی نیاز به عزم ملی دارد

امنیت غذایی یکی از اولویت‌های اصلی دولت‌ها در جهان است. جامعه نیز طبیعتا دغدغه تغذیه را دارد. شاید تامین غذا در دوره‌ای مهم بوده باشد و امروز نیز در بسیاری از نقاط ایران و جهان مساله تامین غذای جامعه مهم باشد. این بحث رفته رفته پیشرفت کرده و سلامت تغذیه مهم شده است. هنوز هستند آدم‌هایی که به خاطر فقر درگیر گرسنگی و سوء تغذیه هستند. گروه‌هایی نیز این دغدغه را دارند که غذایی که مصرف می‌کنند از سلامت بالایی برخوردار باشد.همه این بحث‌ها و بسیاری نکات دیگر در بحث امنیت غذایی تعریف می‌شود. در همین رابطه دیدارنیوز گفتگویی داشته با ربابه شیخ الاسلام دکترای اپیدمولوژی و بنیان گذار دفتر بهبود تغذیه جامعه در وزارت بهداشت. او سال‌ها در حوزه امنیت غذایی و بهداشت تغذیه هم فعالیت اجرایی داشته و هم پژوهش‌های مختلفی انجام داده است. شیخ الاسلام نکات بسیار مهمی را در این گفتگو مطرح کرده که به مخاطبان دیدارنیوز توصیه می‌شود که توجه ویژه‌ای به آن‌ها داشته باشند. در ادامه می توانید بخش اول این گفتگو را بخوانید.
اروپایی‌ها در تلاشند تا ایران از برجام خارج نشود

اروپایی‌ها در تلاشند تا ایران از برجام خارج نشود

سیدعلی بیگدلی کارشناس روابط بین‌الملل و استاد دانشگاه در رابطه با نشست فردای کمیسیون مشترک کشور‌های عضو برجام در گفتگو با دیدارنیوز گفت: اروپایی‌ها درصددند تا حد امکان ایران را آرام کنند که گام‌های بعدی کاهش تعهدات برجامی را برندارد، بنابراین تلاش خود را به کار بستند تا از برجام خارج نشود، زیرا آخرین ابزار کنترل، حفظ برجام است. اروپایی‌ها اعتقاد دارند درصورت خروج ایران از برجام، مدیریت حرکت به سمت سلاح‌های هسته‌ای در منطقه، کار مشکلی خواهد بود. اروپا با وجود این خواسته، درجهت دستیابی به آن تلاش عملی زیادی انجام نمی‌دهد و حتی می‌توان مطرح کرد که پیوستن شش کشور اروپایی به تازگی به اینستکس حرف بی‌خودی است، زیرا برای آن‌ها امکان همکاری با ایران به دلیل فشار‌های ناشی از تحریم آمریکا وجود ندارد.
اعترافات تلویزیونی بین دولت و ملت فاصله می‌اندازد

اعترافات تلویزیونی بین دولت و ملت فاصله می‌اندازد

عبدالکریم حسین‌زاده نماینده مجلس در گفتگو با دیدارنیوز در رابطه با چرایی اصرار حسن روحانی برای پخش اعترافات تلویزیونی متهمان وقایع آبان ۹۸ گفت: کاری که خلاف حقوق شهروندی به حساب می‌آید، تحت هر عنوان و به هر بهانه‌ای خلاف محسوب می‌شود؛ حال چه رئیس‌جمهور درصدد انجام آن باشد و چه هر کس دیگری، فرقی نمی‌کند. در صورتی که مردم را محرم بدانیم و در خصوص هر موضوعی که قرار است در زندگی روزمره‌شان اتفاق افتد، روشنگری انجام دهیم، در این شرایط اعتماد سازی بیشتر بین دولت و ملت به وجود خواهد آمد، اما در وضعیت قبلی حتی احتمال دارد به نوعی سایه بی‌اعتمادی را سنگین‌تر و پرهزینه‌تر سازیم.
در انتخابات شرکت کنیم یا نه؟

در انتخابات شرکت کنیم یا نه؟

احمد بخارایی جامعه شناس و محمد عطریانفر فعال سیاسی در مناظره‌ای که توسط دیدارنیوز برگزار شد دیدگاه‌های خود را نسبت به شرکت در انتخابات مطرح کرده اند. بخارایی دانشیار دانشگاه پیام نور و دانش آموخته جامعه شناسی است و بر این باور است که در انتخابات مجلس که در اسفند ماه سال ۹۸ برگزار می‌شود نباید شرکت کرد. او طرفدار عدم مشارکت فعال است. در مقابل عطریانفر طرفدار شرکت در انتخابات است و عدم مشارکت فعال را شدنی نمی‌داند. او که از اعضای برجسته حزب کارگزاران سازندگی است سابقه سال‌ها فعالیت سیاسی و اجرایی را نیز در کارنامه خود دارد.
بن علوی حامل پیام است/حوثی‌ها از تنش بین ایران و عربستان بهره می‌برند

بن علوی حامل پیام است/حوثی‌ها از تنش بین ایران و عربستان بهره می‌برند

قاسم محبعلی دیپلمات سابق و کارشناس روابط بین الملل در گفتگو با دیدارنیوز با اشاره به سفر بن علوی به ایران گفت: اتفاقاتی که در عراق، لبنان و یمن در حال انجام است به هیچ وجه به نفع ایران نیست و عمانی ها چون میانجی بین عربستان و یمن هستند، علاقه دارند ایران را هم در جریان روند مذاکرات قرار دهند و تلاش دارند ایران را در جهت کمک به صلح یمن و عربستان ترغیب کنند. اگر ایران هوشمندانه وارد این میدان شود نفع خواهد برد، چون باعث می‌شود رابطه ایران و عربستان از حالت تنش و تشنج خارج شود و بهبود پیدا کند. ایران علاقه‌مند بود که فشار‌ها و تهاجمات انصارالله به منابع انرژی عربستان، آن کشور را مجبور کند دست به دامان ایران شود، ولی این اتفاق عملا رخ نداد. اتفاقا حوثی‌ها در حال بهره برداری از تنش بین ایران و عربستان هستند. سعودی‌ها نیز برای اینکه ابزار یمن را از دست ایران خارج کنند، علاقه مندند با انصارالله به نتیجه برسند.
جامعه بی شفقت، انسانی را به سطل زباله می‌اندازد

جامعه بی شفقت، انسانی را به سطل زباله می‌اندازد

مصطفی مهرآیین جامعه شناس در گفتگو با دیدارنیوز انداختن پسربچه در سطل زباله و به صورت کلی بی رحمی و بی تفاوتی افراد را از زاویه‌ای دیگر و مبتنی بر تحلیل شرایط موجود مورد توجه قرار داد و گفت: این خشونت و توحشی که در جامعه ما هست قابل تقلیل به روانشناسی نیست بلکه امری کاملا اجتماعی است بدین معنا که گسترش شهرنشینی خود سبب بروز و گسترش خشونت می‌شود، چون شهرنشینی به واقع به معنای بالا رفتن میزان تحریک عصبی است. وقتی افراد تحریک عصبی بالایی دارند، به فکر دیگران نیستند و تنها به دنبال رفع دغدغه‌های خود هستند. دلیل دیگر رواج این بی اخلاقی و توحش، زوال خانواده و منتفی شدن امر تربیت، آموزش و جامعه پذیری است.
عبدالله عبدالله با یک تشر و تهدید آمریکایی‌ها عقب خواهد نشست

عبدالله عبدالله با یک تشر و تهدید آمریکایی‌ها عقب خواهد نشست

عاشق حسین طوری کارشناس مسائل افغانستان به دیدارنیوز گفت: انتخابات در افغانستان سمبلیک و فرمالیته است و عامل حمله و تهدید طالبان به حمله و انتحار موجب شد مردم بترسند بنابراین در همین انتخابات نیم بند، مشارکت نکردند و پائین‌ترین سطح مشارکت در سال‌های گذشته را شاهد بودیم. این‌ها بیشتر صندوق‌ها را پر می‌کنند و از آنجا که رئیس کمیسیون انتخابات هم توسط رئیس جمهوری انتخاب می‌شود، نباید انتظار دموکراسی و شفافیت داشت. آن‌ها انتخابات و دموکراسی را مسخره کرده اند. احتمالش خیلی زیاد است که در سفر اخیر ترامپ به افغانستان، در خصوص اختلافات انتخاباتی هم تصمیماتی گرفته شده باشد. عبدالله اکنون به آن ارزش‌های قدیمی پایبند نیست و می‌توان منتظر کرنش او در قبال مشارکتش در قدرت بود. عبدالله عبدالله با یک تشر و تهدید آمریکایی‌ها عقب خواهد نشست. واقعا دموکراسی در افغانستان وجود ندارد و بیشتر معادلات سیاسی در افغانستان به صورت ریش سفیدی، کدخدا منشی و قبول نقش افغانستان تعریف می‌شود.
آماده‌ام مناظره کنم
مرتضی الویری در پاسخ به قالیباف درباره میزان بدهی شهرداری تهران:

آماده‌ام مناظره کنم

در مورد قانون شورا‌ها ابهام‌های زیادی وجود داشت، به ویژه در مورد شرح وظایف شهرداری و شورای شهر. مثلا در موردی مانند اخذ مرخصی شخص «شهردار» این ابهام وجود داشت که مرخصی باید توسط شورا داده شود یا وزارت کشور؟
پیوستن شش کشور اروپایی به اینستکس تاثیری بر رفتار ایران نخواهد گذارد

پیوستن شش کشور اروپایی به اینستکس تاثیری بر رفتار ایران نخواهد گذارد

افشار سلیمانی دیپلمات و سفیر سابق ایران در آذربایجان در گفتگو با دیدارنیوز در‌باره نتیجه پیوستن شش کشور اروپایی به اینستکس گفت: کشور‌های تازه پیوسته به اینستکس با توجه به اینکه چماق را هم به موازات این کار خود نشان می‌دهند (طرح مکانیسم ماشه و گزارش آژانس به شورای امنیت) می‌خواهند تا در نهایت ایران تصمیم به بازگشت گیرد یا اینکه حداقل در کاهش تعهدات خود توقف ایجاد کند، اما در رفتار ایران تاثیر گذار نخواهد بود، مگر آنکه اینستکس به معنای واقعی عملیاتی شود. در صورتی که اینستکس عملیاتی نشود به طور حتم ایران از روندی که در پی گرفته (کاهش تعهدات برجامی) برنخواهد گشت، البته در این وضعیت باز هم ایران مشکلات خود را دارد، اتفاقات اخیر هم پیام خوبی به خارج از کشور صادر نکرد، زیرا متاسفانه دولت تصمیم درستی در خصوص بحث بنزین نگرفت و با این امر، نمک بر زخم پاشید و اتفاقاتی که در این رابطه روی داد، شرایط را به سمت بدی پیش برد
فقط ۲ درصد از زباله‌های‌مان را دفن می‌کنیم
سفیر پسماند وزارت زیر ساخت و آب هلند در بازیافت:

فقط ۲ درصد از زباله‌های‌مان را دفن می‌کنیم

براساس سیاست‌های کشور من، هزینه‌های بازیافت و دفن زباله بین تولید‌کنندگان و مصرف‌کنندگان تقسیم شده است. یعنی وقتی شما در هلند چیزی را می‌خرید در واقع مالیات پسماند آن را هم پرداخت کرده‌اید.
پربازدیدها
آخرین اخبار
پربحث ترین ها