برای حفظ بقای از حدود ۹۰۰ راس آهوی موجود در جزیره خارگ از توابع شهرستان بوشهر طرح حفاظت از آن‌ها در این جزیره اجرایی می‌شود.

کد خبر: ۳۳۹۸۲
۱۱:۳۱ - ۱۲ شهريور ۱۳۹۸

طرح حفاظت از آهوان جزیره خارگ اجرایی می‌شود

دیدارنیوز ـ مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان بوشهر گفت: طی آخرین آمار برداری از آهوان خارگ که در مرداد ماه سال جاری صورت گرفت شمار آهوان جزیره بیش از ۹۰۰ راس تخمین زده شد.
 
فرهاد قلی نژاد افزود: برای حفظ بقای این آهوان علاوه بر اجرای طرح حفاظت از آهوان خارگ که با برنامه‌هایی از جمله کاهش تصادفات جاده ای، ایمن سازی راه‌ها و اقدامات پیشگیری و کنترل بیماری همراه است برنامه ریزی جهت کاهش جمعیت کنونی نیز در دستور کار این اداره کل قرار دارد.
 
وی ادامه داد: برای حفظ تعادل زیستی و مدیریت جمعیتی آهوان با توجه به شرایط خاص جغرافیایی، سوق الجیشی و اجتماعی جزیره خارگ بویژه محدودیت زیستگاهی بدلیل کمبود فضای زیستی و غذا در جزیره اجرائی‌ترین راهکار کنونی
 
خروج تعدادی از آن‌ها از جزیره و تعدیل جمعیت این وحوش در حد استاندارد‌های زیستگاهی است.
 
قلی نژاد ادامه داد: شرایط اجتماعی و امنیتی جزیره در کنار شرایط جغرافیایی عواملی است که عملیات تعدیل و خروج آهوان را با چالش روبرو میکند.
 
وی گفت: تردد دریایی برای خروج آهوان و نیاز به گرفتن مجوز‌های متعدد برای خروج وحوش باتوجه به شرایط این جزیره عملیات مورد نظر را با کندی روبرو میکند.
 
قلی نژاد افزود: بخشی از آهوان می‌تواند به زیستگاه‌های مستعد این پستاندار در کشور منتقل شود که ملاک‌های انتخاب زیستگاه از یک طرف همگرایی ژنتیکی بین آهوان پیرامون زیستگاه انتخاب شده و آهوان خارگ و از طرف دیگر لزوم وضعیت مناسب جغرافیایی، توپوگرافی محل و بخصوص شرایط مساعد حفاظتی از این گونه است.
 
وی گفت: اولویت اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر انتقال آهوان خارگ به زیستگاه‌های مکمل و مشابه در استان است.
 
مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان بوشهر عنوان کرد: عقد تفاهم نامه با شرکت نفت فلات قاره در پشتیبانی از آهوان خارگ از نظر مساعدت در تامین علوفه و کنترل بیماری و همچنین همکاری در انجام پروژه تعیین وضعیت ژنتیکی آهوان جزیره از اقدامات در حال اجراست.
 
وی عنوان کرد: بیشترین تاثیر بروز بیماری در آهوان خارگ مربوط به اوایل دهه هشتاد بخصوص سال‌های ۸۲ و ۸۳ در اثر بیماری "جرب" بوده که جمعیت آهوان را از یکهزار راس به کمتر از صد راس رساند.
 
جرب یک بیماری انگلی خارش‌دار و عامل آن بندپایی از گروه هیره‌ها به نام هیره خارشی است.
 
قلی نژاد اظهارداشت: سایر موارد بیماری در سال‌های اخیر که باعث تهدید جمعیت آهوان شده به صورت بسیار محدود و مقطعی بوده است.
 
مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان بوشهر گفت: طی رایزنی‌های انجام شده در سالیان گذشته، شبکه دامپزشکی شهرستان بوشهر بازدید‌هایی از جزیره را در دستور کار خود قرار داده است.
 
 وی یادآورشد: در سال جاری یک دامپزشک نیز در اداره کل محیط زیست استخدام شد که (تا زمان امکان حضور دائم یک دامپزشک) عملیات سرکشی و بازدید مستمر و دوره‌ای از آهوان جزیره در حال انجام و در ماه‌های أخیر بازدید‌های مستمر و بررسی آبشخور‌ها نیز انجام گرفته است.
 
قلی نژاد ادامه داد: در حال حاضر محدودیت زیستگاهی و تردد آهوان از محل‌های خیابان‌ها و راه‌های مواصلاتی در جزیره بزرگترین مشکل تهدید کننده آهوان است.
 
وی عنوان کرد: افزایش جمعیت این چالش‌ها را بیشتر می‌کند طوریکه سالانه حدود صد راس آهو به واسطه تلفات جاده‌ای در جزیره تلف می‌شوند.
 
قلی نژاد یادآورشد: شرایط خاص و وضعیت دسترسی آهوان باعث می‌شود با وجود اقدام‌های دامپزشکی و تیمار بیشتر تصادفات جاده‌ای به مرگ آهوان منجر شود.
 
قلی نژاد افزود: با وجود آنکه طبق روال و متد علمی جهانی از در دسترس‌ترین روش‌های تعدیل جمعیت، صدور پروانه شکار وحوش است در جزیره خارگ بواسطه شرایط خاص امنیتی و اجتماعی این گونه، هیچگاه این رویه در دستور کار محیط زیست نبوده است.
 
وی ادامه داد: از این رو شایعاتی مبنی بر مجوز شکار و یا صادرات گوشت آهو به طور کامل بی اساس و کذب است.
 
قلی نژاد تصریح کرد: صادرات گوشت آهو نیز به طور صرف از طریق مراکز تکثیر و پرورش آهو در کشور و پس از دریافت مجوز‌های لازم از دستگاه‌های مرتبط امکان پذیر است که تاکنون از مراکز تکثیر و پرورش این حیوان در استان این فعالیت اقتصادی صادراتی صورت نگرفته و مجوزی نیز صادر نشده است.
 
وی افزود: برای تامین آب و علوفه با تعبیه مخزن نگهداری آب و احداث آبشخور اقدامات موثر و کافی صورت گرفته و همچنین در خصوص تامین علوفه نیز شرکت نفت فلات قاره با توجه به قرارداد همکاری فی ما بین، مساعدت لازم را در این خصوص انجام می‌دهد.
 
قلی نژاد بیان کرد: در صورت عدم انجام اقدات مدیریتی و در رأس آن‌ها عملیات تعدیل آهوان علاوه بر افزایش آمار تصادفات جاده ای، جمعیت این وحوش نیز در جزیره به صورت چشمگیری با توجه به پیش بینی زاد و ولد‌های مناسب آن‌ها افزایش خواهد یافت که در این بین نگران کننده‌ترین اتفاق، احتمال بروز بیماری در اثر افزایش تراکم آن‌ها و کمبود فضای زیستی و نامساعد شدن شرایط زیستگاهی است.
 
وی تاکید کرد:آهوان جزیره خارگ باتوجه به شرایط کلی این پناهگاه حیات وحش تعادل جمعیتی نداشته نیاز به انجام اقدام مدیریتی داشته و اجرای اقدامات مدیریت جمعیت برای حفاظت موثر از آن‌ها اجتناب ناپذیر است.
 
 قلی نژاد گفت: در این راه با وجود مشکلات ارائه شده، اعتماد همه عموم اهالی خارگ و مسئولان دستگاه‌های اجرایی به کارکنان محیط زیست و مساعدت آن‌ها در تسهیل انجام این عملیات حساس و مهم بسیار ضروری و ارزشمند خواهد بود.
 
وی بیان کرد: ساکنان جزیره خارگ علاقه خاصی به آهوان داشته به طوری که شکار آهوان از سوی بومیان صورت نمی‌گیرد و جامعه بومی و محلی در حفاظت از گونه همواره همکاری و همراهی‌های جدی داشته و با هر گونه شکار و آسیب به جمعیت آهوان مخالف هستند.
 
منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم