در یادداشتی تحلیلی مطرح شد؛

آشوب سازماندهی شده، در جهت تغییر یک نظام و با هدف براندازی است. تصمیم گیری برای آشوب در اتاق‌های فکر امنیتی، سیاسی و نظامی طراحی می‌شود. برنامه چند روزه نیست. ممکن است طراحی چند ساله باشد. در این صورت آشوب ابعاد مختلف سیاسی، امنیتی، اقتصادی، تبلیغاتی و تئوریک دارد. ادعای من در این نوشته، این است که آشوب آبان ماه از این نوع بود. دست کم یک بازیگر جهانی - امریکا - و یک بازیگر منطقه‌ای رقیب - عربستان سعودی - در این پدیده نقش داشته اند و خواهند داشت.

کد خبر: ۴۳۷۴۷
۱۴:۱۵ - ۱۲ آذر ۱۳۹۸

دیدارنیوز ـ عطاءالله مهاجرانی: آشوب را می توان در لایه های مختلف شناسایی کرد. هویت هر یک از این لایه ها با یکدیگر متفاوت است.

یکم: فرض کنید مسابقه فوتبالی برگزار می شود. یک تیم مشهور و محبوب می بازد، طرفداران احساس می کنند که حق تیمشان خورده شده است. داور، عادلانه داوری نکرده و یا به اصطلاح نامردی کرده، پول گرفته و … در پایان مسابقه آشوب می کنند. شیشه اتوبوس ها را می شکنند و … این پدیده، یک آشوب بدون برنامه ریزی است. اگر فرضا نتیجه مسابقه مساوی می شد و یا تیم مورد نظر برنده، این اتفاق و آشوب رخ نمی داد.

دوم: ممکن است یک گروه سیاسی برای دست یافتن به اهداف خود دست به آشوب بزند. از زمینه نارضایتی اجتماعی مثل گرانی استفاده کند. اما در پس اقدام به آشوب، یک برنامه منطقه ای و یا جهانی وجود ندارد.

سوم: آشوب سازماندهی شده، در جهت تغییر یک نظام و با هدف براندازی است. تصمیم گیری برای آشوب در اتاق های فکر امنیتی، سیاسی و نظامی طراحی می شود. برنامه چند روزه نیست. ممکن است طراحی چند ساله باشد. در این صورت آشوب ابعاد مختلف سیاسی، امنیتی، اقتصادی، تبلیغاتی و تئوریک دارد.

ادعای من در این نوشته، این است که آشوب آبان ماه از نوع سوم بود. دست کم یک بازیگر جهانی - امریکا - و یک بازیگر منطقه ای رقیب - عربستان سعودی - در این پدیده نقش داشته اند و خواهند داشت.

قرائن مختلفی را می توان برای این مدعا برشمرد:

۱. ترامپ و وزیر خارجه اش که سابقا رئیس سازمان سیا بود و به صراحت گفته است که از دروغ هیچگاه پرهیز نمی کرده است، در این آشوب حضور داشتند. البته، جان بولتون که قرار بود طبق وعده اش همراه با سازمان مجاهدین خلق، در بهمن ماه سال ۱۳۹۷ در تهران باشد، عزل شد و کاخ سفیدِ طرفدارِ آزادی اطلاعات و منتقد بسته شدن اینترنت یک هفته ای در ایران، برای دوماه صفحه توییتر جان بولتون بینوا را بست و به او اجازه دسترسی به توییتر نداد. جستجو در مواضع دو تا سه سال گذشته این افراد و نیز سخنان برایان هوک به روشنی نشان می دهد که امریکا برای آشوب در ایران برنامه ریزی کرده بود، برنامه ریزی که ابعاد مختلفی داشته است.

دقت در عبارات و واژگان برایان هوگ در گفتگوی تلویزیونی اش با بی بی سی فارسی در روز ۲۱ نوامبر- جمعه ۳۰ آبان - بسیار حائز اهمیت است:

«ما ابزار ارتباط در اختیار ایرانیان قرار دادیم تا از میانبرها استفاده کنند. و دیدیم که ده ها هزار ایرانی از این ابزار میانبر استفاده کردند. این برنامه را ما در طول یکسال و نیم سازمان دادیم تا معترضان بتوانند ارتباط برقرار کنند، حتی در شرایطی که حکومت ایران اینترنت را قطع کرده بود. ما بسیار خشنودیم که درکنار مردم ایران ایستادیم. در دوران اوباما دولت آمریکا در کنار حکومت ایران قرار داشت. رژیم فاسد مافیایی مذهبی ایران نماینده مردم ایران در جهان نیست.»

بخش پر اهمیت سخن برایان هوک ناسزاهای او نیست! همان سازماندهی اطلاعاتی است که در قلمرو کار سازمان سیا قرار می گیرد. امروز وزارت اطلاعات ایران اطلاعیه ای منتشر کرد و از دستگیری شش نفر از عناصر مرتبط با سیا خبر داد.
 
سفیر آمریکا در آلمان، ریچارد گرنل، در صفحه توییترش دست به کاری غیر متعارف زد. در روز ۱۷ نوامبر به زبان فارسی توییت کرد که من با همکارانم در کاخ سفید تماس داشتم، ما از مردم ایران حمایت می کنیم و بر کمک به مردم ایران متمرکزیم. آن ها از این رژیم رنج بسیاری کشیده اند. مجددا دو روز بعد در ۱۹ نوامبر توییت کرد که: «ما صدای مردم ایران را می شنویم. ما مشکل را می دانیم اگر چه فعلا نمی توانیم جزئیات بیشتری از آنچه تا حالا انجام داده ایم منتشر کنیم، اما بدانید که صدا و خواسته شما را واضح و شفاف می شنویم.» به اصطلاح بین سطور این توییت فارسی خواندنی ست.

پمپئو وزیر خارجه هم دو روز بعد توییت فارسی کرد و خواست که: « برای ما فیلم و عکس و گزارش بفرستید.»

۱.۱ ـ اعمال تحریم و فشار حداکثری بر اقتصاد ایران، ممانعت از فروش نفت، جلوگیری از فعالیت های بانکی و بیمه ای و ممانعت از خرید کالاهای اساسی همراه با تهدید.

۲.۱ ـ سازماندهی گروه های سیاسی با تاکید بر تشکل های قومی و با استراتژی تجزیه طلبانه، برگزاری سمینارهای سالانه در واشنگتن با حضور سازمان های سیاسی و نظامی تجزیه طلب. پشت صحنه طراحی این نشست ها همیشه شهریار آهی حضور داشته است که پیش از انقلاب رابط ویژه شاه و امریکا بود.

۳.۱ ـ سازماندهی جنگ تبلیغاتی روانی علیه جمهوری اسلامی ایران توسط رسانه های فارسی امریکایی و گروه هایی که با بودجه وزارت خارجه امریکا اداره می شوند مثل موسسه توانا.

۲. عربستان سعودی رقیب و دشمن آشکار منطقه ای ایران است. ناکامی های خود در سوریه، عراق، لبنان و یمن را از چشم ایران می بیند. حتی حمله حوثی ها به تاسیسات نفتی آرامکو را به حساب ایران گذاشته است. عربستان از طریق کشورهای عربی منطقه کوشیده است جنگ سیاسی علیه ایران را سازمان دهد.

۱.۲ ـ عربستان در طول دو سال گذشته، دست به ابتکار تاسیس تلویزیون فارسی و سایت های فارسی زد. تلویزیون ایران اینترنشنال، در هفت روز آشوب در ایران به عنوان ستاد خبری، پشتیبانی و راهبری بی وقفه آشوب عمل کرد. در واقع این تلویزیون در کنار ستادهای سه گانه براندازی ـ ستاد سیاسی، ستاد امنیتی و ستاد مالی ـ قرار می گیرد. بررسی مضمون، محتوا و جهت گیری این رسانه ها، با نگاه به براندازی نظام جمهوری اسلامی تعریف می شود.

۲.۲ ـ گروه های قومی که در منطقه خوزستان، سیستان و بلوچستان و کردستان فعالیت نظامی امنیتی می کنند، از سوی عربستان حمایت می شوند.

۳. برخی نمونه ها حاکی است که آشوب از مدت ها پیش برنامه ریزی شده و منتظر ساعت صفر آغاز حرکت بوده اند.

۱.۳ ـ امیرحسین اعتمادی از اعضای فرشگرد، حلقه نزدیک به رضا پهلوی و از نویسندگان نامه سی نفره به عالیجناب ترامپ پرافتخار! در روز چهارشنبه ۲۷ آبان ماه، در برنامه شصت دقیقه در مصاحبه با بی بی سی با صراحتی که البته به خامی کودکانه کم سابقه ای شباهت داشت، گفت:

«بیش از دو سه سال است که شبکه سازی و شعار سازی و شعار نویسی صورت گرفته است. ما منتظر این روز بودیم. مردم نام رهبرشون را دارن صدا می کنن. این حرکت رهبر ملی و میدانی داره. چندین شهر از کنترل دولت خارج شده. من که نمی توانم نام رهبران میدانی را به شما بگم! این حرکت ثمره استراتژی چهل ساله شاهزاده است که به این نقطه رسیده.» حداقل می توان گفت امیرحسین اعتمادی راوی آرزوهای بر باد رفته سلطنت طلب هاست.

۲.۳ ـ یکی دیگر از چهره های تبلیغاتی اپوزسیون برانداز در گفتگو با رادیوی مصور ایران فردا، در برنامه دریچه ای رو به سوی پستوی عمو سام! از نقش شیراز که شبیه نقش تبریز در انقلاب مشروطه است، صحبت می کرد و این که دو پایگاه نظامی که بهتر است ایشان فعلا اسمشان را نیاورند، به مردم پیوسته اند.

این تفسیر می تواند نشانه یک برنامه از پیش تعیین شده، بوده باشد. یعنی جهت آشوب به سوی پایگاه های نظامی و احتمالا خلع سلاح بوده است.

وزیر کشور در تبیین وقایع هفته گذشته، اشاره کرد: «در اغتشاشات اخیر بیش از ۵۰ مورد حمله به پایگاه و پاسگاه‌های امنیتی بوده که قطعاً در هر یک از این مراکز اسلحه و مهماتی وجود دارد لذا نیروی انتظامی وظیفه قانونی دفاع از این مراکز را دارد. لذا برخورد با اغتشاشگران توسط نیروی انتظامی در جهت حفظ این زیرساخت‌ها و مراکز مهم بوده است.»

بدیهی است که در هرجای دنیا وقتی عده ای به مرکز نظامی یورش می برند، جانشان را بر سر این قمار ابلهانه خواهند گذاشت.

۳.۳ ـ وزیر سابق اطلاعات و جهانگردی بختیار که ۳۷ روز وزیر بود و البته موفق به حضور در وزارتخانه در تمام مدت وزارت نشده بود، در برنامه ای گفت: خبرهای هیجان انگیزی شنیده ام. جوانان شیراز شهر را در اختیار گرفته اند. جوانان اهواز هم تا امروز بعد از ظهر اهواز را در اختیار خواهند گرفت.

احمد احرار، روزنامه نگار بسیار باسابقه، از «انقلابی تازه در ایران» سخن گفت و بلافاصله شرح تفصیلی دار زدن شیخ فضل الله نوری را در روز دوم فتح تهران توسط مجاهدین تفسیر کرد!

از سخن و تفسیر سیروس آموزگار و احمد احرار، می توان استنباط کرد که منتظر واقعه ای بوده اند. همان: از واقعه ای تو را خبر خواهم کرد!

احرار که نود سالگی را پشت سر گذاشته و به ضرورت از روی نوشته می خواند، در ماجرای کودتای نوژه دنبال نخست وزیری مظفر بقایی بود. کودتا شکست خورد و رویا بر باد رفت. مظفر بقایی که نخست وزیری نصیبش نشده بود، ۳۲ سال پیش درگذشت.

عمر آقایان بلند، اما آرزویشان در افق محال است، حلقه اقبال ناممکن می جنبانند...
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم