مقام معظم رهبری در خطبه‌های نماز جمعه فرمودند: این دو هفته‌ای که بر ما گذشت دو هفته پرماجرا و استثنایی بود. ماجرا‌های تلخ و ماجرا‌های شیرین و حوادث درس آموز برای ملت ایران در این دو هفته پیش آمد. یوم الله یعنی چه؟ یعنی آن روزی که دست قدرت خدا را انسان در حوادث مشاهده می‌کند، آن روزی که ده‌ها میلیون در ایران و صد‌ها هزار در عراق و بعضی کشور‌های دیگر به پاس خون فرمانده سپاه قدس به خیابان‌ها آمدند و بزرگترین بدرقه جهان را شکل دادند، این یکی از ایام الله است. آنچه اتفاق افتاد کار هیچ عاملی جز دست قدرت خدا نمی‌توانست باشد. آن روزی هم که موشک‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پایگاه آمریکایی را در هم کوبید آن روز هم یکی از ایام الله است.

کد خبر: ۴۹۱۹۸
۱۴:۳۳ - ۲۷ دی ۱۳۹۸
دیدارنیوز ـ مصلی تهران میزبان نمازگزارانی بود که بعد از هشت سال پشت سر رهبر خود نماز جمعه می‌خواندند. رهبر انقلاب حضرت آیت الله خامنه‌ای امامت نماز جمعه امروز را برعهده داشتند. ایشان در ابتدای خطبه اول، با اشاره به اینکه هفته‌هایی که گذشت اتفاقات تلخ و شیرین زیادی در کشور رخ داد تاکید کردند که باید به این حوادث و اتفاقات، توجهات ویژه‌ای داشت.

از شهادت حاج قاسم سلیمانی تا تشییع پیکر باشکوه ایشان در عراق و ایران تا اتفاقاتی که در کرمان و سقوط هواپیما رخ داد، هر کدام جنبه‌های مختلفی دارد که باید به آن توجه شود. مقام معظم رهبری نیز در خطبه‌های نماز جمعه به این مسائل پرداختند. ایشان از مفهوم یوم الله استفاده کردند که باید به آن توجه داشت و اجازه نداد که مسائل دیگر به آن آسیب برساند. ایام الله دلیل راه و نشانه هستند و باید آن‌ها را به مردم یادآوری کرد. ایشان خاطرنشان کردند که ملت ایران صابر و شکور هستند و با دست الهی توانستند نقطه عطفی در تاریخ بسازند. حضور میلیونی مردم بیعت بزرگی با خط امام بود و با اراده الهی، پیروزی با ملت ایران است.
 
شاید بتوان گفت که رهبری در صحبت‌های خود تلاش کردند که علیه فراموشی گامی بردارند. ایشان خواستند که با طرح نکات مد نظر خود به این موضوع بپردازند که شهادت حاج قاسم سلیمانی و حضور میلیونی مردم، ضربه محکمی به دشمنان کشور بود که در طول این سال‌ها انواع و اقسام فشار‌ها را به مردم ایران وارد کرده بودند و نباید از این مساله به این مهمی غفلت شود.

بیانات رهبری بخش‌های مهم دیگری هم داشت که می توانید متن آن را که در ادامه می‌آید مطالعه کنید:

اگر نصرت الهی را می‌خواهیم در تقواست. اگر توفیقات الهی را می‌خواهیم، هدایت الهی را می‌خواهیم در تقواست. اگر فرج و گشایش در مسایل شخصی و اجتماعی را می‌خواهیم در تقواست. همه باید کوشش کنیم که تقوای الهی را معیار کار خودمان قرار دهیم.
 
در نماز جمعه آنچه مهم است توصیه به تقواست خود این حقیر بیشتر از شما محتاج این توصیه هستم و امیدواریم خدای متعال توفیق بدهد بتوانیم هر کدام به حد وسع خودمان تقوای الهی را رعایت کنیم.
 
یک آیه پرمغز و پرمضمونی مثل بقیه آیات قرآن در سوره ابراهیم است. امروز بحث من پیرامون این آیه و آیات بعد از این آیه است؛ میفرماید که دستور میدهد حضرت موسی را که  «ایام الله را به یاد آن‌ها بیاور» یا «به وسیله ایام الله خدا را، دین را، قیامت را به یاد آن‌ها بیاور».
 
بعد خدای متعال به همه اعلان می‌کند که اگر شکرگزاری کردید ما آن نعمتی که به شما دادیم این را روز به روز زیاد می‌کنیم، اما اگر کفران نعمت کردید آن وقت عذاب الهی است.
 
بعد می‌فرماید این ایام‌الله، نشانه و دلیل راهند برای کسانی که این دو صفت را دارند: صبارند و شکور. صبار یعنی کسی که سرتاپا استقامت و صبر است. شکور یعنی آن کسی که نعمت را می‌شناسد و شکرگزاری می‌کند.
 
این دو هفته‌ای که بر ما گذشت دو هفته پرماجرا و استثنایی بود ماجرا‌های تلخ ماجرا‌های شیرین حوادث درس آموز برای ملت ایران در این دو هفته پیش آمد. یوم الله یعنی چه؟ یعنی آن روزی که دست قدرت خدا را انسان در حوادث مشاهده می‌کند آن روزی که ده‌ها میلیون در ایران و صد‌ها هزار در عراق و بعضی کشور‌های دیگر به پاس خون فرمانده سپاه قدس به خیابان‌ها آمدند و بزرگترین بدرقه جهان را شکل دادند این یکی از ایام الله است. آنچه اتفاق افتاد کار هیچ عامل جز دست قدرت خدا نمی‌توانست باشد. آن روزی هم که موشک‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پایگاه آمریکایی را در هم کوبید آن روز هم یکی از ایام الله است.

ما ملت ایران این دو روز - روز تشییع میلیونی شهدا و روز ضربه موشکی به پایگاه آمریکایی - را جزو ایام‌الله در مقابل چشم خودمان مشاهده کردیم.   این‌ها روز‌های نقطه عطف تاریخ‌اند، روز‌های تاریخ سازند، روز‌های عادی نیستند.

این که یک ملتی، این قدرت و این توان روحی را دارد که به یک قدرت متکبر زورگوی عالم اینجور سیلی بزند، این نشان دهنده دست قدرت الهی است، پس آن روز جزو ایام‌الله است.

این روز‌ها تمام می‌شوند، لکن تاثیرات این روز‌ها در زندگی ملت‌ها باقی می‌مانند در روحیه ملت‌ها در منش ملت ها، در مسیر ملت ها، آثاری که این روز‌ها باقی میگذارند آثار ماندگار و بعضاً جاودانه است.

باید ابعاد مادی و معنوی این پدیده را شناسایی کنیم. پس از چهل و یک سال از پیروزی انقلاب اسلامی، این جمعیت بی‌نظیر را کدام دست قدرتی به میدان آورد؟ این اشک و عشق و شور را چه کسی پدید آورد؟ کدام عاملی می‌توانست یک چنین معجزه‌ای را نشان بدهد جز دست قدرت الهی؟
 
آن کسانی که دست قدرت خدا را نمی‌توانند در این حوادث ببینند و تحلیل‌های مادی در این مسائل می‌کنند عقب می‌مانند. باید دست قدرت خدا را دید. بُعد معنوی و بسیار مهم این حادثه همین است که خدای متعال این کار را می‌کند. وقتی خدای متعال یک چنین حرکتی را در ملت به وجود می‌آورد، انسان باید احساس کند که اراده الهی بر پیروزی این ملت است.
 
این نشان‌دهنده این است که این ملت در این راه و در این خط حرکت کند و پیروز شود. نشان دهنده معنویات و باطن این ملت هم هست. این عشق و این وفا و این ایستادگی و این بیعت بزرگ با خط امام، مردم با این حضورشان در میدان با خط امام بیعت کردند. بیعتی با این عظمت، آن هم بعد از گذشت بیش از سی سال از رحلت امام بزرگوار، اینجور با امام مردم بیعت می‌کنند. اینجور امام زنده است.
 
چه شد که پس از تلاش امپراتوری خبری صهیونیسم در چند روز قبل از این حادثه و بعد از این حادثه امپراتوری خبری صهیونیسم در همه دنیا سعی کردند نام سردار بزرگوار عزیز ما را متهم کنند به تروریست! خود رئیس جمهور آمریکا، گفت وزیر خارجه اش گفت، دستگاه‌های خبری صهیونیستی در همه دنیا تکرار کردند تروریست تروریست، خدای متعال صفحه را درست به عکس آنچه که آن‌ها می‌خواستند ترتیب داد. نه فقط در اینجا در ایران، در کشور‌های مختلف مردم به روح این شهید بزرگ درود فرستادند و پرچم صهیونیست و آمریکا را آتش زدند.

خود این شهادت بزرگ هم، این که حالا مربوط به تشییع بود. خود این شهادت هم یکی از آیات قدرت الهی است. رسوایی دولت آمریکا، دولت بی آبروی آمریکا، رسوایی این دولت را رقم زد. این‌ها کسی را که سرشناس‌ترین و قوی‌ترین فرمانده مبارزه با تروریسم بود، شهید سلیمانی به معنای واقعی کلمه قوی‌ترین فرمانده مبارزه با تروریست در این منطقه است، به همین عنوان هم شناخته شده است، کدام فرمانده دیگر قدرت داشت، می‌توانست کار‌هایی را که او انجام داد انجام بدهد؟

به یک منطقه‌ای که در محاصره ۳۶۰ درجه‌ای دشمن است، شهید سلیمانی با بالگرد وارد این منطقه می‌شود در محاصره کامل دشمن، جوان‌های خوبی در آن منطقه هستند که دست تنهایند فرماندهی ندارند، چشمشان که به حاج قاسم سلیمانی می‌افتد جان پیدا می‌کنند، روحیه پیدا می‌کنند انگیزه پیدا می‌کنند و دشمن را متواری و فراری می‌کنند، کی می‌تواند این کار‌ها را انجام بدهد؟ فرمانده ضد تروریست در کل منطقه. قوی‌ترین و سرشناس‌ترین فرمانده، این را ترور کردند. در میدان روبروی جنگ با او مواجه نشدند. او را دزدانه و بزدلانه به صورت ترور، دولت آمریکا او را ترور کرد، خودشان هم اعتراف کردند این مایه روسیاهی آمریکا شد.

در این منطقه تا قبل از این حادثه اینجور کارها، مخصوص رژیم صهیونیستی بود که افراد را ترور کند. رهبر حماس را ترور کردند و گفتند که ما ترور کردیم. رهبر جهاد را ترور کردند و گفتند ما ترور کردیم. ترور می‌کردند و می‌گفتند ما کردیم. آمریکایی‌ها آدم خیلی کشتند، در عراق در افغانستان در جا‌های دیگر هر چه توانستند آدم کشتند منتها اعتراف نمی‌کردند که ترور کردیم. اینجا اعتراف کردند که ترور کردیم. رئیس جمهور آمریکا به زبان خودش، خدای متعال میزند پشت گردن افراد که خودشان اعتراف کنند. اعتراف کردند که ما تروریست هستیم. گفتند ما ترور کردیم. رسوایی از این بالاتر چه می‌شود؟

پاسخ قدرتمندانه سپاه هم درخور تدبر است. این یوم‌الله تشییع جنازه و شهادت بزرگ شهید عزیز یک طرف قضیه است، عکس‌العمل و واکنش قدرتمندانه سپاه طرف دیگر قضیه است، آن هم درخور تدبر است. این ضربه به آمریکا بود. البته ضربه موثر نظامی بود، اما مهمتر و بالاتر از ضربه نظامی، ضربه حیثیتی بود، ضربه به هیبت ابرقدرتی آمریکا بود.
 
آمریکا سال هاست در سوریه، در عراق، در لبنان، در افغانستان ضربه می‌خورد. از دست قدرتمند مقاومت ضربه میخورد لکن این ضربه از همه آن‌ها بالاتر بود. این ضربه حیثیتی بود. ضربه به ابهت آمریکا بود. این ضربه با هیچ چیزی جبران نمی‌شود. حالا اعلام می‌کنند که ما تحریم کردیم، تحریم‌ها را افزایش می‌دهند، اما این کار نمی‌تواند آبروی از دست رفته آمریکا را بر گرداند. این پاسخ قدرتمندانه یک چنین خصوصیتی بود.
 
این هم یک جلوه کمک الهی است که پاسخ مجاهدت مخلصانه است. اخلاص برکت دارد، هرجا اخلاص بود خدای متعال به اخلاص بندگان مخلصش برکت می‌دهد؛ کار برکت پیدا می‌کند، رشد و نمو پیدا می‌کند.

کار به نحوی می‌شود که اثر آن به همه می‌رسد، برکات آن در میان مردم باقی می‌ماند. این ناشی از اخلاص است. نتیجه آن اخلاص همین عشق و وفاداری مردم، همین اشک و آه حضور مردم، همین تازه شدن روحیه انقلابی مردم است.

ما در صورتی اندازه و قیمت این حوادث را می‌فهمیم که به حاج قاسم سلیمانی و به ابومهدی شهید عزیز، به چشم یک فرد نگاه نکنیم. به آن‌ها به چشم یک مکتب نگاه کنیم. سردار شهید عزیز ما را به چشم یک مکتب، یک راه، یک مدرسه درس آموز، با این چشم نگاه کنیم، آن وقت اهمیت این قضیه روشن خواهد شد. قدر و قیمت این قضیه روشن خواهد شد.

سپاه قدس را به عنوان یک مجموعه و سازمان اداری صرفاً نبینیم، بلکه به عنوان یک نهاد انسانی و دارای انگیزه‌های بزرگ و روشن انسانی مشاهده کنیم. اگر این جور شد آن وقت این اجتماع مردم، این تجلیل و تعظیم مردم و تکریم مردم معنای دیگری پیدا می‌کند.
 
سپاه قدس یک نیرویی است که با سعه صدر به همه جا و همه کس نگاه می‌کند. رزمندگان بدون مرزند؛ رزمندگان بدون مرز، رزمندگانی که هر جا نیاز باشد آن‌ها در آنجا حضور پیدا می‌کنند، کرامت مستضعفان را حفظ می‌کنند. خود را بلاگردان مقدسات و حریم‌های مقدس می‌کنند.
 
سپاه قدس را با این چشم نگاه بکنیم، آن وقت همین ها، همین کسانی که با جان خودشان، با همه توان خودشان به کمک ملت‌های دیگر و ضعفای اطراف منطقه که در دسترس آنهاست می‌روند، همین‌ها سایه جنگ و ترور و تخریب را از کشور خودمان هم دور می‌کنند و دفع می‌کنند.

میهن عزیز ما یک بخش مهمی از امنیتش محصول کار همین جوانان مومنی است که در زیر فرماندهی سردار شهید عزیزمان سال‌ها کار کردند تلاش کردند این‌ها امنیت آورند. برای کشور هم این‌ها امنیت می‌آوردند.

بله رزمندگان سپاه قدس به کمک فلسطین و غزه و دیگر مناطقی که به وجود آن‌ها نیاز است می‌روند، اما برای کشور خودمان امنیت ایجاد می‌کنند. آن دشمنی که آمریکا آن را تجهیز کرده است نه برای عراق و سوریه بلکه در نهایت برای ایران است؛ ایران عزیز.

داعش را درست کردند نه برای اینکه در عراق فقط مسلط بشود، هدف اصلی و نهایی ایران بود. آن‌ها می‌خواستند از این طریق امنیت ما را، مرز‌های ما را، شهر‌های ما را، خانواده‌های ما را دچار ناامنی و تشویش بکنند. این‌ها متوقف شدند به کمک همین جوانان مومن و عزیزی که رفتند و این تلاش بزرگ را انجام دادند.
 
آن فریب خوردگانی که یک روزی فریاد زدند: «نه غزه نه لبنان» آن‌ها هرگز جانشان را، نه فقط جانشان را فدای ایران نکردند، حتی راحتی خودشان و منافع خودشان را در راه کشور حاضر نشدند فدا کنند. آنی که جانش را فدای ایران کرد باز همین شهید سلیمانی‌ها بودند. این‌ها بودند که در زمانی که نیاز به دفاع از کشور بود، جان خودشان را کف دست گرفتند و به میدان جنگ رفتند، از کشور دفاع کردند، از ایران دفاع کردند. این‌ها هستند که می‌توانند ادعا بکنند که دفاع می‌کنند از امنیت کشور.

ملت ایران نشان داد که خط مجاهدت شجاعانه دفاع می‌کند، ملت ایران نشان داد طرفدار مقاومت است و طرفدار تسلیم نیست با کسانی که سعی می‌کنند، چیز دیگری از ملت بزرگ ما به مردم و افکار بیگانگان و افکار عمومی داخل نشان دهند، با صدق و صفا با مردم رفتار نمی‌کنند.
 
ملت طرفدار ایستادگی است طرفدار مقاومت است، ملت طرفدار ایستادگی در برابر زورگویی دشمنان است، این دلقک‌های آمریکایی که به دروغ با کمال رذالت می‌گویند ما در کنار مردم ایران هستیم ببینید که مردم این‌ها کی هستند.
 
آن چند صد نفری که به عکس سردار شهید و با افتخار ما اهانت می‌کنند، آن‌ها مردم ایران اند؟ یا این جمعیت میلیونی عظیمی که به خیابان‌ها آمدند؟
 
البته سخنگویان دولت شریر آمریکا هی تکرار می‌کنند که ما در کنار مردم هستیم دروغ می‌گویید اگر در کنار مردم ایران هم باشید برای این است که تیر زهر آلود خود را به سینه مردم فرو کنید البته تا الان نتوانستید از این بعد هم حتما نخواهید توانست چنین غلطی کنید.

یک عده‌ای سعی می‌کنند این یوم الله‌های حساس این روز‌ها را به دست فراموشی بسپارند؛ مسائل دیگری را مطرح کنند تا شاید بتوانند یاد این یوم الله فراموش شود. یکی همین قضیه تاسف انگیز حادثه سقوط هواپیما بود.
 
حادثه سقوط هواپیما حادثه تلخی بود دل ما را به معنای حقیقی کلمه سوزاند، از دست دادن جوان‌های عزیز مردم خوبمان و کسانی که از کشور‌های دیگر اینجا بودند، حادثه بسیار تلخی بود.   لکن یک عده‌ای با هدایت رسانه‌های انگلیسی سعی کردند این قضیه را به نحوی آرایش بدهد که ماجرای یوم‌الله ناشی از شهادت بزرگ این دو شهید عزیز را به دست فراموشی بسپارند.
 
همان اندازه‌ای که ما از این حادثه سقوط هواپیما غصه خوردیم، به همان اندازه دشمن خوشحال شد که یک مستمسکی نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی را زیر سوال ببرد که بتواند این حادثه عظیم را تحت فشار قرار دهد، اشتباه کردند و مکرو و مکرالله والله خیرالماکرین.
 
یکی از مادران جان‌باختگان این حادثه به من نامه داد و گفت ما پای جمهوری اسلامی ایستادیم، پای انگیزه‌های شما ایستادیم، آدم در مقابل این‌جور شخصیت‌ها احساس تکریم و تعظیم می‌کند.

یکی از کار‌های دیگری که برای تحت الشعاع قرار دادن این حوادث بزرگ انجام دادند همین کاری است که این سه دولت اروپایی کردند؛ دولت خبیث انگلیس، دولت فرانسه و دولت آلمان. تهدید ایران که ما مسئله هسته‌ای را بار دیگر به شورای امنیت میبریم؛ که البته مسئولین کشور خوشبختانه پاسخ این‌ها را دادند. جواب محکم به این‌ها داده شد.
 
این سه کشور، همان سه کشوری هستند که در دوران جنگ تحمیلی به ما، تا توانستند به صدام حسین کمک کردند. دولت آلمان سلاح شیمیایی را در اختیار صدام حسین گذاشت که شهر‌ها و جبهه‌ها را با آن سلاح هدف قرار دهد که هنوز آثارش در بین رزمندگان قدیمی ما وجود دارد. دولت فرانسه سوپراتاندارد‌های جنگی را برای زدن کشتی‌های نفتی ما در اختیار صدام حسین قرار داد. دولت انگلیس  هم با همه وجود در خدمت دشمنان ما و در خدمت صدام بود. اینا اینجوری‌اند. سوابقشان این است.
 
به این‌ها به این چشم باید نگاه کرد. بنده از اول هم گفتم، بعد از خروج آمریکا از برجام، که این سه دولت هی حرف می‌زدند، هی یاوه گویی می‌کردند، بنده همان روز هم گفتم من به این‌ها اعتمادی ندارم، این‌ها کاری نخواهند کرد، در خدمت آمریکا خواهند بود. امروز کاملا واضح شده است بعد از گذشت حدود یکسال معلوم شده است که این‌ها به معنای واقعی کلمه پادوی آمریکا هستند.
 
ملت ایران نشان داد که خط مجاهدت شجاعانه دفاع می‌کند، ملت ایران نشان داد طرفدار مقاومت است و طرفدار تسلیم نیست با کسانی که سعی می‌کنند، چیز دیگری از ملت بزرگ ما به مردم و افکار بیگانگان و افکار عمومی داخل نشان دهند، با صدق و صفا با مردم رفتار نمی‌کنند.
 
ملت طرفدار ایستادگی است طرفدار مقاومت است، ملت طرفدار ایستادگی در برابر زورگویی دشمنان است، این دلقک‌های آمریکایی که به دروغ با کمال رذالت می‌گویند ما در کنار مردم ایران هستیم ببینید که مردم این‌ها کی هستند.
 
آن چند صد نفری که به عکس سردار شهید و با افتخار ما اهانت می‌کنند، آن‌ها مردم ایران اند؟ یا این جمعیت میلیونی عظیمی که به خیابان‌ها آمدند؟
 
البته سخنگویان دولت شریر آمریکا هی تکرار می‌کنند که ما در کنار مردم هستیم دروغ می‌گویید اگر در کنار مردم ایران هم باشید برای این است که تیر زهر آلود خود را به سینه مردم فرو کنید البته تا الان نتوانستید از این بعد هم حتما نخواهید توانست چنین غلطی کنید.
 
یک مطلب راجع به انتخابات: برادران و خواهران عزیز، حضور ملت ایران مهمترین عامل اقتدار است، و این حضور در جا‌های متعددی است، یکی از مهمترینش انتخابات است. در انتخابات حضور ملت ایران، کشور را بیمه می‌کند و دشمن را مایوس می‌کند.

سعی و تلاششان بر این است که نگذارند با انواع و اقسام حیل، که مردم با شوق در انتخابات شرکت کنند.

من عرض می‌کنم مردم با شوق و ذوق باید در انتخابات شرکت کنند. حالا مسائل گوناگونی درباره انتخابات، تذکراتی هست که انشاءالله اگر زنده بودیم عرض خواهم کرد.

مراقبت کنید که مبادا دشمن بتواند در این زمینه خواسته خودش را تحقق ببخشد که عبارت است از کمرنگ کردن و بی رونق کردن انتخابات.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم