مدیرکل مرکز علوم جوی و اقیانوسی سازمان هواشناسی کشور گفت: با توجه به تولید رادار موج توسط متخصصان داخلی و نیاز سواحل کشور به آن، مقرر شد تا استان‌های ساحلی به این سخت افزار مجهز شوند.

کد خبر: ۵۲۵۶۸
۱۵:۳۶ - ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

استان‌های ساحلی کشور به

دیدارنیوز ـ بهزاد لایقی ۲۹ بهمن در نشست مدیران هواشناسی استان‌های ساحلی کشور در چابهار اظهار داشت: بوبه‌های هواشناسی اطلاعات پارامتر‌های دریایی را به صورت نقطه‌ای اندازه گیری می‌کنند، اما رادار موج این اطلاعات را با برد قابل توجهی در عمق دریا اندازه گیری و ثبت می‌کند.
 
وی ادامه داد: قیمت رادار موج از رادار هواشناسی کمتر است و یک شرکت داخلی این سامانه را تولید کرده است که برای تهیه آن با مشکل موجه نیستیم.
 
مدیرکل مرکز علوم جوی و اقیانوسی سازمان هواشناسی کشور افزود: سازمان هواشناسی چند وقت پیش تفاهمنامه‌ای برای تولید رادار هواشناسی ایرانی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مبادله کرده است که با تولید این رادار‌ها می‌توان شبکه راداری سواحل را گسترش داد.
 
لایقی در بخش دیگری به افزایش وقوع پدیده‌های حدی در استان‌های کشور اشاره کرد و گفت: بارش‌های رگباری اخیر نمونه‌ای از این پدیده‌های حدی هستند که ابتدای سال استان گلستان با آن مواجه بود و همین چند وقت پیش سیستان و بلوچستان با آن درگیر شد و احتمالا در آینده نزدیک ممکن است در سایر نقاط کشور نیز تکرار شود.
 
وی اضافه کرد: باید از تجارب استان‌های سیستان و بلوچستان و گلستان در تجربه پدیده‌های حدی استفاده کرد تا در صورت تکرار آن‌ها در سایر نقاط کشور، ادارات کل هواشناسی بهترین واکنش نسبت به آن‌ها را داشته باشند.
 
این مسئول در ادامه بر ضرورت یکسان سازی تولید محصولات پیش بینی هواشناسی دریایی تأکید کرد و گفت: به منظور ارتقاء کیفیت تولید محصولات پیش بینی باید موضوع ارزیابی کیفی محصولات در دستور کار قرار بگیرد و مقادیر پیش بینی شده پارامتر‌های جوی-دریایی با مقادیر رخداده راستی آزمایی شود.
 
لایقی ادامه داد: پیش بینی جزر و مد به محصولات پیش بینی هواشناسی‌های استان‌های ساحلی باید اضافه شود البته این محصول در برخی استان‌ها پیش از ایننیز تولید می‌شده است.
 
وی در بخش دیگری بر گسترش تعاملات مرکز علوم جوی و اقیانوسی سازمان هواشناسی کشور با مراکز هواشناسی دریایی بین المللی تأکید کرد و افزود: سازمان هواشناسی در موضوع طوفان‌های حاره‌ای و سونامی تعاملات و ارتباطات خود را با کشور‌های جنوب و حومه اقیانوس هند آغاز کرده و اخیراً نشستی با هری کومال رئیس مرکزی پیش بینی دریایی و هشدار طوفان‌های حاره‌ای هند برگزار شده است.
 
مدیرکل مرکز علوم جوی و اقیانوسی سازمان هواشناسی ادامه داد: ارتباط بین الملی کمک زیادی برای انتقال تجربه می‌کند که ما برای پیش بینی و رصد طوفان‌های حاره‌ای نیاز به این تجربه و فناوری داریم.
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم