در حالی که آمریکا با آن که با ایران در حال جنگ نبود، همچون گروه‌های مافیایی اقدام به ترور ناجوانمردانه یک فرمانده آن هم خارج از میدان رزم کرد یعنی همان کاری که گروهک منافقین با شهید صیاد شیرازی کردند که هیچ ارزش نظامی ندارد، ایران شیوه‌ی ترور بی واسطه یا با واسطه را انتخاب نکرد و نشان داد هدفش ترور و یا خونریزی نیست بلکه تادیب و بازدارندگی است.

کد خبر: ۴۸۴۱۵
۱۳:۴۸ - ۲۱ دی ۱۳۹۸
دیدارنیوز ـ ابوالفضل فاتح*: پاسخ ایران به آمریکا به گونه‌ای که هم عزت و کرامت ملت ایران حفظ شود و هم جنگی ویرانگر آغاز نشود، نیازمند اتخاذ یک تصمیم استراتژیک و حساب شده بود و بر این اساس پاسخ موشکی ایران از نظر مکان، زمان و از نظر نمایش عزم پاسخگویی و شجاعت در حالی که آمریکا شدید‌ترین تهدید‌ها را متوجه ایران کرده بود، پیامی واضح داشت. اهمیت حمله رسمی یک کشور به یک پایگاه بزرگ و منطقه‌ای آمریکا برای همه روشن است، علاوه بر این، نمایشی از قدرت موشکی ایران بود و نشان داد ایران می‌تواند در عمق استراتژیک از خود دفاع کند.
 
مهمتر از همه، ایران از نظر اخلاقی برنده شد. فراموش نکنیم که آمریکا با همه ادعای نظامی اش شکست‌های فراوانی را از شهید سلیمانی پذیرا شده بود، برای حذف او به ضعیف‌ترین و غیر اخلاقی ترین شیوه ممکن روی آورد. عملیات ایران منطبق با قوانین و مقررات پذیرفته شده جنگی در جهان به انجام رسید و صرفا یک مکان نظامی با اعلام صریح و رسمی ایران هدف قرار گرفت.
 
در حالی که آمریکا با آن که با ایران در حال جنگ نبود، همچون گروه‌های مافیایی اقدام به ترور ناجوانمردانه یک فرمانده آن هم خارج از میدان رزم کرد یعنی همان کاری که گروهک منافقین با شهید صیاد شیرازی کردند که هیچ ارزش نظامی ندارد، ایران شیوه‌ی ترور بی واسطه یا با واسطه را انتخاب نکرد و نشان داد هدفش ترور و یا خونریزی نیست بلکه تادیب و بازدارندگی است.
 
فراموش نکنیم در رویارویی‌های معاصر، هدف اعمال اقتدار است نه خونریزی. اگر ایران دقت‌ها و ملاحظات لازم در عملیات خود را نمی‌کرد این عملیات در یک پایگاه چند هزار نفری می‌توانست کشته‌های بسیار داشته باشد و البته احتمالا منجر به آغاز یک جنگ می‌شد که ورود به آن آسان و خروج از آن آسان نیست. یادآوریم چرا بسیاری از افکار عمومی آمریکا با جنگ مخالف است. آن‌ها به هزینه‌های انسانی و اجتماعی و اقتصادی و چگونگی خروج از جنگ می‌اندیشند و نه مثل جنگ سالاران آمریکا صرفا به استفاده از تجهیزات نظامی و آدمکشی و تخریب.
 
مردم تعدی آمریکا به شهید سلیمانی را تعدی عریان به کرامت خود می‌دانستند و یکپارچه به خیابان آمدند و در نخستین گام بهترین پاسخ را به جنایت آمریکا دادند. باید پذیرفت ایران نیز در گام دوم با دقت و حساب شده پاسخی بازدارنده و اخلاقی را ارائه کرد و نمایشی واضح از اقتدار و امنیت و هوش استراتژیک خود را در منطقه ارائه داد. با هر دیدگاه سیاسی بپذیریم اتفاق بامداد چهارشنبه و ویژگی‌های حساب شده‌ی آن ولو اگر نیرو‌های آمریکایی با سیستم‌های هشدار، یا دیپلماسی یا جاسوسی از قبل مطلع شده و به پناهگاه رفته باشند، یک نقطه‌ی عطف در اقتدار و تدبیر منطقه‌ای ایران بود و ترور شهید سلیمانی یک نقطه آشکار از ضعف و اشتباه استراتژیک آمریکا. ضمنا اقدام ایران آموزه‌های فراوان برای منطقه داشت.
 
آمریکا قابل اعتماد نیست و مسئله‌ی ایران و آمریکا به این زودی قابل حل نیست و نیازمند استراتژی بلند مدت است و چه نیکو است صرف نظر از هر گونه تفاوت نظر سیاسی داخلی، همه‌ی کسانی که درک استراتژیک دارند برای حفظ کیان کشور به مسئولان در عبور از سیاست‌های سلطه طلبانه آمریکا به ویژه در مرحله‌ی بحرانی اخیر مشورت ارائه دهند و چه شایسته است مسئولان این مشورت‌ها را پاس بدارند.
 
همین گونه می‌دانیم یکی از دلایل ترور شهید سلیمانی و شهبد ابومهدی المهندس تلقی غلط آمریکا از شکاف‌های ملی و ضعف‌های درونی ایران و عراق بود. اسرائیل و آن دسته از دولت‌های عربی که خود قادر به مقابله با ایران نبودند تلاش‌های بسیاری داشتند تا با انداختن پوست خربزه زیر پای ترامپ او را به جنگ با ایران بکشانند. حضور استثنایی مردم در مراسم تشییع که ناشی از درک تاریخی، هوش استراتژیک و سابقه‌ی تمدنی ایرانیان بود و پوشش قوی این مراسم در رسانه‌های جهان در کنار بیم از پاسخگویی همه جانبه ایران و جریان مقاومت در سراسر منطقه از دلایل مهم عقب نشینی آمریکا از تهاجم نظامی به ایران پس از حمله موشکی به عین الاسد بود.
 
ما ملت متمدنی هستیم که در لحظات حساس، راز دوام و بقای خود را می‌دانیم و از این روی از تمدنی چندهزار ساله برخورداریم. تشییع استثنایی شهید، واکنش طبیعی ملت ایران به رخدادی بود که حیات و کرامت آن را نشانه گرفته بود. ترامپ احمق نیز از همین روی در تهدیدات خود مظاهر تمدنی و فرهنگی ایران را نشانه گرفت. شایسته است همه به ویژه مسئولان امر با آموختن از وقایع اخیر، لوازم وحدت و فضای همدلانه فعلی را حفظ کننند تا کشور بتواند با تکیه به مردم، راه پیشرفت خود را بیابد و بدانیم همه کسانی که اقدام به مصادره یا سودجویی یا تسویه حساب‌های سیاسی از وقایع اخیر کنند به نوعی مدیون خون شهیدان بزرگی چون سلیمانی خواهند بود.
 
چه ایرادی دارد همانگونه که در عرصه‌ی خارجی رویکرد حساب شده و استراتژیک معیار درستی است در عرصه داخلی نیز گفتگو، پرهیز از تنش‌های بی دلیل و خسارت آور و رویکرد استراتژیک که همان اتکا به مردم، نخبگان و قانون است ملاک عمل قرار گیرد؟
 
جای خالی شهید سردار سلیمانی آن فرزند برجسته‌ی مکتب امام خمینی و معمار اقتدار منطقه‌ای ایران، برای همیشه حس خواهد شد، اما الگوی شهید سلیمانی هم برای نظامیان و هم سیاستمداران باقی خواهد ماند و به برکت خون این شهیدان والا مقام ان شاء الله روزی را شاهد خواهیم بود که آمریکا در منطقه حضوری نداشته باشد.

*فعال سیاسی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم