سرپرست پایگاه میراث جهانی گنبدقابوس در شرق استان گلستان گفت: علف‌های هرز روییده در برج قابوس به عنوان بلندترین گنبد آجری جهان بعد از انجام مناقصه برای نصب داربست، به صورت دستی برچیده می‌شود.

کد خبر: ۳۳۸۷۹
۱۴:۱۲ - ۱۱ شهريور ۱۳۹۸

علف‌های هرز روییده در برج قابوس برچیده می‌شود

دیدارنیوز ـ عبدالمجید نورتقانی اظهارداشت: رویش گیاه در برج قابوس مساله جدیدی نیست و در تمام بنا‌های آجری کشور بویژه در استان‌های شمالی با توجه به شرایط اقلیمی این رویش بیشتر مشاهده می‌شود و این برج نیز در طول عمر افزون بر هزار ساله خود با این پدیده مواجه بوده که در بارندگی‌های اوایل امسال بیشتر شده است.
 
 وی افزود: برنامه‌ریزی شده بود تا با سمپاسی توسط پهپاد‌های کشاورزی جلوی رویش علف‌های هرز در جبهه غربی قسمت مخروطی برج قابوس گرفته شود، اما بعد از اطلاع از اینکه این سمپاسی جدا از موثر بودن در جلوگیری از رشد علف‌های هرز در بلندمدت بر ملات و بدنه بنا آسیب جدی وارد می‌کند، استفاده از این روش منتفی شد.
 
سرپرست پایگاه میراث جهانی گنبدقابوس ادامه داد: با تامین اعتبار، مقدمات برگزاری مناقصه برای نصب داربست انجام شده که در صورت انتخاب پیمانکار و نصب داربست که حدود ۲ تا سه هفته طول می‌کشد به صورت دستی علف‌های هرز قابل مشاهده در برج جمع آوری می‌شود و در مرحله بعدی انجام مرمت به صورت بندکشی بین آجر‌ها با ملات در دستور کار قرار دارد. 
 
نورتقانی تاکید کرد: مرمت در کنار بوته‌زدایی، سرعت رویش علف‌های هرز در برج قابوس را حداقل پنج تا ۶ سال به تعویق می‌اندازد تا دیگر هر ۲ سال این بنای آجری نیاز به حفاظت فیزیکی نداشته باشد.
 
وی افزود: تلاش داریم به مدت یک سال داربست را نگه داریم تا در ۲ فصل رویش بوته‌های هرز، عملیات حفاظت فیزیکی و مرمت بنا را برای هرچه کمتر کردن احتمال رویش این علف‌ها انجام دهیم.
 
سرپرست پایگاه میراث جهانی گنبدقابوس گفت: استفاده از ربات برای حرکت بر روی برج با هدف پاکسازی گیاهان برنامه ریزی شده، اما اجرای این طرح حداقل دو سال طول می‌کشد و فعلا حفاظت فیزیکی در اولویت است.
 
نورتقانی اظهارداشت: برج قابوس یکی از مهمترین آثار دوره اسلامی است که بعد از سیل اواخر اسفند ۹۷ و فروردین امسال نگرانی‌های فراوانی در زمینه خسارات سیل به این برج مطرح شد که با حداقل امکانات در حال پایش مستمر برج قابوس هستیم و غیر از رانش اولیه در بخش شرقی تپه محل استقرار برج قابوس، تغییر سازه‌ای بر اثر سیل در بنای این برج تاریخی رخ نداده، اما بارندگی شدید به رشد گیاهان در این بنا سرعت بخشیده است.
 
وی یادآورد شد: در گذشته انواع بوته‌ها مانند اسپند، هندوانه ابوجهل و خارشتر در برج قابوس رشد می‌کرد که بعد از مرمت سال ۹۶، امسال ۹۹ درصد گیاه قابل مشاهده بر روی برج بوته گیاه سلمه تره است و جلوی رشد دیگر بوته‌ها گرفته شده است.
 
گفتنی است: برج قابوس در مرکز شهر گنبدکاووس که عنوان بلندترین برج آجری جهان را دارد و در روز دهم تیر ۱۳۹۱ هجری شمسی در فهرست آثار سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) به ثبت جهانی رسید، نیازمند توجه بیشتر مسئولان در سطح ملی و استانی است.
 
این شاهکار معماری اسلامی که بر روی تپه‌ای به بلندی ۱۵ متر قرار گرفته، ۵۵ متر ارتفاع دارد که با احتساب بلندی تپه، ارتفاع آن در مجموع به ۷۰ متر می‌رسد و آجر و ملات گچ از مصالح اصلی ساخت آن است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم