پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

ریختن سم آفت کش و مرکبات به درون آب؛عامل مرگ پرندگان تالاب میانکاله؟

ریختن سم آفت کش و مرکبات به درون آب؛عامل مرگ پرندگان تالاب میانکاله؟

چند روزی است که خبر شوک آوری منتشر شده است مبنی بر اینکه بیش از ۶ هزار پرنده از گونه‌های مختلف در تالاب حفاظت شده میانکاله مازندران تلف شده اند. در خصوص علت مرگ این پرندگان گمانه زنی‌های مختلفی وجود دارد که طیفی از نظریات متخصصین و فعالین محیط زیست از احتمال ابتلا به بیماری نیوکاسل تا خطر مسمومیت با سم بوتولیسم و همچنین خطای انسانی و مرگ به دلیل آلودگی شیمیایی را دربرمی گیرد. حر منصوری عبدالملکی دیده بان میانکاله در خصوص فرضیات مطرح شده به دیدارنیوز گفت: فرض مسمومیت، قطعی است، اما سوال مهم این است که این مسمومیت از طرف چه کسی و چگونه انجام شده است. در خصوص روش‌های مختلف مسمومیت تالاب، فرضیاتی قابل طرح است که البته هر کدام از آن‌ها را می‌توان به دلایلی رد کرد تا فرض مسموم کردن عمدی و ریختن سم در تالاب به وسیله عامل انسانی قوی‌تر شود.
مصطفی تاجزاده: نظام نیاز به جراحی دارد!

مصطفی تاجزاده: نظام نیاز به جراحی دارد!

سیدمصطفی تاجزاده به دعوت پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز مصاحبه‌ای تفصیلی با این رسانه داشت که متن و فیلم کامل آن به زودی منتشر خواهد شد. به این خاطر که متن این گفتگو طولانی بود و شاید از حوصله مخاطبان خارج باشد بخش‌هایی از این گفتگو به صورت کوتاه منتشر می‌شود. وی در گفتگو با دیدارنیوز به شرح نسبت خود با دولت حسن روحانی پرداخت و گفت: من در دور دوم به صراحت گفتم آنجایی که دولت روحانی در برابر مردم قرار می‌گیرد مثل آبان ۹۶ و بنزین، من بدون تردید طرف مردم هستم. اما آنجایی که دولت روحانی در برابر دولت پنهان ایستادگی می‌کند و در برابر اینکه حکومت نظامی در ایران تشکیل شود و نظامی‌گری حرف اول را بزند حتماً با تمام توان از دولت آقای روحانی حمایت می‌کنم، به دلیل اینکه این تکثر در حکومت به نفع مردم است.
پرداخت یارانه رفتار مردم را عوض کرده است
سعید معیدفر، جامعه‌شناس در تحلیل مصرف‌زدگی جامعه ایران می‌گوید

پرداخت یارانه رفتار مردم را عوض کرده است

«سعید معیدفر»، جامعه‌شناس و استاد بازنشسته دانشگاه تهران می‌گوید: در چرخه معیوبی گرفتار شده‌ایم که همه چیز را به هم ریخته است.
رونمایی از معامله قرن موجب انحلال تشکیلات خودگردان فلسطین نمی‌شود

رونمایی از معامله قرن موجب انحلال تشکیلات خودگردان فلسطین نمی‌شود

سخنگوی رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تهدید کرده است که در مقابل افشای طرح صلح ترامپ، احتمال انحلال دولت خودگردان وجود دارد. سید مرتضی نعمت‌زاده کارشناس مسائل فلسطین و تحلیلگر سیاسی در خصوص رونمایی از طرح موسوم به معامله قرن و تهدید برخی از مقامات فلسطینی مبنی بر انحلال تشکیلات خودگردان در گفتگو با دیدارنیوز گفت: انحلال، عملی نخواهد شد. در جنبش آزادیبخش فلسطین در واقع دو جریان عمده وجود دارد. یکی جریان سازشکار است که به پیگیری تحقق دولت فلسطین از طریق مذاکره اعتقاد دارد و جریان دیگر هم مقاومت را در برنامه خود قرار داده است، البته جنبش آزادیبخش فلسطین بر جریان سازشگر و گفتگو کننده غالب است و با توجه به اینکه جنبش آزادیبخش فلسطین یک میراث سیاسی و معنوی به شمار می‌آید، بعید به نظر می‌رسد که تشکیلات خودگردان منحل شود، زیرا در واقع از جایگاه اجتماعی در میان مردم فلسطین برخوردار است، بنابراین حتی اگر بتوانند بخشی از رهبران این جنبش را با خود همراه سازند، نخواهند توانست این نهاد سیاسی را به طور کلی در میان مردم و فعالان قدیمی به فراموشی بسپرند.
بدهکاران مهریه بر اساس قانون جدید حبس نخواهند شد!

بدهکاران مهریه بر اساس قانون جدید حبس نخواهند شد!

برداشتن مجازات زندان برای بدهکاران مهریه که بر اساس ماده سه قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی اعمال می‌شود، از جمله قوانینی است که تا حدی یکجانبه بوده و حق و حقوق زنان را لحاظ نکرده است. یونس محمدی وکیل دادگستری و حقوق دان در گفتگو با دیدارنیوز وجوه مختلف این قانون را تحلیل کرده و مورد بررسی قرار داده است. وی در خصوص ماده ۲۲ قانون حمایت خانواده گفت: ماده ۲۲ قانون حمایت خانواده مقرر کرده که حبس مردان به دلیل عدم پرداخت مهریه، تنها تا سقف ۱۱۰ سکه قابل اعمال باشد. یعنی اگر به عنوان مثال مهریه خانمی ۴۰۰ سکه باشد، وقتی سقف پرداختی‌ها به ۱۱۰ تا رسید بر اساس ماده ۳ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی، مرد زندان نمی‌رود یا اگر حبس باشد آزاد می‌شود و پرداخت مابقی مطالبه به صورت عند الاستطاعه خواهد بود. اخیراً صحبتی شده که این ۵۵ یا ۵۰ را به ۱۴ سکه تقلیل دهند. یعنی کلاً ۱۴ سکه از طریق اعمال ماده ۳ قابل وصول باشد که اگر مرد این ۱۴ تا را پرداخت نکرد به حبس برود که حتی با تصویب چنین قانونی معضل مهریه حل نخواهد شد.
عبدی: امکان‌تحقق شعار «اصلاح‌طلب، اصولگرا، دیگه‌تموم‌ماجرا» وجود ندارد
گفتگو با عباس عبدی

عبدی: امکان‌تحقق شعار «اصلاح‌طلب، اصولگرا، دیگه‌تموم‌ماجرا» وجود ندارد

عباس عبدی می‌گوید: به نظرم امکان تحقق شعار «نه اصلاح‌طلب، نه اصولگرا» وجود ندارد چراکه به شکرانه اقدامات شورای نگهبان یک جریان کاملا از صحنه انتخابات حذف شده است بنابراین اینکه مردم قادر باشند این شعار را به آزمون بگذارند عملا منتفی شده است.

ویدئو/ دکتر احمد سوزنچی: کتاب اصول طب هاریسون به منزله قرآن برای علم پزشکی نوین است/ کتاب سوزی ناشی از نادانی است

دکتر احمد سوزنچی متخصص طب سنتی در گفتگوی تفصیلی با دیدارنیوز به کتاب سوزی اخیر توسط یکی از مدعیان طب اسلامی واکنش نشان داد و این اقدام را ناشی از نادانی دانست. متن کامل این گفتگو در طی روز‌های آتی منتشر خواهد شد.
ترامپ از سد استیضاح عبور می‌کند و پیروز انتخابات می‌شود

ترامپ از سد استیضاح عبور می‌کند و پیروز انتخابات می‌شود

اعضای مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریتی دموکرات دارد، ماه گذشته میلادی به استیضاح ترامپ رأی مثبت داده و باعث شده بود تا پرونده دونالد ترامپ به جریان افتاده و روند این پرونده به مجلس سنا کشانده شود. از شنبه، تیم مدافعان ترامپ پاسخ خود به این دلایل را شروع کردند و دفاعیات آن‌ها در جلسه عصر دوشنبه هم ادامه خواهد یافت. در همین رابطه، سیدعلی بیگدلی در گفتگو با دیدارنیوز گفت: با توجه به حضور اکثریت جمهوری خواه در مجلس سنا ترامپ از استیضاح به سلامت عبور خواهد کرد. نفس برگزاری چنین محاکمه‌ای در کنگره آمریکا به مقدار زیادی محبوبیت و مشروعیت ترامپ را در افکار عمومی کاهش خواهد داد و با توجه به اینکه انتخابات در آمریکا امری غیرقابل پیش بینی است این احتمال وجود دارد که به رای او آسیب بزند. حتی یک مناظره و همین استیضاح اخیر تا حدود زیادی می‌تواند در آراء نهایی آمریکایی‌ها تاثیر داشته باشد، اما علی‌الحساب رییس جمهوری آمریکا از مخمصه استیضاح و محاکمه در سنای آن کشور جان سالم به در می‌برد.
اعتراضات روز جمعه مردم عراق تا زمان حصول نتیجه دوام می‌یابد

اعتراضات روز جمعه مردم عراق تا زمان حصول نتیجه دوام می‌یابد

بغداد روز جمعه شاهد برگزاری تظاهرات بزرگی با عنوان «جمعه میلیونی» عراقی‌ها در مخالفت با حضور نیرو‌های آمریکایی در این کشور بود. برخی از رسانه‌های آمریکایی مانند «CNN» از این امر به عنوان یک کابوس یاد کرده و گفته‌اند آمریکایی که برای سرنگونی صدام و اشغال عراق هزینه زیادی انجام داده است، در آستانه خروج از این کشور با دست خالی است. علی اصغر زرگر استاد دانشگاه و کارشناس امور خاورمیانه در رابطه با تاثیر اعتراضات جمعه بر خروج آمریکایی‌ها از عراق به دیدارنیوز گفت: آمریکایی‌ها باید نیرو‌های خود را کاهش دهند و یک ظهور یا حضور غیرملموسی داشته باشند که حساسیت ایجاد نکند و در نهایت با دولت عراق به توافقاتی دست یابند که بتوانند تنش‌ها را در داخل کم کنند، ولی در صورتی که این اتفاق روی ندهد با توجه به خواست بخش‌هایی از مردم عراق که تحت حمایت کشور‌هایی مانند دولت ایران یا بخش‌های دیگری از خاورمیانه قرار دارند، احتمالا این اعتراضات تداوم خواهد داشت و با یکسری عملیات ملموس‌تری همراه می‌شود.
پربازدیدها
آخرین اخبار
پربحث ترین ها