استان کوهستانی و حادثه خیز ایلام سالهاست در انتظار استقرار دائم بالگرد هلال احمر است، مسئولان طی سال های گذشته فقط برای این مهم وعده داده اند.

کد خبر: ۳۳۷۲۶
۱۳:۳۰ - ۱۰ شهريور ۱۳۹۸

دیدارنیوز- استان ایلام با جاده‌های کوهستانی از جمله مناطقی است که نیازمند حضور یک بالگرد هلال احمر برای امدادرسانی در مواقع ضروری است.

علاوه بر جاده‌های کوهستانی، این استان یک منطقه حادثه خیز از حیث بلایای طبیعی مانند سیل، زلزله، رانش زمین و از همه مهمتر آتش سوزی جنگل است که در مواقع ضروری بازهم نیازمند استقرار یک بالگرد به صورت دائم است.

سال‌های گذشته وعده‌های زیادی برای استقرار یک بالگرد هلال احمر در استان داده شده که تاکنون عملی نشده است. در حال حاضر یک بالگرد اورژانس در استان مستقر است، اما این بالگرد صرفاً برای بیماران است و وجود یک بالگرد برای حوادث طبیعی در استان کاملاً ضروری به نظر می‌رسد.

مهار آتش سوزی‌های امسال در جنگل‌های صعب العبور استان ایلام به دلیل نبود بالگرد برای اعزام نیروهای امدادی ساعت‌ها و حتی چند روز طول می‌کشید و حجم عظیمی از خسارت برای استان به بار آورد.

در سیل اخیر در استان نیز طی ساعات اولیه حضور یک بالگرد در استان کاملاً محسوس بود، چراکه راه‌های ارتباطی به مناطق سیل زده کاملاً قطع شده بود.

علاوه بر همه این مسائل، استان ایلام به عنوان دروازه عتبات عالیات با وجود مرز مهران است، خیل عظیم عاشقان حسینی به خصوص در ایام اربعین از طریق مرز بین المللی مهران به عتبات عالیات مشرف می‌شوند.

با توجه به اینکه در اربعین استان ایلام شاهد حجم عظیم تردد زائران بود، آنچه مسلم است این است که میلیون‌ها زائر و عاشق حسینی نیاز به خدمات زیادی دارند و قطعاً یکی از خدمات وجود بالگرد است.

آشیانه بالگرد استان آماده افتتاح است

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: وجود و استقرار یک بالگرد در استان کاملاً ضروری است و هلال احمر طی سال‌های گذشته برای این مهم تلاش‌های بسیار زیادی انجام داده است.

حسین عارفی عنوان کرد: ساخت آشیانه بالگرد امداد و نجات جمعیت هلال احمر با پیشرفت فیزیکی ۹۸ درصد به زودی افتتاح می‌شود.

وی با اشاره به اینکه با افتتاح آشیانه بالگرد، یک فروند بالگرد امداد و نجات به صورت دائم به این استان اختصاص می‌یابد، تصریح کرد: مسئولان جمعیت هلال احمر مرکزی در این راستا قول مساعد دادند که به استان بالگرد خاص استان تخصیص دهند.

وی افزود: تجهیزات امداد و نجات استان در حد مطلوبی است اما امداد هوایی نیز به عنوان یکی از نیازمندی‌های استان شناخته می‌شود.

وی بیان کرد: در مقاطعی که نیاز ضروری به بالگرد است از طریق مرکز کنترل هماهنگی عملیات درخواست بالگرد می‌کنیم و از یکی از استان‌های همجوار به خصوص استان کرمانشاه یا خوزستان بالگرد به استان اعزام می‌شود.

بالگرد دائم به زودی در ایلام مستقر می‌شود

در همین حال قاسم سلیمانی استاندار ایلام روز گذشته در دیدار با رئیس جمعیت هلال احمر کشور اظهار داشت: با توجه به شرایط خاص استان ایلام و نظر به اهمیت مقوله اربعین استقرار یک عدد بالگرد به صورت دائم در استان ضروری است.

وی افزود: وجود بالگرد در استانی چون ایلام با پوشش گیاهی و جنگل‌های انبوه و تجربه آتش سوزی لازم و ضروری به نظر می‌رسد.

وی تصریح کرد: در این دیدار مقرر شد یک بالگرد خریداری و به استان اختصاص یابد.

استاندار ایلام همچنین اظهار داشت: برای ایام اربعین به صورت موقت سه بالگرد هلال احمر و پنج بالگرد نیز از طریق وزارت بهداشت همراه با تجهیزات بیمارستانی در مهران مستقر می‌شوند.

ایلام نیازمند بالگرد اطفای حریق

استان محروم ایلام سالهاست با حوادث طبیعی نظیر سیل، آتش سوزی و زلزله مواجه است ولی یک بالگرد دائم برای انجام کارهای ضروری در استان مستقر نیست.

دسترسی به مناطق کوهستانی در ایلام در هنگام آتش سوزی سخت و زمان بر است، که این امر نیاز به وسایل اطفای هوایی را بیشتر می‌کند و تهیه بالگرد برای انتقال نیروی انسانی و تجهیزات و هواپیمای آب پاش امکان اطفاء حریق در ساعات اولیه و جلوگیری از گسترش آن فراهم می‌سازد.

عدم اختصاص بالگرد و تجهیزات مدرن اطفای حریق به منابع طبیعی ایلام جهت مهار آتش سوزی‌های مناطق صعب العبور ایلام به علت عدم پشتیبانی هوایی، در سال جاری منجر به آتش سوزی گسترده و نابودی ده‌ها هکتار از جنگل‌ها و منابع طبیعی منطقه گنجوان بولی، ارکوازی و کوهستان‌های اطراف بخش مرکزی ایلام شده است.

امیدواریم مسئولان هلال احمر کشور به وعده خود برای استقرار یک بالگرد در استان جامعه عمل بپوشانند چراکه آشیانه بالگرد در استان کاملاً آماده شده است.

منبع: مهر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم