مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل:

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل گفت: ۵۴ هزار و ۷۷۸ نفر در استان اردبیل عضو کتابخانه‌های عمومی هستند.

کد خبر: ۴۱۱۱۷
۱۵:۵۳ - ۱۹ آبان ۱۳۹۸

اجحاف شهرداری‌ها در پرداخت نیم درصد سهم کتابخانه‌ها

دیدارنیوز ـ پروانه رضاقلیزاده در جلسه انجمن کتابخانه‌های استان اردبیل که با حضور استاندار برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر استان اردبیل دارای ۷۹ باب کتابخانه نهادی و مشارکتی است که با ۱۱۶ نفر کتابدار به مردم استان خدمات فرهنگی و کتابخانه‌های ارائه می‌کند.
 
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر سرانه کتابخانه‌ای استان برای هر ۱۰۰ نفر ۲.۴۳ مترمربع است، خاطرنشان کرد: با افتتاح طرح‌های در دست اجرای کتابخانه‌های عمومی در سطح استان اردبیل این رقم به ۲.۶۰ مترمربع می‌رسد که نسبت به میانگین کشوری رقم مناسبی است.
 
مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل بیان کرد: در حال حاضر کتابخانه‌های عمومی با امانت ۷۲۴ هزار و ۲۴۸ عنوان کتاب به صورت امانت پذیرای اعضای ثابت است که در کل استان ما شاهد افزایش روزافزون عضویت مردم در کتابخانه‌ها هستیم.
 
رضاقلیزاده به پروژه‌های در دست احداث کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل نیز اشاره کرد و افزود: کتابخانه مرکزی بیله‌سوار با ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی در آستانه افتتاح است که امیدواریم با حمایت استاندار اردبیل این طرح در هفته کتاب سالجاری به بهره‌برداری برسد.
 
وی همچنین ساخت و احداث کتابخانه انجیرلو با حمایت و مشارکت بنیاد برکت با پیشرفت ۹۸ درصد را یادآور شد و افزود: کتابخانه مرکزی شهرستان پارس‌آباد به رغم گذشت ۱۱ سال از آغاز عملیات اجرایی در حال حاضر تنها در حد یک اسکلت‌کاری است.
 
مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل بیان کرد: سالن آمفی تئاتر کتابخانه مرکزی استان اردبیل نیز جزو پروژه‌های مهمی است که ۱۰ سال است در بلاتکلیفی به سر می‌برد و ما منتظر مساعدت استانداری و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برای تخصیص اعتبار این پروژه هستیم.
 
رضاقلیزاده در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه کتابخانه‌ها در بسیاری از شهرستان‌ها به مراکز عمده فرهنگی تبدیل شده و در اجرای برنامه‌های در مناسبت‌های مختلف فرهنگی پیشقدم بوده‌اند، گفت: کتابخانه عمومی بخش دولت آباد شهرستان نمین با ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجراست.
 
وی به اعتبارات کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل در سالجاری نیز اشاره و خاطرنشان کرد: در سال گذشته یک میلیارد و ۴۷۵ میلیون تومان اعتبار مصوب ما بود که از این رقم تنها ۵۰۰ میلیون تومان تخصیص یافت.
 
وی افزود: با حمایت‌های سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل در سالجاری این رقم با افزایش ۲۰ درصدی به یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان رسیده است که امیدواریم با تداوم این حمایت‌ها ما شاهد تحقق بخش قابل توجهی از این اعتبارات در کتابخانه‌های عمومی اردبیل باشیم.
 
مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل با انتقاد از کوتاهی شهرداری‌های استان در پرداخت نیم درصد سهم کتابخانه‌ها از محل درآمد‌های شهرداری این اقدام را نوعی بی‌توجهی به رشد و تعالی فرهنگ در استان اعلام کرد.
 
رضاقلیزاده گفت: علیرغم مکاتبات مکرر و برگزاری جلسات مستمر در سالجاری تنها ۱۴۰ میلیون تومان از محل درآمد شهرداری‌ها به ۷۹ باب کتابخانه اردبیل اختصاص یافته که رقم بسیاری ناچیزی است.
 
وی از استاندار اردبیل خواست؛ تا شهرداری‌های اردبیل را مجاب به پرداخت این مبلغ کند تا از محل دریافت این سهم مسلم، کتابخانه‌های عمومی را در برگزاری برنامه‌های فرهنگی در راستای ارتقای سطح مطالعه در استان یاری کنند.
 
مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل بیان کرد: به غیر از شهرداری‌های اردبیل و خلخال که در ماه‌های اخیر به صورت مرتب نسبت به پرداخت این سهم اقدام کرده ما هیچ اقدام مثبتی را از سوی شهرداری‌های اردبیل در این زمینه شاهد نیستیم.
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم